Сред европейските държави термопомпите са най-популярни в скандинавските страни. В Швеция локалните отопления с термопомпа намаляват с 90% емисиите на въглероден двуокис в сравнение с отоплителните системи с природен газ. ***Вярно, топлинните помпи използват електричество, но и то може да се добива от възобновяеми източници.***
Може, ама като има сняг и нема ток от панелите. :)
В случая не става ясно за какъв тип термопомпи става дума. Евентуално, може да се предположи, че са вода-въздух. А къде отива "използваната" студена вода?
#ТУК НЕ Е МОСКВА!
🇺🇦* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание🇺🇦
Истината е,че термо помпата е скъпо начинание и не е по джоба на редовия българин.Надеждата е и ние един ден да имаме тип" скандинавско управление,мислене,труд и образование"!
Нищо не е така уморително, както слушането на празни приказки! Е. М. Ремарк
Има три вида истина-моята,твоята и ИСТИНАТА!https://bntnews.bg/news/rumen-radev-pecheli-vtori-mandat-za-prezident-1175814news.html 21.11.21 - черна дата за БЪЛГАРИЯ
Да ! Термопомпени са най ефективното отопление.Проблемът е ,че трябва да имаш двор в който да положиш тръбите или сондаж(по възможност по дълбок за да генерира топлинна разлика)... За село са перфектни , но за панелни гета или градове са практически неприложими
То цяла Великобритания към 2050 ще бъде въглеродно неутрална - не знам що за невероятна новина е тази тук, след като става въпрос само за отделен град (в Германия).
Класиката е серпентина в земята. При добро проектиране и едни други пинизи, които далеч не се изчерват с изолация и рекуператор, потреблевието на ел.енергия е практически нулево.
От 7 години съм на термопомпа "вода-вода' и конвектори, отоплението на двуетажна къща от 180 квадрата излиза до около 350 лв за декември (включително празниците), охлаждането през лятото - към 100 лева за юли-август. Обаче изисква водоизточник с дебит минимум 5 л/сек, което въобще не е масово явление. Помпите "въздух/вода" са с по-ниско КПД от скъпите климатици и според мен са безсмислени.
В случая не става ясно за какъв тип термопомпи става дума. Евентуално, може да се предположи, че са вода-въздух. А къде отива "използваната" студена вода?
В двора на комшията и не е студена, което е проблем :) Земя-вода пък е по-скъпо и малко рисково от гледна точка на пишман майсторите тук. И остава най-безопасното възвух-вода. То си е като голямо външно тяло на климатик. Трябва да се избере подходяхо и безшумно, че комшиите ще мрънкат. И става дума за подово с конвектори, които могат и да охлаждат лятото. Никакви радиатори, макар вече да се появяват и високотемпературни помпи
Инвестицията за прилична система "въздух/вода" с вътрешната инсталация е от 6-8-10 хил. лева и нагоре, за 2 години няма ка да се изплати. 7-8 години минимум...... Culus capitem delit
За през летния и за през зимния сезон е нужна една и съща температура в жилището или офиса или в обществените сгради и тя е 22°~24°.За това е нужно да се осигури абсолютна изолация от външната температура(среда),което е невъзможно да се направи. Иначе идеята е добра но по нашите ширини,където лятото е горещо и температурите стигат до 39°~42°,дори и на сянка а през зимата до -22°~26° по някога.За тази цел са нужни много средства за да се подържат сградите и системите.А при това условие фактически разхода ще е по-голям от ползата.
От 7 години съм на термопомпа "вода-вода' и конвектори, отоплението на двуетажна къща от 180 квадрата излиза до около 350 лв за декември (включително празниците), охлаждането през лятото - към 100 лева за юли-август.Обаче изисква водоизточник с дебит минимум 5 л/сек, което въобще не е масово явление.Помпите "въздух/вода" са с по-ниско КПД от скъпите климатици и според мен са безсмислени.
Термопомпите са климатици, които работят с фреон, които имат кондензатор е евапоратор / мисля,че на български така трябва да звучат,но не съм сигурен/ които си сменят местата в зависимост дали искаш да охлажда или да отоплява. Просто се сменя посоката на фреона. И вместо кондензаторът да ги е отвън и да се използва прекалено студен въздух през зимата и прекалено топъл през лятото, използват се умерената тевпература на вода, която преминава плез тръби дълбоко в почвата. Това води до икономии на електричество. Вярно е, че водят до чувствителна икономия на електричество,но имат и недостатъци. Първо,доста сложна и скъпа система е. Второ, разкопаваш декари земя и унищожаваш горния слой с почва,която не се възстановява. Трето, използваш фреон, който в един момент отива в атмосферата, защото няма как да се контролира използването му. Има закони, но на практика всичко е безконтролно. На майсторът най-лесно му е да го изпусне във въздуха, а и най-честата повреда са течове на фреон. Някои термопомпи плосто вадят вода от сондаж,охлаждат кондензера или затоплят и водата се изтича някъде си. Това е източване на подпочвени води,замърсяване и други бели. Сложната система означава и чести аварии. Не съм сигурен дали това е спасяваща света идея. Като прибавиш негативите ползите остават малки. По-скоро,не съм сигурен дали негативите не са повече от ползите.
Тъй наречените климатици са термопомпи по дефиниция. Статията е немалко рекламна - демек купувайте немски термопомпи. Може, ама инвестициите са от порядъка на 20-30 килолева за около 80 кв. м. жилищна площ. Няма как да се избие от сметките за отопление преди оборудването да се амортизира. Дори в Германия нещата стоят така и затова там държавата поема част от инвестицията, осигурява данъчни облекчения и т.н. Ние като си познаваме държавата.... плаче ми се!
Пожелавам успех на Франкфурт дето има по-малко слънчеви часове годишно от Талин, Осло и Стокхолм да премине към отопление с термопомпи с изцяло слънчево електричество.
То цяла Великобритания към 2050 ще бъде въглеродно неутрална - не знам що за невероятна новина е тази тук, след като става въпрос само за отделен град (в Германия).
Частните случаи приложими ли са? Изолацията на сградата включена ли е в разходната ти сметка. Накратко, кое включваш като разход? #ТУК НЕ Е МОСКВА!
🇺🇦* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание🇺🇦
А цената на кладенците ще я смятаме ли, а консумацията на помпата дето вади водата от кладенеца, която расте експоенциално с дълбочината. Щото в един момент сметките показват, че е по изгодно да си включа по една ел. печка във всяка стая, поне инвестицията е нищожна.
15К лв. за такава на Бош, която да топли 120 м2 подово отопление. Още 2К за монтаж и фитинги. Още около 2К за бойлер, който термопомпата само подпомага до около 45 градуса да нагрее, а след това до около 70 си догряваш с ток. За мен цената излизаше на всичко това около 20К, при алтернатива 7К за котле на пелети и изграждане на подовото отпеление и замазките.
Съгласен съм, че е по-яко да не буташ пелети и чистиш всеки ден, но пък е 4 пъти по-скъпо.
Да ! Термопомпени са най ефективното отопление.Проблемът е ,че трябва да имаш двор в който да положиш тръбите или сондаж(по възможност по дълбок за да генерира топлинна разлика)...За село са перфектни , но за панелни гета или градове са практически неприложими
По изключение Кметя е прав, но пак е разбил речта си на много коментари, предполагемо защо. Една термопомпа е 5-7 хиляди лева и може да топли селска къща с голям кладенец. За апартамент е доста надолу, но си е голям климатик. Санирането, дори и в този сегашен вид е от полза но трудно ще признаем нешо положително на герберите. Отделно основателно ще спорим за справедливостта на финансирането. НО, не съм навит да санират незаконни къщи, както би предложил БХК.
