
© DW/M.Weident
Работещите в германските фирми обикновено получават и пари за отпуск. Сумата зависи от географския регион, бранша и големината на фирмата. Кой колко пари получава? Татяна Вайнман разказва в статия за"Дойче веле".
Работещите в Германия имат право на минимум 20 дни годишен отпуск освен съботите и неделите, а работодателите нерядко добавят към тези дни и още. По правило на наемните работници се полагат и пари за отпуск. Близо половината от работещите в Германия получават такава парична добавка. Става дума за доброволен жест от страна на работодателя или за плащане по силата на синдикално споразумение, фиксирано в тарифните договори.
В предприятия с колективни трудови договори шансовете да се получат допълнителни средства за отпуск са два пъти по-големи, отколкото във фирмите (обикновено по-малките), в които няма тарифни споразумения. Това показват данните от допитване, проведено от Института за икономически и социални изследвания WSI-Tarifarchiv.
Кой взима най-много пари за отпуск?
По данни на Федералната статистическа служба размерът на отпусканите пари за годишен отпуск е около 1280 евро бруто. Но това е средната сума - разликите между отделните сфери на заетост и отделните региони на страната са доста големи. Сумите, които са най-близо до средностатистическото ниво, се изплащат в строителството, химическата промишленост и търговията.
В машиностроенето и в автомобилостроенето парите за отпуск надвишават средното ниво и са съответно 2358 и 2113 евро. Сериозни парични суми за отпуск получават и научните работници, които са заети с изследвания и нови разработки - средно около 2342 евро годишно. Над 2000 евро за отпуск получават също и работещите в енергоснабдяването, застрахователните и финансовите услуги.
А кои са "онеправданите" сфери? Най-малко пари за отпуск се получават в селското стопанство, в хотелиерството и ресторантьорството, в библиотеките, архивите и музеите. В държавните предприятия, в сферите на отбраната и на социалното осигуряване няма пари за отпуск, но пък в края на годината служителите обикновено получават коледна премия - един вид 13-а заплата.
На Изток и на Запад
Парите за отпуск зависят и от размера на фирмата. В малките предприятия с не повече от 100 служители допълнителни средства получават малко повече от една трета, в големите - почти 60 процента от заетите. Значение има и регионът, в който е базирана фирмата. В западната част на Германия пари за отпуската получават почти половината от работещите, в източната част – само една трета. Обяснението е, че в източната част на Германия има по-малко големи предприятия.
И полът играе известна роля: пари за отпуск получават близо 50% от мъжете и 41% от жените. Според анализаторите това се дължи на факта, че мъжете по-масово работят в промишлената и в инженерните професии, където има по-големи предприятия, а и заплатите са по-високи.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2185 НеутралноБлизо половината от работещите в Германия получават такава парична добавка. Става дума за доброволен жест от страна на работодателя
Libertarianism is just anarchy for rich people____________
Нормално все пак доминират с търговско-бюджетната обсада в периферните колонии и много пара прибират!
angeles
Рейтинг: 1200 ВеселоБраво!!!! Значи за Ниноф кинти за фрии вакейшън,а за инсекта няма допълнителна пенция за почивка!! Баси и толерастката справедливост!😜😂
4ort
Рейтинг: 1734 НеутралноНали православните консерватори им бяхте гробокопачи? Защо не ги погребахте, а сами паднахте в гроба, без дори и някой да ви бута?
Сега имате право да виете на умряло!
