
© Reuters
Европейската комисия е готова да води съдебен процес с Полша, за да защити решението си да приключи без глоби антимонополното разследване срещу "Газпром", заяви пред ТАСС говорител на институцията.
Той отбеляза, че право на всяка страна от ЕС е да подава съдебен иск срещу решения на Еврокомисията.
Вчера националната газова компания на Полша ПГНиГ (PGNiG) обяви, че е подала жалба в Съда на Европейския съюз срещу споразумението на Еврокомисията с руския газов гигант "Газпром", който бе заподозрян в злоупотреба с господстващо положение.
Брюксел прие на 24 май направените от "Газпром" отстъпки с цел да спре обвиненията за злоупотреба с господстващо положение в осем източноевропейски страни, сред които и България. Това позволи на руския газов гигант да избегне глобата.
Според жалбата на ПГНиГ Еврокомисията не е положила необходимото усърдие при подготвянето на решението, обявила го е "в явно противоречие със събраните доказателства и е нарушила определен брой процедурни разпоредби на правото на ЕС".
Освен това Варшава е на мнение, че наложените на "Газпром" ангажименти са били недостатъчни спрямо щетите, понесени от компаниите от Централна Европа в резултат на дейностите на "Газпром", които са несъвместими с правото на ЕС.
"Газпром", който е контролиран от Кремъл, бе заплашен от глоба, която можеше да достигне до 10 процента от годишния му световен оборот. В резултат на споразумението Еврокомисията, която отговаря за конкуренцията, наложи на руския газов гигант серия от подробни правила, имащи за цел да променят поведението му на газовите пазари в Централна и Източна Европа и по този начин да гарантират най-вече конкуренцията при оформянето на цената на газа.
Това приятелско споразумение предизвика недоволството на голяма част от осемте страни от Централна и Източна Европа - бивши съветски сателити, сега членки на ЕС, и най-вече на Полша - които искат да намалят зависимостта си от могъщия си съсед. /БТА
niakoi_si
Рейтинг: 660 НеутралноАй да видим сега що е то двуличие...
ЕК ще се изявява като защитник на Газпром...
И после се чудете, защо Полша, Унгария и всякакви евроскептици печелят все повече влияние....
deaf
Рейтинг: 2247 НеутралноИ кои ще са съдиите в този спор?!
tda10501756
Рейтинг: 301 НеутралноДо умника на мама 1
ЕК защитава собственото си решение тролче русоробско. Как ви раждат празните глави такива недомислици ще остане вечна тайна за нормалните хора.
12345
Рейтинг: 497 НеутралноЕвропейската комисия защитава интересите на едни държави и едни компании. Двоен стандарт, или просто който си плати повече. А после за да отклоняват вниманието, вдигат шум че България била корумпирана.
Дневник пропагандна газета
Рейтинг: 326 НеутралноЕК се опитва да мине с по-малко щети. За запада. А щетите за бившите соц страни не ги вълнуват. Повече натиск и строгост трябваше, а не да накаваме хулигана в зависимост колко ни е ощетил и дали е як да ни забие един тупаник.
Роси
Рейтинг: 8105 Неутрално" щетите, понесени от компаниите от Централна Европа"
Нас даже не ни споменават. Ние не сме ли понесли щети. Или , така ни се пада.
Hawaii
Рейтинг: 4346 НеутралноКОМИСИОНЕРИТЕ от ЕК са готови
да защитят КОМИСИОНИТЕ си
Така звучи изявлението им пред ТАСС
penetrating
Рейтинг: 5840 НеутралноВ случая Газпром доволно потриват ръце
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertDamian Damianov
Рейтинг: 242 НеутралноВсичко е вярно само дето на практика Газпром не е контролиран от Кремъл а точно обратното. Газппром де факто е конторлиран от акционерите и държателите на дългови облигации които даже не са руснаци ( 50% от акциите и 100% от дълговите облигации се търгуват на Ню Йоркслата и Лондонските борси ) Това е и причината Газпром не само да няма санкции а на ппрактика ЕС и ЕК поощряват монопола на Газовия пазар в Източна и Централна Европа. Газпром е контролиран от както "Руски" така и западни олигарси.
Един препатил
Рейтинг: 2875 НеутралноДо коментар [#6] от "Роси":
Извинете, "щетите, понесени от компаниите от Централна Европа" е цитат от позицията на Полша. Която не е длъжна да се занимава с нашите щети. Доколкото разбираме няма никаква пречка и България да заведе такова дело за понесените от нея щети. Ако можете, разбира се, да си го представите.
4ort
Рейтинг: 1813 НеутралноНие/ Р. Овч/ сме се СЪГЛАСИЛИ да плащаме данък асвабаждение, ето защо не сме понесли щети!!!