Само да добавя - разхода за ток и пелети щеше да е еднакъв на хартия разбира се. Плюс на термопомпата бе че лятото може да охлажда подовете и така стаите.... За въдух - вода термопомпа говоря.
Отопляването с тип термопомпа в касическия му вид представлява дълбок сондаж в земната кора до скали с температура от 300С . Самия сондаж е скъп и няма никаква гаранция, че ще бъде сполучлив.В някой държави или области земната кора е гореща на няколко стотин метра, а на други места доста по-дълбоко.
Виждаме модифицирана лъжата, че санирането намаляло с 50% сметките за ток. Веднъж да вземат парите за саниране, па после иди се оплачи на арменския поп.
Моето становище е, че бъдещето на жилищата е в т.нар. ПАСИВНИ, НУЛЕВО-ЕНЕРГИЙНИ и ПЛЮС-ЕНЕРГИЙНИ КЪЩИ. Т.е. сгради, които не изискват НИКАКВА активна енергия за отопление/охлаждане. Още повече, че тази година тези къщи стават задължителни за ЕС съгласно Европейска Директива 2020. Добре де, на какво се топлят? Първо - масивна топлинна изолация - 30-40см високоефективна термична преграда; Второ - широко остъкляване на южните фасади - ползваме слънцето за отоплителен уред; Трето - пълно използване на наличната вътрешна топлина: Човешки тела - всяко едно произвежда средно 150 вата топлина; Уреди в бита - топла вода за къпане, миялни, хладилници, електроуреди - събират се напълно достатъчно, техническата трудност е да запазиш тази топлина. Най-важният топлоизточник си остава слънцето - затова са широките стъкла на юг. Те пък са специални, т.е., едностранно пропускливи, благодарение на покритията. Пускат топлината, но и пречат да избяга навън. Все едно човек е облякъл много, ама много дебело палто. И това работи! Ще кажете - ама това е бъдеще, къде го има това? Има го най-вече в Европа - 50 хиляди такива къщи са вече факт. За моята персонална дейност всичко това не е бъдеще, а ежедневие и настояще. Основната дейност ми дейност на архитект е точно това - строителство на енергийноефективни сгради. Автор съм на две строителни системи с подадени заявки за патентна защита - тук българите сме напред. Практиката показва, че тези сгради имат специфика. Външни стени с топлоизолация около 35см - блокове от графитен композит, твърда минерална вата, целулозни блокове. Таван към покрива - същото и малко отгоре. Дограма - трислойни стъклопакети с неутрален газ и енергийни покрития; Конструкцията - като при другите сгради, земетръсноустойчива за България и ветроустойчива за Франция и Германия. Вентилация и широко използване на т.нар. "римски кладенец" някъде се среща и "канадски кладанец" - дърпаш чист въздух от коминче на двора, после закопана в земята тръба на серпентина я довежда в къщи и о-чудо! през цялата година това е стоплен/охладен въздух от земята - на дълбочина 2 м температурата е сравнително постоянна, в диапазона 8-15 градуса С. Моите системи са технологични, т.е. лесни за събиране, сглобяват се от двама-трима работника (с квалификация за сухо строителство) без подемна техника, само със скелета и вишки. Конструкциите са няколко вида - бетон, метал, дърво, както и хибридни. Всички компоненти на тези къщи се произвеждат в български предприятия с отлично качество, с компоненти на водещи европейски производители. Себестойността на такава къща, сравнена с класическа къща със същите показатели, е дори по-добра. Да - енергийноефективните къщи са конкурентоспособни на досегашните! Една лоша новина за носталгиците - тухлата си отива. 5000 години история свършват някъде в нашето настояще.
Като българин съм горд, че думата "неудачник" е незаменяема чуждица в българския език, заемка от руския език.
България се слави с маса топли минерални извори и следователно, логично, с маса топли подземни пластове.
Термопомпаш - Получаваш. С приказки по форумите не става ;)
Преди много време планираха да отопловождават спа в Централен УМ и ближен Министерски Съвет с вода от извори на ближна Централна Баня. Проект със сигурност в редовна експлоатация.
С технологиии термопомпане. Инак как? Не, само с приказки не става.
Едни седят в топла обстановка, разпускат в спа.... Други... треперят храбро в хладна.
Благодарение на (естествени и изкуствени) термопомпи
Домашните климатици са термопомпи въздух-въздух, широко разпространени у нас. ". Трябва да са малко преоразмерени защото губят производителност с понижаване на външната температура и заради циклите на размразяване. С добра топлоизолация и оптимизирано размразяване са икономичен източник на топлина. В комбинация с подово отопление във вариант въздух-вода са още по ефективни поради по ниските налягания на кондензация но първоначалната инвестиция е малко висока. Кеф цена няма. С един домашен бойлер с 15 метра 10мм медна тръба на серпентиниа вътре и леко ашладисано външно тяло равно на 10000btu(800-850W консумация на компресора)закачен за 15кв.м. подово успявам да топля 35 кв.м до около21 градуса. От 14.12.19 до 14.01.20 480 часа работа на компресора. 10см външна изолация. Аз мисля че е добре от страна консумация на енергия. За кефа жената ще каже.
Добре де, сподели повече, инак си грабвам дърмите и ще дойда до Варна, да ми покажеш, какво и как. Специално ме интересува, как да отопля, по- ефективно, къща на два етажа-150 кв. всеки.
Статията е дълга и прочетохме малко, но "термопомпа" май се нуждае от уточнение.
В други статии май на термопомпа се вменява важен смисъл "акумулатор" батерия кондензатор хранилище (за топлинна енергия).
Може би, по-важен, защото касае проблема за променливо непостоянно свръхналичие/дефицит на топло в различни часове на денонощия, в зависимост от сезон, атмосферни условия, (не)потребление и (не)производство в/за една административна или жилищна сграда.
Доставчикът може да е външен или изобщо да няма такъв. Вътрешни производители на топло - чрез ел. инсталации/уреди или по какъвто и да е друг начин.
Проблемът е как да се акумулират/съхраняват излишъци "топло", когато има, за следващ етап на "върхово" потребление.
В добре санирани изолаторни помещения, типично подземно, разбира се, но това е само част от решението.
Глупости. Трябва контактна площ с околната почва от 100-150 квадратни метра, кладенците ще трябва да са по 50 метра дълбоки и поне на 15 метра един от друг. Чудесно решение за апартамент в някой термитник на 15 етажа......
Culus capitem delit
Първо,доста сложна и скъпа система е. Второ, разкопаваш декари земя и унищожаваш горния слой с почва,която не се възстановява. Трето, използваш фреон, който в един момент отива в атмосферата, защото няма как да се контролира използването му. Има закони, но на практика всичко е безконтролно. На майсторът най-лесно му е да го изпусне във въздуха, а и най-честата повреда са течове на фреон. Някои термопомпи плосто вадят вода от сондаж,охлаждат кондензера или затоплят и водата се изтича някъде си. Това е източване на подпочвени води,замърсяване и други бели. Сложната система означава и чести аварии. Не съм сигурен дали това е спасяваща света идея. Като прибавиш негативите ползите остават малки. По-скоро,не съм сигурен дали негативите не са повече от ползите.
