
© Reuters
Обявяването на инициативата за европейски фонд за справянето с икономическите последици от коронавируса дойде малко неочаквано. След месеци спорове и обвинения между различните държави Германия и Франция предложиха да спасят икономиките на съюза с директно финансиране.
Фондът трябва да е част от бюджета на Европейския съюз и да предлага грантове, като средствата за него да се наберат на финансовите пазари, с което ще се заеме Европейската комисия.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел направи един от най-смелите си ходове за последните 15 години, като предложи схемата за раздаването на огромни суми пари за най-слабите икономики в ЕС, коментира "Ройтерс".
Меркел вече бе разтревожена за бъдещето на съюза след епидемията от коронавирус. Но едно решение на Конституционния съд на Германия от 5 май най-вероятно е изиграло ключова роля за съобщението на канцлера, споделят източници на "Ройтерс". Съдът постанови, че ЕС не може да разчита Европейската централна банка (ЕЦБ) да продължи да печата пари, за да подпомогне по-слабите икономики в съюза. Става дума за програмата на ЕЦБ за стимулиране на икономиката чрез изкупуване на ценни книжа.
До този момент Меркел се противопоставяше на предложението на френския президент Еманюел Макрон за фонд за възстановяване, който да обвърже всички 27 държави членки да набират дълг заедно.
"Първоначално те бяха на доста различни позиции", е заявил висш дипломат пред "Ройтерс". "Те преразгледаха риска от разцепление в ЕС. Но тогава дойде решението на Конституционния съд и Меркел... каза: "От нас зависи, от правителствата."
Планът, според който Европейската комисия трябва да заеме 500 милиарда долара като общ дълг и да ги използва в най-силно засегнатите региони и индустрии, е бил изработен след серия от видеосрещи между Макрон и Меркел.
Това ще бъде допълнително към бюджета на ЕС за 2021 - 2027 г., който вече е близо 1 трилион евро.
Дипломати в Брюксел, Париж и Берлин, запознати с дискусиите, заявиха, че Меркел е променила традиционната германска политика против взаимния дълг за финансиране на други държави членки, когато е станало ясно, че самият ЕС е в опасност.
Решението на съда на практика възложи на самите правителства на ЕС да финансират всеки фискален отговор на кризата. Но часове по-късно Съдът на ЕС напомни, че единствено от негова компетенция са действията на ЕЦБ.
Европейските лидери са обединени от мнението, че ако не успеят да спасят икономиките, които сега са в опасност, има риск да се случи нещо по-лошо от дълговата криза преди 10 години, която почти разруши еврозоната.
Разединеният съюз
Пандемията провали възстановяването на най-задлъжнелите страни в ЕС. Дългът на Италия отива на нива до 170% от БВП, Гърция губи позициите, постигнати след дългогодишно затягане на коланите, а във всички южни държави сривът в туризма заплашва милиони работни места.
Но първоначалното забавяне на членовете да споделят медицинско оборудване и готовността да затворят границите си, изглежда, демонстрира безпредметността на Брюксел, когато са застрашени националните интереси.
Враждите избухнаха по време на целодневна видеоконференция на лидерите на ЕС на 27 март, когато фискално консервативните северни страни се съпротивляваха на натиска от страна на група южни държави да се повиши нивото на взаимния дълг на ЕС за справяне с последиците от пандемията.
Министрите на финансите се съгласиха на 9 април с общоевропейски план на стойност половин трилион евро, но това беше твърде малко за финансиране на дългосрочното възстановяване. Берлин настояваше, че планът за възстановяване трябва да се състои от краткосрочни, изискуеми заеми.
Тогава са започнали и разговорите между Меркел и Макрон.
"На Маркел й ставаше все по-ясно, че ситуацията поставя ЕС в наистина лоша светлина", заяви служител на ЕС, запознат с консултациите с ЕК, пред "Ройтерс".
Точно когато изглеждаше, че този последен от поредица проблеми - от дълговата криза в някои държави, през хаоса с имигрантите до Брекзит - най-накрая може да разкъса блока, постигането на подобна сделка загатва, че Германия и Франция все още могат да осигурят стабилното ядро на ЕС.
Това може също да засили позицията на Макрон и неговата визия за по-голяма интеграция на фона на края на дългогодишното управление на Меркел.
Комисията, която представи своето предложение на 27 май, приветства горещо инициативата, но сделката все още не е готова. За да се случи, има нужда от подкрепа от всички 27 държави, а лидерът на Австрия вече каза, че страната му заедно с Холандия, Дания и Швеция ще настояват помощта да е под формата само на заеми.
АмброзСП
Рейтинг: 840 НеутралноКакво по логично от"Съединението прави силата"!?
Има три вида истина-моята,твоята и ИСТИНАТА Радев - ОСТАВКАgrayeagle
Рейтинг: 713 НеутралноКакто каза Вучич-.........искам грантове, а не заеми.
Не знам, на какво основание ще спасяваме хора, които избират лица като Варуфакис и Бепе Грило, да ги управляват. Който избира анархокомунисти и мошеници, той не трябва да получава от останалите нищо.
xm...
Рейтинг: 3411 ВеселоКомисията, която представи своето предложение на 27 май, приветства горещо инициативата ...
Това е цитат от статията.
Альоооуу, дописникът "Дневниииик"!
К'ви са тия "спомени от бъдещето"?
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 738 НеутралноГрантове или заеми за засегнатите, като цяло за ЕС е все тая - поема се дълг, щото безплатен обяд няма.
Дори когато ЕЦБ печата пари и с тях изкупува ДЦК, това означава, че издателят на книжата, тоест конкретните държави задлъжняват. При грантове, тежестта пада върху целия ЕС, при заеми - върху длъжника. Във втория случай ЕС е само гарант.
Но и в двата случая има увеличение на дълга и богатите държави искат да е за сметка само на засегнатите, а засегнатите искат сметката да се плаща солидарно от целия ЕС.
padrino
Рейтинг: 4086 Любопитно"Дългът на Италия отива на нива до 170% от БВП"
Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬И сега като се раздадат "грантовете" и Италианците ще пият и пеят. Европа ще им плати дълговете. Когато написах преди около 3 седмици, че Европа ще плати (опрости) дълговете на Италианците се посмяхте доста....е смейте се сега, само с малката разлика че сега и България ще участва на равно с "набирането" на тези така наречени "грантове"
"Канцлерът на Германия Ангела Меркел направи един от най-смелите си ходове за последните 15 години, като предложи схемата за раздаването на огромни суми пари за най-слабите икономики в ЕС, коментира "Ройтерс"."
Нали знаете че няма безплатен обяд и някой ще трябва да ги плати (набере) тези пари....
xm...
Рейтинг: 3411 НеутралноЪхъм.
Само дето логиката се появява, когато ситуацията съвсем ни прискрипе ...
Не бързайте да се радвате.
Това засега са само намерения на тагадък, а самите Макрон и Меркел имат тежки политически проблеми у дома. Отделно геополитиката ...
Да не говорим, че това тепърва ще трябва да се изчиства като механизъм, регламентация и да минава през някакъв компромис и консенсус сред 27-те.
Hepo
Рейтинг: 1791 Неутралнофорумната вата пак разочарована в очакванията си.
SHADOWS of SOFIAhope
Рейтинг: 3364 НеутралноКойто най-много печели и най-много плаща.
Любовта ще спаси света!!!До кога обаче Германия и Франция ще обират каймака?
padrino
Рейтинг: 4086 Неутрално
Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬До коментар [#4] от "Котаракът на Шрьодингер":
++++++
Колко хора ще го разберат това? За тях е важно само да "усвоят" едни пари но няма значение кой ще плаща сметката, те нали ще си вземат тяхното.
