
© Reuters
Маргрете Вестагер
Със забраната на Европейската комисия за планираното сливане на железопътния бизнес на германския концерн "Сименс" (Siemens) и френската група "Алстом" (Alstom) отново се съживиха дебатите за това дали европейските правила за конкуренцията не са морално остарели, изправени пред могъществото на китайските колоси, информира "Франс прес". Решението на Брюксел беше разкритикувано и от Париж, и от Берлин.
Германският министър на икономиката Петер Алтмайер обяви днес, че Франция и Германия предвиждат инициатива за реформа на европейските правила за конкуренцията за противодействие на Китай, след като Брюксел блокира планираното обединение между двете компании.
Още преди да бъде обявено отхвърлянето на обединението на жп дейностите на двете групи, което се очакваше, френският министър на финансите Брюно льо Мер го определи като "политическа грешка", която "ще обслужи икономическите интереси на Китай".
Алтмайер още вчера призова за политика, подкрепяща обединенията на компании в европейски мащаби, за може да има "равенство" в играта на международната сцена. По думите му има сфери като авиацията, жп превозите и банките, в които би било по-добре да се разглежда като референтен международният пазар вместо европейският.
Еврокомисарят за конкуренцията Маргрете Вестагер защити "правото на конкуренция в ЕС, насърчаваща добрите европейски шампиони", но изтъкна, че "за да си конкурентен в чужбина, трябва конкуренцията да се възцари у дома".
Главният изпълнителен директор на "Сименс" Джо Кезер разкритикува ветото на Европейската комисия върху сливането, като призова за "структурно" обновяване на европейската промишлена политика на фона на американската и китайската конкуренция. "Защитата на интересите на клиентите на местно равнище не означава да се лишим от това да бъдем равнопоставени с водещи страни като Китай и Съединените щати", отбеляза той.
Европейската комисия, която разполага от 1989 година с право на вето върху сливанията, всъщност не го е използвала често. За близо 30 години са били одобрени над 6 хил. сливания, а по-малко от трийсет са били блокирани. /БТА
selqnin
Рейтинг: 1990 НеутралноПред Китай и източните сатрапии Всички правила са остарели, просто защото те нямат никакво намерение и желание да се съобразяват и да спазват каквито и да е правила, ако не са в тяхна полза!!!
Леля Гичка
Рейтинг: 297 НеутралноКонцепцията за ЕС трябва много бързо да бъде преосмислена, бюрокрацията намалена и драстично олекотена и защитата на европейските ценности вкл. икономика, научни технологии и граници - преосмислена. В противен случай, Китай скоро ще ни погълне, така както застрашително вече настъпва с неизчерпаемите си държавни заеми и програми.
Не е нужно да си луд, за да живееш тук, но помага.Веселин Дечев
Рейтинг: 2054 ВеселоДо коментар [#1] от "selqnin":
В Русия съм! В Русия съм!А САЩ като стожер на демокрацията имат намерение да спазват оравила, които не са им изгодни??
c.b.o.
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#2] от "Леля Гичка":
НАЦИОНАЛИЗМЪТ Е ДА СЕ ХВАЛИШ С ЧУЖДИ УСПЕХИ И ДА ОБВИНЯВАШ ДРУГИ ЗА СВОИТЕ ГРЕШКИКупешки опорки на кило. Никакъв смисъл, нито връзка с реалността.
Веселин Дечев
Рейтинг: 2054 ЛюбопитноА защо въобще трябва да се противодейства на Китай? Не може ли да работим за взаимен интерес?
В Русия съм! В Русия съм!Веселин Дечев
Рейтинг: 2054 ВеселоА някой няма ли да пророни сълза за китайския народ? За благоденствието на венецуелците падна дране на рубашки вече!
В Русия съм! В Русия съм!atmanpg
Рейтинг: 2154 НеутралноПравилата на конкуренцията никога няма да остареят.
Проблемът е, че вече не останаха държави, които да подкрепят конкурентният пазар.