Страхотен анализ. CO2 е "чист"халадилен агент защото го има в изобилие но скъпо хардуер (компресори) и страшни налягания 140 бара работно и 174 бара тестово налягане за кодензатори са сериозна пречка. Но без мисълта за безопасност и газовото на колата е бомба. При 1квт електричество около 3квт топлина си е оферта от всякъде.
Отопляването с тип термопомпа в касическия му вид представлява дълбок сондаж в земната кора до скали с температура от 300С . Самия сондаж е скъп и няма никаква гаранция, че ще бъде сполучлив.В някой държави или области земната кора е гореща на няколко стотин метра, а на други места доста по-дълбоко.
Знам, ама като не живея до морето..... Надявам се на БСП да спечелят избори и да подновят копането на канала от Черно море до София и дано поне до Пловдив го докарат, та и аз файдица да имам!😉
Страхотен анализ. CO2 е "чист"халадилен агент защото го има в изобилие но скъпо хардуер (компресори) и страшни налягания 140 бара работно и 174 бара тестово налягане за кодензатори са сериозна пречка. Но без мисълта за безопасност и газовото на колата е бомба.
При 1квт електричество около 3квт топлина си е оферта от всякъде.
Термопомпае защото топлината се пренася от източник с ниска температура към консуматор с по висока температура от на източника. Климатик в режим на отопление помпи от -5 навън в стая на 20 градуса примерно. Хладилника помпи от вътре навън както климатика на охлаждане.
За 180 квадрата отопляема площ, вероятно санирана, или построена с термоизолация и ползувайки термопомпа за ХХХХХ лева, някой си платил само 350 кинта за декември...не беше кой знае колко студен тоя месец.... Без пари направо. Не се ли предполага, с всички тия прехвалени технологии, КПД-та и прочие, да се беше похвалил с 35лв, а не с 350лв разход?!?
Казано на езика на термодинамиката: Пренася топлина от среда с по-ниска температура към среда с по-висока такава, което е неестествено протичащ процес и следовтелно за осъществяването му е необходимо да се вложи механична работа. Обикновено механичната работа се извършва от компресор консумиращ електроенергия.
Като смятах какви пари трябва да набия в изолация на етажа от къщата (80м2), в който живея и като знам какви са наш'ти майстори, реших, че ще ми е по-изгодно да продължавам да си се топля с електрическото си котленце от 9кВ и да си плащам сметките спокойно следващите 20 години без никакви притеснения и угризения за екология и финанси. Пък във Франкфурт нека продължават с опитите да се откажат напълно от конвенционалното отопление, може и да им се получи, ако част от сметките ги поеме някой друг (общината например)... И да вметна, че имам и 1кВ фотоволтаици на покрива - засега покриват само част от топлата вода в къщи, но определено има прогрес (от 5 месеца ги ползвам), ще увеличавам плавно мощността им, за да ги включа и тях към парното...
Фотоволтаици да хранят нагреватели?!?! Защо не термопомпи? С три пъти по малка мощност на волтаиката може да захраниш термопомпа с изходяща мощност колкото нагревателите. А ако все пак инвестираш в 9 квт волтаика с 9 квт входяща мощност термопомпи ще получиш 3x9=27квт отоплителна мощност. Какво да я правиш толкова енергия? Воден акумулатор може да поеме много топлина докато има слънцегреене която да ползваш после. Трябва да имаш в предвид че говорим за ме повече от 45 градуса температура и подовото е неизбежно. Количеството вода зависи от нуждите.
Известно време се знимавах професионално с термопомпи (продажби, проекти за отоплителни инсталации ит.н.). Налагаше се да обяснявм принципа на термопомпата на какви ли не екземпляри. И ако работата с някой дебеловрат умник се закучеше му сервирах упоменатото термодинамично обяснение. Само ако можех да опиша какви погледи съм срещал.... Но иначе си имам честно изкарана шестица по ТД.
Плюсът поне за мен е, че фотоволтаика за 1 кВ ми излезе само... 200 лева. Това не е инвестиция, това е една сметка в семеен ресторант. Та, изпаднат ли ми още такива панели - действам, не плащам по измислените цени на разни търговци, при които инвестицията няма да се избие и за 20 години...
Термопомпа въздух-вода, 250 кв. м отпляема площ и сметка за електроенергия най-много 600 лв, средно около 350 лв/месец за целия отоплителен сезон. При това тук има и разход за гореща вода (термопомпа) и друго потребление обичайно за едно домакинство. И отдавна инвестицията не е чак толкова голяма, особено ако не залитате към "маркови" изпълнения, които вървят с един куп допълнително оборудване съсъмнителен икономически ефект.
Точно така. Да не говорим ,че едни къде 15 к евра тр да ги закопаеш. Има няма за 15-20 години ги избиваш.......... Въпреки това за къща с двор си заслужава- много хамалогия с пелетите, а от газ ме е страх. Па и на Сашо Дончев да му пълня червената гуша - мерси.
Ако нещата са както трябва направени, 150+ квадрата х2, два етажа трябва да се събира в киловат макс. Та не ми е съвсем ясно какво си мислите че правите и с какво се гордеете.
Не ми се ще да показвам в гугъл мапс за какво иде реч. А и няма волтаика
От 20 + години съм с такива нискоемисионни стъклопакети и топлят чудесно в слънчев ден а инвестицията е смешна. Единственото неудобство е че става прекалено горещо и че трябва да държим вратите отворени в жялото жилище за да се осъществява циркулацията на въздуха и топлообмена. На практика в месец като декември парното става почти ненужно. Има обаче и една друга ВАЖНА особеност - съклата трябва да се мият по-често за по-голяма ефективност, което в мръсната София е направо досадно.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!
Недей да ги виниш. Явно не разбират много а и вероятно са попаднали на мошеници или пишман майстори. Тук сме още много далече от новите технологии с малки изключения.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!
Ба, да им уйдисвам на носене, цепене, нареждане, мъкнене до котел(камина), чистене на въпросното огнище, абе средновековие ти казвам. С нафта, газ или ток, по твоята схема, е къде, къде по-цивилизовано.
Не съм разделил отопление от другата консумация за да сравняваме. Любопитен съм да разбера какво означава "два етажа трябва да се събира в киловат макс"? Киловат на час консумация? При каква външна температура и каква мощност на машините? Каква първоначална инвестиция? Факторите са много. Смятаме всички разходи за период от десет години и ще видим кой подход е правилният.
ето ти едно примерно решение което можеш да направиш и сам и да спестиш много. Описано е доста добре какво е нужно. https://geotok-bg.com/Thermp Pump serpentina.htm Препоръчва се реверсивна помпа и тогава същата система те охлажда през лятото. http://geotok-bg.com/price list.htm
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!
Отопляването с тип термопомпа в касическия му вид представлява дълбок сондаж в земната кора до скали с температура от 300С . Самия сондаж е скъп и няма никаква гаранция, че ще бъде сполучлив.В някой държави или области земната кора е гореща на няколко стотин метра, а на други места доста по-дълбоко.
Някой те е заблудил. Няма такова нещо. Ти имаш ли представа колко струва един такъв сондаж? А и тегленето на вода от подобни дълбочини? Такива сондажи може да копаят за нефт и газ, но за отопление и охлаждане на къща е невъзможно.