Александър
Рейтинг: 5 ВеселоСега е 11 часа, аз аз тъкмо ставам като един истински тулуп. От друга страна, Дневник ме занимават с Меркел и Макрон. Това на нащи не прилича! 😂
П.С Иначе точно Меркел да я изкарват спасител на ЕС след като тя беше причината за най-големия разкол в съюза заради бежанската криза е меко казано цинично
samoedin
Рейтинг: 3404 Любопитно"Но едно решение на Конституционния съд на Германия от 5 май най-вероятно е изиграло ключова роля за съобщението на канцлера, споделят източници на "Ройтерс". Съдът постанови, че ЕС не може да разчита Европейската централна банка (ЕЦБ) да продължи да печата пари, за да подпомогне по-слабите икономики в съюза. Става дума за програмата на ЕЦБ за стимулиране на икономиката чрез изкупуване на ценни книжа."
И много правилно е решил ! Печатането на пари не е решение на проблема ! По - добре е заем от финансовите пазари, който не предполага печатането на такива ! Доколкото разбирам, длъжник по него ще бъде самата ЕК, която пък ще очаква на свой ред държавите членки да поемат своята част от него !
deaf
Рейтинг: 2225 ВеселоБурни и продължителни аплодисменти преминаващи в овации! "Слава,Слава!"
subaru
Рейтинг: 724 НеутралноНаистина, ако не създателите, кой друг?
samoedin
Рейтинг: 3404 Любопитно" Решението на съда на практика възложи на самите правителства на ЕС да финансират всеки фискален отговор на кризата. Но часове по-късно Съдът на ЕС напомни, че единствено от негова компетенция са действията на ЕЦБ."
В какво съотношение ще става това ? Същата ли пропирция, както и с членските вноски, които страните плащаха за участие в бюджета на общността ?
dejmos
Рейтинг: 2345 НеутралноЕС повтаря големият БРАТ. ЕЦБ ще печата цветна хартия . Не знам какво ще направят тези ПАРИ!? Унижени от БУРЯТА са потребителите. Имаме тежко ЗАРАЗЕНИ страни от СИНДРОМА , да работят РОБИТЕ..., ние ще ПРОДАВАМЕ. Нещо смислено да се ПРОИЗВЕЖДА в България ?
proudbulgarian
Рейтинг: 332 ВеселоДо коментар [#2] от "grayeagle":
То защото тука избираме някой стойностен, а?
karabastun
Рейтинг: 8640 ЛюбопитноЕвропейският съюз става все по-фрагментиран, по-малко заинтересован от действия извън своите граници и все повече се обръща навътре.......
[email protected]stanislavdi
Рейтинг: 1327 НеутралноВиж сега, Италия, Испания и Гърция преди кризата трайно си стабилизираха публичните финанси. Успяха не само да не вземат нов дълг, но и започнаха да намалят старите задължения. Финансовата дисциплина ще се запази и след като се излезе от този вирус, а дотогава никой, абсолютно никой няма полза от срив на икономиките от юга.
Darulio
Рейтинг: 939 НеутралноДо коментар [#1] от "АмброзСП":
Perhaps you and I have lived with this miracle too long to be properly appreciative. Freedom is a fragile thing and is never more than one generation away from extinction. It is not ours by inheritance; it must be fought for and defended constantly by each generation, for it comes only once to a people. Those who have known freedom and then lost it have never known it again. #ОСТАВКА"Който не работи, не трябва да яде", съчетано с "Който плаща, той поръчва музиката"
xm...
Рейтинг: 3411 НеутралноЪъъъ ...
Поради неяснота сам със себе си ЕС е принуден неминуемо да се обръща навътре в себе си, защото освен вътрешният си проблем е натиснат и отвън от Гомените играчи и като резултат се проявиха, не появиха, а проявиха фрагментациите по различни оси и влияния и вкупом лъсна невъзможността на такъв ЕС да предприема сериозни действия извън своите граници, че за някои - и вътре в границите си.
Сегашната ситуация е в голяма степен шанс ЕС "да намери себе си", защото екзистенциално е принуден, на пангара е.