Мусаши
Рейтинг: 1665 НеутралноПолша е една от малкото държави,противопоставящи се на рекета на Кремъл . Освен това се противопоставя на левотолерастите и диктата на еврочиновниците.Които са първи дружки с Путин.
skara
Рейтинг: 1205 НеутралноКакво да ни споменава?
Нито посочихме загуби пред Еврокомисията, нито предявихме искания към Газняма!
Защо да ни споменават? Прави каквото трябва, да става каквото ще.
dfjftriktrcdt
Рейтинг: 1546 НеутралноНяма единна власт в ЕС,няма единна армия,единна външна политика,и ЕК изпълнява поръчките на най-силните държави в ЕС като Германия и Франция.Това е двоен аршин.
shlshlshlshlskara
Рейтинг: 1205 НеутралноА Германия го играе първа дружка със путинова Раша! Как така ще си позволят да нападат другарчето на Танте? Прави каквото трябва, да става каквото ще.
Fred
Рейтинг: 1336 НеутралноАми за разлика от Полша и останалите от Централна Европа ние си мълчим и не смеем да се озъбим на Газпром. Откъде накъде ще ни защитава ЕС от Газпром след като самите ние не го искаме? Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.
Peen40
Рейтинг: 340 НеутралноДвоен стандарт отвред.В Северен поток освен Газпром участват E.On,BASF и френската GDF Suez.Чакаме и пуска на Северен Поток 2.А за Южния поток имаше заплахи за наказателни процедури спрямо нас.И с какво право западните ни "братя" ни четат морал?
Alexander97
Рейтинг: 3009 НеутралноТова приятелско споразумение предизвика недоволството на голяма част от осемте страни от Централна и Източна Европа - бивши съветски сателити, сега членки на ЕС, и най-вече на Полша
България не е нито в голямата чест, нито в малката част! Няма ни ! Боко се е навел!
Боко целуна ръка и поиска прошка за това, че Русия ни спря газта за две седмици!
България благодари с съгласието си да плаща най-скъпата газ!
Мизерници с пълни сметки ни управляват, а ние покорно им пълним сметките!
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 753 ВеселоМеждувременно се пропуска друга новина от днес по темата:
"Полша ще купува втечнен природен газ от САЩ на цена, почти 30% по-ниска от тази, на която купува сега руски природен газ от "Газпром".
Днес във Варшава полската държавна компания PGNiG подписа договор с американската Venture Global LNG за 2 милиона тона годишно за следващите 20 години.
Според Вожняк, договореностите с американците са в резултат на преговори. Той нарече постигнатата цена-нормална при отчитане на бизнес-интересите на двете страни."
https://business.dir.bg/ikonomika/polsha-kupuva-vtechnen-priroden-gaz-ot-sasht-s-30-po-evtino-ot-ruskiya
За заместване на безалтернативния руски газ на Гъзпром се оказа, че имало алтернатива, хохохо.
deutschland
Рейтинг: 1071 НеутралноТочно заради тези двулични лицемери бях съгласен за Южен Поток, щяхме да имаме гарантирани доставки на газ, но уж да се правим на европейски пАтреоти спряхме проекта. Накрая от цялата работа пак ние сме надупени, а други си стискат ръцете и правят алъш-вериш!!!!
mihail_p
Рейтинг: 1353 НеутралноДо коментар [#20] от "deutschland":
те и затворниците имат
право да ядат, ама какво от това.
Hawaii
Рейтинг: 4346 НеутралноТова ви е най-смешната руска опорка на вас РУСКИТЕ НИКОВЕ
ОПОРКАТА, че Южния паток гарантирал бил доставки
НИщО НЕ ГАРАНТИРА ПАТОКА
А пък ГАЗ ИМА В ПРИРОДАТА И БЕЗ ДА Е РУСКИ
Братята поляци купуват ГАЗ ОТ САщ на цена
С ЕДНА ТРЕТА ПО-НИСКА ОТ РУСКИЯ !!!!!
https://business.dir.bg/comments/polsha-kupuva-vtechnen-priroden-gaz-ot-sasht-s-30-po-evtino-ot-ruskiya
deutschland
Рейтинг: 1071 Неутрално[quote#22:"Hawaii"][/quote]
Ей надрусан, не се вживявай толкова много. Естествено че когато България има достъп до руски газ през Украйна и директна връзка през Черно море - това гарантира доставките. Единствено някой на силни наркотици не може да го осъзнае, ако въпроса е да получаваш газ от ДРУГАДЕ, това можеш да го правиш дори когато има Южен Поток. Тоест ти можеш едновременно да изградиш Южен Поток и в същото време да искаш газ от другаде, едното не пречи на другото. Схващаш ли?