Ето ви материал за геотермалната отоплителна и охладителна система. Дори само схемата да разгледате ще разберете, че се касае за климатична инсталация, работеща с фреон, която може да променя движението на фреона в обратна посока. В зависимост от посоката на фреона инсталацията охлажда или отоплява дома. Особеното на тази инсталация, което я прави геотермална е, че вместо въздух от атмосферата за охлаждане или загряване на фреона се използва вода, която чрез тръби или маркучи е преминала през известна дълбочина в земята. Какво прави системата по-ефективна от охлаждането или затоплянето с атмосферен въздух? Разликата в температурите. През лятото фреонът се охлажда от атмосферен въздух, който по обедно време достига 35- 40 градуса по целзий около напечения кондензатор. В същото време ако се използва подпочвена вода или преминалата и охладена под земята вода, то температурата на тази вода ще е може би десет градуса по целзий, вземам произволна цифра, но само да подчертая, че когато охлаждаш фреона с десет градуса вода и много по-ефективно отколкото го охлаждаш с 35 градуса въздух. На 35 градуса климатикът ще върти много по-дълго време, докато свали температурата в стаите, отколкото с 10 градуса вода за охлаждане. Аналогично е и при отоплението. Едно е кондензерът да ти работи при минус десет градуса по целзии на въздуха, друго е да ти работи при плюс десет градуса на водата, която отдава много повече температура за единица време и съответно къщата се затопля много по-бързо. Но може да видите в ютуб за какво строителство става въпрос. Погледнете филмчета за геотермално отопление и охлаждане и ще ви се види страшно като погледнете какви огромни изкопи и сондажи се правят, колко километра маркучи се нареждат в земята, а при определен вид отопление и в къщата като подово отопление. И имайте предвид, че тези маркучи не са съвършени. Те се спукват след време. Представете си, че сте ползвали големи багери, за да изкопаете рова и сте ги затрупали. Как после се отриват, за да се намери къде точно се е спукал маркулът, който е километри навит и набримчен? Няма оправяне.
Погледнете на това видео колко километра маркуч се навива, на каква дълбочина и си представете, че се спука. Опитайте се да си представите как ще намерите къде точно е спукан, за да го оправите?
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
realguru
Рейтинг: 1946 НеутралноСред европейските държави термопомпите са най-популярни в скандинавските страни. В Швеция локалните отопления с термопомпа намаляват с 90% емисиите на въглероден двуокис в сравнение с отоплителните системи с природен газ. ***Вярно, топлинните помпи използват електричество, но и то може да се добива от възобновяеми източници.***
Може, ама като има сняг и нема ток от панелите. :)
Николай Колев
Рейтинг: 3538 НеутралноВ случая не става ясно за какъв тип термопомпи става дума. Евентуално, може да се предположи, че са вода-въздух. А къде отива "използваната" студена вода?
#ТУК НЕ Е МОСКВА! 🇺🇦* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание🇺🇦kvasimodo
Рейтинг: 1387 НеутралноДобра идея, но за нашите условия термопомпите идват малко скъпо за масовият български гражданин.
"Което беше порок стана обичай" - СенекаРоси
Рейтинг: 8117 НеутралноТова сигурно ще е доста скъпо.
АмброзСП
Рейтинг: 965 НеутралноИстината е,че термо помпата е скъпо начинание и не е по джоба на редовия българин.Надеждата е и ние един ден да имаме тип" скандинавско управление,мислене,труд и образование"!
Нищо не е така уморително, както слушането на празни приказки! Е. М. Ремарк Има три вида истина-моята,твоята и ИСТИНАТА!https://bntnews.bg/news/rumen-radev-pecheli-vtori-mandat-za-prezident-1175814news.html 21.11.21 - черна дата за БЪЛГАРИЯKRAFTWERK
Рейтинг: 2322 НеутралноДа ! Термопомпени са най ефективното отопление.Проблемът е ,че трябва да имаш двор в който да положиш тръбите или сондаж(по възможност по дълбок за да генерира топлинна разлика)...
За село са перфектни , но за панелни гета или градове са практически неприложими
koko65bg
Рейтинг: 909 НеутралноПървоначалната инвестиция при добрите термопмпи е голяма. Ефективни са тези с кладенците, останалото е слабичко.
Kosta Delev
Рейтинг: 687 ЛюбопитноТо цяла Великобритания към 2050 ще бъде въглеродно неутрална - не знам що за невероятна новина е тази тук, след като става въпрос само за отделен град (в Германия).
Дедо Лойко
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#2] от "Николай Колев":
Класиката е серпентина в земята. При добро проектиране и едни други пинизи, които далеч не се изчерват с изолация и рекуператор, потреблевието на ел.енергия е практически нулево.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#3] от "haq30626233":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Всъщност се изплаща за около 2 години.
pag
Рейтинг: 894 ЛюбопитноОт 7 години съм на термопомпа "вода-вода' и конвектори, отоплението на двуетажна къща от 180 квадрата излиза до около 350 лв за декември (включително празниците), охлаждането през лятото - към 100 лева за юли-август.
Culus capitem delitОбаче изисква водоизточник с дебит минимум 5 л/сек, което въобще не е масово явление.
Помпите "въздух/вода" са с по-ниско КПД от скъпите климатици и според мен са безсмислени.
Reggie
Рейтинг: 510 НеутралноВ двора на комшията и не е студена, което е проблем :)
Земя-вода пък е по-скъпо и малко рисково от гледна точка на пишман майсторите тук. И остава най-безопасното възвух-вода. То си е като голямо външно тяло на климатик. Трябва да се избере подходяхо и безшумно, че комшиите ще мрънкат. И става дума за подово с конвектори, които могат и да охлаждат лятото. Никакви радиатори, макар вече да се появяват и високотемпературни помпи
pag
Рейтинг: 894 НеутралноИнвестицията за прилична система "въздух/вода" с вътрешната инсталация е от 6-8-10 хил. лева и нагоре, за 2 години няма ка да се изплати. 7-8 години минимум......
Culus capitem delit
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#11] от "pag":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Прави се с два кладенеца и проблемът отпада.
Armagedon
Рейтинг: 233 НеутралноЗа през летния и за през зимния сезон е нужна една и съща температура в жилището или офиса или в обществените сгради и тя е 22°~24°.За това е нужно да се осигури абсолютна изолация от външната температура(среда),което е невъзможно да се направи. Иначе идеята е добра но по нашите ширини,където лятото е горещо и температурите стигат до 39°~42°,дори и на сянка а през зимата до -22°~26°
по някога.За тази цел са нужни много средства за да се подържат сградите и системите.А при това условие фактически разхода ще е по-голям от ползата.
dokoga...
Рейтинг: 289 НеутралноИмам подобни параметри на къща, като изчислявах инвестицията при тръби в земята под ливадата. Излезе над 30к лв. Е, с Данфос...
---
Изложи се.
Спечелихме битка, но не и войната!
