
© Reuters
Европейската комисия ще разгледа на 13 ноември докладите за напредъка на България и Румъния по механизма за сътрудничество и проверка. Това съобщи на пресконференция говорител на комисията, цитиран от БТА.
Той каза, че Европейската комисия приканва Румъния да вземе предвид препоръките на Венецианската комисия. Преди дни комисията към Съвета на Европа препоръча властите в Букурещ да потърсят широко обществено съгласие по подготвяните промени в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс. Според Венецианската комисия предвижданите промени значително отслабват ефективността на съдебната система в борбата срещу корупцията и организираната престъпност.
Говорителят припомни, че неотдавна зам.-председателят на еврокомисията Франс Тимерманс предупреди за готовността докладът за Румъния да съдържа оценки на двата законопроекта. Ще бъдем далтонисти в оценките си, посочи днес говорителят по повод предстоящото румънско председателство на Съвета на ЕС от началото на следващата година и насрочената за Сибиу среща на европейските държавни и правителствени ръководители през май.
Попитан дали това ще бъдат последните доклади, след като председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер изрази преди години готовност до края на мандата му наблюдението да отпадне, говорителят отговори уклончиво. Това са последните доклади за комисията "Юнкер", доколкото мандатът на комисията изтича на 31 октомври догодина, каза той. Не мога да кажа дали календарът за догодина ще постави докладите преди или след тази дата, ще видим, животът ще покаже, добави говорителят.
НеКой
Рейтинг: 1324 НеутралноСмешки.
Докато ни обсъждат нас и комшиите, Англия взе че си замина.
Въпреки, че имаше реформирана съдебна система.
Колкото до нашата съдебна система, може би избирането на главния прокурор от средата на прокурорите, както и същото при избора на висшите съдии - от съдийската общност. Само с по-качествени и с по-висок морал хора може да очакваме промяна.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2347 НеутралноДо коментар [#1] от "НеКой":
Libertarianism is just anarchy for rich peopleКачествените хора с морал , бягат от съдебната система като дявол от тамян!
Баба ми казваше "гарван на гарван око не вади", та то е ясно какви са се навъдили в съдебната система която няма никакви признаци ,че може да бъде прочистена! Румънците поне преследват за корупция и доста народ вкараха в затвора, у нас освен оковаването на кметицата на Младост, други постижения май нямат!
pet_fire
Рейтинг: 5616 НеутралноВсяка година едно и също, незабелижим напредък.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
penetrating
Рейтинг: 6034 НеутралноБългария пак е в сянката на другите ...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertБорисов има една отлична черта, (научена от Тодор Живков вероятно) умението да се снишава...
Наблюдател
Рейтинг: 3091 НеутралноЕ, 13-ти е вторник, пак добре че не е петък, че колкото скандали и нерешени проблеми са се насъбрали в България, пак ще ни пишат препоръки и учтиво ще казват какво нв в свършено, а управляващите ще ги представят като успехи и положителен доклад
svoboden
Рейтинг: 1656 Неутрално:) И кой ще ни осъществява мониторинг Унгария и Холандия ли!?
Роси
Рейтинг: 8413 НеутралноКак не ни омръзна, нито се засрамихме непрекъснато да ни удрят по главата. Дървени комунистически глави не увират лесно.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото е на чужд език
хм
Рейтинг: 1079 Неутралноголеми престъпления остават потулени, докато на преден план водят като панаирджийски мечки разни безобидни женици ЗАПОДОЗРЯНИ, че са взели подкуп.
какво да каже непредубеденият, като види на станишев заменките, на овчаров договорът за газа, случаят КТБ и още около стотина знакови обира на българската държава?
тези доказуеми престъпления не просто не са разследвани и наказани, а дори няма реакция от "независимата" съдебна система?
не мониторинг, съдебен борд от ЕС с морални и умни прокурори и съдии трябва!