
© Юлия Лазарова
Ситуацията е критична. От месеци насам в Германия има недостиг на лекарства по аптеките. Особено по-евтините генерични препарати са дефицитни. Какви са причините, разказва Ана Картхаус в статия за "Дойче веле".
Джил е на 19. От около седем години страда от депресии. След последния си престой в клиника Джил започнала да взима антидепресанта Venlafaxin. С него тя се чувства добре - ментално е стабилна. Отскоро обаче момичето не успява да намери медикамента в нито една аптека, макар че е обиколила десетки.
След като принудително спряла да взима лекарството, Джил започнала да изпитва познатото ѝ от преди вътрешно безпокойство, страдала от безсъние и всевъзможни страхове. Нямала сили да отиде дори до тоалетната. Междувременно е изпълнена с паника, защото не знае какво ще се случи с нея, след като вече не взима медикаментите си точно по предписание.
Такъв проблем има и Давид, на когото също е изписан Venlafaxin. Каролина пък спешно се нуждае от Ritalin, а Йохана - от противозачатъчни. И това не са единични случаи. По данни на Федералния институт за лекарства и медицински продукти в момента в Германия има дефицит на 271 медикамента - препарати за снижаване на кръвното налягане, антибиотици, обезболяващи, медикаменти срещу Паркинсон, антиепилептици, инсулинови препарати за диабетици и много други.
Тенденцията се задълбочава
От 2013 година насам броят на недостигащите медикаменти постоянно расте. Тъй като производителите не са задължени да предоставят официални данни за липсващите препарати, истинският дефицит вероятно е още по-висок. Само 15 процента от обявените по аптеките липси са регистрирани от Федералния институт за лекарства и медицински продукти.
Експертите от Института все пак смятат, че проблемите с доставките не водят непременно до критична ситуация за пациентите, тъй като често на разположение са алтернативни препарати. Но замяната на един препарат с друг невинаги е безпроблемна. Пациентите често имат непоносимост към алтернативното лекарство или не усещат желания ефект така силно.
Причината за тази ситуация не е само една. Д-р Волф-Дитер Лудвиг, председател на Лекарствената комисия към Лекарската камара в Германия, критикува обстоятелството, че основните суровини и медикаменти вече не се произвеждат в Европа, а предимно в Индия и Китай. Освен това на пазара често има монополисти, т.е. даден препарат се произвежда само от една-две фабрики.
"И ако с едната се случи някакъв инцидент - например пожар или взрив, проблемът става огромен." Такъв беше случаят например с антибиотика Tazobac, необходим за лечението на тежки инфекции.
Изнасянето на производството на лекарства към страни като Китай и Индия е следствие от ценовия натиск. Зигфрид Тром от Съюза на производителите на лекарства посочва:
"Междувременно цените на генеричните препарати са толкова ниски, че производителите на суровини, а отчасти и на лекарства вече не печелят достатъчно, за да поддържат техническото ниво на съоръженията си на необходимото добро ниво. И макар търсенето на лекарствата да е голямо, фирмите оставят инсталациите на доизживяване."
В една система, която е максимално концентрирана над ефективността, всяка минимална промяна е направо токсична. Стига се до нарушен производствен ритъм, забавяния на доставките, проблеми с качеството на произведените суровини и медикаменти, инциденти, природни катастрофи. А нерядко тези катаклизми съвпадат с неочакван ръст в търсенето на медикаменти - например при вълна от простудни заболявания или след като е отпаднал някой друг производител.
Стига толкова глобализация!
Как да се излезе от тази критична ситуация? Германският министър на здравеопазването Йенс Шпан има някои идеи. Една от тях е да се поддържа резервен запас от крайно необходими лекарствени средства.
"Осигуряването на лекарства е удовлетворяване на основна потребност. Затова ще направим всичко, за да избягваме дефицитите в бъдеще. Държавата ще се намесва вече по-интензивно в разпределението на медикаментите", заяви министърът.
На международно равнище ще се търсят решения, за да може в Европа отново да се произвеждат повече лекарства. Еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидес смята да започне по този въпрос диалог с държавите членки.
lordcris
Рейтинг: 762 НеутралноНедостигът се дължи само на едно нещо: държавната регулация. "Глобализацията" не е проблемът. Ама нали всички се пиша социалисти и създават всевъзможни пречки пред функционирането на пазара.