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#9] от "nkk49637640":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!+++
kvasimodo
Рейтинг: 1387 НеутралноДо коментар [#10] от "КМЕТ В СЯНКА":
"Което беше порок стана обичай" - СенекаИнтересно инфо. Благодаря. Карате ме да се замисля за това като вариант.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#13] от "pag":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Няма да споря. особено с теб.На мен ми се изплати за 2 години.
gozambo
Рейтинг: 571 НеутралноТермопомпите са климатици, които работят с фреон, които имат кондензатор е евапоратор / мисля,че на български така трябва да звучат,но не съм сигурен/ които си сменят местата в зависимост дали искаш да охлажда или да отоплява. Просто се сменя посоката на фреона. И вместо кондензаторът да ги е отвън и да се използва прекалено студен въздух през зимата и прекалено топъл през лятото, използват се умерената тевпература на вода, която преминава плез тръби дълбоко в почвата. Това води до икономии на електричество. Вярно е, че водят до чувствителна икономия на електричество,но имат и недостатъци. Първо,доста сложна и скъпа система е. Второ, разкопаваш декари земя и унищожаваш горния слой с почва,която не се възстановява. Трето, използваш фреон, който в един момент отива в атмосферата, защото няма как да се контролира използването му. Има закони, но на практика всичко е безконтролно. На майсторът най-лесно му е да го изпусне във въздуха, а и най-честата повреда са течове на фреон. Някои термопомпи плосто вадят вода от сондаж,охлаждат кондензера или затоплят и водата се изтича някъде си. Това е източване на подпочвени води,замърсяване и други бели. Сложната система означава и чести аварии. Не съм сигурен дали това е спасяваща света идея. Като прибавиш негативите ползите остават малки. По-скоро,не съм сигурен дали негативите не са повече от ползите.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 ВеселоДо коментар [#16] от "PisnaMi":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Ако климатизираш резиденция ще ти излезе още повече. Смешно !!! Зависи от много параметри.
dnevnikar
Рейтинг: 4510 НеутралноUNITED EU UNION
Някъде е отопление и в настоящето,
но нафтофили, газофили и кюмюр-склонни
не харесват това.
Много добра публикация.
Изисква сериозен труд за да се усвои ноухауто.
И да се прилага...
"Това ли е отоплението на бъдещето"
Геро Рютер, Дойче веле
kalcho_krivija
Рейтинг: 402 НеутралноТъй наречените климатици са термопомпи по дефиниция. Статията е немалко рекламна - демек купувайте немски термопомпи. Може, ама инвестициите са от порядъка на 20-30 килолева за около 80 кв. м. жилищна площ. Няма как да се избие от сметките за отопление преди оборудването да се амортизира. Дори в Германия нещата стоят така и затова там държавата поема част от инвестицията, осигурява данъчни облекчения и т.н. Ние като си познаваме държавата.... плаче ми се!
jazzdevil
Рейтинг: 1790 НеутралноПожелавам успех на Франкфурт дето има по-малко слънчеви часове годишно от Талин, Осло и Стокхолм да премине към отопление с термопомпи с изцяло слънчево електричество.
kalcho_krivija
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#12] от "пасъм":
На високотемпературните термопомпи СОР-а го пиши бегал!
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#23] от "kalcho_krivija":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Има и други производители. Не са само немците.
jazzdevil
Рейтинг: 1790 НеутралноАбе ние сме слушали и приказки как през 1970 ще сме във зрелия социализъм и всичкият недостиг на стоки ще бъде преодолян...
Николай Колев
Рейтинг: 3538 ВеселоЧастните случаи приложими ли са?
Изолацията на сградата включена ли е в разходната ти сметка. Накратко, кое включваш като разход?
#ТУК НЕ Е МОСКВА! 🇺🇦* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание🇺🇦
kalcho_krivija
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#14] от "КМЕТ В СЯНКА":
А цената на кладенците ще я смятаме ли, а консумацията на помпата дето вади водата от кладенеца, която расте експоенциално с дълбочината. Щото в един момент сметките показват, че е по изгодно да си включа по една ел. печка във всяка стая, поне инвестицията е нищожна.
kalcho_krivija
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#26] от "КМЕТ В СЯНКА":
Съгласе. Но аз коментирам немеца - автор.
nemisemisli
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#3] от "haq30626233":
15К лв. за такава на Бош, която да топли 120 м2 подово отопление. Още 2К за монтаж и фитинги.
Още около 2К за бойлер, който термопомпата само подпомага до около 45 градуса да нагрее, а след това до около 70 си догряваш с ток.
За мен цената излизаше на всичко това около 20К, при алтернатива 7К за котле на пелети и изграждане на подовото отпеление и замазките.
Съгласен съм, че е по-яко да не буташ пелети и чистиш всеки ден, но пък е 4 пъти по-скъпо.
Илиян Колев
Рейтинг: 1119 НеутралноНикакъв проблем не е да се учреди сервитут,както и тръбите да са под площите за озеленяване
Костадин Иванов
Рейтинг: 4325 НеутралноПо изключение Кметя е прав, но пак е разбил речта си на много коментари, предполагемо защо.
ЕретикЕдна термопомпа е 5-7 хиляди лева и може да топли селска къща с голям кладенец. За апартамент е доста надолу, но си е голям климатик.
Санирането, дори и в този сегашен вид е от полза но трудно ще признаем нешо положително на герберите. Отделно основателно ще спорим за справедливостта на финансирането.
НО, не съм навит да санират незаконни къщи, както би предложил БХК.
nemisemisli
Рейтинг: 515 НеутралноСамо да добавя - разхода за ток и пелети щеше да е еднакъв на хартия разбира се.
Плюс на термопомпата бе че лятото може да охлажда подовете и така стаите....
За въдух - вода термопомпа говоря.
Todor Plamenov
Рейтинг: 282 НеутралноОтопляването с тип термопомпа в касическия му вид представлява дълбок сондаж в земната кора до скали с температура от 300С . Самия сондаж е скъп и няма никаква гаранция, че ще бъде сполучлив.В някой държави или области земната кора е гореща на няколко стотин метра, а на други места доста по-дълбоко.
BULEXIT
Рейтинг: 289 НеутралноВиждаме модифицирана лъжата, че санирането намаляло с 50% сметките за ток.
Веднъж да вземат парите за саниране, па после иди се оплачи на арменския поп.
Дедо Лойко
Рейтинг: 8 НеутралноЗначи си направил едно нищо. Другите ти напъни също.
Торбеш
Рейтинг: 1688 НеутралноМоето становище е, че бъдещето на жилищата е в т.нар. ПАСИВНИ, НУЛЕВО-ЕНЕРГИЙНИ и ПЛЮС-ЕНЕРГИЙНИ КЪЩИ. Т.е. сгради, които не изискват НИКАКВА активна енергия за отопление/охлаждане. Още повече, че тази година тези къщи стават задължителни за ЕС съгласно Европейска Директива 2020.
Като българин съм горд, че думата "неудачник" е незаменяема чуждица в българския език, заемка от руския език.Добре де, на какво се топлят?
Първо - масивна топлинна изолация - 30-40см високоефективна термична преграда;
Второ - широко остъкляване на южните фасади - ползваме слънцето за отоплителен уред;
Трето - пълно използване на наличната вътрешна топлина: Човешки тела - всяко едно произвежда средно 150 вата топлина; Уреди в бита - топла вода за къпане, миялни, хладилници, електроуреди - събират се напълно достатъчно, техническата трудност е да запазиш тази топлина. Най-важният топлоизточник си остава слънцето - затова са широките стъкла на юг.
Те пък са специални, т.е., едностранно пропускливи, благодарение на покритията. Пускат топлината, но и пречат да избяга навън.
Все едно човек е облякъл много, ама много дебело палто.
И това работи!
Ще кажете - ама това е бъдеще, къде го има това?
Има го най-вече в Европа - 50 хиляди такива къщи са вече факт.
За моята персонална дейност всичко това не е бъдеще, а ежедневие и настояще.
Основната дейност ми дейност на архитект е точно това - строителство на енергийноефективни сгради.
Автор съм на две строителни системи с подадени заявки за патентна защита - тук българите сме напред.
Практиката показва, че тези сгради имат специфика.
Външни стени с топлоизолация около 35см - блокове от графитен композит, твърда минерална вата, целулозни блокове.
Таван към покрива - същото и малко отгоре.