gozambo
Рейтинг: 581 НеутралноПравилното заглавие е-какви пари получаваха досега,защото оттук нататък няма да ги получават. Меркел съсипа хубавата икономика. Успехът на германската икономика се дължеше на износа. А за големия износ спомагаха наколко фактора-сравнително освободен от тежести бизнес, добри международни отношения, евро и еврозона, които от една странаправеха германските стоки по-евтини / валутни манипулации/,от друга страна принуждаваха останалите страни да стават клиенти на германската икономика. Последната бе превърната в сърцето или моторът на икономиката на ЕС. Меркел успя последователно да елиминира всеки от тези благоприятни фактори. С безумна екологична политика създаде големи тежести и пречки пред бизнеса. С безумна глобалистка политика вкара милиони африканци и малоазиатци,заради които се създадоха още по-големи пречки пред бизнеса. Плюс предишните като добавка безумната бюджетна дисциплина, които заедно насраха инфраструктурата. За бизнеса инфраструктурата е в лошо състояние. Това от вътрешните фактори. От външните-лоши отношения с Русия, режим на санкции и ограничения за германския бизнес, лоши отношения с Тръмп, лоши отношения с най-големия си търговски партньор в Европа-Великобритания. Всички тези лоши отношения са по идеологически причини. Затова Германия трайно губи външните си пазари. Който слуша Сорос,губи пазари.
МОЙШЕ ТОЛКОЗ
Рейтинг: 264 ЛюбопитноТези "пари за отпуск" не се ли наричат "платен годишен отпуск", моля? Който ВСЕКИ постоянно назначен на заплата го получава, според както му е договора с чорбаджията/както са ги договорили профсъюзите ако има рамков договор. Който ВИНАГИ го има при държавните служители, и тези от голямите бранжови организации (мед'работници, учители и т.п.)
THOSE ARE MY PRINCIPLES! AND IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE OTHERS, TOO!pet_fire
Рейтинг: 5080 Неутрално"Пари за отпуск: по колко получават германците"
Важното е че получават
dasho
Рейтинг: 553 НеутралноНе, това са допълнителни пари към заплатата, нещо като премия. Обикновено има и за Коледа и общо правят т. нар. "13-а заплата"
KRAFTWERK
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#5] от "МОЙШЕ ТОЛКОЗ":
Не господине.Платеният годишен отпуск е платен , защто заплатата се изплаща , независимо ,че не работиш . Докато парите за отпуск ги получаваме допълнително към месечната заплата ,когато сме в отпуск.
bolenZdravNosi
Рейтинг: 470 НеутралноАз взимам 17 евро на всеки ваканционен ден, като се увеличават, след като се договори новия колективен трудов договор на всеки две години.
Пътят към ада е осеян с добри намеренияvassilun
Рейтинг: 4223 НеутралноПреди малко над 15 години работих за около три години за гръцка фирма. Получавахме 15 заплати годишно - 12 месеца + една за Великден + една за летен отпуск (обикновено целия месец август) + една за Коледа! Това преди гръцката криза. Сега нямам идея как е!
vassilun
Рейтинг: 4223 ВеселоАаа не! Инсекта получава деньги от мАсква! 🤣🤣🤣
vassilun
Рейтинг: 4223 ВеселоДо коментар [#4] от "gozambo":
"лоши отношения с Тръмп"
На кого му пука за Тръмп? 😂😂😂
gozambo
Рейтинг: 581 НеутралноНа германския бизнес му пука,на теб не. Тръмп ги нахака с няколко десетки милиарда загуби като развали бизнеса им с Иран.
penetrating
Рейтинг: 5497 НеутралноТоест около половината получават пари за отпуска :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertАз получих малко повече от 3000 като годишен дивидент от един от фондовете ми, който ги изплаща (май целенасочено) през юли :)
gozambo
Рейтинг: 581 НеутралноГерманската рецесия не е от търговската война между САЩ и Китай. Германската рецесия е от чисто вътрешни политически проблеми,грешна вътрешна политика,грешна външна политика. При Брекзит без сделка германската икономика ще се срине. И за това е виновна Меркел,защото вместо да договори най-благоприятни условия за свободна търговия след Брекзит с най-големия си европейски търговски партньор, тя остави идеологията да определя политиката и остави Макрон да реди нещата в Европа. Макрон,с провалената френска икономика.
Таралеж
Рейтинг: 2512 НеутралноСоциална държава, като почти всички останали в западна и Северна Европа. На мен ми харесва когато една държава е социална, дава спокойствие на хората, смекчава разликата между богати и бедни. Има си и отрицателни страни обаче, намалява хъсът да работиш и печелиш повече, с данъците и социалните политики вземат от работливия и можещия и дават на мързеливия и/или не можещия.
