
© Associated Press
Поставянето на трета, подсилваща имунитета доза от ваксините срещу COVID-19, е необходимо за хората с отслабена имунна система. Това се казва в мнение на европейския лекарствен регулатор (ЕМА), разпространено в понеделник.
Становището повтаря по-ранно, предварително становище на ЕМА и се отнася до двете иРНК ваксини, одобрени за употреба в ЕС - тези на "Бионтех"/"Пфайзер" и "Модерна". Агенцията оставя на властите в отделните държави от ЕС да преценят дали да излязат извън кръга и да предложат бустерни дози на по-голям кръг от населението си.
Дългоочакваните указания идват, след като няколко европейски държави, сред които Германия, Франция, Италия, Белгия и др., започнаха свои собствени кампании за поставяне на трета доза на фона на съобщенията на производителите, че имунитетът, създаван от техните препарати, отслабва с времето.
С решението ЕС се присъединява към САЩ, Великобритания и Израел, където регулаторните органи вече одобриха поставянето на бустерна доза от ваксината на "Бионтех"/"Пфайзер", въпреки че няма консенсус сред учените каква част от популацията трябва да бъде ваксинирана още веднъж.
Решението на ЕМА идва, след като центърът по инфекциозни болести на ЕС предупреди миналата седмица, че обхватът на ваксинираните в Европа е все още твърде нисък и съществува риск от значително нарастване на случаите, хоспитализациите и смъртните случаи през следващите шест седмици. Ситуацията е по-проблематична в Източна и Южна Европа, а България е последна в ЕС с едва 23% от пълнолетното си население със завършен ваксинационен цикъл.
EMA заяви, че хората със силно отслабена имунна система трябва да получат трета доза най-малко 28 дни след поставянето на втората. В указанията се казва още, че бустерът с ваксината на "Бионтех"/"Пфайзер" може да се обмисли и за възрастни с нормална имунна система около шест месеца след втората доза, но добавя, че това зависи от волята на властите в отделните страни.
Световната здравна организация критикува богатите държави за натрупването на ваксини срещу COVID-19 за стимулиращи кампании за по-големи групи от населението, докато по-бедните страни все още не са си осигурили дори първите дози, припомня Ройтерс.