Дограма - трислойни стъклопакети с неутрален газ и енергийни покрития;
Конструкцията - като при другите сгради, земетръсноустойчива за България и ветроустойчива за Франция и Германия.
Вентилация и широко използване на т.нар. "римски кладенец" някъде се среща и "канадски кладанец" - дърпаш чист въздух от коминче на двора, после закопана в земята тръба на серпентина я довежда в къщи и о-чудо! през цялата година това е стоплен/охладен въздух от земята - на дълбочина 2 м температурата е сравнително постоянна, в диапазона 8-15 градуса С.
Моите системи са технологични, т.е. лесни за събиране, сглобяват се от двама-трима работника (с квалификация за сухо строителство) без подемна техника, само със скелета и вишки. Конструкциите са няколко вида - бетон, метал, дърво, както и хибридни. Всички компоненти на тези къщи се произвеждат в български предприятия с отлично качество, с компоненти на водещи европейски производители.
Себестойността на такава къща, сравнена с класическа къща със същите показатели, е дори по-добра.
Да - енергийноефективните къщи са конкурентоспособни на досегашните!
Една лоша новина за носталгиците - тухлата си отива. 5000 години история свършват някъде в нашето настояще.
dnevnikar
Рейтинг: 4510 НеутралноUNITED EU UNION
България се слави с маса топли минерални извори
и следователно, логично, с маса топли подземни пластове.
Термопомпаш - Получаваш.
С приказки по форумите не става ;)
Преди много време планираха да отопловождават спа в Централен УМ и ближен Министерски Съвет с вода от извори на ближна Централна Баня.
Проект със сигурност в редовна експлоатация.
С технологиии термопомпане.
Инак как?
Не, само с приказки не става.
Едни седят в топла обстановка, разпускат в спа....
Други... треперят храбро в хладна.
Благодарение на (естествени и изкуствени) термопомпи
До коментар [#3] от "haq30626233":
Добра идея, но за нашите условия термопомпите идват малко скъпо
за масовият български гражданин.
georgiharizanov
Рейтинг: 233 ВеселоДо коментар [#2] от "Николай Колев":
До коментар [#3] от "haq30626233":
До коментар [#5] от "АмброзСП":
Домашните климатици са термопомпи въздух-въздух, широко разпространени у нас. ". Трябва да са малко преоразмерени защото губят производителност с понижаване на външната температура и заради циклите на размразяване. С добра топлоизолация и оптимизирано размразяване са икономичен източник на топлина. В комбинация с подово отопление във вариант въздух-вода са още по ефективни поради по ниските налягания на кондензация но първоначалната инвестиция е малко висока. Кеф цена няма.
С един домашен бойлер с 15 метра 10мм медна тръба на серпентиниа вътре и леко ашладисано външно тяло равно на 10000btu(800-850W консумация на компресора)закачен за 15кв.м. подово успявам да топля 35 кв.м до около21 градуса. От 14.12.19 до 14.01.20 480 часа работа на компресора. 10см външна изолация.
Аз мисля че е добре от страна консумация на енергия. За кефа жената ще каже.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 ВеселоДо коментар [#29] от "kalcho_krivija":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Първата термопомпена инсталация у нас е в резиденция Перла около 1973-та с морска вода. Не са се сетили да копаят кладенци в морето !!!
georgiharizanov
Рейтинг: 233 ВеселоДо коментар [#20] от "gozambo":
Евапоратор=изпарител. Студеният топлообменник. В случай на хладилник е вътрешният топлообменник.
Bullet
Рейтинг: 1094 НеутралноДо коментар [#26] от "КМЕТ В СЯНКА":
Gor det idag, imorgon kan deta vara förbjudet.Добре де, сподели повече, инак си грабвам дърмите и ще дойда до Варна, да ми покажеш, какво и как.
Специално ме интересува, как да отопля, по- ефективно, къща на два етажа-150 кв. всеки.
georgiharizanov
Рейтинг: 233 ВеселоДо коментар [#11] от "pag":
Кпд не ами COP. Coeff. Of performance. КПД е не по голямо от 1 или 100%. COP до 5 в зависимост от температурите на изпарение и кондензация.
Дедо Лойко
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#34] от "nemisemisli":
и топла вода
Май, май, много луди има тука. Още един:
До коментар [#20] от "gozambo":
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#43] от "Bullet":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Колко прилежаща земя имаш ?
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 ВеселоДо коментар [#35] от "tosho_toto":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Някъде пък имат гейзери а други като във велинград се топлят директно с минералн авода без пари.
dnevnikar
Рейтинг: 4510 НеутралноUNITED EU UNION
Статията е дълга и прочетохме малко,
но "термопомпа" май се нуждае от уточнение.
В други статии май на термопомпа се вменява важен смисъл
"акумулатор" батерия кондензатор хранилище
(за топлинна енергия).
Може би, по-важен, защото касае проблема за променливо
непостоянно свръхналичие/дефицит на топло
в различни часове на денонощия,
в зависимост от сезон, атмосферни условия, (не)потребление
и (не)производство в/за една административна или жилищна сграда.
Доставчикът може да е външен или изобщо да няма такъв.
Вътрешни производители на топло - чрез ел. инсталации/уреди
или по какъвто и да е друг начин.
Проблемът е как да се акумулират/съхраняват излишъци "топло",
когато има, за следващ етап на "върхово" потребление.
В добре санирани изолаторни помещения, типично подземно,
разбира се, но това е само част от решението.
pag
Рейтинг: 894 ВеселоГлупости.
Трябва контактна площ с околната почва от 100-150 квадратни метра, кладенците ще трябва да са по 50 метра дълбоки и поне на 15 метра един от друг.
Чудесно решение за апартамент в някой термитник на 15 етажа...... Culus capitem delit
georgiharizanov
Рейтинг: 233 ВеселоДо коментар [#20] от "gozambo":
Първо,доста сложна и скъпа система е. Второ, разкопаваш декари земя и унищожаваш горния слой с почва,която не се възстановява. Трето, използваш фреон, който в един момент отива в атмосферата, защото няма как да се контролира използването му. Има закони, но на практика всичко е безконтролно. На майсторът най-лесно му е да го изпусне във въздуха, а и най-честата повреда са течове на фреон. Някои термопомпи плосто вадят вода от сондаж,охлаждат кондензера или затоплят и водата се изтича някъде си. Това е източване на подпочвени води,замърсяване и други бели. Сложната система означава и чести аварии. Не съм сигурен дали това е спасяваща света идея. Като прибавиш негативите ползите остават малки. По-скоро,не съм сигурен дали негативите не са повече от ползите.
Страхотен анализ. CO2 е "чист"халадилен агент защото го има в изобилие но скъпо хардуер (компресори) и страшни налягания 140 бара работно и 174 бара тестово налягане за кодензатори са сериозна пречка. Но без мисълта за безопасност и газовото на колата е бомба.
При 1квт електричество около 3квт топлина си е оферта от всякъде.
jazzdevil
Рейтинг: 1790 НеутралноНещо се изсили бая с тия 300С - то средния геотермален градиент извън разни зони с активен вулканизъм е 30С/ км - за 300С ще трябва 10км сондаж!!!
pag
Рейтинг: 894 Неутрално[quote#16:"PisnaMi"][/quote]
Culus capitem delitАз съм късметлия, има подземна река под парцела, нищо че е в центъра на града.. Водата е много, сондажа е само 15 метра.
