
© Associated Press
Хората в държавите членки, присъединили се към ЕС след май 2004 г., работят близо три пълни работни седмици на година повече от тези в "старите" държави членки. През 2018 г. в ЕС средното колективно договорено годишно работно време е било приблизително 1714 часа. Според анализ на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (Eurofound) обаче в старите страни членки то е било 1687 часа, а в новите - 1803. Това е разлика от 116 часа или три работни седмици.
© Eurofound Средни колективно договорени работни часове на седмица в определени сектори
На национално ниво, взимайки предвид седмичните договорени работни часове, дните на отпуск и националните празници, най-много колективно договорени работни часове има в Естония (1848 часа), където колективното договаряне не играе значителна роля в определянето на стандартите за работното време. Най-малко годишни работни часове са отчетени във Франция (1602 часа), следвана от Дания, Швеция и Германия. Това значи, че през 2018 г. по този пиоказател естонците са работили приблизително 246 часа, или шест седмици, повече от французите. В България средните колективно договорени нормални годишни работни часове през 2018 г. са били 1824.
© Eurofound Средни колективно договорени работни часове на година
На секторно ниво банковият сектор продължава да има най-късата средна договорена работна седмица (37.5 часа), а най-дългата е в търговията на дребно - 38.3 часа. По отношение на колективно договореният платен годишен отпуск средно в ЕС той е 23.8 дена и е значително по-къс в по-новите държави членки (21.2 дена), отколкото в старите (24.6 дена).
© Eurofound Минимален платен годишен отпуск
Максимални работни часове на седмица
По отношение на максималните работни часове на седмица според законовите разпоредби повечето страни попадат в две групи – 48 часа (както е определено в Директивата за работното време) и 40 часа (които може да бъдат удължени до 48 или повече при определени условия). България е във втората категория.
Белгия и Франция продължават да са най-забележителните изключения с максимални работни часове на седмица съответно 38 и 35. Ако се сметне и извънредното работно време, повечето държави имат максимум 48 часа седмично. Изключенията са Белгия и Хърватия (50 часа) и Австрия, Германия и Холандия (60 часа).

© Eurofound
Средни колективно договорени работни часове на седмица, 2018 г.
Много държави членки имат ограничения за максималното работно време на ден. За повечето това са осем часа (в тази група е и България). Има обаче вариации – от 7 във Франция до 12 в Чехия. С включване на извънредното работно време дневният максимум може да се увеличи от 9 до 12 или дори 13 часа, в България – до 10 часа.
Колективното договаряне играе важна роля при определянето на продължителността на работното време в много държави членки, макар и в по-малка, а понякога и пренбрежима степен, в някои страни, влезели в ЕС след 2004 г. (ЕС13).
Средните колективно договорени обичайни работни часове на седмица през 2018 г. са били най-малко във Франция (35.6) и най-много в Малта, Гърция и Хърватия (40 часа). В ЕС13 са били 39.7.
По сектори
Най-късата средна колективно договорена работна седмица в ЕС е в банковия сектор - 37.5 часа (без промяна в сравнение с 2016 г.) Най-дълга е при продажбите на дребно – 38.3 часа през 2018 – същото като през 2017, но с 0.2 часа по-малко от 2016 г.

© Eurofound
Средни колективно договорени работни часове на седмица в банковия сектор
Във всичките пет разгледани сектора договорените работни часове на седмица са повече в ЕС13, отколкото в ЕС15. Най-голяма е разликата в банковия сектор, където в ЕС13 работната седмица е почти три часа по-дълга, отколкото в ЕС15, което значи приблизително четири седмици повече работа на година.
В химическата промишленост в ЕС13 договорената работна седмица е с 2.1 часа по-дълга, отколкото в ЕС15. В публичната администрация разликата между двете групи е 2.9 часа. В металообработването е 2.6 часа. Най-малка е в търговията на дребно – 1.9 часа.
Разликата между "стари" и "нови" държави членки се увеличава в сравнение с 2016 г. във всички анализирани сектори с изключение на банковия, където средното ниво намалява в страните, присъединили се към ЕС след 2004 г. и остава стабилно в ЕС15.
Обичайните изработени часове седмично
За да се установи колко часа действително работят служителите през дадена седмица, се разглеждат данните за обичайните изработени часове седмично, в които се взимат предвид фактори като извънреден труд и отсъствия.

© Eurofound
Средни колективно договорени работни часове на седмица в търговията на дребно
Най-дълго работят служителите на пълно работно време във Великобритания – 42 часа на седмица. Следват Кипър (41.3 часа), Австрия ( 41.2), Гърция и Полша (по 40.9). За България са посочени 40.8 часа. Най-малко часове седмично се трудят в Дания (37.8 часа). Това значи, че датчаните работят 4.2 часа на седмица по-малко, отколкото британците, или еквивалента на почти пет работни седмици на година в Обединеното кралство.
