
© Reuters
Новият испански премиер Педро Санчес обяви вчера създаването на нов данък върху банките, специално предназначен да финансира пенсиите. Мярката е обявена в момент, в който испанското социално осигуряване е в жесток дефицит, предаде "Франс прес".
"Ще въведем данък върху финансовия сектор с цел да допълним осигуровките към социалното осигуряване и да допринесем за поддръжката на държавната пенсионна система и за достойните пенсии на нашите възрастни хора", каза Санчес пред депутатите. Той не навлезе в подробности за бъдещия данък.
Пред депутатите Санчес посочи, че проблемът с пенсиите е най-важното предизвикателство за Испания заедно със заетостта и Каталуня. "За 10 години е имало 25 процента по-малко раждания в нашата страна", допълни Санчес и подчерта, че създаването на работни места няма да помогне за уреждане на проблема с пенсиите.
Предишното правителство на Мариано Рахой бе изправено пред масови протести на пенсионери, които искаха увеличение на пенсиите. За да успее да плати пенсиите през 2017 г., консервативното правителство отпусна заем от 10 милиарда евро на социалното осигуряване. В края на 2017 г. дългът на социалното осигуряване, натрупан основно от изплащането на пенсиите, достигаше близо 27.4 милиарда евро. Демографската еволюция в Испания доведе до увеличаване на тежестта на пенсиите в държавния бюджет от 21.6 процента на 29 процента от разходите за 10 години.
Пред депутатите вчера Педро Санчес каза още, че неговото правителство няма да публикува списък на бенефициентите на данъчната амнистия от 2012 г. Твърди се, че бившият крал Хуан Карлос е един от тях. Хуан Карлос абдикира през 2014 г. след повече от 38 години на престола.
Премиерът призова за открит диалог за уреждане на каталунската криза.
Санчес каза още, че властите на Испания се готвят в скоро време да преместят тленните останки на диктатора Франсиско Франко от гробница в монументален комплекс близо до Мадрид.
balgariez
Рейтинг: 312 НеутралноМярката е чист популизъм без покритие, т.к. банките автоматично ще "прихванат" данъка от клиентите си (напр. аз плащам на моята "западна" банка в БГ 1 лев за всяко малко движение по сметката, вместо те да ми дават за влога ми).
Правилно е да ограничат печалбата, която имат право да вземат от хората- добро за всички, т.к. всички имат сметки.
selqnin
Рейтинг: 1328 НеутралноЧиста проба комунизъм!!!!
Комунетата в цял свят са уникални - не се учат нито от чуждите, нито от своите грешки и правят едни и същи глупости, опитвайки се да изнасилят логиката и математиката - независимо дали става въпрос за Ципрас или за Мадуро...резултата е трагично ясен!!!
kmy56562160
Рейтинг: 225 НеутралноСмешник! Пределно ясно му е, че ако отиде на избори ще ги изгуби унизително от центристите и десните и затова гледа да направи колкото се може поразии преди това.
penetrating
Рейтинг: 5802 НеутралноПо социалистически :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertrealguru
Рейтинг: 2835 НеутралноЗащото сме социалисти :)
После ще измислят нов данък, който да отива за пенсиите.
Абе ей, политици, не разбрахте ли че пенсиите не са функция на вас, а на това колко си изработил. Иначе всеки ще лъже и ще иска по-висока пенсия без да е работил за нея. :)
p911
Рейтинг: 442 НеутралноМного е модерен този популизъм напоследък ...
Логиката сочи, че за да имаш пари за пенсии трябва да "пипнеш" нещо от същия мащаб и то да е социално справедливо, като ДДС или подоходното облагане ... но тогава ще има и много недоволни. Колко по-лесно е да вземем от "лошите" банки и да дадем на пенсионерите.