Да видим ...
samoedin
Рейтинг: 3404 НеутралноДо коментар [#5] от "padrino":
" Дългът на Италия отива на нива до 170% от БВП"
Ситуацията с дълговете и на другите големи икономики в света не е много по различна ! Имам предвид и САЩ, и Китай, например ! Не изпадам в подробности кой точно дълг имаме предвид - външен, междуфирмената задлъжнялост.....и спрямо какво точно го мерим - най - често е БВП ( където пак има куп уловки ) ! Световната икономика е свръхзадлъжняла ! Малко са изключенията, като Русия, например, където политиката на Кремъл е на всяка цена да се избягва дълг в размерите, които видяхме при Елцин ! Но тя , Русия , изобщо е спорно колко изобщо работеща икономика има и е само въпрос на време да влезе в дълговата спирала, особено сега, когато икономиката и е пред колапс с тия цени на енергоносителите......
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 738 НеутралноКолкото и да не харесвам думичката "грант" и да разбирам нежеланието на Германия, Дания и Холандия да плащат за несгодите и борчовете на Юга, все пак си мисля, че трябва да е на грантове.
Щото Юга, плюс франсетата, не стига, че са най-засегнати, но са и най-задлъжнели.
Ако се отиде на заеми за засегнатите, лихвата ще е по-дебела и тежестта може да стане непосилна за длъжниците, от което никой няма полза. При грантове плащат солидарно всички, но тия, които наистина имат нужда, могат да получат повече, отколкото ще дадат, а и лихвата по дълга ще е ниска.
hope
Рейтинг: 3364 НеутралноКогато се печатат пари при свито потребление, само се сетете за резултата.
Любовта ще спаси света!!!Ехото на Гласът
Рейтинг: 882 НеутралноЕвропейският съюз преди всичко се люшка от еднна криза на друга. Тъкмо закърпят едната кръпка и се появи още по-голяма. Веднъж стомна за вода, втори път стомна за вода, трети път стомна за вода ... е, ако не счупи до третия поне до десетия ще се счупи. В един момент вътрешните противоречия на ЕС трябва да се решават. Конкретния проблем с "прасетата" (PIGS) е належащ вече 10 години. Решение няма, само преструвки на решения. А той дори не е единствения сериозен проблем в ЕС.
plamen_b
Рейтинг: 886 ВеселоДобро стъпчица в посока Съединени Европейски Щати... За да съществува една сериозна организация, тя трябва да има сериозен бюджет. Колкото по-сериозна, толкова по-сериозен...
Велков
Рейтинг: 1357 НеутралноДо коментар [#15] от "dejmos":
От компоненти за автомобили да защитни костюми...
almladenov
Рейтинг: 8 НеутралноНа България да не дават. Шиши има достатъчно.
Ехото на Гласът
Рейтинг: 882 НеутралноДо коментар [#21] от "samoedin":
Русия не е изклчение. Държавният дълг на Русия е сравнително нисък, но частните дългове на държавните предприятия (в чужда валута) са огромни.
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2875 НеутралноДругарке, аз знам и кои са най-слабите икономики, да ги кажа ли? Франция и Италия, щото подаръкът е за тях.
Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)Знам и какво означава да спасиш съюза. Вие ще имате правилни правителства, а ние ще ви дадем от парите на Ханс.
Ханс е най-търпеливият европеец. Прави глупости много рядко, но все много големи.
tsvetko_51
Рейтинг: 1893 НеутралноНапълно съм съгласен, но и ние, под руги причини, не заради лошо съотношение на БВП и дългове, а заради крадливите ръчички не сме от най-добрите съюзници.
Иван K
Рейтинг: 2749 ВеселоВървим към Латинска Америка в Европа.
подписdobri_i
Рейтинг: 434 Неутрално[quote#18:"stanislavdi"][/quote]
Кой си е намалил дълговете?
Италия е на пиково константно ниво 135% от БВП от 2015 г.
