
© Надежда Чипева, Капитал
Декларацията, която ще бъде приета след срещата между лидерите на Европейския съюз и Западните Балкани, е неутрална по отношение на въпросите, които ни безпокоят. Това заяви испанският премиер Мариано Рахой по време на съвместна пресконференция с българския си колега Бойко Борисов. Двамата проведоха разговор два дни преди срещата на върха в София, която ще бъде посветена на свързаността в региона.
По думите на Рахой с така формулираната декларация Борисов дава възможност на Испания да го подкрепи. Неговата страна е една от петте в ЕС, които не признават Косово (заедно с Гърция, Румъния, Кипър и Словакия). От думите му стана ясно, че той няма да участва в разговорите с лидерите от Западните Балкани в четвъртък, но ще се включи в неформалния Европейски съвет утре вечерта в София.
"Испания винаги е имала конструктивна позиция за Западните Балкани и подкрепя всички мерки за развитие и стабилност в региона от гледна точка на ценностите на ЕС", каза още Рахой. Той изтъкна като положителен факт, че условията на живот в региона се подобряват и похвали Борисов за положените усилия по темата.
Рахой отбеляза, че решението му да не присъства на срещата с лидерите на Западните Балкани е най-съгласувано с решенията, които Испания е заявявала от години насам.
Борисов отбеляза, че не слага знак на равенство между Косово и Каталуня и изтъкна, че желанието на България е за траен мир и подобряване на условията на живот в региона. Факт е, че испанският премиер е два дни в България и от дипломатическа гледна точка и чисто приятелски той изпълни ангажимента си, каза още министър-председателят. Въпреки че Рахой няма да се включи в срещата с лидерите от Западните Балкани, той ще участва във вечерята с лидерите на ЕС утре вечер в София.
Борисов изтъкна, че основната цел е Балканите да се превърнат в строителна площадка и така, както Испания се е променила за 20 години, Балканите да се превърнат в добро място за бизнес и за живот.
За превозвачите
В отговор на журналистически въпрос по повод дебатите за Пакета за мобилност Борисов коментира, че големите държави и големите превозвачи с най-големите фирми в света искат да направят така че да се намали конкуренцията в наше лице. Най-лесно е като се поставят на пръв поглед неща в името на шофьорите. Има ли някой против това, че след 1000 км. трябва да има топла храна, баня, но детайлите променят конфигурацията, посочи премиерът, давайки за пример въпросът кой ще пази тировете, докато шофьорът почива, колко ще му струва стаята в хотела, както и таксито до там и други.
Борисов обясни, че ще представи на европейските лидери подготвени компромисни текстове. Единственият начин е диалог човек с човек, дума по дума, текст по текст, каза той, като подчерта, че "от позицията на силата няма да успеем", защото "ние сме в периферията". Борисов изрази надежда, че ще бъде постигнат компромис, за да не бъде ударен този бранш. Не съм толкова гръмогласен и смел, че да обяснявам, че ще разбием Германия, Франция... В Съвета най-обичат някой да подскача. С такт, с диалог се опитваме да свършим работата, допълни Борисов. Мариано Рахой изрази подкрепа за българската позиция.
Българският премиер подчерта, че трансграничните работници трябва да бъдат разглеждани с еднакъв аршин.
Похвали
Испанският премиер похвали Борисов и българските граждани за успехите, които постигат по време на европредседателството и отбеляза, че е трудно в едно и също време да се третират въпроси като Брекзит и бъдещето на Европа. Това е огромна задача и сме много удовлетворени от усилията на българското правителство, каза още той.
На едно мнение сме, че се намираме в ключов момент, в който проектите, които се осъществяват, са от голямо значение за гражданите ни. Ще работим за по-добра интеграция. Убедени сме, че само заедно ще се справим с предизвикателствата, допълни Рахой.
Той изрази подкрепата на Испания за българската позиция за осъществяване на кохезионната политика в рамките на проекта за новата многогодишна финансова рамка на ЕС.
Засегнахме и състоянието на нашите отношения. Хилядите българи, които живеят в Испания, са пример за интеграция, смята Рахой.
Той изрази притеснение от нестабилността в Близкия Изток и оттеглянето на САЩ от ядреното споразумение с Иран, което по думите му не е добър знак. ЕС иска да играе конструктивна роля, изтъкна Рахой. Според него освен това в Сирия повече от всякога трябва да бъде подкрепен Женевския процес.
За обстановката в Украйна той коментира, че Испания подкрепя нейния суверенитет и независимост.
Той определи българското председателство като едно от най-успешните и каза, че темите, които се поставят, са от огромно значение за всички.
Борисов, от своя страна, подчерта, че европредседателството е една добра визитна картичка за България. Той коментира, че България върви уверено към членство в еврозоната и в Шенген и изпълнява критериите за това.