Всички страни от ЕС13, с изключение на една, регистрират обичайни работни часове на седмица над средното за ЕС28. Само в Литва обичайната работна седмица е по-къса - 39.9 часа. За България са посочени 40.8 часа.
Обичайните работни часове за служители на пълно работно време са по-дълги от средната колективно договорена работна седмица във всички анализирани страни, с изключение на Литва.
В ЕС28 обичайната работна седмица е дълга 40.2 часа (с 2.2 часа повече от средното договорено работно време), в ЕС15 – 40.1 часа (с 2.7 часа повече от средното договорено), в ЕС13 - 40.8 часа (с 1.1 часа повече).
Какво още се казва за България?
За България не са дадени данни за средните колективно договорени седмични работни часове по сектори, защото тя е посочена като една от страните, в които работното време като цяло не се определя чрез колективно договаряне, а е основава на националното законодателство. Сред секторите, които са разгледани отделно, за България има данни за средните колективно договорени нормални работни часове в публичната администрация – 40.

© Eurofound
Средни колективно договорени работни часове на седмица в публичната администрация
Като пример за дебат във връзка с работното време за България се припомня кампания на КТ "Подкрепа" за достойни работни условия и заплащане за нощен труд. Според конфедерацията над 400 хил. работници в България извършват нощен труд без да получават подходящи заплати. Те са изправени пред редица здравни и социални проблеми. Наред с други въпроси, влошаване на здравето, висок процент свързани с работата инциденти и наранявания, социална изолация, висок процент разводи.
През октомври 2018 г. предложението за обновяване на минималното допълнително възнаграждение за нощен труд бе разгледано от Националния съвет за тристранно сътрудничество, но бе отхвърлено от работодатели и от правителството. Въпросът за нощния труд трябва да бъде преразгледан до края на 2019 г. Водят се широки дискусии за допълнителното възнаграждение и за възможни промени в Трудовия кодекс.

© Eurofound
Среди обичайни работни часове на седмица на основна работа, служители на пълно работно време
* Източник на графиките е Eurofound.
* Докладът се основава на информация от мрежата на кореспондентите на Eurofound. В него се посочва, че данните, представени в прегледа, трябва да се тълкуват внимателно. Международни сравнения за дължината на колективно договореното работно време може да са проблемни, защото не всички страни събират данни, а дори и където такива има, данните от различни източници може да не подлежат на стриктно сравнение. Предизвикателство е да се сравнява работното време в различните страни и защото данните за обичайното седмично работно време не взимат предвид фактори като извънреден труд, дължина на годишен или други форми на отпуск, използване на гъвкави форми на организация на работното време.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4890 НеутралноКак се спука балонът с лъжите на изедниците, че в България много се почивало !!!
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!КъНгРеЧуЛеЙшЪн БаЙ ДоНчО аЙ лАв и дИмокРАти и РипублИканци
Рейтинг: 337 НеутралноТака става когато се окаже, че най-добрата ковачница за “бизнес” кадри на територията се окажат ВИФ “Г.Димитров”, ДС и Школата в Симеоново.........
Очите ти могат да те излъжат, не им вярвай!КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4890 НеутралноДо коментар [#2] от "Агент ТРИ ХиКс Ел биРИ и МуЗиКаТа яКо Да Свири":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Да не забравяме АОНСУ
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
КъНгРеЧуЛеЙшЪн БаЙ ДоНчО аЙ лАв и дИмокРАти и РипублИканци
Рейтинг: 337 ВеселоДо коментар [#4] от "Платон Фъшкиев":
Очите ти могат да те излъжат, не им вярвай!Тц, лъжеш,,,,,и Де Бъ трябва да напълнят гушите, за това бач 24/7 365 дни годишно :)
ЗаНиЗа
Рейтинг: 3054 Разстроено"подобряване на условията на живот и труд" - при БГ ОПравляващи ентусиазЪмът е повече, а т.н. синдикати защитават разни ЗБУТ-ове само в тристранки, закръглени маси и с по някой ДЕМОнстрация за оправдаване на членството. Гнил социализъм и див капитализъм - как да НИ искат в ЕС, като равноправни!?
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.Платон Фъшкиев
Рейтинг: 35 ЛюбопитноВъв високосните години 366! И те вечно ще горят в огъня на своя собствен ад и ще копнеят за смърт и унищожение.Но никога няма да се доберат до смъртта.
anlazar
Рейтинг: 378 НеутралноДо коментар [#1] от "КМЕТ В СЯНКА":
След 45 години почивка е време за наваксване.
442
Рейтинг: 1338 НеутралноОтделно, колко много извънреден труд се краде от меринджейте.
lz73
Рейтинг: 1220 НеутралноА някой отчита ли факта, че в старите членки се плаща на час, а при нас на месец?
penetrating
Рейтинг: 5979 НеутралноРаботят най-активно за да догонят другите, но България се проваля в догонването не заради труда на работниците си, а заради ограбването чрез корупция.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilberthope
Рейтинг: 3983 НеутралноНякой да не си е мислил, че като ни приемат в ЕС и ще заживеем, като тях?