Испания успя да намали от 100% (2014) до 95% (2019), обаче е много далече от нивата преди кризата 2008 (35-40%)
Гърция пък от 2011 г. "подскача" на нива между 170% и 180%.
Къде го виждаш намаляването?
Kosta Delev
Рейтинг: 905 НеутралноАко до всяко добро същество застане поне още едно...
...
Дано, дано, дано,
дано, дано, дано!
До всяко едно същество
застане поне още едно!...
dobri_i
Рейтинг: 434 НеутралноМайната им на Юга. Да ядът това, което са си надробили. Проспаха 10 години на икономически бум и сега реват за помощи.
Дано има северно / източно европейски министри с топки, които да блокират тази глупост.
За жалост Борисов е подлога на Меркел и няма да защити националния интерес, а ще даде съгласие за този общ дълг от 500 милиарда евро (на българската икономика се падат 2,18 милиарда). С други думи всеки български гражданин ще финансира латинските държави с 311 евро, нищо че тези същите държави имат далеч по-висок стандарт от нас и могат да стегнат коланите като се откажат от скъпите си социални политики.
Kosta Delev
Рейтинг: 905 ВеселоДо коментар [#25] от "plamen_b":
Ами може би наистина 1300 години стигат!
Времето е наше ;)
vladivlad
Рейтинг: 597 НеутралноЗа съжаление през последните години проблемите на ЕС непрекъснато се задъбочават и тези двамцата са част именно от проблемите, а не от решенията им.
Do or do not. There is no try. YodaЕдин вампир броди из Европа
Рейтинг: 2875 НеутралноПък аз четох, че частните състояния в Италия са 550% от БВП (предполагам, без парите на мафията), а в Германия -- 380%. Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)
xm...
Рейтинг: 3411 ВеселоДо коментар [#29] от "Един вампир броди из Европа":
Мдам.
В интерес на истината отначало първият план на Макрон като Президент беше да докопа парите на Германия, за да рестартира Франция, ако си спомняте.
Бензинът ваш - идеите наши, дет' е казано ...
Но тогава го отрязаха.
Сега ... ами сега не е само Франция на пангара. ЕС няма как да я кара по старому ..
Та да видим ...
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2875 НеутралноИсторията на съюзите, в които сме участвали, не е никак обндеждаваща. Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)
Мусаши
Рейтинг: 1615 НеутралноКакво означава слаби икономики?Щото ние сме с най-нисък БВП на човек от населението, ама подозирам,че точно нас няма да ни огрее,а ще спасяват ПИГС.
bonhofff
Рейтинг: 8 НеутралноНищо не са възродили!ЕС в този си вид няма бъдеще,просто ще се разпадне на отделни независими държави,каквато беше идеята на неиния създател Шарл дьо Гол!Брекзид беше началото на края на ЕС!
Тюфлекчия
Рейтинг: 1580 ВеселоНаправо ще се разплача - Дневник ме върна в детските ми години. Заглавието и като лексика и като патос е като излязло от "Работническо дело". Само липсват "обещания" на тружениците, че няма да подведат другарите Меркел и Макрон и ще преизпълнят петилетния план...
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!dosetliv
Рейтинг: 1484 НеутралноМне, Италия откак стигна 2,4 трильона в края на 2018, оттогава си варира между 2,4 и 2,47 трильона в зависимост как се падне отчетният период
https://bit.ly/3cUtny3
k_
Рейтинг: 2785 НеутралноДо коментар [#34] от "dobri_i":
Няма дори да финансират българите "държавите от Юга", а няколко богати фамилии в тях.
Пример, напълно реален от сегашната действителност, топъл както се казва:
ФИАТ иска 6 млрд спешно от италианската държава.
Итаилианския премиер Конте е съгласен и е готов "да даде".
ФИАТ ще раздаде 5млрд дивидент на акционерите си тази година и твърдят, че не могат да го намалят и ли дори отменят.
ФИАТ компанията майка (с дивидента) е регистрирана в Нидерландия с цел оптимизация на данъците.