За утрешната среща на лидерите на ЕС той обясни, че ще бъде обсъдено положението в Иран, както и че ще има двустранна среща с британския премиер Тереза Мей на следващия ден. Много граждани на Испания и България живеят във Великобритания и отношенията ни трябва да бъдат добри, каза премиерът.
В отговор на въпрос за сблъсъците след откриването на посолството на САЩ в Ерусалим Рахой каза, че трябва да се потърси най-малкото пропорционалност и сдържаност. "Не може да загинат над 50 човека и да кажем, че това е най-хубавият ден", каза от своя страна Борисов. По думите му България води изключително балансирана политика. Той припомни спасяването на българските евреи и изтъкна добрите отношения и с Палестина.
Прегрупирането на силите в Близкия Изток, спирането на ядрената програма, Иран, Сирия, Ирак, Афганистан... Всичко идва на нашите граници и идва в Европа като проблеми, каза българският премиер.
За Каталуня
В отговор на въпроси за Каталуня, където бе избран нов регионален премиер по-рано тази седмица, Рахой подчерта, че трябва да се защитават единството, испанската конституция, принципа на правовата държава и на равнопоставеността. Искам законността да се спазва, в Каталуня може да има един премиер и едни валидни институции, а именно предвидените в испанската конституция, каза още той, като подчерта, че ще продължи да работи за спазването на закона в името на всички граждани.
Рахой изрази готовност да се срещне с новия премиер на Каталуня, ако той пожелае.
idiotstavrev
Рейтинг: 289 НеутралноБраво на Рахой! Косово няма място в ЕС.
Paolo Di Canio
Рейтинг: 1085 НеутралноДо коментар [#1] от "idiotstavrev":
Естествено! Мюсюлманските анклави нямат място в Европа!
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5888 НеутралноТова е истински мъж.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Пипера е много лют
Рейтинг: 740 НеутралноДобре е, че ЗБ се разглеждат в пакет - по този начин Сърбия е блокирана от липсата на напредък за Косово и това се очертава да е положението в следващите 50 години. БиХ де факто е нефункцонираща държава, Македония е блокирана от Атина, а Албания и Черна гора са тежко криминални.
седеньето го зголемува задникотSaveBG
Рейтинг: 493 ВеселоНа снимката Бай Хой и Рахой се ръкостискат...
penetrating
Рейтинг: 5916 НеутралноБалансирано решение, удобно за всички. :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertТова е наистина успех за ЕС и Борисов като лице и домакин на срещата и те заслужават поздравления!
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3042 ВеселоДекларациите са лесни !
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !deymus
Рейтинг: 850 НеутралноИма резон в доводите на Рахой, Косово да се хваща с Рассия и 'модена' Турция.
deymus
Рейтинг: 850 Неутрално*модерна
султана глаушева
Рейтинг: 346 НеутралноИ пак, и пак, и пак! Испания има фасон. И не сяда на една маса с хачим тачи. И не признава новосъздадената ислямска държава на балканите, само за това, щатите да си спретната най-голямата военна база в световен мащаб - бондстийл! Държава в държавата. А точно нашият тръгна по команда да легализира “държавата” косово с криминалния й премиер, дето гледа с едно око как рушат манастири точно, ама точно на Косово поле! Майко мила!
Мърфи е оптимист!Роси
Рейтинг: 8403 НеутралноВзаимно се хвалят, но каква полза.
palav_nik
Рейтинг: 1141 НеутралноВ интерес на истината Западните Балкани са били част от България. Включително Белград и Косово. Както и днешна Албания. За Македонията няма нужда да споменавам.
cintaksis
Рейтинг: 233 НеутралноРахой блокира ЗБ, но вече е ясно, че са предупредени чуждите лидери/ ако не е хрумка на Дневник/ да има глава "ХВАЛБИ" за чувствителната душа на малодушния ни премиер.
kapetan
Рейтинг: 458 ВеселоДо коментар [#12] от "palav_nik":
Кои Западни Балкани и кога са били част от България? Щото и Душанова Сърбия е стигала до Епир и Тесалия и границата й с България е минавала някъде около Батановци, Пернишко.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
palav_nik
Рейтинг: 1141 Неутрално"Кои Западни Балкани и кога са били част от България?"
https://www.pravoslavie.bg/История/представата-за-българите-и-български/
"Съгласно описанието на летописците на Първата кръстоносна експедиция, онази част от пилигримите, която преминала Балканския полуостров по Виа Егнация навлязла в българските земи още със слизането си на Адриатическото крайбрежие. Според Гийом от Тир войските на Боемунд от Таренто навлезли в “пустите места на България” след преминаването на Адриатическо море.(10) По думите на Пиер Тудебьов те “преминали морето и достигнали до земите на България”. Описвайки похода на Боемунд, хронистът Балдрик предава как неговият предводител “най-после при спокойно плаване достигнал земите на България” и “слязъл на българския бряг”. Фулхер от Шартр и Алберт Аквенски пък определят началото на българските земи още от крайбрежните адриатически градове Дирахиум и Авлона.