Германия също може да получава газ от други места, но това не и пречи да прави Северен поток 2, те не зависят от Украйна и техните спорове с руснаците.
aramissss
Рейтинг: 497 НеутралноВСЕКИ ЕВРОКОМИСАР МЕЧТАЕ ДА СТАНЕ ЕДИН ШРОЬДЕР.ТОЕСТ РУСКА ПАЧАВРА,ВЪШЛИВА ОТ МАНГИЗИ.
МИСЛЕТЕ КОГО ПРАЩАТЕ В ЕВРОПАРЛАМУНТА!!!
г-н Саранди Говедаров
Рейтинг: 786 НеутралноМеждувременно се пропуска друга новина от днес по темата:
Чрез глобализация и интеграция, към циганизация и всеобща кретенизация !!!"Полша ще купува втечнен природен газ от САЩ на цена, почти 30% по-ниска от тази, на която купува сега руски природен газ от "Газпром".
До коментар [#19] от "Котаракът на Шрьодингер":
Еееех,
Пази Боже.....
Пич, пропуснали да да ти кажат, че това е цена FOB.
Айде да не те мъча - ще ти обясня - цена "натоварено на кораба в АМЕРИКАНСКО пристанище".
Оттам нататък добави:
1. Транспорт.
2. Застраховки.
3. РАЗХОДИ ЗА РЕГАЗИФИКАЦИЯ(да го направят пак газообразни, ръйш ли.....ич не било евтино).
4. Мита и ДДС. (ЕС не търгува безмитно със САЩ).
Та така.....
И за да ти скапя съвсем настроението - тази година Полша е увеличила покупките на руски газ с половин милиард кубика.
Общо ползва над 10 милиарда кубика годишно руски газ. А този договор за втечнен газ ще и осигури макс 2 милиарда годишно, при 100% безпроблемен график (25 танкера годишно на равни интервали, което никога не се случва на практика).
А наздраве.
Запомни - цената е FOB (free on board).
Провери в Гугъл какво означава.
deutschland
Рейтинг: 1071 НеутралноТакива сензации и преди съм чел, но не видях числа. Виждам само че Полша взема от Газпром по 10 куб, а сега са подписали договор за 2.7 от САЩ втечнен, значи 7.3 ще продължат да вземат от Газпром без значение цената... която не я пише. Освен това Полша и преди няколко години се чуваха сензации как шистовия газ щеше да им даде не знам си какво... а накрая талаш. Общо взето такива като теб, имате навика да казвате хоп преди да скочите. Цената за втечнения газ не се знае дали е фиксирана, защото втечняването и транспортирането често струват половината от цената на газта. Тоест е над 100$ без да слагаме самата газ, утре може тези цени да се променят не знам какъв им е договора, аз не се връзвам на заглавия.
skara
Рейтинг: 1205 ВеселоДо коментар [#26] от "deutschland":
Прави каквото трябва, да става каквото ще.Боли, нали?
Hawaii
Рейтинг: 4346 НеутралноХа-хааааа
От останалите 7.3 които Полша досега е купувала от Газпром
Първо,
За в бъдеще може да не са 7.3 предвид ЕНЕРГО СПЕСТЯВАщИ ПРОИЗВОДСТВА
Второ,
За в бъдеще може Полша да ги купува и всички останали 7.3 ОТ ДРУГИ МЕСТА
НЕ И ОТ ГАЗПРОМ
Зер, газ има в Природата и БЕЗ ДА Е РУСКИ
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 753 НеутралноНа български е написано, не знам кое не разбра? Да го нарисувам ли? - Полякът казва, че американския газ ще им излиза 30% по-евтино от руския! Никъде полякът не сравнява FOB цената на американския газ с крайната цена на руския.
Това е все едно да ти кажа, че бензина в някоя бензиностанция в София е 30% по-евтин и ти да ми обясняваш, че това е така щото са го купили от Лукойл Москва, ама всъщност после трябва да се добавят и други разходи към цената.
Човекът ти говори за крайни цени и ги сравнява, не за франко кораб за газ от САЩ и крайна цена цена за руския газ.
nablyudatel
Рейтинг: 462 НеутралноДо коментар [#19] от "Котаракът на Шрьодингер":
Е, па ако не си разбрал алтернативата според този договор дето поляците са го подписали, е закупуване на газ от два завода на "Венчър Глобул" дето още не са готови. Всъщност по план (дето и без това закъснява) те трябва да са готови най-рано през 2022-ра. Нямат още издадени сертификати нито разрешение за строителство. Големия проблем обаче е друг. Липсата на инвеститори. Тези инсталации бяха предвидени за Азиатския пазар (Китай). В резултат на търговския конфликт, Китай отряза "квитанциите" на американските износители и те могат да се възползват от този пазар само чрез посредници. Схемата на договора е на "Free on board", което предполага точно тази тактика. Така от Венчър Глобал се надяват да си върнат инвеститорите и съответно да избегне фалита.