
© European parliament (audiovisual service)
Няколко европейски държави, сред които Кипър, България и Малта, дават гражданство на чуждестранни инвеститори срещу определени вложения в съответната държава. Тези схеми са известни като "златни паспорти" и "златни визи" и през годините независими разследвания разкриха как правилата се заобикалят, като често съмнителни бизнесмени получават европейско гражданство.
Искането беше отправено в резолюция, която Европейският парламент прие по повод на разкритията в досиетата "Пандора". Депутатите призоваха за подробно разследване на нарушенията на европейски граждани, описани в "Пандора".
В резолюцията, приета с 578 гласа "за", 28 "против" и 79 въздържали се, те настояват за ново законодателство, което да отстрани пропуските, позволяващи избягването на плащането на данъците, прането на пари и данъчните измами.
Разследване на всички европейци в досиетата "Пандора"
Журналистическо разследване, придобило известност като досиетата "Пандора", разкри имената на стотици действащи и бивши политици, които не са декларирали всичките си доходи, избягвайки плащането на данъци. В Европа сред тях са кипърският президент Никос Анастасиадис, чешкият премиер Андрей Бабиш, нидерландският финансов министър Вопке Хукстра, бившият британски премиер Тони Блеър и бившият малтийски еврокомисар Джон Дали.
Черният списък на ЕС за данъчните убежища не работи
Две трети от фиктивните дружества в досиетата "Пандора" се намират в Британските Вирджински острови, които обаче все още не фигурират в черния списък на ЕС, се посочва още в позицията на европарламента. Предлагат се различни начини за подобряване на критериите за включване в списъците, включително разширяване на обхвата на типичните за данъчните убежища практики и промяна в процедурата за вземане на решение за включване на юрисдикции в списъка.
В момента в европейския списък за данъчни убежища фигурират само 9 държави: Американска Самоа, Фиджи, Гуам, Палау, Панама, Самоа, Тринидад и Тобаго, Американски Вирджински острови и Вануату. При последната актуализация на списъка в началото на октомври от него бяха заличени Сейшелските острови, Антигуа и Доминика.