Любовта ще спаси света!!!Напротив, те заживяха много по-добре!
hope
Рейтинг: 3983 НеутралноНали пропагандата тръбеше, че и Гърците били мързеливи, а немците много работливи......
Любовта ще спаси света!!!selqnin
Рейтинг: 2417 НеутралноСъществените въпроси не са "Колко"?, а "Как, с каква ефективност и с какъв принаден продукт се работи"???
traveler1
Рейтинг: 868 НеутралноТака е! Работим повече, но за сметка на това изкарваме много по-малко!
ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВОВсички знаем защо е така, но никой не прави нищо,за да бъде променено.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4890 НеутралноДо коментар [#8] от "anlazar":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Наваксвай щом си почивал.
Неизвестен извършител
Рейтинг: 287 НеутралноТи забеляза ли, че единственото споменаване на данни за България било откъм публичния сектор? Та точно затова недей да ми твърдиш, че се скъсват от работа и малко им били почивките.
ynx53574781
Рейтинг: 294 НеутралноСпокойно, не сме прецакани. Повечето хора си избиват по 2 месеца в болнични, жените по 2г. за майчинство.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4890 НеутралноДо коментар [#18] от "ynx53574781":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Ти по колко си избиваш?
edin drugii
Рейтинг: 2289 НеутралноДо коментар [#18] от "ynx53574781":
абсолютно вярно ,никъде не се сравняват и допълнителните почивки ,чрез болнични ,майчински ,които тук са 3 години и се плащат и отпуски и осигуровки от работодателя , в ЕС това е непознато ,така ,че като се приравнят нещата ,може да се окаже ,че сме далеч преди най добрите в ЕС по работни часове .
Tru Soulja
Рейтинг: 729 НеутралноНо за сметка на това работим за по-малко пари.
Най-добрият съвет, който съм получавал, е да избягвам банките. Те ти дават чадър, но, когато завали, ти го взематtsvetko_51
Рейтинг: 1984 НеутралноИма такъв фактор, производителност на труда и у нас и в ъобще в бившите соцстрани, за да изкараш съотвения обем продукция и заработиш заплатата си, компенсираш ниската произвоителност с повече часове.
Има още нещо, добре би било да видим какво е отработеното време в страни като САЩ и Китай 9 любимия пример на всички с лево мислене, та да ни дйдат и някакви други идеи защо в различните страни се работи различно време.
Напуснал Поради ОграниченДостъп
Рейтинг: 294 НеутралноПетъците махнати ли са?
Президент Плевнелиев - Трудно мога да не споделя своето дълбоко унижение като дясномислещ човек от ръководството на "Демократична България" да влезе в съюз на балотажа с Мая Манолова. Не трябва да дават оставки, а да си изберат Манолова за шефШегаджии.
parcaleste
Рейтинг: 660 НеутралноОсемчасовото работно време в БеГе е лъжа, в която работодателят го разтяга с още час с оправданието "30 минути за обедна почивка и две почивки по 15 минути". На хартия звучи логично, но на практика това те задължава първо, да стоиш час повече на работа, защото не ти го приспадат от работното време (т.е. сметката става 9, вместо 8 часа на работното място) и второ, изключително често тази едночасова почивка е всъщност сведена до едни 10-ина, 15 минути, през които работникът хапва на крак.
Цялата тази система е една от тези, които имат нужда от основна ревизия. Начело със смяната на чипа на т.нар. масов робовл... работодател де, как точно да си мотивираш и запазиш кадърните кадри.
bat_plamen
Рейтинг: 4641 Любопитно"В новите страни членки на ЕС се работи 3 седмици повече годишно, отколкото в старите"
Във Франция стандарната платена годишна отпуска е 35 дена!Аз лично работя във Великобртиания и започнах с 28 дена платена годишна отпуска , а сега имам 32 дена и живто и здраве след три години ще нарасне на 35 дена!
bat_plamen
Рейтинг: 4641 ЛюбопитноДо коментар [#2] от "Агент ТРИ ХиКс Ел биРИ и МуЗиКаТа яКо Да Свири":
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
БГ "бизнесмените" исакт да им се работи за без пари и при лоши условия на труд, но за сметка на това с колкото се може по-малка платена годишна отпуска!
bat_plamen
Рейтинг: 4641 НеутралноДо коментар [#3] от "КМЕТ В СЯНКА":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
"Библеотекарите" също!С такива "кадри" няма как да се върви напред
Момо
Рейтинг: 294 НеутралноСъвсем нормално. Работя с хора от цяла Европа и ясно се вижда, че не сме продуктивни на същото ниво. Не сме по-глупави, а просто сме по-бавни и по-неорганизирани. Това естествено налага компенсация за да вървят общите проекти заедно. Проблемът е дълбоко структурен.
Judjuk
Рейтинг: 3438 НеутралноВ новите страни се работи повече, но не се печата твърда валута, язък!
krassik
Рейтинг: 294 НеутралноДо коментар [#18] от "ynx53574781":
Тебе какво те родило - мъжленце?
Славейко
Рейтинг: 1410 НеутралноНовите страни членки не са грабили колонии, не са рязали ръце на неизпълнилите нормата за добити диаманти и не манипулират половин Западна Африка, както някои стари. Освен това трябва да се справят с безмилостната конкуренция и дискриминация от старите членки, Китай, изнудването на Русия и шантажа на САЩ.
Славейко
Рейтинг: 1410 НеутралноДо коментар [#10] от "lz73":
И там вземат заплата веднъж месечно. Не си мисли, че всеки час получават по 1000 евра. Тоест ако искаш, раздели и твойта заплата на часове, ма пак толко ще бъде
мики маус
Рейтинг: 1596 НеутралноТи не слушаш ли Васил Велев?
Бизнесмените са пред фалит! Масово!
Вдигнат ли се осигуровките и заплатите и отиде бизнеса. Затова трябва внос на китайци - за паница ориз и пет лева на ден ще бачкат по 12 часа.
olimpipanov
Рейтинг: 1061 НеутралноТака е като има мутрокапитализъм в България от назначени за капиталисти другари с куфарчета и няма синдикати, защото са част от статуквото.
anarhochristian
Рейтинг: 638 НеутралноМоите наблюдения са противоположни. Тука хващаме бика за рогата, когато се налага, а там прехвърлят задачите един на друг, отпуски по 1 месец, 2 дена са реално на работа в седмицата, другото са хоум офиси и задължителен трети почивен ден в седмицата за гледане на деца (пак франция и белгия), всеки бяга от отговорност, затъване в бюрократични правила, пълно секторизиране на задачите без обща картина и цялостен поглед, малцина могат да ти свършат работа, но и те намаляват, защото хората свикват само тях да търсят и последните полудяват (ефекта на магарето и клатикурците). И понеже не сме идиоти и имаме и ние инстинкт за самосъхранение, то и ние полека-лека започваме да правим същото. И като цяло, тове, което се случва в ЕС започва все повече да наподобява късния соц. Е, не една система сме налазвали и превземали отвътре. Корпоративната/социална мимикрия на българина е на много високо ниво. Така сме оцелявали столетия.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 2176 НеутралноДо коментар [#1] от "КМЕТ В СЯНКА":
И това е само по документи, ако отчитаха колко много хора на уж 8 часов работен ден работят всъщност 10 и повече часа всеки ден, нещата стават още по-трагични.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 2176 НеутралноДо коментар [#8] от "anlazar":
Абе ние вече 30 години все с тия 45 години се оправдаваме.
Peen40
Рейтинг: 328 НеутралноДо коментар [#36] от "Ashiata Shiemash":
Къде виждаш трагедията тука?Отдавна не съм чувал някого да го заключват на работното място.
anarhochristian
Рейтинг: 638 НеутралноНе е мутрокапитализъм, а чист капитализъм. Чистия капитализъм е точно това. Погледни теорията. Стремеж към натрупване на капитал с всички средства, за сметка на разходи в това чисто и трудовата заплата. А това, което виждаме на запад е смес на чист капитализъм със социални или даже социалистически примеси. Това е частичен хибрид, до който са стигнали поради заплахата от силни леви движения, а не поради желанието на много яките пичове собственици на капитала. Дори и да има някои, които да си намаляват печалбата за да плащат повече на работника, те биха били убити от конкуренцията чисто математически, с по-евтин продукт. Затова промените там стават на държавно ниво с натиск от обществото, но и с благоволението на умни политици осъзнали заплахата от това, че ако не пуснеш малко, ще ти отнемат всичко. Всичко е социална математика. В момента има евтини конкурентни пазари на труд без подобни трудови права, което води до ефекта и на запад трудовите права постепенно да отпадат. Още не се вижда много силно, но постепенно и това ще нарастне, като проблем.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 2176 НеутралноДо коментар [#28] от "Момо":
Не се излагай, това че ти си непродуктивен не значи че всички са такива. Продуктивността до голяма степен изобщо не зависи от служителя ами от организацията на работата, управители, мениджъри и т.н.
m17
Рейтинг: 2778 НеутралноДо коментар [#36] от "Ashiata Shiemash":
Пък ако отчитаха колко малко хора от тия 8 часа на работата наистина работят съвестно и организирано поне 6 часа ...
Billy Pilgrim
Рейтинг: 2176 НеутралноДо коментар [#38] от "gonz0104":
Да де, ама ако хората се притесняват че ще си изгубят работата ако не висят 10 часа, това не е ли трагедия.
anarhochristian
Рейтинг: 638 НеутралноВеригите от времето на робството отдавна са заменени с веригите на кредита и заплахата от нищета, а пистолета опрян в главата на човека, отдавна не е огнестрелен, а се нарича глад и смърт. Така оковите стават невидими и желани от самата жертва. А робството по ефективно.
Peen40
Рейтинг: 328 НеутралноДо коментар [#41] от "m17":
За 500 евро кво искаш?Да си извадят хората душата ли?
Peen40
Рейтинг: 328 НеутралноНикой не те кара насила да вземаш кредити.И какъв глад и смърт?Щом си здрав,работа да искаш.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 2176 НеутралноДо коментар [#41] от "m17":
Всъщност отдавна е изследвано че колкото повече часове висиш толкова по малко продуктивен си. Оптималното е 4-5 часа на ден, от там нататък почва мотаене, но това не е само източноевропейски синдром, важи за всички хора. Само че бизнеса и управляващите нямат достатъчно интелигентност да се замислят за тези неща.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1553 НеутралноСъвсем нормално. Когато си некадърен в нещо, с ниска производителност, ти отнема повече време.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКDarth Plagueis
Рейтинг: 1553 НеутралноДо коментар [#26] от "bat_plamen":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКАми що не станеш бизнесмен, да даваш огромни заплати и добри условия?
Billy Pilgrim
Рейтинг: 2176 НеутралноДо коментар [#47] от "Darth Plagueis":
Аха, това ще да е шъ знайш. Това е най-долната и подмолна стратегия, да накараш човека да вярва че получава малко и работи много щото вината си била в него. Сори ама тия лафове вече почват да не минават пред все повече хора.
lz73
Рейтинг: 1220 НеутралноДо коментар [#32] от "Славейко":
Съжалявам, аз не получавам заплата..., но ако законът ми позволяваше щях да назначавам всичките си работници и служители на почасово заплащане.
Знам, че Ви убягва разликата, защото сте свикнали да получавате месечна заплата, която не зависи от това, колко бачкате...
MORTAR
Рейтинг: 237 НеутралноНе е важно колко работят работниците, а как работят.
Свободен архитект, урбанист и еколог!А качеството на работа зависи не толкова от работниците, а от качеството на мениджърите.
Peen40
Рейтинг: 328 НеутралноВече не гонят за масово това,пък и отдавна не съм чувал израза-"На портала чакат 10 човека за твоето място".
Billy Pilgrim
Рейтинг: 2176 НеутралноДо коментар [#48] от "Darth Plagueis":
Ми ако не можеш да даваш нормални заплата си вършиш работата сам, логично е. Който наема хора значи бизнеса му се разраства и може да си позволи тия хора. Не е някакво законово задължение да си шеф на служители. Бг бизнесмена иска да си джитка 10 месеца в годината, да ходи когато и колкото пожелае на работа а другите да му работят по 10 часа на ден и ако може да си кажеш 10 месеца предварително кога ще почиваш щото ще му е голям проблем за бизнеса ако излезеш 2 седмици почивка.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4890 НеутралноДо коментар [#41] от "m17":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!На теб не ти се събира и един час.
b0b069
Рейтинг: 386 НеутралноДа работиш повече не означава че произвеждаш повече. 99% е тотално губене на време в някои сектори
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4890 НеутралноДо коментар [#55] от "b0b069":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!И кой е отговорен за това ?
lz73
Рейтинг: 1220 НеутралноДо коментар [#25] от "bat_plamen":
Ммда, "платена отпуска"...някой въобще замисля ли се, че парите за тази отпуска пак той си ги е изкарал, но работодателят (мръсния чорбаджия-изедник) не му ги е изплатил в месеците, когато е бил на работа, за да може да му плати с тях отпуската...
При един месец платен отпуск, това означава, че е работодателят е задържал 1/11 от заплатите за да ви плати тоя месец. Е, аз смятам за по-справедливо да плащам на работника всичко, копето си е изкарал докато работи, а ако иска да си почива - няма проблем, той да си спестява тази 1/11 всеки месец и да прави после каквото ще с нея..., но ззаконодателят е решил, че работникът е малоумен и аз трябва да се грижа той да си отдели пари за почивка, за осигуровки, за данъци...
Darth Plagueis
Рейтинг: 1553 НеутралноДо коментар [#53] от "Ashiata Shiemash":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНяма такова положение като "нормална заплата". Има съотношение между изработеното от даден служител и неговия доход.
Лечението тук е КТ да бъде преобразуван така, че трудовите договори да се намалят до минимум, и да бъдат заместени от граждански договори. Всичко останало е нелеп комунизъм.
MORTAR
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#53] от "Ashiata Shiemash":
Свободен архитект, урбанист и еколог!За теб кой е бизнезмена - собственика или мениджъра?
Щото в повечето случай това са различни хора.
