Нашата работа с АЕЦ-а ще стане като в оня виц - ще изядем солта, после боя, и накрая ще си платим. Дадохме едни пари, после ще загробим всичко купено досега, и накрая ще построим всичко начисто от нулата на тройна цена. То май повечето неща се развиват в тази последователност в милата ни Родина.
А ние пък с Кирчо и Кокорчо ще строим Завод - завод за батерии! С парите от плана за възстановяване. Изяжте се от яд, чехи! Ще ни дишате прахта след десет години.
кандидатите от Китай и Русия бяха изключени поради съображения за сигурност. ------------------------------------------------------------------------------------------------------
Га-гаааааа
Там РУБЛАДЖИИ нямат ли си бре ?!?!?!?!
КЪЩИ в БАРциЛОНА ЗА ДЪРЖАНКИТЕ ИМ не им ли трябват.....?!?!?!?!?!
Трябва да проявим солидарност с чехите и да се откажем от услугите на Уестингхауз за да могат да се съсредоточат върху чешкият проект пък нас да ни оставят със старите руски бойлери за Белене да не се получи забавяне както при самолетите пък и те не са правили голям реактор от 30 години.
Дългогодишният залез на френския енергиен гигант Electricite de France SA не е просто политически проблем за Франция, а нарастваща икономическа заплаха за цяла Европа, пишат Франсоа дьо Бопуи и Рейчъл Морисън за Bloomberg.
Операторът на ядрени реактори, който в миналото беше източник на национална гордост и на надеждна и евтина електроенергия се е превърнал в кошмар за инвеститорите и все по-нестабилна колона на регионалната енергийна сигурност. Техническите проблеми за някои от най-големите реактори означават, че EDF ще произведе най-малкото количество атомна енергия от 30 години, от което ще пострадат съседите на Франция, котио внасят електроенергия от нея.
Това е още един удар за региона, който вече се бори с рекордно високите цени на газа, които не дават признаци скоро да се понижат. Вместо да помогне на EDF да реши проблемите си, френското правителство изтегля милиарди долари от компанията, за да предпази френските домакинства от рекордните цени на енергията.
„Проблемите с реакторите на EDF водят до невиждан спад в производството, който започва да става тревожен,“ казва Никълъс Голдбърг, старши мениджър енергетика в Colombus Consulting в Париж. “Цената на електроенергията в Европа ще остане висока още известно време. Всички ще плащат повече”.
А ние пък с Кирчо и Кокорчо ще строим Завод - завод за батерии! С парите от плана за възстановяване. Изяжте се от яд, чехи! Ще ни дишате прахта след десет години.
С тоя план как сме щели да станем световен производител номер едно на батерии ударихме в земята всички комунистически планове за бърза индустриализация и застигане и задминаване на развитите капиталистически държави.
По-добре миг свобода отколкото живот в робство
Сега, когато цената на въглищата, природния газ и въглеродните квоти скочи многократно, тези страни се нуждаят от електричество, което не идва от изкопаеми горива повече от всякога. Но 5 от 56-те реактора на EDF неочаквано бяха спрени за ремонти на пукнатини и корозия, които са обхванали основни системи за безопасност. Трейдърите са изпълнени с безпокойство докато чакат да разберат дали проверките ще открият проблеми и в други електроцентрали на компанията.
Моментът трудно можеше да е по-неподходящ и задълбочава най-тежката енергийна криза в Европа от петролния шок от преди половин век. Цените на енергията във Франция са 4 пъти по-високи от обичайното за това време на годината и това отчасти се дължи на резкия скок в цената на газа, но и на недостатъчното предлагане на енергия.
КП да излезе и да каже: ядрени централи? - ОК след търг, НО без участието на Китай и Русия, поради съображения за сигурност. Да видим дали комунетата ще са още за ядрена централа :)
“I am sorry for the length of my letter, but I had not the time to write a short one.” Blaise Pascal
Проектът АЕЦ Белене е от 1979 г и ако му се проследи историята - стартиран, спиран - може да се напише научен труд. Не е трудно да се досетим, че през 1979 г е предвиден руснаците да го строят. Факт е, че след 1989 г проруските правителства го активират и прибутват полека лека. Най-смешен беше ДС доносника БМБ, който веднъж го плюеше, втори път го почваше. Та така.