Историците на Първия кръстоносен поход не дават точна информация докъде се е простирала южната граница на топонима ”България”. Алберт Аквенски обаче определя Стерниц (София), Филипопол (Пловдив) и Адрианопол (Одрин)като български градове. А Абат Гиберт цитирайки едно писмо на мосулския емир Кербуга, споменава между другото и жителите на Епир, “които се наричат българи”. Това от своя страна са няколко индиректни, но все пак своеобразни приблизителни индикации за южните предели на България, оставени от кръстоносните летописци.
Хронистът на Третия поход Ансберт дава сведение за източната граница на възстановената от Асеневци българска държава. Според него те властвали “в по-голямата част от България и от към Дунава чак до там, гдето той се влива в морето”.
Според Гийом от Тир, в миналото българите владеели “всички области от Дунава до Константинопол и пак от същата река до Адриатическо море”. По неговите думи страната на българите се простирала на трийсет дни път на дължина и над десет дни на ширина. Гийом от Тир разказва, че българския народ владеел провинциите на двата Епира, Крайбрежна и Средиземна Дакия (Мизия), Аркадия, Тесалия, Македония и трите Тракии, преди да бъде покорен от византийския император Василий II Българоубиец. Изключително интересно е и сведението на Алберт Аквенски, според което град Ниш се намирал посред (in medio) българското царство."
kapetan
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#16] от "palav_nik":
Етнически и политически граници са две различни неща. Още повече през Средновековието, когато лоялността не е била към нацията, защото такава е нямало в днешния смисъл, а към владетеля. Логиката ти е същата като на Ердоган, той дори може да каже: "Абе к'ви Балкани, к'ви пет лири,бе!? До Виена всичко е турско!"
palav_nik
Рейтинг: 1141 НеутралноДо коментар [#17] от "kapetan":
Питаш кои Западни Балкани са били част от България.
Дал съм ти линк на западни хронисти, а ти дращиш свободни съчинения.
Peni Nikol
Рейтинг: 7466 НеутралноРахой няма да присъства но подкрепя усилието на Борисов.
kapetan
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#18] от "palav_nik":
Питам какъв е подтекстът на констатацията ти, че са били владяни от България. Че са етнически български ли или какво? Защото Източната Римска империя или т.нар. Византия ги е владяла много по-дълго. А попадат под османско владичество като самостоятелни феодални владения начело със сръбски велможи след смъртта на цар Душан (Вукашин и Углеша, Крали Марко, братя Деянович, Константин Драгаш, княз Лазар и др.) Та какво точно следва от констатацията ти или ей така да се направим на знаещи с копи-пейст?
palav_nik
Рейтинг: 1141 Неутрално"Питам какъв е подтекстът на констатацията ти, че са били владяни от България."
Че Западните Балкани са били част от България не е моя констатация, а неоспорим исторически факт.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
kapetan
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#21] от "palav_nik":
Да, както са и неоспорими исторически факти, че са владяни и от Византия, Сърбия и Османската империя. И?
palav_nik
Рейтинг: 1141 НеутралноМи всеки си гони интересите. Твоите очевадно нямат нищо общо с българските.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
satanail13
Рейтинг: 804 ГневноРахой -> лайно! Да живее КОСОВА!!! Сърбия Ке Падне!
Марс е изконна Американска територия!cintaksis
Рейтинг: 233 НеутралноЕврейн и глупак. Страшно добра комбинация.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
tims
Рейтинг: 427 НеутралноКаква декларация, каква обща визия за Западните Балкани? Колко страни от ЕС не са признали Косово и защо? А защо Каталуня не може да се отдели, по каква причина Крим трябва да е украински? Под чия музика играем в наше село? Фурнаджийски лопати! Това са нашите политици.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Родолюбец
Рейтинг: 559 НеутралноКакво значи "Западни Балкани"?
Гледам картата на Балканския полуостров. Можем да я разделим на Източна и Западна или на Източна, Централна и Западна. От гледна точка на ЕС и обявената среща, второто деление е по-правилно. То дава по-ясна представа за това, какво и къде трябва да се прави. Защото:
1. Западни балкани - това са Словения и Хърватска (членове на ЕС и НАТО)
2. Източни балкани - Румъния, България и Гърция (изключвам Турция, която е символично в Европа и на Балканите). Всичките членове на ЕС и НАТО.
3. Централни балкани - Сърбия, Македония, Косово,Черна гора, Албания и БиХ.
Т.е. трябва да започнем да наричаме нещата със собствените им имена. Иначе рискуваме никой да не ни разбере, включително и ние самите себе си. 61. Ниkoй въ Бългapckoтo Княжecтвo нe мoжe ни дa kупувa, нитo дa пpoдaвa чeлoвeчeckи cъщecтвa. Вcekoй poбъ oт kakъвтo пoлъ, вepa и нapoднocтъ дa бъдe, cвoбoдeнъ cтaвa, щoм cтъпи нa бългapcka тepитopия.