Единственото решение е либерализация. Стига комисси, договори, монополи и прочие.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4842 НеутралноДо коментар [#1] от "lordcris":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!В Германия всички предписани от лекар лекарства са напълно безплатни. Другите са скъпи. Затова и регулацията е задължителна.
Ако отпадне ще стане страшно и после още по-страшно.
john_3volta
Рейтинг: 824 НеутралноНе знам за лекарствата, но така както са описали Джил, тя страда не от депресия, а от тревожност, т.е. точно обратното.
tacheaux
Рейтинг: 3930 ВеселоСлед като от ДВ научихме колко бедно живеят германските пенсионери и колко германци емигрират от Германия в търсене на по-добър живот , сега ни се сервира новината , че германците били зле и със здравеопазването. Чудя се на тези българи , които , въпреки тежкото положение на Германия, където хората живеят бедно , се натискат да ходят там да работят и да живеят. Над 300 хиляди българи има в Германия. Кво правят там , а не се върнат в просперираща България с най-висок кредитен рейтинг , както гордо ни уведомява нашия пръв партиен и държавен ръководител другаря , пардон господин Борисов.
MititU
Рейтинг: 1065 Веселоми като не си варите ракия ще ви трябват антибиотици и антидепресанти,няма да можете да спите и само ще ревете :D:D:D:D
"Колкото повече толкова повече" Мечо ПУХchicago514
Рейтинг: 1898 ВеселоАз имам усещането,че докторите и аптекарите са люта конкуренция и вече не е ясно хапчетата ли се измислят първо и тогава болестите или болестите принуждават фармацията да измисля хапчета.
дерибеев
Рейтинг: 3109 НеутралноА представяте ли си какво било във Великобритания с този Брекзит
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васGünther
Рейтинг: 618 РазстроеноУжас! Това е безобразие! А аз си мислех, че такава липса на лекарства може да има само в Русия!!!
Бог да благослови Америка за България!Роси
Рейтинг: 8059 НеутралноГорките германци. Пък ние тука изобщо нямаме дефицит на лекарства/ поне официално/, а имаме най-високата смъртност, даже и от заболявания, които са лечими в Европа.
Boris Romanov
Рейтинг: 279 НеутралноВсе по - зле .
Boris Romanov
Рейтинг: 279 НеутралноВсе по - зле .
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4842 ВеселоДо коментар [#9] от "Роси":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Възможно е, НО никой не е умрял без лекарска помощ !!!
Корки
Рейтинг: 2698 НеутралноКато гледам злоупотребите със стентове, предполагам в Германия се изписват най-скъпите лекарства, а държавата, или здравноосигурителните компании плащат? Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.
half truth
Рейтинг: 1830 НеутралноВ Германия не печелят достатъчно. А в Турция лекарственият е един от най-печалившите сектори. Лекарствените фирми постоянно организиррат 5 звездни конгреси и плащат разходите на лекарите и придружителите им. Ердоган малко им поускуба перата, ама пак са си добре.
tacheaux
Рейтинг: 3930 НеутралноДо коментар [#14] от "half truth":
" в Турция лекарственият е един от най-печалившите сектори. Лекарствените фирми постоянно организиррат 5 звездни конгреси и плащат разходите на лекарите и придружителите им."
И в България има такава практика , но това е подкупване на лекарите да предписват повече лекарства , много от които са ненужни за лекувания. У нас фармацевтичните фирми уреждат за своя сметка "семинари" , разбирай скъпи екскурзии до екзотични страни на домашните лекари. После лекарите им се отблагодаряват , като предписват излишни лекарства и разни други хранителни добавки. За мен това е порочна практика на гърба на пациентите.
neut
Рейтинг: 3064 Неутрално"Затова ще направим всичко, за да избягваме дефицитите в бъдеще. "
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restДефицитите са харктерни за други режими, отдавна забравени от германците
half truth
Рейтинг: 1830 НеутралноДо коментар [#15] от "tacheaux":
Ами да. И щом печелят толкова добре в България, защо не строят фабрики ?
дерибеев
Рейтинг: 3109 НеутралноДо коментар [#14] от "half truth":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васСкромно мнение , ама в Турция видях здравеопазване в култ като религия.