Само в много малкия и дребен бизнес може собственика да го играе мениджър.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1553 НеутралноДо коментар [#49] от "Ashiata Shiemash":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКМа не бе, друго ше е, ша знайш. То понеже не си личи...
Един препатил
Рейтинг: 3662 Неутрално"Богатството на една нация се измерва с количеството свободно време."
Карл Маркс
anarhochristian
Рейтинг: 638 Неутрално[quote#45:"gonz0104"][/quote]
Това са тезите от края на 19 и началото на 20 век. Естествено, че днес е много по-малко вероятно да умреш от глад (което не пречи да драматизираме лекинко, хихи). Днес по-скоро може да се психясаш от чувството за собствената си непотребност, че не можеш да издаяниш в същото ниво на суета (потребление), като съседа.
Но проблемите на баланса между принадената стойност и заплащането на труда си остават.
lz73
Рейтинг: 1220 НеутралноСтар, но актуале и до днес виц:
Разговор м/у японски и български работник някъде през 80-те на миналия век.
Японецът:
При нас работното време е 8 часа. Аз бачкам 2 часа за моята заплата, 2 часа заради жена ми (щото тя не работи), 2 часа за фирмата и още 2 за благото на Японската империя.
Българинът:
И при нас е 8 часа...първите 2 часа работя за моята заплата, следващите 2 не работя, щото жена ми работи. После още 2 часа пак не бачкам, щото не знам даки сме фирма, завод, обединение, комбинат и т.н. А последните два часа въобще пък не бачкам, щото благото на Японската империя не ме интересува...
Та те така!
Peen40
Рейтинг: 328 НеутралноВ цяла Европа е така,тъй че ще трябва да ходиш правиш бизнес в Африка или Азия
m17
Рейтинг: 2778 НеутралноДо коментар [#44] от "gonz0104":
Ето точно това мислене загробва България. И сумата няма значение - винаги се намира оправдание че някъде по света давали повече - било 500,500 или 5 милиона.
И е тотално грешно - сумата няма значение за работата ти - сумата е резултат от пазарлъка, пазара и всякакви други фактори. А качествената и отговорна работа е въпрос на морал и лично достойнство на професионалиста.
lz73
Рейтинг: 1220 НеутралноДо коментар [#64] от "gonz0104":
Ами като ви харесва да ви смятат за малоумни и държавата да задължава работодателя да ви удържа парите....обикновен социализъм...
lz73
Рейтинг: 1220 НеутралноДо коментар [#44] от "gonz0104":
Имат право да напуснат!
m17
Рейтинг: 2778 НеутралноДо коментар [#46] от "Ashiata Shiemash":
Оптималното е да работиш 4-5-6 часа ама ако направим работното време 4 часа на повечето хора няма да им се съберат и 30 мин работа. Особено на типичния българин. Виждали ли сте как работи немец - идва рано и след 10 мин вече работи стегнато. И като си свърши работата за деня се изнася още към 4-5 да си гледа живота, децата, хобитата или бирата. А в БГ всеки се влачи до 10, мота се и едвам свършва работа за 5 лв. И после виси до 6-7 да се прави че работи. И после вика - ама в германия дават хиляди еврота.
Oleg Shishmanov
Рейтинг: 424 НеутралноКаква логика само като на червен помесчик!
Иди обясни на един ватман, шофьор в градския транспорт, програмист или друга ИТ длъжност, как производителността на труда му била по-ниска и трябвало да компенсира!!?!?!
Много чудно как така ще стане при почти половината длъжности - даречем като във фирмата има нужда от двама счетоводители, ама има само един и той с тая ниската производителност на труда как работи за двама.
Peen40
Рейтинг: 328 НеутралноДо коментар [#66] от "lz73":
Ти,пък.Просто така им е по-лесно на чиновниците.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 2176 НеутралноДо коментар [#58] от "Darth Plagueis":
Аха, няма, я отиди във Франция или Норвегия и им обясни че понеже не са изработили повече ще даваш на хората 400 евро заплата. Чуваш ли се какви глупости говориш? Ако искаш да си бизнесмен и да имаш служители подсигуряваш нормалната заплата за хората, ако бизнеса ти не го позволява, тогава си вършиш работата сам, просто е.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 2176 НеутралноДо коментар [#59] от "Кой се страхува от Иван Гешев":
В случая говоря за собственика, защото доколкото го разбирам въпросния човек е собственик
Billy Pilgrim
Рейтинг: 2176 НеутралноДо коментар [#60] от "Darth Plagueis":
Мрънкай тогава че не можеш да си намериш служители и все някой друг ще ти е виновен.
