Пет спешни задачи пред новия британски премиер Борис Джонсън

Борис Джонсън

© Reuters

Борис Джонсън



След встъпването си в длъжност днес новият британски премиер Борис Джонсън предстои да се изправи пред куп задачи – да осъществи Брекзит, да изгради връзки с Доналд Тръмп и да реши какво да прави с Иран. А също така и да управлява без мнозинство в парламента. "Ройтерс" обобщава най-спешните задачи пред Джонсън:


Управлението


За да осъществи Брекзит, една от предизвикващите най-голямо разделение политики от десетилетия насам, новият премиер ще трябва да покаже, че може да спечели гласове в парламента и да управлява след три години политическа криза.


Той обаче ще трябва да се изправи пред вот на недоверие в 650-местния парламент още на втория си ден на поста, ако основната опозиционна Лейбъристка партия го поиска.




Консервативната партия сама не разполага с необходимото мнозинство, за да оцелее премиерът в такъв вот и при управлението на Тереза Мей разчиташе на подкрепата на 10 депутати от северноирландската Демократична юнионистка партия. Дори и ако тя подкрепи новия премиер, няколко депутати консерватори заплашиха да гласуват срещу собствената си партия, ако Великобритания се насочи към Брекзит без сделка.


Евентуален провал може да доведе до падане на правителството и избори.


Брекзит


Джонсън иска да договори нова сделка с ЕС, премахвайки части от споразумението, което Мей постигна с Брюксел миналата година. То бе отхвърлено от парламента три пъти.


ЕС многократно подчерта, че няма да предоговори правно обвързващата част от тази сделка, т.нар. споразумение за оттеглянето, което определя преходен период за по-гладко излизане от блока.


Проблемът за новия премиер е, че споразумението за оттеглянето съдържа най-спорната част от сделката – политика, целяща да предотврати възстановяването на граничните проверки между членката на ЕС Ирландия и британската провинция Северна Ирландия.


Преговарящите на ЕС са склонни да проучат няколко опции с новия премиер, но те са далеч от това, което Джонсън иска. Той настоява за премахване на предпазния механизъм, а ЕС е за запазването му.


Ако Великобритания не може да договори нова сделка или парламентът отхвърли постигнатото от Джонсън в Брюксел, страната ще се насочи към хаотичен Брекзит без сделка на 31 октомври. Джонсън и съперникът му Хънт заявиха, че трябва да гарантират, че Великобритания е напълно подготвена за подобен изход, защото това е важен инструмент в преговорите и не може да се изключи.


Великобритания положи много усилия за подготовка за "твърд" Брекзит преди първоначално определената за него дата (29 март), но с наближаването й се появиха опасения, че тази подготовка е недостатъчна.


Тръмп и САЩ


Новият британски премиер ще се нуждае от добри отношения със САЩ, най-близкия военен съюзник на Обединеното кралство и голям пазар за износа му, за да помогне за смекчаване на ефекта от напускането на ЕС – най-големия търговски партньор на Великобритания.


През последните седмици обаче отношенията между Великобритания и САЩ пострадаха след изтичането на секретни дипломатически документи на британския посланик във Вашингтон, описващи правителството на Доналд Тръмп като неспособно и уникално по своята дисфункционалност. Президентът на САЩ реагира гневно, а посланикът се оттегли. Бъдещите действия на новия премиер може да зададат тона за трансатлантическите връзки по време на критичен период за Великобритания.


И двете страни казват, че искат да договорят бързо всеобхватно споразумение за свободна търговия, след като Обединеното кралство напусне ЕС. Политическата воля вероятно ще определи колко бързо това ще може да се осъществи.


Иран и Китай


САЩ и европейските съюзници се движат в различни посоки във връзка с подхода към иранската ядрена програма, което поставя Великобритания пред труден избор към кой да се присъедини.


Миналата седмица революционната гвардия в Иран задържа плаващия под британски флаг петролен танкер "Стена имперо" в Ормузкия проток като реципрочен отговор на ролята на Великобритания в задържането на ирански петролен танкер край Гибралтар две седмици по-рано. Съюзниците следят внимателно дали новият британски лидер ще се сближи със САЩ, отдалечавайки се от ЕС, по отношение на политиката спрямо Иран.


Джонсън освен това ще трябва да реши каква роля да имат китайски технологии от "Хуауей" в британската комуникационна инфраструктура. Тръмп предупреди, че рисковете за сигурността са високи и може да поставят в опасност връзките в разузнаването. Решението може да определи посоката на отношенията с Китай, една от основните цели на Великобритания ще се отнася до изграждането на по-силни търговски връзки извън ЕС.


Отвъд Брекзит


Макар едно от първите изпитания на Джонсън да е осъществяването на Брезит, той ще трябва да изготви дългосрочна визия за Великобритания след Брекзит, която да се хареса на избирателите, инвеститорите и международните партньори. Новият лидер също така ще трябва да реши каква икономика иска Обединеното кралство.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK