
© Надежда Чипева, Капитал
През 2018 година домакинствата в ЕС са похарчили над 1.047 трилиона евро (6.6 процента от БВП на съюза) за храни и безалкохолни напитки, сочат данни, публикувани вчера на сайта на Евростат.
Това се равнява на 12.1 процента от общите разходи за потребление и е третата категория по обем на харчовете след "жилище, вода, електричество, газ и други горива" с 24 процента и "транспорт" с 13.2 процента от домакинските разноски.
Домакинствата в Румъния са похарчили близо една трета от парите за храни и безалкохолни напитки (27.8 процента). След тях се нареждат литовците (20.9 процента) и естонците (19.6 процента).
България е на четвърто място, като близо една пета (19.1 процента) от разходите на домакинствата са били за храни и безалкохолни напитки.
© Евростат
В дъното на класацията са Великобритания (7.8 процента), Ирландия (8.7 процента), Люксембург (9.1 процента) и Австрия (9.7 процента).
Най-голям спад на разходите за храна има в Литва, а най-силен скок - в Чехия и Словакия.
DDR
Рейтинг: 2743 ВеселоТо си личи, като се огледа човек по улиците —мъже шкембелии, жените се търкалят 😉
Im Kapitalismus wird der Mensch durch den Menschen ausgebeutet; im Sozialismus ist es umgekehrt. "Gleichberechtigung ermöglicht Freiheit, weil Ungleichheiten nicht negiert werden. Gleichstellung ist Gleichmacherei, die den Menschen nicht mehr in seiner Individualität, sondern nur als Vertreter eines Kollektivs wahrnimmt"Николай Колев
Рейтинг: 1816 НеутралноПри комунизма този % у нас беше 50.
* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събраниеpenetrating
Рейтинг: 5346 НеутралноИнтерсно ще бъде обяснението на Румъния, защото изглежда като очевидна грешка.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertban
Рейтинг: 680 НеутралноДо коментар [#2] от "Николай Колев":
Това изследване е пълна глупост! При средна заплата 1250 лева, за храна се падат 250 лева! С толкова пари човек може само да умре от глад, да не говорим, че трябва да храни и семейство!
Viva la Evolution
Рейтинг: 1400 НеутралноВ Румъния заплатите са по-високи, а храната в мгазините по-евтина, та вероятно е грешка. В прибалтийските страни пък е доста скъпа, на фина на сравнително ниски заплати, та статистиката е обяснима. Българите далеч не са чревоугодници, но заплатите ни все-още са чувствително по-ниски, сравнение със същите в останалите страни от съюза. И това обяснява по-високите ни разходи за храна., като процент от доходите ни.
Раковски: "Русите са били един най-див и най-варварски народ, както са си и досега останали такива в най-голямата си част. "ban
Рейтинг: 680 ГневноПуснете един чиновник от евростат в магазина, дайте му 250 лева, и му обяснете, че с това, което сложи в количката, ще се храни цял месец!
telqk
Рейтинг: 1484 НеутралноДо коментар [#2] от "Николай Колев":
Така е тогава баце набиваше леб със свинска мас, а сега се ограничава даже и суджуци не ядял!
selqnin
Рейтинг: 1947 НеутралноХраната ни е скъпа, но за сметка на това некачествена и много често вредна за здравето...!!!
dzenlandia
Рейтинг: 437 НеутралноДо коментар [#6] от "ban":
То си пише. На домакинство. При средна заплата от 1250 лева и средно двама работещи това са 500 лева. Сложи и странични доходи извън заплатата, които повечето семейства имат и се получава нормално число за храна на месец за едно семейство.
mitakadm
Рейтинг: 309 НеутралноТаке е със статистиката. Водят се 7,5 мил. че живеят в България. Реално са 5,5 мил. Водят се че общо сме похарчили 2 млрд, но тази информация идва от счетоводните регистри на фирмите. А реални са повече заради скритите обороти. Ето една наука наречена стакмистика.
Колкото повече - толкова повечеban
Рейтинг: 680 НеутралноДо коментар [#9] от "dzenlandia":
А децата, къде ги оставяш, та умножи по две, и вече една хилядарка, би стигнала за семейство с едно дете!
дерибеев
Рейтинг: 2929 НеутралноДо коментар [#2] от "Николай Колев":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васИ това понеже в магазините нямало нищо?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
ivanpopov
Рейтинг: 2310 НеутралноУви, графиката показва един праг, в ляво на който е екс-комунизма, вдясно "Стара Европа". Единственото изключение е Словения.
Това, с Естония е изключително странно. Вярно, че не произвеждат почти нищо в селското стопанство и леката промишленост, та всичко им е внос и малко по-скъпо. Но пък имат много висок БВП на глава от населението. И за да са ни заминали по разходи за храна... няма обяснение.
Интересно е също така, какво точно ядат в Люксембург, че при доходите им, цели 9% да отиват за манджа?
valtoro
Рейтинг: 904 НеутралноЛогично, ниски доходи-високи цени !!!
Divi filius
Рейтинг: 257 ВеселоМи яжте банани, тогава. Хелти! Може и залепени с тиксо... reductio ad absurdum...
Divi filius
Рейтинг: 257 ЛюбопитноСложи и пълния багажник от село. Забравих, и това го няма вече... reductio ad absurdum...
Divi filius
Рейтинг: 257 ЛюбопитноСтига лъга! 🤥 reductio ad absurdum...
Petleshev
Рейтинг: 2903 НеутралноДо коментар [#5] от "Viva la Evolution":
Бивш tww09306483.Не бих казал, че храната в магазините из Румъния е кой знае колко по-евтина... Може би, малко по-евтина. Като качество обаче е много по-добра. Имат и по ниско ДДС на храните. Големият им плюс е, че селата им са пълни и произвеждат много. По пазарите може да си купиш доста евтини картофи, зеле, моркови, сирена, меса и така нататък. Доходите им са около два пъти над нашите.
espresso
Рейтинг: 274 НеутралноИнтересно как са ги сметнали тези проценти - 19.1 и откъде си вземат данните.
ГЕРБ - Граждани... Европейско... Развитие... - баси тъпия виц.Погледнах на сайта на НСИ, там има парични разходи на домакинство в България през 2018 г. - средно 12 771 лева годишно, от тях 3701 лв за храна. Това прави над 1/3 от разходите, а не по-малко от 1/5, както е по Евростат.
https://www.nsi.bg/bg/content/3244/годишни-данни
Хи-хи
Рейтинг: 1419 НеутралноКомпотите, лютеницата и домашното вино как влизат в сметките? Или излизат?
niakoi_si
Рейтинг: 624 НеутралноДо коментар [#3] от "penetrating":
Грешката е в илюзиите ти по отношение на Румъния.
niakoi_si
Рейтинг: 624 НеутралноДо коментар [#4] от "ban":
В това семейство, другия седи на дивана и мързелува ли?
niakoi_si
Рейтинг: 624 НеутралноДо коментар [#13] от "ironhorse":
Свинското си има съвсем резонна причина да поскъпне - чумата. Даже пак е евтино на фона на проблема, което пък ме кара сериозно да се замислям за качеството му.
grayeagle
Рейтинг: 704 НеутралноЕвростат- мъни фор нотинг. Евростат има изследвания, като това, което дори не заслужава да се печата на хартия. Никога аз или мой близък не са питани за такива работи. Няма как и да разберат колко дава българина за храна, като вземат оборотите на магазините за храна, понеже ние , като туристическа страна, имаме един сериозен процент храна за туристите.
Евростат- огромни заплати, тихо , богато място в Люксембург, никаква сигурност в ползваните изходни данни, никаква сигурност в изготвените данни.
realismisthename
Рейтинг: 695 НеутралноПри така натъпкано население на малка площ в 8-етажни блокове е изненада, че няма повече магазини на кланници в кварталите. С по-евтино или по-качествено месо (а може би и двете).
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1762 НеутралноДо коментар [#24] от "niakoi_si":
Свинското поскъпва най-вече заради чумата в Китай.
Там цените му са скочили двойно и купуват всяко парче свинско откъдето и да докопат.
Затова свинското немско и испански даже поскъпна с два лева. Покрай него и българското и то с два лева. Нормално.
Ана телешкото е в изобилие в България аз си вземам от производители.
Един препатил
Рейтинг: 2890 НеутралноДо коментар [#20] от "espresso":
Наистина е доста странно откъде Евростат има тези данни. Действително според НСИ средният годишен паричен разход на домакинство за 2018 г. е 12 771 лв. От тях за храна са 3701 лв. Това прави 29%. Толкова е посочено и от НСИ в същата таблица за структурата на разходите.
