
© Reuters
Андреа Налес
Година, един месец и 11 дни - толкова време измина от избирането на лидера на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) до изненадващото обявяване на оставка й вчера. Нейното излизане от ръководството на левоцентристката партия поражда сега въпроси за бъдещето на и без това нестабилното германско коалиционно правителство, както и на собствената й партия, която тя се надяваше да възстанови след исторически слабото представяне на изборите.
Краткото й пребиваване на лидерския пост още от самото начало бе доста несигурно. Първите й действия бяха да накара партията да влезе в силно нежелана коалиция с Християндемократическата партия (ХДС) на канцлера Ангела Меркел и консервативната й баварска сестринска партия Християнсоциален съюз (ХСС).
Само месец преди избирането й за лидер на партията Налес и вицеканцлерът Олаф Шолц, който е и финансов министър, успяха да преодолеят ожесточената опозиция в собствената си партия, за да включат за сетен път ГСДП в недолюбваната голяма коалиция с консервативния блок.
Въпреки стопяващата се подкрепа в собствената й партия Налес започна да възстановява ГСДП след слабото представяне на парламентарните избори. Усилията й да влее нова енергия в партията обаче не постигнаха почти нищо и доверието към ГСДП в социологическите проучвания продължи да спада.
Историческият спад до 15.8 процента на евроизборите
през май само влоши нейното и на партията й положение. Критиките, отправени към Налес в дните след лошото представяне на евроизборите, вероятно са я подтикнали окончателно да приключи политическата си кариера и да освободи мястото си в парламента 30 години след влизането си в ГСДП, още като 18-годишна ученичка.
Дъщеря на зидар от района на Айфел в Западна Германия, навремето тя основа своя собствена местна структура на ГСДП. Като студентка по германска литература тя посвети дипломната си работа на "ролята на катастрофите в любовните романи".
Като лидер на младежката организация на партията Налес показа, че може да се справя сама с властовата политика, и по-късно изигра роля в оставката на партийния председател Франц Мюнтеферинг през 2005 г., докато се бореше със стереотипния имидж на язвителна, гръмогласна фурия в партията.
След като ГСДП се срина до 20.5 процента на федералните избори през 2017 г., тя смени поста си на министър на труда с този на партиен лидер и бе възприемана като една от малкото надеждни личност в ГСДП, способни да изправят на крака една от двете традиционно най-големи партии в германската политика. След това слабо представяне тя като мнозина други очакваше, че партията ще напусне коалицията и ще излезе в опозиция, и на шега обещаваше
да "разбие на пух и прах" десноцентристката партия на Меркел.
Но след като преговорите за съставяне на коалиция между ХДС и другите партии се провалиха, партията на Налес бе принудена да преосмисли позицията си на опозиционна партия и да реши да се включи отново в голямата коалиция с ХДС/ХСС - ход, който още повече навреди на репутацията на ГСДП сред избирателите.
Подобно на много други германски политици личният й живот е закрит за медиите. На страницата си в интернет Налес се описва като "социалдемократ, католичка, майка". Тя има осемгодишна дъщеря Ела, която посещава училище в западната провинция Райнланд-Пфалц.
Налес веднъж беше казала, че ако трябва да се опише с две думи, те ще са "бачкатор със сърце". Сега дните й на усилена работа за ГСДП внезапно приключват, а тя оставя след себе си доста работа, която трябва да се свърши. /БТА