
© Reuters
Британският премиер Тереза Мей се е съгласила да се позволи на китайския телекомуникационен гигант "Хуауей" да участва частично в изграждането на британската мрежа за мобилна комуникация от пето поколение (5G) въпреки предупрежденията за сигурността, отправени от британски министри и от САЩ, предаде БТА.
Съветът по национална сигурност, председателстван от Мей, се е съгласил вчера да позволи на технологичната компания да доставя някои "неключови" технологии от новата мрежа като антените, съобщи в. "Дейли телеграф".
Мей е взела това решение въпреки предупрежденията на някои министри, включително на вътрешните работи Саджид Джавид, на външните Джереми Хънт и министъра на отбраната Гавин Уилямсън, че тази стъпка може да застраши националната сигурност.
"Гардиън" отбелязва, че Мей е наредила на "Хуауей" да бъде забранено да доставя ключови части за бъдещата 5G мрежа. Източник, цитиран от "Ройтерс", посочи, че Великобритания ще позволи на "Хуауей" ограничен достъп до неключови части от 5G мрежата, но компанията няма да може да се включи в основните части на системата.
"Телеграф" посочва, че директорът на Центъра за правителствени комуникации (службата за електронен шпионаж) Джереми Флеминг ще предупреди на годишната среща на разузнавателния съюз "Пет очи" (Нова Зеландия, САЩ, Австралия, Великобритания и Канада) днес за безпрецедентни по мащаб киберзаплахи.
Западните страни обсъждат дали да изключат "Хуауей" от изграждането на националните си мрежи 5G поради твърдения (основно от Вашингтон), че компанията е твърде близка до правителството в Пекин. Технологичният гигант отхвърля обвиненията. САЩ, които забраниха на правителствените агенции да сключват договори с "Хуауей" или други компании, които ползват оборудване на корпорацията, насърчават съюзниците си да прекъснат връзките с нея.
penetrating
Рейтинг: 5327 НеутралноСмесено оборудване ще затрудни (но няма да направи невъзможно) източването на информация от съобщенията.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertА Хуауей си е дефакто китайска държавна фирма, подчинена на ККП.
Иво
Рейтинг: 4049 ЛюбопитноМей е взела това решение въпреки предупрежденията на някои министри, включително на вътрешните работи Саджид Джавид, на външните Джереми Хънт и министъра на отбраната Гавин Уилямсън, че тази стъпка може да застраши националната сигурност.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Пак е нещо. Едно хубаво нещо да направи Мей в последно време.
jif44392826
Рейтинг: 213 ВеселоЧастично, частичноо, нещо като малко бременна, а?
Иван K
Рейтинг: 2721 Веселонеключови" технологии от новата мрежа като антените
подписТова е добро решение. Дори могат да внасят от Китай и винтовете с които се закрепват антените
Billy Pilgrim
Рейтинг: 1517 НеутралноТръмп ще изпадне в нервна криза. Толкова много направиха щатите да затрият Хуауей, но нещо не им се получава.
stoiank
Рейтинг: 1097 НеутралноДо коментар [#1] от "penetrating":
Просто няма друг. Или трябва да стопират процеса или да допуснат китайците. Нищо ново, всеки знае че Американското правителство има достъп до Фейсбук и другите социални мрежи, но реално не може да ги забраниш. Китайците като мислещи сто години напред инвестираха десетки милиарди в 5Г технологията и сега берат плодове.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
amerikanbastard
Рейтинг: 529 НеутралноХуауей е частна фирма, колективна собственост на служители в нея, основана през 1987 година от бившия свързочен инженер от Китайската Народна Армия Рен Женгфей, който притежава малко повече от 1% от акциите на фирмата. Той е главен управляващ фирмата до днес, подпомаган от мениджърски борд на ротационен принцип.
Историята на фирмата е практическо доказателство, че Китай е най-големият производител на хардуеър в всвета, защото може да си позволи да произведе продукт в най-голям обем, с най-ниска маргинална стойност, за който има гарантиран вътрешен пазар. Първоначално Хуауей произвежда релейни телефонни централи, които до тогава се внасят в Китай. До 2005 година Хуауей задоволява предимно вътрешен пазар. Към днешна дата е производител номер едно в света на комуникационна инфраструктура (обслужва 90% от най-големите световни оператори), миналата година надмина Apple по производство на смартфони и скоро ще надмине и Самсунг, за да стане номер едно в света. Притежава най-много патенти за мобилна комуникация и практически определя новите стандарти за нея. Останалите трябва да му плащат роялтис.
Смешен и жалък е опитът да бъде спрян Хуауей чрез административни, непазарни мерки и открит натиск върху операторите в САЩ и чужбина. В същност САЩ ги стяга чепикът, че Национална Агенция за Сигурност (с бюджет по-голям от този на ЦРУ) в новите комуникационни системи няма да може лесно да прониква през „задните врати“, за да послушва. До сега има само голословни твърдения и нито едно доказателство за послушване от страна на Хуауей. Напротив има достатъчно скандални факти относно подобна дейност от страна на САЩ, дори послушване на съюзници, канцлера Меркел и т. н.
Freedom's just another word for nothin' left to lose
penetrating
Рейтинг: 5327 ВеселоДо коментар [#6] от "stoiank":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertНяма друг за доствка на антени? Едва ли :)
penetrating
Рейтинг: 5327 ВеселоДо коментар [#8] от "amerikanbastard":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertОписаното от Вас е положението Де Юре. Интересното е как е Де Факто :)
Решението на Англия е доста интересно. Смесваш доставчиците - едните ще бъдат "непропускливи" спрямо "задните врати" на другите и така спираш течовете (до време) :)