До коментар [#4] от "ban":
Според НСИ средният годишен паричен разход на едно домакинство за храна през 2018 г. е 3701 лв. което прави 308,42 лв. за месец На домакинство. На лице разходът за година е 1655 лв., което прави 137,92 лв. на месец.
realguru
Рейтинг: 2487 НеутралноДо коментар [#13] от "ironhorse":
Яж кисело зеле - сега му е сезона :)
От мръвките ти се вдига холестерола и кръвното и килограмите :)
realguru
Рейтинг: 2487 НеутралноДо коментар [#19] от "Petleshev":
Чак па два пъти над нашите. доходите им :)
То и тука като минеш из Пловдивско по селата продават евтин зарзават. Всичко има на доста прилични цени. Ама всички искат у Кайфлант или по пазарите, а там минава през прекупвачи и цената става друга.
PavelCZ
Рейтинг: 1702 НеутралноЗа България не знам, но за Чехия статистиката излиза - средно даваш по 6-7 000 крони на месец за храна ии напитки (без алкохола), средната заплата е около 34 000 крони - т.е. 15 - 16 %
E PLVRIBVS VNVMzfm52680934
Рейтинг: 470 НеутралноДо коментар [#5] от "Viva la Evolution":
sdgТука не пише кой колко пари взема в държавите,а кой колко пари дава от доходите си,за храна в проценти!
Така че,колкото и по високи да е заплатите и пенсиите на румънците от българските,ако дават повече пари за храна,как според тебе е по добър жизнения им стандарт от нашия?
zfm52680934
Рейтинг: 470 НеутралноА и виждам че,някой много им е гадно че Евростат не са сложили България пак на първо място в негативен смисъл!
sdgТежко е другари,да им пишете на тези евростатци,да си поправят грешката!
Костадин Иванов
Рейтинг: 3400 НеутралноДо коментар [#13] от "ironhorse":
Еретик"Това е безумие с месото … а телешки шол 25 кинта килото …."
?????????????
В нашия магазин преди два дни беше 11 лева. Просто се готви по-трудно и купувам по-рядко.
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1762 НеутралноДо коментар [#30] от "realguru":
В България има всичко вече и много. Особено пък плодове и зеленчуци бол.
Месо също. България е нетен износител вече на месо.
Аз от вкъщи по телефона мога да си поръчам всичко от производители на животни и на зеленчуци Като идват на пазара и са ми ги приготвили. От Поликраище, Драганово, Джулюница едните и от Дълго поле Пловдивско другите.
Гледаха по петдесетина прасета и месо си поръчвах ама сега лятото ги изклаха ама гледам имат планове за догодина.
Който пазарува в Кауфланд и Лидъл и мрънка Ами да си оазарува.
bruno__dante
Рейтинг: 591 ВеселоКьовеши папка убаво
olimpipanov
Рейтинг: 903 НеутралноЗатова по-голямата част от народа набива банички и се вижда по улицата с млади мъже шкембелии
nevermindme
Рейтинг: 264 Неутралноами с такива ниски доходи, нормално че българинът плаща по-голям дял за храна. Малоумна статия.
бАрни
Рейтинг: 532 ВеселоПри баце само суй леб и вода...при другите имаше пари и за парче саламче...
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2223 НеутралноЛиберализма на търговията с ологополни схеми, води до обедняване и отслабване! Libertarianism is just anarchy for rich people
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2223 ВеселоКойто яде банички по 1-2лв от турската пекарна,ще заприлича на Бойко Борисов и Шкембе войвода, 100лв ще му стигат ще има и за боза през ден!
Libertarianism is just anarchy for rich people
penetrating
Рейтинг: 5346 ВеселоДо коментар [#22] от "niakoi_si":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertИмам предвид статистическа, а не политическа грешка :)
Роси
Рейтинг: 7573 НеутралноТо не е , защото ядат много и качествено. Просто получават малко и всичко е скъпо.
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 1023 НеутралноЧетири членно семейство, грубо, по мои сметки, харчи около 1200-1300 лв за храна и напитки, ако не се лишава.
Ако това са 20% от доходите, значи семейните доходи са 6000-6500 лв. Нещо не се вързва сметката в изследването.
06210311
Рейтинг: 301 НеутралноДо коментар [#6] от "ban":
"Пуснете един чиновник от евростат в магазина, дайте му 250 лева, и му обяснете, че с това, което сложи в количката, ще се храни цял месец!"
