ЕС дава по 2 хил. евро на мигрант в Гърция, за да се върне в родината си

ЕС дава по 2 хил. евро на мигрант в Гърция, за да се върне в родината си

© Reuters



Коронавирусът е най-голямата тема за България и света, но ако искате да следите лесно какво друго си струва да знаете, четете новата рубрика "Новини без коронавирус".


Европейският съюз обяви, че ще плати по 2 хил. евро на всеки мигрант в претъпканите лагери на гръцките острови, който иска да се върне в собствената си страна, предаде Би Би Си.


Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон обяви схемата в Атина в четвъртък. Тя беше договорена с гръцкото правителство.
По думите ѝ мярката е временна - ще важи само за един месец - и ще се прилага само за мигранти, пристигнали преди 1 януари. Еврокомисарят обясни, че 5 хил. мигранти ще могат да кандидатстват за "доброволното връщане".




По-рано този месец стотици мигранти и бежанци достигнаха гръцките острови близо до турската граница с лодка, засилвайки натиска върху и без това изпитващите трудности центрове за прием. В лагерите на тези острови вече има почти 42 хил. търсещи убежище, въпреки че в тях е предвидено да се подслонят около 6 хил. души.


По данни на организацията "Лекари без граници", която работи на островите, над 14 хил. от мигрантите са деца.


Йохансон заяви, че седем държави - членки на ЕС, са се съгласили да приемат най-малко 1600 непридружени деца от лагерите, смятани за особено уязвими.


Правозащитните организации са на мнение, че Сирия е твърде опасна, за да бъдат връщани там мигранти, но някои други страни на произход като Пакистан са смятани за достатъчно безопасни.


Гърция временно прекъсна обработката на нови молби за убежище - ход, който беше осъден от правозащитни групи.


Йохансон обясни, че репатрирането на мигранти от островите ще бъде координирано с Международната организация по миграцията към ООН и с Фронтекс.


Ситуацията е сериозна и на гръцко-турската сухопътна граница, където гръцката полиция използва сълзотворен газ и водни оръдия, за да попречи на мигрантите да влязат.


Как се стигна до напрежението по гръцко-турската граница четете тук и тук.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK