
© Красимир Юскеселиев
Такса, събирана в България от дружествата, които произвеждат енергия от възобновяеми източници, стигна до Съда на ЕС в Люксембург, предаде EurActiv България. Върховният касационен съд (ВКС) е отправил т.нар. преюдициално питане по темата, съобщиха оттам в сряда (30 октомври). 20-процентната такса от стойността на произведената енергия беше въведена в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ) през 2014 г. Няколко месеца по-късно тя беше отменена от Конституционния съд (КС). Производители, които са я платили, сега съдят държавата, за да си получат обратно дадените пари.
Питането до СЕС е отправено от върховните съдии, след като до тях достига един от тези казуси. Въпросът на съдиите е дали от европейското законодателство допуска национална правна уредба, с която се налага допълнителна такса за производство на енергия от възобновяеми източници.
Делото пред ВКС е образувано по жалба на производителя на енергия от възобновяеми източници "Марвик – Пъстрогор" ЕООД. Първите две инстанции отхвърлят иска на дружеството срещу държавата за връщане на събрани такси от януари до август 2014 г. за 176 325.47 лв. и 26 345.23 лв. лихва.
Конституционният съд прие, че с тази такса законодателят въвежда задължение за производителите на електрическа енергия от вятърна и слънчева енергия за безвъзмездно плащане, срещу което те не получават никаква услуга. КС посочи, че се нарушават свободата на стопанска инициатива и принципът на равенство, тъй като такива такси се начисляват единствено на производителите на ток от вятърна и слънчева енергия.
Въпреки това обаче искът на "Маврик – Пъстрогор" ЕООД, както и на други подобни дружества, се отхвърлят с аргумента, че решението на Конституционния съд действа занапред. И до постановяването му таксата е събирана основателно.
Сега върховните съдии посочват, че КС е разгледал единствено противоречието на посочената такса с основния закон, а не и с приложимите норми на правото на ЕС. Според върховните съдии, ако събирането на тази такса е станало в нарушение на правото на ЕС, държавата дължи връщането й, без значение от кой момент поражда действие решението на КС. Затова и са отнесли казуса към съда в Люксембург.
nv
Рейтинг: 776 Любопитно"20-процентната такса от стойността на произведената енергия беше въведена в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ) през 2014 г."
Автентичните десни cinik и niksan1 ще гласуват за Мая Манолова на балотажа.Това когато Майчето беше на власт...
penetrating
Рейтинг: 5956 НеутралноАко е противоконституционно, трябва да се върне. Никой не може да се обогатява от противоконституционни актове, включително и държавата.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertvassilun
Рейтинг: 4569 НеутралноАко нещо е противоконституционно днес, няма как да е било конституционно вчера! Трябва да се върнат парите с лихва!
tsvetko_51
Рейтинг: 1970 Неутрално"КС посочи, че се нарушават свободата на стопанска инициатива и принципът на равенство, тъй като такива такси се начисляват единствено на производителите на ток от вятърна и слънчева енергия."
Вярно е, че се нарушават въпросните принципи, но не се ли нарушват другите принципи, които не дпускат държавно стимукиране в иконониката, а в случая с ВЕИ-тата, има задължително изкупуване, при това на преференциални цени.
Лео
Рейтинг: 1189 НеутралноА аз да попитам кой ще плати съдебните разходи на съда в Люксембург? Струва ми се, че пак ние, а тия, дето няколко пъти са отказвали да върнат парите, също и тия, дето са ги взели, са недосегаеми, така ли?
Корки
Рейтинг: 2699 НеутралноКъдето е пипнала Мая следват скандали, преференции и измами. Дори като омбудсман успя да раздели инвалидите и да предизвика вражди. Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.
anonim440
Рейтинг: 2481 НеутралноСамо путинска газ, путински петрол, путински "Лукойл" и това е.
Ама иначе не сме колония.
moreee
Рейтинг: 1316 НеутралноСобствениците на "зелената енергия" в България са състоятелни хора и съответно имат много разходи. Едни имат вили в Гърция, друг има Бугати за 5 млн. лева и т.н. Вие знаете ли колко струва само смяната на масло на Бугатито? Ние сме длъжни да покриваме разходите на тези хора, чрез сметките си за ток. Поели сме ангажимент към тях и трябва да го изпълним!
edin drugii
Рейтинг: 2311 НеутралноДържавата източва и краде парите на хората и на бизнеса по безобразен начин , всички тези пари потъват незнайно къде и за кого ,същото е и с данъците ни , с осигуро вките ни.
wanderer
Рейтинг: 2174 НеутралноДо коментар [#1] от "nv":
"Това когато Майчето беше на власт..."
Беше зам. председател на 42-то Народно събрание, 21.05.2013 - 05.08.2014, с председател Михаил Миков и "златния пръст" на Волен Сидеров. Същото Народно събрание, сътворило 13-то министерство на глупостта, за осигуряване на баницата за разпределяне от Сараите.
Трябва обаче да се отбележи, че "двойствената коалиция" - БСП/ДПС с приемането на Закона за държавния бюджет за 2014 г. (ДВ, бр. 109 от 20 декември 2013 г.) пренаписа осем устройствени закона в едно с въпросните допълнения към Закона за енергията от възобновяеми източници, без правна и икономическа обосновка. Практика, възприета с широки обятия от ГЕРБ.