Peen40
Рейтинг: 328 НеутралноАко не работиш качествено никой няма да те държи на работа.Аз ти говоря за количеството-за 500евро толкова.Пък и всичко е относително.Едно е да се разхождаш с папка,друго да мъкнеш железа,трето да разтягаш локуми - тъй че кой какво работи
Billy Pilgrim
Рейтинг: 2176 НеутралноДо коментар [#68] от "m17":
Това което пишеш са общи приказки, аз съм се изказал на база много изследвания правени в областта. И резултатите от тези изследвания не са валидни само за немци ами за абсолютно всеки човек. Точно щото работния ден на повечето хора е дълъг затова е дългото мотаене, за средностатистическия служител в България изкарването на работния ден е мъка и се чуди как да си откъсне някоя друга минутка за себе си.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1553 НеутралноДо коментар [#73] от "Ashiata Shiemash":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКАз не мрънкам. Аз автоматизирам. Гледам, така правят все повече хора. Предполагам си наясно какъв ще е резултатът от това.
Владислав Димитров
Рейтинг: 8 НеутралноШефа: - Ти защо не работиш?
Аз: - Ми не те видях, че идваш!
b0b069
Рейтинг: 386 НеутралноДо коментар [#56] от "КМЕТ В СЯНКА":
Системата. Всички сме виновни щото нямаме ценности. Но всеки искат когато им е на акъла да свършат няква работа, всеки иска на коледа да се разкарва в мола.. Да иде на запад да се разкарва... Да види кое кога е отворено
parcaleste
Рейтинг: 660 НеутралноЯ сега вкарай в уравнението какво ще стане, ако работният ден е пет часа - ще се мота ли толкова време българинът или ще се е намотал вкъщи и ще отиде за да си свърши работата?
Извинявам се, ако задачата се окаже прекалено сложна за ~интелекта ти.
anarhochristian
Рейтинг: 638 НеутралноМатематически е така, проблема е, че ние не сме математически формули, а психо-социални. И се оказва, че ако няма закон, който да задължава да се плаща отпуска, нито работника ще си получи 1/12 отгоре на заплатата, нито ще може да излезе в отпуска, ако не иска да бъде уволнен.
anarhochristian
Рейтинг: 638 НеутралноЕто ти я грешката - "Има съотношение между изработеното от даден служител и неговия доход."
Кой определя съотношението? А, работодателяяя. И какво ще стане тогава, ами кривата ще се измести не в полза на работника. Ама пазара ще регулира. Да ама пак само до някъде, щото като се събере работодателския синдикат и каже - можем да даваме по 1800, но се разбираме всички да даваме по 1000 и дотам.
Ето ти друга идея за съотношение. Част от печалбата- 20% за работодателя, 30% фонд работна заплата и още 20% задължителен бонус при печалба. Останалите 50% фондове инвестиции и развойна дейност, фонд резервен (да покрият риска при загуби, защото риска е за собственика на капитала) и др.
Така как е? Е, не е точно чист капитализъм, но е по справедливо, не мислиш ли?
Още в стария завет пише (после Христос го цитира в Новия) - " и не обвързвай устата на вола докато вършее ". Тоест трябва да участва не само в работата, но и в плодовете.
anarhochristian
Рейтинг: 638 Неутрално[quote#74:"gonz0104"][/quote]
"Знанието носи печал" - Еклисиаст
"Незнанието носи тухли четворки" - Ентусиаст
anarhochristian
Рейтинг: 638 НеутралноЛичен пример давам. В къщи, хоум офис, правя за 2-3 часа повече работа от 8 часа в офиса. Никой не ми е на главата, с другото време сам си разполагам. В офиса не се получава. Точно както казваш, разтягаш времето. Пак въпрос на психология.
lz73
Рейтинг: 1220 НеутралноДо коментар [#81] от "anarhochristian":
А в рисковете?
Darth Plagueis
Рейтинг: 1553 НеутралноДо коментар [#81] от "anarhochristian":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНещо се бъркаш. Съотношението доход-полезност е резултат на свободно договаряне между работник и работодател.
Предлагайки ми такива формули, ти реално правиш служителят съдружник. Нямам против, но това означава, когато съм на загуба, въпросният да се бръкне в джоба, и да плаща съобразно процентите, които си посочил.
М?
anarhochristian
Рейтинг: 638 НеутралноВ системата на капиталови дружества го написах - фонд резервен.
Но иначе съм привърженик на системата, в която носи и рисковете. Това обаче не са капиталови дружества, а кооперации. Там всеки кооператор комбинира функциите собственик с възможните работник, управляващ и др. Печалба и риск са за всеки според вноската. Управлението не е според капитала, вноската (една акция, дял = един глас), а по лице, едно лице-един глас. Така имаме комбинация от демокраизъм в управлението и справедливост в плодовете и риска. Този икономически мехамизъм занулява и проблема с роботизацията, освобождава свободно време, премахва проблема с ножицата бедни-богати и създава средна класа.