дерибеев
Рейтинг: 3109 НеутралноДо коментар [#15] от "tacheaux":много от които са ненужни за лекувания
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васЦитирам по памет турска професорка по онкология "това третото (лекарство вливано на дете тук) даже на знам защо са го вливали, първото аз не бих го сложила , но все пак би трябвало някакъв ефект да е показало .."
mop36557620
Рейтинг: 317 НеутралноСтига с тия лъжи бе, руски мекерета !
psb
Рейтинг: 292 НеутралноТова не е ново. Имаше документално филмче на тази тематика за Холандия преди година-две. Абсолютно същото положение. Над 95 % от суровините се произвеждат в Китай и Индия. Качеството им е ниско, пълни са със замърсявания. В повечето случаи има монопол или олигопол. Коментира се че е имало дългогодишна държавна помощ от страна на Китайското правителство, за да се стигне до изхвърляне на всички големи играчи и оставане само на няколко компании в Китай. Дългогодишен дъмпинг. Въпросните предприятия не спазват никакви условия на труд, нито екологични норми за замърсявания, преработка, депониране и пр.
Изходът е много прост - пълен контрол и завишаване на качеството на суровинитие . Така цените им ще се вдигнат до нормални нива (цената в момента е ниска заради лошото качество). И разбира се помощ от ЕС за развитие на сектора.
Желание обаче няма - важното е печалбаа да се максимизира ...
half truth
Рейтинг: 1830 НеутралноДо коментар [#18] от "дерибеев":
Не знам какво сте видели. Има всякакви болници . Болниците на социалната осигуровка са невероятно претоварени. Интересно би било да се сравни статистика колко пациента се падат на един лекар от социалната система в Турция и в развитите страни. Или колко минути се отделят на човек за магнитен резонанс.
Но име две държавни болници, в които работят най-добрите лекари. Болниците Cerrahpaşa и Çapa. Не са и скъпи, защото са държавни. Лекарите и професорите им са много квалифицирани. Тях ги препоръчвам преди която и да е частна, въпреки натовареността.
half truth
Рейтинг: 1830 Веселоцената в момента е ниска заради лошото качество
До коментар [#21] от "psb":
Будалкат ни, за да ги оставим да вдигнат цените.
дерибеев
Рейтинг: 3109 НеутралноДо коментар [#22] от "half truth":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васВидях Аcibadem, видях и как лекарите там се борят за българско дете, видях как и екипа отиде в държавна болница да направи операция на същото дете понеже в държавната болница имали по добро оборудване
half truth
Рейтинг: 1830 НеутралноДо коментар [#24] от "дерибеев":
За някои специфични случаи големите държавни болници могат да имат по-добри условия. Според мен при много заплетени случаи трябва да се ходи в Çapa или Сеrrahpaşa.
Между другото Аджъбадем (особено тази в кв Маслак) има много качествено оборудване. И много по-стерилни операционни зали, от която и да е държавна болница. Това го знам от мои приятели лекари. Лекуват се в болниците, в които работят, но се оперират в Аджъбадем.
дерибеев
Рейтинг: 3109 НеутралноДо коментар [#25] от "half truth":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васТочно в Маслак сме
half truth
Рейтинг: 1830 НеутралноДо коментар [#26] от "дерибеев":
Вярвам че сте на добро място. Маслак е най-развитата частна болница. Желая бързо оздравяване на болния!
Един препатил
Рейтинг: 2943 Неутрално"Изнасянето на производството на лекарства към страни като Китай и Индия е следствие от ценовия натиск."
Икономията - майка на мизерията.
Един препатил
Рейтинг: 2943 НеутралноДо коментар [#18] от "дерибеев":
А пък аз видях в Турция три пъти по-евтини лекарства отколкото същите в България.
Суджук Герберите
Рейтинг: 442 НеутралноГоляма част от недостига ще се реши, когато просто легализират.
Голям апартамент купи, голяма сума не плащай!victor_victim
Рейтинг: 394 НеутралноДо коментар [#15] от "tacheaux":
Тази приказка кой ти я разказа, стюпид?
half truth
Рейтинг: 1830 НеутралноМежду другото Acıbadem има много добри check up програми на добри цени. Ако някой се интересува ето линка:
https://www.acibadem.com.tr/acibadem-de/check-up/
4i4oti
Рейтинг: 730 НеутралноПредполагам, че се дължи на аптечната политика лекарстата да се спират от производство за да се заместят с по-скъпи, което наблюдаваме у нас.
