
© Reuters
Управляващата в Унгария партия на Виктор Орбан повече не подкрепя Манфред Вебер като водещ кандидат на Европейската народна партия за бъдещ председател на Европейската комисия. Причината е, че той прави изявления, които са обидни за унгарците, заяви премиерът в понеделник, цитиран от "Ройтерс".
"Личността, която трябва да стане председател на Еврокомисията, е от огромно значение. Като гледам кампаниите на водещите кандидати, се убедих че нито един от тях не е подходящ да поведе комисията", каза още Орбан.
В интервю за германската телевизия ZDF на 29 март Вебер каза, че няма да приеме поста, ако това зависи единствено от гласовете на евродепутатите от "Фидес". Той обясни, че целта му е да получи подкрепа от широк спектър представители, за да прокарва успешно центристка политика. Орбан не реагира на тези думи и в интервю за германския "Велт" от 3 май описа бавареца като "изключителен мъж..., когото ще подкрепяме докрай".
Но днес той определи думите му като обида за сънародниците му, защото бил казал, че не иска да оглави Европейската комисия с гласовете на унгарците. Тази теза бе подета в Унгария веднага след интервюто от края на март, като изразът "обида за унгарските избиратели" бе на зам.-министър и бе повтарян често от проправителствените медии.
ЕНП има в момента 217 евродепутати в 750-местния парламент на ЕС, от които 12 са от "Фидес". Това най-вероятно отново ще бъде най-голямата парламентарна група и в следващия състав, но заедно с лявоцентристите от Социалисти и демократи изглежда няма да им достигнат гласове за мнозинство и ще трябва да се търси трети, а може би и четвърти партньор.
Председателят на Европейската комисия се предлага от парламентарна група и обикновено най-много шансове има този на най-голямата. Но ако той бъде отхвърлен или изобщо не бъде предложен заради яснота, че няма да получи подкрепа в пленарната зала, новият кандидат трябва да бъде отново определен от цялата група.
През март ЕНП замрази членството на "Фидес" безсрочно заради нарушаване върховенството на закона и други принципи на ЕС, но това стана в споразумение с партията на Орбан, а не едностранно от паневропейското сдружение на дясноцетристки политически структури.
В Будапеща това бе представено като доброволно едностранно замразяване на членството от страна на "Фидес", а Орбан започна да се дистинцира от ЕНП и да сондира съюзяване след евроизборите с евентуален бъдещ блок на евроскептични и популистки партии.
Предизборният екип на Вебер още не е коментирал думите на Орбан, но баварският премиер Маркус Зьодер, който ръководи неговата партия ХСС, заяви, че не е изненадан. "Срещите с десни екстремисти всяка седмица са съвсем ясен сигнал", цитира думите му в. "Мюнхенер Меркур".
Анегред Крамп-Каренбауер, лидерът на ХДС на канцлера Ангела Меркел, бе заявила, че ако Орбан реши да остане извън ЕНП, "няма да има обрътен път за него и за "Фидес".
"Не виждаме мястото си в народна партия, в която в мнозинство са проимигрантски сили", отвърна Орбан на въпрос дали "Фидес" би се присъединила към нова националистическа група в Европарламента. Но той продължава да заема двойнствена позиция: "Лоялността е важна политическа категория. Бихме искали да останем в общността, в която сме живели и работили досега. Докато тази общност не ни каже, че няма повече нужда от присъствието ни. Но всички тези въпроси ще излязат на дневен ред чак след изборите за Европейски парламент".