Навсякъде има държавна намеса.
gozambo
Рейтинг: 676 НеутралноЕС каквото и да направи, все е лошо. ЕС не е САЩ. В ЕС са държави, които имат коренно различни интереси една от друга, които са на различни степени на развитие. Всяко едно решение, всеки един закон на ЕС е против интересите пона на половината европейци. Интересите в смисъл, че пречи на нормалното им функциониране и развитие. С европейско законодателство не може да се противодейства на Китай. ЕС трябва да дава само политически насоки, а противодействието трябва се извършва с националните законодателства. Но тук въпросът е принципен. Не само за противодействие срещу Китай, а за цялостната икономическа политика трябва националните законодателства да имат независимост и всеки да приема закони, които счита, че са най-добри за него. ЕС в този си вид вече е провален икономически експеримент. ЕС проваля икономиките, не помага.
gozambo
Рейтинг: 676 НеутралноДа го обясна с по-разбираем пример. В ЕС държавите са пациенти с различни заболявания на които от ЕС им предписват едно и също лекарство.
anty
Рейтинг: 534 НеутралноДо коментар [#6] от "Веселин Дечев":
Еми когато китайците започнат да протестират като хората от Венецуела за нармално заплащане и нормални условия на живот ,естествено е да вземем отношение в полза на хората,а не на комунистическата върхушка.
Сигурно на китайците така им харесва.
Все едно да съжалявам пияните мужици,които си харесват Сталин и Путин-късия.
Така е.
Ivan_
Рейтинг: 429 НеутралноНякакси не разбирам недоволството на тези компании?
Модератора е неадекватен!Като толкова искат да бъде референтен световния пазар, да се слеят с някоя американска компания, едва ли регулаторът ще има нещо против това.
Или пък Индийска, Китайска, Австралийска...
На световния пазар има достатъчно играчи с които могат да се слеят, нали там претендират, че се конкурират.
Относно Китай, какво да направим? ЕС е 800 млн. човека, Китай е два пъти повече, колко да сме равнопоставени след този факт.
Да си видят законите за протекция, тези за конкуренцията са си О.К.
Велков
Рейтинг: 1380 НеутралноАбе ще се сетите кои са конкурентите на ЕС... ама отплеснати по глупости около Русия няма да забележите врагът...
Велков
Рейтинг: 1380 НеутралноОбори ги, иначе твоето е спам на кило...
tacheaux
Рейтинг: 3911 НеутралноТова не са разбрали брюкселските зелки и продължават да се отнасят с Китай, Русия, Иран и други тоталитарни държави като към нормални страни. Това не е от сега. По време на Студената война такова беше отношението им към СССР и социалистическите страни от съветския блок.
tacheaux
Рейтинг: 3911 НеутралноВикаш Русия не е враг на ЕС. Тук ти е грешката, ако си искрен и не тролиш.
Велков
Рейтинг: 1380 НеутралноДо коментар [#15] от "tacheaux":
ЕС е пазар за Русия. Защо Русия да е враг? Да си прецака пазара? Да бе.... виж, разни други с мита и излизане от договори хич не помагат на ЕС. Отвори си очите за реалностите...
Madmax
Рейтинг: 8 ВеселоМалко ми е смешно заглавието - Терминът "морално остарял", употребен за бизнес отношения.
Компетентност - едва ли.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 2967 НеутралноЕС изостава във всичко !!!
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Роси
Рейтинг: 7912 НеутралноМного закъсняха с промяната на правилата. Китайците са вече тука.
schwimmwagen
Рейтинг: 1537 НеутралноИзправено пред Китай, туй нящо на снимката горе е безнадеждно неадекватно .
"...Thereafter the man-loving God who arranges everything, and who did not abandon man without an intellect, sent unto him Saint Constantine the Philosopher, called Cyril, a righteous and truth-loving man, and he created for them thirty-eight letters..."schwimmwagen
Рейтинг: 1537 НеутралноКакви правила бе наивници. Милиард и половина дисциплинирани и работлиови пичове, организирани в квази-техно- националистка идея, с откровен уклон към реваншизъм... ще ти наврат правилата,там де "слънце не огрява" . "...Thereafter the man-loving God who arranges everything, and who did not abandon man without an intellect, sent unto him Saint Constantine the Philosopher, called Cyril, a righteous and truth-loving man, and he created for them thirty-eight letters..."