султана глаушева
Рейтинг: 334 НеутралноАма те и производството на лекарства ли са изнесли в Китай? Ей, тая дива алчност!
Мърфи е оптимист!Baizuo
Рейтинг: 1156 НеутралноГлупости. Само за децата, за твоите лекарства се плаща една сума от 5 до 10 евро. muncho: "Няма защо да се отричат очевидните и статистически доказани факти, че мнозинството жени не стават за шофьори"
wanderer
Рейтинг: 2215 Неутрално"Отскоро обаче момичето не успява да намери медикамента в нито една аптека, макар че е обиколила десетки."
Глупостите на Дойче веле! 139 регистрации на генеричен Венлафаксин има в Германия
https://portal.dimdi.de/websearch/servlet/FlowController/Search #__DEFANCHOR__
Ей една от последните, от септември 2019 г. пререгистрация, и то на немска фирма https://portal.dimdi.de/amispb/doc/2019/09/24/2172996/Od5d34ce8844e40e9aaf2232892df0161.pdf
"Федералния институт за лекарства и медицински продукти в момента в Германия има дефицит на 271 медикамента"
Федералният институт не поръчва лекарствата. Договарят се директно със всяка от 80-те здравно-осигурителни каси. При все че има паралелен внос, особено от Полша.
wanderer
Рейтинг: 2215 ВеселоДо коментар [#28] от "Един препатил":
""Изнасянето на производството на лекарства към страни като Китай и Индия е следствие от ценовия натиск."
Икономията - майка на мизерията."
Тц, реализация на максималната печалба. И не е изнесено производството, а е закрито по настояване на "световни учени" като Грета Тунберг. И се внасят от Китай и Индия, защото китайчетата и индийците ги произвеждат при по-ниска себестойност от … спестени регулации.
Baizuo
Рейтинг: 1156 ВеселоАми липсват антидепресанти и успокоителни, понеже огромна част от клетомигрантите постоянно са в депресия или амок. Поне според немската преса - всяко мигрантско престъпление е резултат от амок, депресия или пост-травматичен шок
muncho: "Няма защо да се отричат очевидните и статистически доказани факти, че мнозинството жени не стават за шофьори"wanderer
Рейтинг: 2215 ВеселоДо коментар [#21] от "psb":
"Изходът е много прост - пълен контрол и завишаване на качеството на суровините".
Този "изход" вече е реализиран в Германия - спира се производството. Когато на върха на една игла се съберат десет дявола, въпросът не е още колко дявола могат да се накачат, а дали иглата не счупена вече.
wanderer
Рейтинг: 2215 ВеселоДо коментар [#13] от "Корки":
"предполагам в Германия се изписват най-скъпите лекарства"
Само предполагате! Изписват това, което е договорила съответната здравна каса, плащаща заплатата на изписващият. 67% от продадените "опаковки" се генерични, сиреч евтини. Но като стойност са по-малко от 20% от похарчените средства. Оригиналните лекарства са защитени с патент и докато трае монопола им, реализират останалите 80% като стойност.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4842 НеутралноДо коментар [#35] от "dgd":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Зависи в коя каса си . А това което пишеш е потребителската такса мамин.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
wanderer
Рейтинг: 2215 Неутрално"Стига толкова глобализация!"
Дойче веле бори глобализацията! Ти да видиш! Борбата с несъстоятелни аргументи е като наливане масло в огъня:
"Стига се до нарушен производствен ритъм, забавяния на доставките, проблеми с качеството на произведените суровини и медикаменти, инциденти, природни катастрофи."
Всеки производител на активна субстанция за да може да продава в Европа (САЩ, Япония, Швейцария) трябва да бъде инспектиран от съответната медицинска агенция (ЕМА за Европа, FDA за САЩ) и да получи сертификат "добра производствена практика", който през две години се проверява отново, ако няма съмнение за нарушения. Производството на всеки продукт също се сертифицира да отговоря на изискванията на съответната агенция. Към всяка партида вървят анализи за съответствие на продукта с издадения сертификат. Така че, проблеми с качеството се почти изключени.