_plamen_
Рейтинг: 554 НеутралноДо коментар [#14] от "penetrating":
Winora foreverБраво. Пусто, мойте фондове са акумулиращи, няма скоро да видя пара от тях.
cmy12603507
Рейтинг: 264 Неутрално''....Работещите в Германия имат право на минимум 20 дни годишен отпуск освен съботите и неделите, а работодателите нерядко добавят към тези дни и още. ...'' Как е в България-
Кодекс на труда изм. и доп. ДВ. бр.92 от 6 Ноември 2018г.
Основен и удължен платен годишен отпуск
(4) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишен текст на ал. 2 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Размерът на основния платен годишен отпуск е не по-малко от 20 работни дни.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишен текст на ал. 3, изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Някои категории работници и служители в зависимост от особения характер на работата имат право на удължен платен годишен отпуск, в който е включен отпускът по ал. 4. Категориите работници и служители и минималният размер на този отпуск се определят от Министерския съвет.
https://www.lex.bg/laws/ldoc/1594373121
При нас не съществува тази парична добавка- ''....По правило на наемните работници се полагат и пари за отпуск. Близо половината от работещите в Германия получават такава парична добавка....''
Роси
Рейтинг: 7654 НеутралноОбаче не пише , че имат право на платен годишен отпуска, а само на отпуск.
Иосиф Давыдович
Рейтинг: 0 НеутралноДо коментар [#16] от "Таралеж":
Я не люблю, когда мне врут, Но от правды я тоже устал, Я пытался найти приют, Говорят, что плохо искал. И я не знаю, каков процент Сумасшедших на данный час, Но, если верить глазам и ушам - Больше в несколько раз...Да ама при социалната държава се дава шанс на много хора да реализират потенциала си посредством по-достъпното висше образование и здравеопазване. В Германия например несъществува проблема със студентските кредити както е в САЩ, освен това и хората не фалират и не остават на улицата с целите си семейства, защото здравната застраховка, плащана от работодателя им не покрива всички разходи при лечението им.
султана глаушева
Рейтинг: 316 НеутралноПо-зле са от австрийците. Те взимат 13(отпускарска) и 14(коледна) заплата в пълния й размер, но без всякакви удръжки. Брутото става нето. Това са любимите заплати на назначените.
Мърфи е оптимист!Таралеж
Рейтинг: 2512 НеутралноДо коментар [#20] от "Иосиф Давыдович":
Така е, затуй и аз харесвам социалните страни, заради “застраховката” която имат хората, заради сигурността. Но нищо не идва безплатно, и цената се плаща от убиването на инициативността, недостатъчното заплащане за най-добрите, уравновиловката. А от там и цялото общество страда обратно. За жалост няма все още измислена система която да съчетава най доброто от дивия капитализъм и социалния капитализъм. Но и двете със сигурност са стотици пъти по-добри от болшевишкия социализъм.
Kosta Delev
Рейтинг: 870 ЛюбопитноБраво - публикуването на статията е много добър опит на журналистите да се замаже положението с предстоящата рецесия в Германия ;)
Очаквам следващата статия да е за всенародните веселие около прекрасните вюрстчета и бира, които ще се предлагат тази година на Октоберфеста...
voodoo_child
Рейтинг: 585 НеутралноДо коментар [#9] от "bolenZdravNosi":
17 евро? Чудесно! Стигат за сингъл закуска в х-л Вавилон, Бейрут.
daskal1
Рейтинг: 3999 ВеселоДо коментар [#2] от "angeles":
Я кажи, ти имаш ли време за да си вземеш 20 дни отпуск през лятото и още толкова през зимата, та дори някой да ти ги плати като на "Ниноф" ? :-)
До коментар [#14] от "penetrating":
Да си жив и здрав да ги ползваш, но кога успяваш с твоите пътувания в Централна Азия и Кавказ? Ако ти гледат снимките с вечери по ресторанти в Дневник, може да ти кажат че си си изкарал отпуската :-)
МОЙШЕ ТОЛКОЗ
Рейтинг: 264 ЛюбопитноЗначи са допълнителни "бонуси" към платения годишен отпуск. Не разбрах това от сстатия, благодаря:)
До коментар [#7] от "dasho":
THOSE ARE MY PRINCIPLES! AND IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE OTHERS, TOO!