Малко хора се сещат, че именно банките имат регулираща роля за развитието на икономиката - цена на финансиране, риск, експозиция към сектори ... та намесиш ли се в този пазар, то ще има негативен ефект върху всички ... но няма да е в "нашия мандат" ;-)
mapuhcku
Рейтинг: 403 Неутрално"Единственото нещо, което социалистите знаят за парите, е това че искат да ги вземат от другите." Конрад Аденауер
realguru
Рейтинг: 2835 НеутралноТова не е популизъм. Това е социално отговорна политика. Нищо не разбираш ти. :)
stein
Рейтинг: 891 НеутралноАко от монархия минат към република, ще се освободят едни пари да закърпят пенсиите за някакъв период.
"Свободата започва там, където свършва невежеството." Виктор Юго.Лео
Рейтинг: 1080 НеутралноА инфлацията на какво е функция? Ти ако си изработил пенсия от 1000 лв. колко ще можеш да си купиш с тези 1000 лв. след 20 години при годишна инфлация от 3%???
ivant88
Рейтинг: 316 НеутралноТова автоматично означава, че банковите услуги ще поскъпнат и ако дадено младо семейство иска да изтегли кредит за жилище, то същият ще се оскъпи...
m17
Рейтинг: 2540 НеутралноДо коментар [#1] от "balgariez":
Единиствения ограничител на пезалбата в една пазарна икономика е конкуренцията. И затова имаме агенция за защита на конкуренцията а не за огранизаване на пезалбата на някои си.
The Island
Рейтинг: 283 НеутралноИнтересното е, че испанския премиер не коментира мярката намаление на пенсиите, а търси начини да намери парите за тях-"за достойните пенсии на нашите възрастни хора".
realguru
Рейтинг: 2835 НеутралноИнфлацията е функция на централните банкери и пак правителствата. Човешкият мозък има нужда от прогрес (или поне да вижда че има прогрес). По тази причина и заедно с други причини - централните банкери смятат че инфлацията е полезна (тук не споря).
Обаче забравяш, че инфлацията се редува с периоди на кризи и стагнация, при което лихвите при депозитите са високи. До скоро (3-4 год), ако си забравил, имаше период на дефлация или почти нулева инфлация съчетана с лихви по депозитите над 6%.
Лео
Рейтинг: 1080 НеутралноДо коментар [#14] от "realguru":
Да де, и какво общо има това с протестите за по-високи пенсии? Не знам пенсиите да се индексират автоматично, само с цените е така...
half truth
Рейтинг: 1830 НеутралноИспанците не разчитат само на нови данъци.
Наскоро докато чаках ред в данъчната служба, ми попадна една брошура, доста дебела. Обяснява на испанците къде в Европа е най-добре да се пенсионират и подробно описва начините, условията и предимствата.
Най-лесно било в Холандия.
antikommunist
Рейтинг: 662 ЛюбопитноДоста тъпо...
Трябва да отбележеме, че картинката е доста критична навсякъде в Европа и да сме прецизни. Тежестта на социалната държава навсякъде в Европа е убийствена. И в Германия 42% от федералния бюджет отиват за социалното миинистерство, което са само държавните доплащания към соц. система без да броиме осигуровките които допълнително се помпат натам.
И трябва да отбележеме, че болезнената част на нещата като гледаме числата е в проблемът именно споменат в статията. Разни псевдодесни чугуни може да си лаят срещу помощите за безработни или за бежанци, но като погледнеме разпределението на бюджета се вижда, че това е една дребна плюнка. Здравната система гълта доста повече, но и тя не е с толкова голяма тежест. Огромната черна дупка която изгаря пари като ламя бензин е именно пенсионната система. Но там никой не смее да направи наистина смели и решителни реформи. Левундерите не го правят защото са левундери, а десните съвсем пък не го правят защото огромната част от избирателите им са или в пенсионна или в предпенсионна възраст и реагират като ужилени на темата.