Голям дял от дивидента ще получи фамилията Аниели, захлебила и дръпнала яко още от времето на Мусолини.
Обобщение:
Новонапечатаните кинти отиват основно във фалирали фамилии в Европа, формирали бизнес структуре още в началото на миналия век и надиплили кинтите от двете войни и сътрудничество с тоталитарните режими.
Към момента - в края на воторото десителитие на 21ви век, те са на практика фалирали и бе трябвало да излязат от играта, неадекватни, но с помощта на корумпирания европейски бизнес елит успяват да се задържат все още на повърхността за сметка на европейските данъкоплатци.
Това може да продължава още известно време, но ще свърши зле.
Ако наистина Меркел и Макрон го допуснат и направят, както са тръгнали, означава водят Европа по пътечката към пропастта, независимо какво им пеят сирените около тях.
realismisthename
Рейтинг: 610 НеутралноДо коментар [#44] от "k_":
Масовата финансова неграмотност на средния европеец допринася неимуверно много за това положение и за това поведение на "режещите пицата".
Ако имаше добро средно ниво на финансова грамотност - ситуацията щеше да е друга. Дори имаме и пресен пример.
Защото дори най-голямата печатница на света каза "предоставяме ви ликвидност, спонсорирана ликвидност, но се отказвате от дивидент докато не изплатите това спонсорство". И много бързо бойнг, например, намериха начин да не се налага да бъркат в общата каца с мед.
terminal velocity
Рейтинг: 8 ВеселоС нетърпение чакам по-голямата интеграция на микрона - като каже , че данъците трябва да станат като във Франция и ЕС ще се разпадне в рамките на седмица :)
Dark
Рейтинг: 1661 НеутралноМеркел и докараните от нея диви убийци... айде не. Макрон се опита да вземе комунизма на Франция, и го мразят. На никой не му се работи. А трябва...
Роси
Рейтинг: 7938 Неутрално"Канцлерът на Германия Ангела Меркел направи един от най-смелите си ходове за последните 15 години, като предложи схемата за раздаването на огромни суми пари за най-слабите икономики в ЕС"
Силните лидери правят смели ходове, слабите -само грешки.
dosetliv
Рейтинг: 1484 НеутралноМне съвсем. Според описанието : https://www.euractiv.com/section/economy-jobs/news/merkel-and-macron-roll-out-e500-billion-covid-19-recovery-initiative/
с грантовете няма да се изплащат дългове, а ще се харчат за конкретни цели, като лъвският пай се пада на затоплизъма, или както е отбелязал др Макрон "да изпълним петилетката на Малка Грета за 3 години" Споменава се и дигитализация - и там явно готвят голямо крадене, не случайно др Баце напираше да сложи там наща Мара.
wwwwww
Рейтинг: 496 ЛюбопитноАко Меркел продължава в същия дух в скоро време ЕС ще престане да съществува.
Да кажем не на педерастията!gozambo
Рейтинг: 601 НеутралноМакрон и Меркел се опитват да спасят глобалисткия ЕС като му дават в ръцете пари,с които да корумпират местните власти. Тези пари ще излязат от джоба на германците, но последните бързо ще се усетят. Това ви го казах преди седмица,още при първата новина,че няма да спасяват европейската икономика,а ще спасяват ЕС.
Armagedon
Рейтинг: 315 НеутралноЕдинственият верен изход е облигационен заем за десет години с две годишен гратисен период.Не да се печатат пари а да се използват тези които дефакто са свободни за вложения.В противен случай ще има голяма инфлация.
himler
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#4] от "Котаракът на Шрьодингер":
Да де, но Германия има пари въпреки бабето! Франция е държава "лапач"! Ако на мястото на яловата крава беше някой умен патриот щеше да дава пари, но обезпечени със земя! Тогава и Франция, и Полша, и Чехия, и Италия, и Белгия щяха да върнат окупираните немски територии! Гърция щеше да трябва да даде на Германия поробените български територии!