penetrating
Рейтинг: 5497 ВеселоДо коментар [#17] от "_plamen_":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertИ това е добра стратегия :)
penetrating
Рейтинг: 5497 ВеселоДо коментар [#25] от "daskal1":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertАми, не им дойде реда да ги харча, пък и не са толкова много. Аз вече почти си изкарах отпуската - три седмици в Хърватия, две седмици в пътувания (да не губя тренинг). В понеделник отново на работа.
Обичам да хапвам и да снимам храната, ако ми хареса. После се опитваме у дома да повторим същото (с променлив успех) .
daskal1
Рейтинг: 3999 ВеселоДо коментар [#28] от "penetrating":
Ох, не ми припомняй някой домашни кулинарни експерименти и увлечения отпреди години. Пример, етиопска кухня. Рецептурник на местен готвач, започващ с "загребващ една супена лъжица масло..." Разбираме че е готвене за поне 30 души и рапочваме редуциране на рецептите. Купуваме онлайн подправки от Лос Анджелес и т.н. Изаждаме приготвеното с толкова усилия за 15-20 минути, все пак е люто и се споглеждаме - защо беше това?...:-)
angeles
Рейтинг: 1200 НеутралноДо коментар [#25] от "daskal1": Аз даскале,съм отпуск когато поискам!! Е никой не ми го плаща,плащам си го сам от фирмата!! На много хора им казвам че от свободата да разполагаш със времето си няма по хубаво нещо!!!Просто парите блазнят тук и затова много хора не спират да блъскат! А работа ще има и след нас,нас няма да ни има!
daskal1
Рейтинг: 3999 ВеселоДо коментар [#30] от "angeles":
Имах именно това предвид, как гледаш на това като собственик на фирма, и ти благодаря за отговора. В периода когато аз имах нещо подобно (като партньор) не си позволявах повече от седмица отпуска, една от причините да се върна към университета, но май си е до мен, а не до работата :-)
гошо
Рейтинг: 1110 НеутралноДо коментар [#23] от "Kosta Delev":
гошоможе и покрай падането на берлинската стена ,но вече не се знае как ще бъде възприето от повечето германци Иначе това за допълнителните пари за отпуск го има в цяла европа и доста страни от Африка и Венецуела/лични впечатления / Но как е в стожера на демокрацията и човешките права -САЩ Нещо се говори че там отпуск няма или ако имаш това право ще ти се наложи да си достатъчно благоразумен да не се ползваш от него
гошо
Рейтинг: 1110 РазстроеноДо коментар [#30] от "angeles":
гошоТо това от ясно по ясно ,така е Но лошто е че тия работи почваш да ги разбираш когато вече ,освен за работа времето си за друго не го ползваш Уф че ми стана гадно от тая пуста реалност Наздраве на зелено вино съм със скариди Ама нещо не си като как беше по соца ябълкова без мезе
angeles
Рейтинг: 1200 ВеселоДо коментар [#33] от "гошо": До към 37-40 блъсках яко!!! После разбрах че най вероятно някой друг ще харчи кинтите)))))) От към 42-43 се поуспокоих и го давам по леко,изгубих и няколко приятели и разбрах че живота не е само работа и кинти!!! Сега си почивам поне по два месеца на година като и през другото време не напъвам много!!! Е вече сме по богати и можем да си позволим чиста гроздова ракия само от гроздовия сок без грам захар)))) На здраве и жив и здрав!
angeles
Рейтинг: 1200 ВеселоДо коментар [#31] от "daskal1":
Университета е по -спокойно! Няма две мнения,гледам жена ми в UCLA,започна там работа преди почти 15 години.....ми то вашата работа като при комунизма,медицински осигуровки пълни(от което и аз кяря иначе щеше се бъркам с по 7-800$ на месец на моите почти 50 лазарника).Пенсионни фондове допълнителни, сик дни,месец платена,като вземе и съботите и неделит и стават 45 дни.....абееее какво да говоря не сте за оплакване!!!! Иначе имам познати и с по 70-80 тира не излизат от офисите...и за какво??? Разбрах че имам един живот и трябва да си угаждам!! За това easy....риби,Мексико,ски,и колкото и до кога може!!!