Дедо Лойко
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#38] от "Торбеш":
пишман архитектина, само да та светна че ти трябва и маса за тва слънце дет ти е печката. ей, много ми се ще да видя какви си ги натворил
dnevnikar
Рейтинг: 4510 НеутралноВИИ Маркс имени В.И.Лелина
Сигурно..
С державна сигурност.
КГБ и КДС ще имат грижата ;)
Стига НАТО да не тури прът в колелото на историята
До коментар [#4] от "Роси":
Това сигурно ще е доста скъпо.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 ВеселоДо коментар [#49] от "pag":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Миличък, спри пърцуцата и се определи. Един път говориш за къща 180 кв. на два етажа друг път за апартамент.
georgiharizanov
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#38] от "Торбеш":
Найс
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 ВеселоДо коментар [#52] от "pag":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!За кой град говориш ?
pag
Рейтинг: 894 ВеселоВервам, вервам.
В този форум си известен с това, че никога не лъжеш...... Culus capitem delit
kalcho_krivija
Рейтинг: 402 ВеселоДо коментар [#41] от "КМЕТ В СЯНКА":
Знам, ама като не живея до морето..... Надявам се на БСП да спечелят избори и да подновят
копането на канала от Черно море до София и дано поне до Пловдив го докарат, та и аз файдица да имам!😉
pag
Рейтинг: 894 Весело[quote#37:"nkk49637640"][/quote]
Culus capitem delitМнението ти значи много за мен, мухахаха...............
kalcho_krivija
Рейтинг: 402 ВеселоДо коментар [#43] от "Bullet":
Най ефтино е с крадени дърва!
pag
Рейтинг: 894 ВеселоМай ти ще трябва да спреш пърцуцата, я ми прочети поста отново, ама се постарай да го разбереш........ Culus capitem delit
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#58] от "pag":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Именно. Ти дори и в момента сам си противоречиш.
pag
Рейтинг: 894 ЛюбопитноЗащо питаш> Culus capitem delit
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 ВеселоДо коментар [#61] от "kalcho_krivija":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Ако е крадено то най-добре е ток. Учи се от ромите.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#64] от "pag":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!защото си мисля, че не говориш а България.
pag
Рейтинг: 894 НеутралноЗа България говоря, централната част......... Culus capitem delit
dnevnikar
Рейтинг: 4510 НеутралноUNITED EU UNION
Не смразявай гозамбо с "хладилник" ;)
Доставчикът доставя "топло".
И се поти... защо ли вредител май бил е
"за" глобалното топло
пп
може да се каже и:
Топъл студообменник ;)
До коментар [#42] от "georgiharizanov"
До коментар [#20] от "gozambo":
Евапоратор=изпарител. Студеният топлообменник.
В случай на хладилник е вътрешният топлообменник.
dnevnikar
Рейтинг: 4510 НеутралноUNITED EU UNION
Без коментар.
С Внимание.
[#50] от "georgiharizanov":
Страхотен анализ.
CO2 е "чист"халадилен агент защото го има в изобилие но скъпо хардуер (компресори) и страшни налягания 140 бара работно и 174 бара тестово налягане за кодензатори са сериозна пречка. Но без мисълта за безопасност и газовото на колата е бомба.
При 1квт електричество около 3квт топлина си е оферта от всякъде.
kalcho_krivija
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#65] от "КМЕТ В СЯНКА":
Да, но за да крада ток трябва да живея в Стилипиново... абе прее.... съм отвсякъде!
georgiharizanov
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#48] от "dnevnikar":
Термопомпае защото топлината се пренася от източник с ниска температура към консуматор с по висока температура от на източника. Климатик в режим на отопление помпи от -5 навън в стая на 20 градуса примерно. Хладилника помпи от вътре навън както климатика на охлаждане.
kalcho_krivija
Рейтинг: 402 ВеселоДо коментар [#65] от "КМЕТ В СЯНКА":
Смисъла на коментара ми до колегата е, че не може да ти е хем комфортно, хем евтино.
georgiharizanov
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#68] от "dnevnikar":
В термодинамиката термин студ няма. За играта на думи плюсче.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#67] от "pag":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Тогава кажи колко плащаш за водочерпенето.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#72] от "kalcho_krivija":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!+++
Todor Plamenov
Рейтинг: 282 НеутралноДо коментар [#47] от "КМЕТ В СЯНКА":
И не само във Велинград, но да се говори, че това е универсална форма за евтино отопление навсякъде по света е некоректно.
Маршалов
Рейтинг: 515 ЛюбопитноЗа 180 квадрата отопляема площ, вероятно санирана, или построена с термоизолация и ползувайки термопомпа за ХХХХХ лева, някой си платил само 350 кинта за декември...не беше кой знае колко студен тоя месец.... Без пари направо. Не се ли предполага, с всички тия прехвалени технологии, КПД-та и прочие, да се беше похвалил с 35лв, а не с 350лв разход?!?
мурзилкаkalcho_krivija
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#71] от "georgiharizanov":
Казано на езика на термодинамиката: Пренася топлина от среда с по-ниска температура към среда с по-висока такава, което е неестествено протичащ процес и следовтелно за осъществяването му е необходимо да се вложи механична работа. Обикновено механичната работа се извършва от компресор консумиращ електроенергия.
georgiharizanov
Рейтинг: 233 ВеселоДо коментар [#78] от "kalcho_krivija":
Точно.
Преписва ли?
;P
dosetliv
Рейтинг: 1525 НеутралноНемския матрял вече го е ял това дърво. Над 1000 евро харч за ток годишно
https://www.manager-magazin.de/unternehmen/artikel/waermepumpe-als-kostenfalle-ein-erfahrungsbericht-a-884448.html
https://www.focus.de/immobilien/energiesparen/regenerative_energie/waermepumpe-in-der-kritik-hausbesitzer-aergern-sich-ueber-den-oeko-stromfresser-waermepumpe_id_5493136.html
geordgeo
Рейтинг: 1017 ЛюбопитноКато смятах какви пари трябва да набия в изолация на етажа от къщата (80м2), в който живея и като знам какви са наш'ти майстори, реших, че ще ми е по-изгодно да продължавам да си се топля с електрическото си котленце от 9кВ и да си плащам сметките спокойно следващите 20 години без никакви притеснения и угризения за екология и финанси. Пък във Франкфурт нека продължават с опитите да се откажат напълно от конвенционалното отопление, може и да им се получи, ако част от сметките ги поеме някой друг (общината например)...
И да вметна, че имам и 1кВ фотоволтаици на покрива - засега покриват само част от топлата вода в къщи, но определено има прогрес (от 5 месеца ги ползвам), ще увеличавам плавно мощността им, за да ги включа и тях към парното...
georgiharizanov
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#81] от "Дългия":
Фотоволтаици да хранят нагреватели?!?!
Защо не термопомпи?
С три пъти по малка мощност на волтаиката може да захраниш термопомпа с изходяща мощност колкото нагревателите.
А ако все пак инвестираш в 9 квт волтаика с 9 квт входяща мощност термопомпи ще получиш 3x9=27квт отоплителна мощност. Какво да я правиш толкова енергия? Воден акумулатор може да поеме много топлина докато има слънцегреене която да ползваш после. Трябва да имаш в предвид че говорим за ме повече от 45 градуса температура и подовото е неизбежно. Количеството вода зависи от нуждите.
georgiharizanov
Рейтинг: 233 ВеселоСори чета бързо осмислям бавно. Ти нямаш пари за изолация но имаш пари за волтаика.