Въпросът е, кога ще имаме акъл, да преминем към подобна икономическа система. която да вкара в мацето на осторията, както тоталитарния експлоататорски болшевизъм, така и корпоративния експлоататорски фашизъм, така и експлоататорския капитализъм.
anarhochristian
Рейтинг: 638 Неутрално"мацето на осторията"
мазето на историята, хахаха
lz73
Рейтинг: 1220 ВеселоДо коментар [#76] от "Darth Plagueis":
Ти наясно ли си с резултата?
Да, ще намалиш персонала и ще вдигнеш или задържиш печалбата..., но държавата ще вземе мерки да не си толкова щастлив. Ще те обложи с данъци, щото и мързеливите трябва да ядат...
Иначе автоматизирай смело, нали и такива като мен трябва да ядат.
lz73
Рейтинг: 1220 ВеселоДо коментар [#86] от "anarhochristian":
Много ми мяза на социализъм...Един въпрос. Ако всеки член има право на по един глас, то какво ще попречи на мнозинството да приема решения, които не са в полза на тия, с многото дялове? Например печалбата да не се прави на дивидент, а да се ползва за "социални разходи" по равно за всички? И след като риска е за всеки според вноската, то и решенията трябва да са така....
Истината е, че демокрацията и капитализма не са съвършени системи, но за сега май няма по-добри.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 2176 НеутралноДо коментар [#76] от "Darth Plagueis":
Ясно е какъв може да е единствения логичен резултат, по кратък работен ден а ако в даден момент изчезне нуждата от човешка работна ръка базисен безусловен доход. Ти какво си мислиш, че като автоматизираш другите хора ще останат на улицата и ще умрат от глад ли?
hope
Рейтинг: 3983 Неутрално———
Генетичен ще да е проблема, а? Любовта ще спаси света!!!
Роси
Рейтинг: 8247 НеутралноТе са работили, когато трябва. Ние ги догонваме, но нещо не ни се получава.
tsyrvulan
Рейтинг: 973 НеутралноВ новите страни членки се работи повече защото производителността е по-малка. Последното пък е въпрос върху който може и трябва много да се дебатира в отделна дискусия.
ГЕРБ = Сборище от герберунгело-паралелепипедоиди с онбашия Бойка Мутрашенко начело.tsyrvulan
Рейтинг: 973 НеутралноДо коментар [#91] от "hope":
ГЕРБ = Сборище от герберунгело-паралелепипедоиди с онбашия Бойка Мутрашенко начело.Мне, най-вече е на меринджейско ниво.
hope
Рейтинг: 3983 НеутралноПросто са завзели пазарите на високо технологични продукти, където има най-голяма печалба и могат да си позволят да работят по-малко.
Любовта ще спаси света!!!bat_plamen
Рейтинг: 4641 ЛюбопитноДо коментар [#48] от "Darth Plagueis":
А защо да стана бизнесмен...............?!Едно време като учех в УНСС ни преопдаваха , че от четири новоосновани фирми цели три загиват до пет години.................!И най-важното е, че по Белият Свят хората не се стремят като у нас неистово да правят бизнес , а гледата да си намерят добра работата , зашото с тамошните доходи се живее много прилично!!!!!!!!!!!!!!!!!
bat_plamen
Рейтинг: 4641 НеутралноДо коментар [#57] от "lz73":
Всеки има ледна точка по този въпрос!Аз лично избягах от България не само заради ниското заплащане ,а и заради лошото /некоректно/ поведение на Бг работодателите!!!!!!!!!!
anarhochristian
Рейтинг: 638 НеутралноВсъщност не е социализъм. Нашият социализъм си беше държавен капитализъм. Средствата за производство не принадлежаха на хората, както се твърдеше, а на държавата, като фикция. Хората де факто бяха наети работници. При анархистичната система на кооперации, хората са реалните собственици на средствата за производство и решават съдбата си. И понеже производството вече е непосилно, като капитал на обикновения човек, то е необходимо обединение на група от хора на демократично-справедлив принцип, каквото представлява кооперацията.
Може ли мнозинството да вземе решение срещу този с много голям дял - да, може и точно това е прекрасното. Това ще стимулира този с много пари да участва не в една , а в много кооперации за да диверсифицира риска и вноската му да не е много по-голяма от средната, запазвайки принципа на демократичността в управлението.
Често не виждаме слона в лабораорията. В днешната лаборатория решава този с парите, решението се взима от капитала, а не от личностите. В крайна сметка, при монополизация, това ще доведе до тирания или корпоративен тоталитаризъм, още повече, че имаме примера на корпоративния фашизъм от миналото. И тъй като отговорността за решенията не се носи от болшинството човеци, а от малка група собственици, казваме довиждане на свободата. Защото свобода без лична отговорност няма. Обратното, когато имаме голяма група от собственици, които носят отговорността за решенията си ще имаме свободно (поради личната отговорност) и социално (колективна отговорност, поради колективното обединение на собствеността, но с дефинирана и ясна лична вноска, която може да бъде изтеглена, като гласуване срещу общи решения) общество. Това не е, нито соц. нито кап. Това балансиран трети подход.