Ясно е че дупката трябва да се затвори, но да се попмат все повече пари в черната дупка не е никакво решение. Според мен българският вариянт - толкова мизерни пенсии че да не се живее с тях също не е решение. При положение че продължителността на живота постоянно расте, а пенсионната възраст след всички реформи днес все още е по-ниска отколкото по времената на Бисмарк е ясно, че трябва жестоко главоломно и безскруполно вдигане на пенсионната възраст. Едно време пенсионната система е била въведена за най-възрастните, които не са вече в състояние да си изкарват сами хляба, за да не са напълно зависими от децата си или от благотворителни организации като църквата. Днес повечето народ планира времето на пенсията си като етап от живота си.
Дори в Швейцария, която има доста солидна система с капиталово натрупване по сметките на осигуряващите се, среща вече проблеми държавата да трябва да доплаща, защото доста народ вече има продължителност на живота от +- 30 години след пенсиониране. А системата не замислена за такава продължителност на живота. Най-голямата пародия са обаче социалистите които се борят срещу вдигане на пенсионната възраст като дават тъпи примери със строителни работници на 70 години. В едно общество обаче където отдавна мнозинството са заети в услугите, и където делът на услугите ще става все по-голям, е напълно приемливо да работиш и на 70 години (доколкото здравето го позволява)...
pamela
Рейтинг: 2622 НеутралноСтарите хубаво да работят до 70 години, но нали трябват работни места и за младите?
После, не ми се вижда справедливо един да работи до 67-68 години и да се пенсионира с 45 години стаж, докато друг да щрака с пръсти, не работи или не внася осигуровки и накрая да вземе социална пенсия.
Адвокат на дявола
Рейтинг: 272 НеутралноМда, комунисти сър!
The Tenth ManАдвокат на дявола
Рейтинг: 272 ВеселоДо коментар [#10] от "Лео":
The Tenth ManТакъв икономически корифей като вас е по-добре да не пише по подобни теми:)
Ние не сме достигнали вашите висоти по тематиката и няма да ви разберем, не си губете времето:)
ПП Сравнението ви е абсолютно некоректно, но факта че не рабирате какво е написал колегата (пенсиите не са функция на вас, а на това колко си изработил) обезмисля опитите да ви се обяснява:), трябва доста предварителна подготовка да минете преди да можем да пробваме да обясним:)
Роси
Рейтинг: 8059 НеутралноВеднага му пролича на социалиста. Ще взема от богатите, ще дава на бедните. Същински Робин Худ.
Камен
Рейтинг: 1151 НеутралноНапример продавачка в магазина (сектора на услугите), която стои права по 10 часа на ден, може да работи до 70? Или този, който флипва бъргъри в Макдоналдс (също сектора на услугите) и той прав до горещата скара по цял ден, и той до 70 години?
60, 60 и нещо е максимума за продуктивна работа. След това - заслужен отдих. Разбира се, който колкото си е заслужил, демек спестил за старини. Който не е, дано да има деца, на които да разчита, защото няма как да очаква от обществото голяма пенсия. Тя трябва да е по-скоро социална, колкото да не умреш от глад. Нищо не ти пречи да си трупаш цял живот, не непременно в кеш, а например в жилището си, което да продадеш на старини, за да преживееш. А не да гладуваш за да го оставиш на внуците си, които не те поглеждат, например.
Адвокат на дявола
Рейтинг: 272 НеутралноДо коментар [#17] от "antikommunist":
The Tenth ManНаписаното е коректно, но има няколко неща които следва да се вземат предвид:
1. Пенсионерите това не ги вълнува, те са "сключили договор" навремето, добросъвестно са го изпълнили и сега отсрещната страна (държавата/обществото) следва да си изпълни и тя задълженията по договора.
2. На дневен ред е въобще възможността за полагане на труд, с оглед на автоматизацията на голяма част от произвоствените процеси.
Това ще бъде много по-голям шок за социалните системи, които все пак основно се пълнят от вноските на работищете в момента.