Плащай си тока.
kalcho_krivija
Рейтинг: 402 ВеселоДо коментар [#79] от "georgiharizanov":
Известно време се знимавах професионално с термопомпи (продажби, проекти за отоплителни инсталации ит.н.). Налагаше се да обяснявм принципа на термопомпата на какви ли не екземпляри. И ако работата с някой дебеловрат умник се закучеше му сервирах упоменатото термодинамично обяснение. Само ако можех да опиша какви погледи съм срещал....
Но иначе си имам честно изкарана шестица по ТД.
geordgeo
Рейтинг: 1017 ЛюбопитноДо коментар [#83] от "georgiharizanov":
Плюсът поне за мен е, че фотоволтаика за 1 кВ ми излезе само... 200 лева. Това не е инвестиция, това е една сметка в семеен ресторант. Та, изпаднат ли ми още такива панели - действам, не плащам по измислените цени на разни търговци, при които инвестицията няма да се избие и за 20 години...
truly
Рейтинг: 565 НеутралноДо коментар [#11] от "pag":
Термопомпа въздух-вода, 250 кв. м отпляема площ и сметка за електроенергия най-много 600 лв, средно около 350 лв/месец за целия отоплителен сезон. При това тук има и разход за гореща вода (термопомпа) и друго потребление обичайно за едно домакинство.
И отдавна инвестицията не е чак толкова голяма, особено ако не залитате към "маркови" изпълнения, които вървят с един куп допълнително оборудване съсъмнителен икономически ефект.
kalcho_krivija
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#86] от "truly":
85 кв.м. жилище отоплявано с три климатика - най- висока сметка за ток 170 лв за всичко в домакинството, т.е. инвестицияйта ти е безмислена.
NoBrainNoPain
Рейтинг: 106 НеутралноДо коментар [#6] от "KRAFTWERK":
Точно така.
Да не говорим ,че едни къде 15 к евра тр да ги закопаеш.
Има няма за 15-20 години ги избиваш..........
Въпреки това за къща с двор си заслужава- много хамалогия с пелетите, а от газ ме е страх.
Па и на Сашо Дончев да му пълня червената гуша - мерси.
Дедо Лойко
Рейтинг: 8 НеутралноАко нещата са както трябва направени, 150+ квадрата х2, два етажа трябва да се събира в киловат макс. Та не ми е съвсем ясно какво си мислите че правите и с какво се гордеете.
Не ми се ще да показвам в гугъл мапс за какво иде реч. А и няма волтаика
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#38] от "Торбеш":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!От 20 + години съм с такива нискоемисионни стъклопакети и топлят чудесно в слънчев ден а инвестицията е смешна. Единственото неудобство е че става прекалено горещо и че трябва да държим вратите отворени в жялото жилище за да се осъществява циркулацията на въздуха и топлообмена.
На практика в месец като декември парното става почти ненужно.
Има обаче и една друга ВАЖНА особеност - съклата трябва да се мият по-често за по-голяма ефективност, което в мръсната София е направо досадно.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#89] от "nkk49637640":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Недей да ги виниш. Явно не разбират много а и вероятно са попаднали на мошеници или пишман майстори. Тук сме още много далече от новите технологии с малки изключения.
Bullet
Рейтинг: 1094 НеутралноДо коментар [#46] от "КМЕТ В СЯНКА":
Gor det idag, imorgon kan deta vara förbjudet.1350м2
Bullet
Рейтинг: 1094 ВеселоДо коментар [#61] от "kalcho_krivija":
Gor det idag, imorgon kan deta vara förbjudet.Ба, да им уйдисвам на носене, цепене, нареждане, мъкнене до котел(камина), чистене на въпросното огнище, абе средновековие ти казвам. С нафта, газ или ток, по твоята схема, е къде, къде по-цивилизовано.
truly
Рейтинг: 565 НеутралноДо коментар [#89] от "nkk49637640":
Не съм разделил отопление от другата консумация за да сравняваме. Любопитен съм да разбера какво означава "два етажа трябва да се събира в киловат макс"? Киловат на час консумация? При каква външна температура и каква мощност на машините? Каква първоначална инвестиция? Факторите са много. Смятаме всички разходи за период от десет години и ще видим кой подход е правилният.
One Hour
Рейтинг: 346 НеутралноДо коментар [#31] от "nemisemisli":
Правилно, котела не е по-малко икономичен за отопление, но добави към цената и климатици за лятото :)
Х2 става
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#92] от "Bullet":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!ето ти едно примерно решение което можеш да направиш и сам и да спестиш много. Описано е доста добре какво е нужно.
https://geotok-bg.com/Thermp Pump serpentina.htm
Препоръчва се реверсивна помпа и тогава същата система те охлажда през лятото.
http://geotok-bg.com/price list.htm
gozambo
Рейтинг: 571 НеутралноНякой те е заблудил. Няма такова нещо. Ти имаш ли представа колко струва един такъв сондаж? А и тегленето на вода от подобни дълбочини? Такива сондажи може да копаят за нефт и газ, но за отопление и охлаждане на къща е невъзможно.
gozambo
Рейтинг: 571 НеутралноЕто ви материал за геотермалната отоплителна и охладителна система. Дори само схемата да разгледате ще разберете, че се касае за климатична инсталация, работеща с фреон, която може да променя движението на фреона в обратна посока. В зависимост от посоката на фреона инсталацията охлажда или отоплява дома. Особеното на тази инсталация, което я прави геотермална е, че вместо въздух от атмосферата за охлаждане или загряване на фреона се използва вода, която чрез тръби или маркучи е преминала през известна дълбочина в земята. Какво прави системата по-ефективна от охлаждането или затоплянето с атмосферен въздух? Разликата в температурите. През лятото фреонът се охлажда от атмосферен въздух, който по обедно време достига 35- 40 градуса по целзий около напечения кондензатор. В същото време ако се използва подпочвена вода или преминалата и охладена под земята вода, то температурата на тази вода ще е може би десет градуса по целзий, вземам произволна цифра, но само да подчертая, че когато охлаждаш фреона с десет градуса вода и много по-ефективно отколкото го охлаждаш с 35 градуса въздух. На 35 градуса климатикът ще върти много по-дълго време, докато свали температурата в стаите, отколкото с 10 градуса вода за охлаждане. Аналогично е и при отоплението. Едно е кондензерът да ти работи при минус десет градуса по целзии на въздуха, друго е да ти работи при плюс десет градуса на водата, която отдава много повече температура за единица време и съответно къщата се затопля много по-бързо.
Но може да видите в ютуб за какво строителство става въпрос. Погледнете филмчета за геотермално отопление и охлаждане и ще ви се види страшно като погледнете какви огромни изкопи и сондажи се правят, колко километра маркучи се нареждат в земята, а при определен вид отопление и в къщата като подово отопление. И имайте предвид, че тези маркучи не са съвършени. Те се спукват след време. Представете си, че сте ползвали големи багери, за да изкопаете рова и сте ги затрупали. Как после се отриват, за да се намери къде точно се е спукал маркулът, който е километри навит и набримчен? Няма оправяне.
gozambo
Рейтинг: 571 НеутралноПогледнете на това видео колко километра маркуч се навива, на каква дълбочина и си представете, че се спука. Опитайте се да си представите как ще намерите къде точно е спукан, за да го оправите?
https://www.youtube.com/watch?v=DX2RkuE4Vuk
nemisemisli
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#95] от "One Hour":
В къща с хубава изолация съм - не вярвам да имам нужда от климатици лятато....но ще видим - сега ще ни е първа година в новата къща.