МОЙШЕ ТОЛКОЗ
Рейтинг: 264 НеутралноАаааа, ТУК удари в десятката: "...На много хора им казвам че от свободата да разполагаш със времето си няма по хубаво нещо...".
Бил съм не малко пъти в ареста, в няколко държави, по различни поводи. И щот' съм полиглотИН, разбрах един поФтарящ се надпис на няколко езика: НЯМА ЦЕНА НА СВОБОДАТА!
СВОБОДАТА е най ценното нещо за човека. И само който е минал през соц'а оценява свободата много повече от средно статистичния Джон, Ханс, Джовани или Пиер!
А ако си самостоятелен (селф'емплойед/частник) и можеш да съчетаеш свободата (на движението, и на времето, и къде го прекарваш) с натоварването...приспадането (???) на разноските на бизнеса....ТОВА Е КОМУНИЗМА: Всекиму според нуждите, от всеки-според способностите му.
Като частник от 1977 баках като гламав (нямаше празници/делници, ако трябваше-бачках 18 часа/ден) АМА ЗА СЕБЕ СИ! А после се кефих на максимум от свободата да бъда където искам, когато искам, и да правя к'вото искам.
А после поумнях и намерих начин да оправдая хойканията си до разни готини дестинации и хАрча там като "бизнес'разходи". Не стана изведнъж...Като инженер не можех да убедя нашенския НАП че ТРЯБВА да съм на семинар веднъжна 2-3 месеца я в Лондон, я в Италия, я в Тайланд. Ама...диверсицирах се и....СТАНА! И при нашия прогресивен ДОД (+соц'осигуровки) който стигаше до 75% над горница от две средни заплати съумях да натоваря НАП с разходите ми по хойканията. С мяра (по съвет на двама различни фин'съветници) но...УСПЯХ.
Докато и това ми писна, ама то щото поодъртях...
До коментар [#30] от "angeles":
-------------- THOSE ARE MY PRINCIPLES! AND IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE OTHERS, TOO!
historama
Рейтинг: 3729 НеутралноДопълнителни пари за отпуск, 13-та пенсия заплата, пенсия - имаше ги при Костов. Симеон ги спря, оттогава те отиват за руските пенсионери, нещо като данък Русия.
penetrating
Рейтинг: 5497 НеутралноДо коментар [#36] от "МОЙШЕ ТОЛКОЗ":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertТочно това правя аз сега(в последните 15 години). Вече съм забравил какво е да си на заплата с фиксирано работно време (пък и беше твърде късо за да придобия някакви навици). Проблемът на тази свобода е, че човек се увлича и не е сигурен в следващите години дали ще спечели проект. Затова две неща са важни - комбиниране на буфери(пари) с продължителност на проектите (серия къси и един по-дълъг) за да се застъпят :)
vesolr
Рейтинг: 3614 НеутралноДо коментар [#15] от "gozambo":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQКакво разбираш ти от икономика? Редиш си идеологическите мантри, но за експортна икономика като немската търрговските войни са вредни. Те в САЩ смъкнаха растежа от 2.9 на 2.2% какво да говорим за Германия.
Kosta Delev
Рейтинг: 870 ЛюбопитноДо коментар [#39] от "vesolr":
Куца ти логиката, защото по принцип когато двама се карат, третият печели... Така че като резултат от търговска война САЩ-Китай би следвало Германия да пласира още повече стоки и в двете посоки, тъй като изкуствено се увеличават цените на конкурентите й, натоварени с мита и такси. Така че явно проблемът е съвсем, съвсем друг...