Въпросните "инциденти" са два вида, които се свеждат да един - фалит на компанията:
- наемайки нискоквалифициран персонал рискът от бракуване на продукцията нараства. Достатъчно е два партиди да са сгрешени и в едно с разходите за изтегляне на продукта от пазара, компанията фалира;
- борейки са (неразумно) за по-нови технологии (за да бъдат сертифицирани), компанията затъва в дългове. Придобива я друга, която бастисва досегашния си конкурент(разпродава я "на парче").
Та, за фармацевтичния бизнес е спорно - дали глобализацията (придобиване на компании) го убива в повече от регулацията (продажба само на цели опаковки вместо на отделни таблетки - сиреч, ако дозировката на лечението са пет или две таблетки, се прави цяла опаковка за пет или съответно за две таблетки, има и за по една; електронно проследяване на всяка опаковка; пост-клиничните наблюдения; патентната борба за по-дълъг монопол; регулация на цените; данъчното облагане, което за България не важи - ДДС-то си е 20%, и др.) Заради регулациите "администрацията" (юристи, медицински представители, учени, регулатори, ИТ специалисти, логисти, склададжии) става съизмерима, дори повече от пряко произвеждащите продукта.
Lemmy
Рейтинг: 2225 ВеселоСпоред зеленчука фармацията е един от най-големите замърсители и нормално е натирена в Индия и Китай. Тук всички знаем, че Европа е в извънредна ситуация с климата, който е най-голямата заплаха на съвремието. Така че никакво връщане на фармацията в Германия. Изборът да си боледуват или да затрият планетата е ясен. Естествен подбор ръйш.
тулса
Рейтинг: 3373 НеутралноДо коментар [#28] от "Един препатил":
Икономията-майка на мизерията
>>>А не е ли максимизирането на печалбата, което е главната причина и за изброените проблеми?
Pontif New Dnevnik SUCK
Рейтинг: 1961 НеутралноНе си наясно с депресията! Това са точно симптоми на депресия. Тревожност (panic attacks) е симптом на депресия. В по-тежки случаи човек изпитва такъв страх че наистина не може да стане и да отиде до тоалетната. И всичко това е дисбаланс в химията на мозъка и се оправя сравнително лесно с лекарства. Такива лекарства може и често трябва да се пият цял живот. Не ти вредят на нищо друго и може да си живееш съвсем нормално.
В България лекарите като цяло нямат никакъв трейнинг ще се отнася до ментал болести и състояния Всеки лекар от България който иска да защити дипломата си в САЩ задължително трябва да изкара един пълен семестър по психология и психиатрия Това не го квалифицира като такъв но му дава право да си вземе другите изпити да направи една година интърншип и евентуално да стане лекар и да си защити борда
Депресията е една от най-разпространените ментал болести и около 10% от населението страда в една или друга форма от депресия Това си е медицинско състояние и болест като диабет или камъни в бъбреците Няма нищо общо с всекидневната употреба на думата - абе нещо съм депресиран - ( нещо не съм в настроение или ми е тъжно ) California Über Alles
edin drugii
Рейтинг: 2170 НеутралноДо коментар [#15] от "tacheaux":
След като не си наясно ,защо си позволяваш да коментираш неща ,които не си видял , най много лекарства изписват специалистите ,най скъпи молекули и най много екскурзии съответно осъществяват те , много малко домашни лекари имат изобщо възможност да излязат за няколко дни от работа и то най много веднъж в годината ,поради естеството на работата си ,а именно безкрайна лудница ,90% от тях прекарват всяка почивка на тихо и спокойно място , но близко до дома и работата ,защото са 24 часа на повикване .
Маршалов
Рейтинг: 534 ЛюбопитноЗащо да ме е грижа, че германците са станали наркомани и "живеят" на антидепресанти?
мурзилкаМаршалов
Рейтинг: 534 ЛюбопитноЗащо да ме е грижа, че германците са станали наркомани и "живеят" на антидепресанти?
мурзилкаBaizuo
Рейтинг: 1156 ВеселоТатин, в кое кранкенкасе всичко ти е безплатно? Сериозно, ще трябва да се преместя.
А ако живееш втам, трябва да ти е чсно, че 5 е минимума, 10 е максимума, а ако лекарството е под 5 евро си го плащаш.
Ако е детска рецепта, нищо не плащаш. Сега, не знам как е при личните застраховки - говоря за нормалните. muncho: "Няма защо да се отричат очевидните и статистически доказани факти, че мнозинството жени не стават за шофьори"