
© Reuters
Полша успя да отблъсне масов щурм на мигранти, които в понеделник надвечер се опитаха да преминат от територията на съседен Беларус, но съобщи, че затваря граничния пункт Кузница в близост до струпването, за да попречи на нови опити за нахлуване.
Варшава разпространи видеоклипове, показващи стотици мигранти, които вървят към полската граница, а някои се опитват да пробият оградата с помощта на лопати и други инструменти.
"Те хвърлят стволове на дървета върху оградата, за да намалят височината й и да я пробият", каза Катажина Зданович, говорител на полските гранични служители в района.
Въпреки че властите са успели да устоят на първата вълна бежанци, конфликтът не изглежда да е изчерпан. Стотици мигранти остават в близост до телената ограда на границата въпреки температурите, които паднаха под нула градуса през нощта.
"Очакваме в следващите часове атаките на нашата граница да бъдат подновени от групи от няколкостотин души", каза пред репортери Павел Солох, ръководител на Бюрото за национална сигурност на Полша, цитиран от "Ройтерс".
В по-ранно видео, споделено от беларуската блогърска услуга NEXTA, мигранти, носещи раници и облечени в зимни дрехи, бяха забелязани да вървят покрай магистрала. Други видеоклипове показват големи групи мигранти, седнали край пътя и ескортирани от въоръжени мъже, облечени в камуфлажни дрехи.
Говорителят на полското правителство Пьотр Мюлер каза, че в момента близо до границата има три-четири хиляди мигранти, както и още над 10 хил. други в Беларус, готови да се опитат да преминат в Полша.
Варшава заяви, че е разположила допълнителни войници, гранични служители и полиция. Съседна Литва заяви, че може да въведе извънредно положение на границата си с Беларус, за да прехвърли повече военни, които да бъдат включени в охраната. Латвия каза, че ситуацията е "тревожна".
Полският премиер Матеуш Моравецки заяви в "Туитър", че ситуацията застрашава сигурността на целия ЕС и че съюзът ще реагира единно на опасността.
Нови санкции срещу Минск
Зам.-министърът на вътрешните работи Мачей Васик каза, че затварянето на един от четирите гранични пункта с Беларус "може... да се третира като вид икономическа санкция". Васик каза, че трябва да има по-строги санкции на ЕС срещу Минск след ескалацията на напрежението по границата. Литва и Латвия отправиха подобни призиви.
© Reuters
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която е на посещение в САЩ, призова страните членки да ускорят приемането на санкциите. Очаква се европейските посланици към ЕС да обсъдят предложените от еврокомисията ограничения в сряда, а външните министри да ги одобрят в понеделник.
Новите санкции най-вероятно ще ограничат дейността на беларуската държавна авиокомпания "Белавия" в ЕС, както полетите, които тя извършва съвместно с европейски превозвачи. Ще бъдат засегнати и лизинговите договори на "Белавия" за наемане на самолети от европейски компании. ЕС обмисля да включи в санкциите и авиокомпании от трети страни, които помагат за транспортирането на мигрантите от Близкия изток до Беларус. Сред тях са въздухоплавателни компании от Турция и Обединените арабски емирства.
ЕС се опитва да установи контакт и с властите на държавите, които са източник на мигранти - Ирак, Афганистан, няколко африкански държави, за да изясни мотивите на Минск за организирането на чартъри с мигранти и да ги призове да вземат мерки за спиране на полетите. Вицепрезидентът на комисията Маргаритис Схинас и върховният представител за външната политика на ЕС Жозеп Борел ще направят идната седмица обиколка в няколко столици, за да водят лични разговори с властите там.
Европейският съюз обвинява Минск, че насърчава мигрантите от Близкия изток и Африка да преминат в ЕС през Беларус, като форма на хибридна война в отмъщение за западните санкции срещу правителството на президента Александър Лукашенко заради разправата с антиправителствените протести през 2019 г. и за отвличането на пътническия самолет на "Райънер" през май.
"Нехуманно отношение"
Правителството на Лукашенко многократно отричаше да създава мигрантска криза, обвинявайки Запада за преминаването и отношението към мигрантите. Беларуският държавен граничен комитет потвърди в понеделник, че много бежанци се придвижват към полската граница, но каза, че Варшава проявява към тях "нечовешко отношение".
В отговор на съобщенията на правозащитни организации за отблъскване на мигранти Европейската комисия също призова Варшава да третира мигрантите според ценностите на ЕС и я призова да приеме помощ от европейски експерти за регистрацията на кандидатите за убежище.
© Reuters
Досега Полша е потвърдила смъртта на седем мигранти, открити мъртви от нейната страна на границата, като има съобщения за повече смъртни случаи в Беларус. Част от тях са починали от измръзване в горите по границата, където се крият.
Хуманитарни групи обвиняват в Полша, че нарушават международното право на убежище, като изтласкват мигрантите обратно в Беларус, вместо да приемат молбите им за закрила. Полша твърди, че действията й са законни.
Полският премиер Матеуш Моравецки написа във "Фейсбук": "Полската граница не е просто линия на карта. Границата е свещена - за нея е пролята полска кръв!"
Държавният департамент на САЩ заяви в понеделник, че е обезпокоен от смущаващи изображения и доклади от границата и призова правителството на Беларус незабавно да спре кампанията си за организиране и принуждаване на незаконни миграционни потоци през границите си. ООН нарече сцените на границата "дълбоко тревожни".
Затова пък говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в понеделник защити отношението на Минск към проблема с мигрантите, като каза, че Беларус предприема всички необходими мерки, за да действа законно.