Абсолютно ниаккъв проблем човек да се храни 1 месец, с храна от магазина, за 250 лв. А ако упражнението е и в името на статистиката, може дори да остане някой лев.
daskal1
Рейтинг: 4168 НеутралноДо коментар [#1] от "DDR":
Зависи какво се яде. Хората се тъпчат с хлебни изделия защото останалото е скъпо, а и мазнините в комбинация с въглехидратите засищат и водят към натрупвания.
daskal1
Рейтинг: 4168 НеутралноДо коментар [#31] от "PavelCZ":
В края на май бях на посещение в един от чешките провинциални градове с голям университет, където имаме лятна програма. Гледам, група от моите американски студенти седнали отпред в най-скъпия ресторант на града и обядват. Седнах с тях на едно кафе ( не мога да пия бира с тях заради правилата на университета) и ги питам: "Защо избрахте най-скъпия ресторант?". Отговорът практически дословно "Ами защото къде в Америка за 13-14 долара можем да се почувстваме така, да ядем хубава храна, с елегантно обслужване и в подобна обстановка?"
Харесва им на децата, а и на мен. :-)
DDR
Рейтинг: 2743 ВеселоТъпченето с хлебни изделия идва от културата на хранен.
Един пример от практиката - българите в Чехия (в началото ) ядат чешките манджи с клендлики и с хляб. (под облещеният поглед на околните маси). Всяка класическа чешка манджа се сервира и с няколко кнедлика (поне 3). Сами по себе си, кнедлиците са вид хляб, нетрадиционен за българите като външен вид и начин ан сервиране, но хляб. Същото съм го виждал и с манджи с месо и картофи. Българите по правило ги нагъват с хляб.
Обикновенно тряе няколко години за българи, заселили се в Чехия, за да не ядът чешки манджи с хляб. и то не при всички сработва този механизъм - около 70% продължават да маат по навик картофи с хляб и кнедлики с хляб.
Та толкоз за скъпотията 😉 Im Kapitalismus wird der Mensch durch den Menschen ausgebeutet; im Sozialismus ist es umgekehrt. "Gleichberechtigung ermöglicht Freiheit, weil Ungleichheiten nicht negiert werden. Gleichstellung ist Gleichmacherei, die den Menschen nicht mehr in seiner Individualität, sondern nur als Vertreter eines Kollektivs wahrnimmt"
vesolr
Рейтинг: 3910 ВеселоДо коментар [#46] от "daskal1":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQИмаше един персонаж тук, др. Иванов. Той освен хайвер и кобе, друго не кусваше...
daskal1
Рейтинг: 4168 НеутралноДо коментар [#48] от "DDR":
Имах предвид значителната маса от бедни хора в България, не навиците, които пак идват от времето когато се е топяло хляб в обща паница, а върхът на разкояа е бил във вика "еште баница без ляб"
Peni Nikol
Рейтинг: 6756 НеутралноДо коментар [#50] от "daskal1":
"..баница без ляб" ..., а тате /Бог да го прости/ навремето преди повече от двадесетина години ни правеше забележка, че освен домашно омесени и изпържени мекици слагахме на масата сладко, мед, сирене, шарена сол и домашно винце за възрастните. С една дума днес има много, а утре? :)).
daskal1
Рейтинг: 4168 ВеселоДо коментар [#51] от "Peni Nikol":
А моят баща (и той отпътувал за неизвестното), се шегуваше за "черното минало с белия хляб".
Но сте права, единият от дядовците ми след приключване на сезона със строителството (бил е предприемач, но от особен тип) е купувал от бакалина една каруца натоварена с брашно, тенекии с мас, и чували с лук. На всяко вдовишко и бедно семейство от махлата е давал по един "комплект" (чувал брашно, мас, лук). Така са изкарвали зимата, казвали са ми го като дете бабите, спомняйки си за него.
daskal1
Рейтинг: 4168 ВеселоДо коментар [#49] от "vesolr":
Тия японски говеда бая път са изминали...
DDR
Рейтинг: 2743 ЛюбопитноИзвинявай за въпроса ама колко често посещаваш България и с какви българи общуваш?
Защото оставам с впечатлението, че много хора напуснали Бг през дветдесетте години и посещавайки я през годин, две или за по десита ндни всяка година, живеят още със спомени от преди 20 и повече години. Особено страшно става ако общуват с дежурните бг мрънкала...
Към този въпрос ме провокира "масата беднни хора" които споменаваш...
Не искам отговор на поставеният въпрос, задавам го за да предизвика размисъл... Im Kapitalismus wird der Mensch durch den Menschen ausgebeutet; im Sozialismus ist es umgekehrt. "Gleichberechtigung ermöglicht Freiheit, weil Ungleichheiten nicht negiert werden. Gleichstellung ist Gleichmacherei, die den Menschen nicht mehr in seiner Individualität, sondern nur als Vertreter eines Kollektivs wahrnimmt"