До коментар [#12] от "Willy Messerschmitt": До коментар [#13] от "ck2013":
Така, така - а нещо за "глупавите" финландци и "глупавите" унгарци, които възложиха изпълнението за новите си блокове на руснаците?
Всеки строи, както му е най-изгодно, а не според напъните на форумните пенсии. Въпросът за нов АЕЦ е въпрос на икономическа и енергийна стратегия, не на русофилство или русофобство.
Ако България почваше от нулата, можеше да изберем и друг изпълнител, но сега е малко късно за това. Пред вариантите никакви нови ядрени мощности или такива с руските реактори на Росатом, ясно е, че трябва да се обмисли втората възможност.
Естествено, при максимално-изгодни условия и сигурност за България.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
КП да излезе и да каже: ядрени централи? - ОК след търг, НО без участието на Китай и Русия, поради съображения за сигурност. Да видим дали комунетата ще са още за ядрена централа :)
Чехия разширява съществуваща АЕЦ с нов реактор (на любимата вече бивша за България група ЧЕЗ), умно инвестират парите от продажбата на активи у нас и в Румъния.
Every time you spend money you're casting a vote for the kind of world you want
Китай се е насочил масово към Африка и може да се отдръпне малко от Европа. Но на Европа Китай и е нужен за сега.
"Ако ние нямахме взаимоотношения с политиците щяхме да бъдем една банда от чакали. Или една обикновена банда и щяхме да бъдем анулирани."
Тото Риина след атентатите
“The generic issue with EDF’s reactors is leading to an unprecedented decline in production, which starts being worrying,” said Nicolas Goldberg, a senior manager in charge of energy at Colombus Consulting in Paris. “We’re going to have high prices on the European market for a while. Everybody’s going to pay more.”
Г-н Goldberg е ... кой? Копринка... коя е Копринка!? Ти на колко ракии си? :))))
кандидатите от Китай и Русия бяха изключени поради съображения за сигурност.------------------------------------------------------------------------------------------------------Га-гааааааТам РУБЛАДЖИИ нямат ли си бре ?!?!?!?!КЪЩИ в БАРциЛОНА ЗА ДЪРЖАНКИТЕ ИМ не им ли трябват.....?!?!?!?!?!
В Англия, обаче не ги изключиха. Китай ще им строи голяма АЕЦ. Явно не им пука за сигурността и имат юанаджии. За малките пуделчета не може, ама за чорбаджиите може. Хи- хи- хи.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Правен беше търг с условието да се използва реакторът ВВЕР произведен от Шкода. Печелят руснаците след което казват, че реакторът не става и го купуват на безценица. После опасният реактор заработва в руска атомна централа в гр.Калинин. Срещу заплащане руснаците къртят и режат основите на стария и ни построяват гьол за шарани. Пробутаният по-късно на България реактор е АЭС-92 модел също от миналия век. Туй всичко съвършено по братски, направо без пари, срещу само три милиарда.
[Brussels, Belgium, 20, December 2021] Huawei ranks second in the 2021 EU Industrial R&D Investment Scoreboard. This is a jump of one place for Huawei compared to last year when the company ranked 3rd in the 2020 EU Industrial R&D Investment Scoreboard.
The 2021 EU Industrial R&D Investment Scoreboard is a European Commission publication. It ranks the research investment levels of 2500 companies around the world that comprise 90% of the world’s business-funded R&D. The report was prepared by the EU Joint Research Centre (JRC).
“Huawei is now ranked as the 2nd highest private sector investor in research and the development in the world. The European Commission Industrial R&D Investment Scoreboard 2021 is recognized as one of the most authoritative global studies into private sector investment in research and development. International collaboration in the areas of research and science is very important so as to guarantee that the most innovative products and services are developed” said Tony Jin, Huawei’s Chief Representative to the EU Institutions.
Much of the global research that Huawei carries out takes place in Europe. Huawei set up its first research centre in Sweden in the year 2000. Today, Huawei employs over 2 400 researchers in 23 research centers across Europe. Through a series of partnerships with over 150 European universities, Huawei is deeply embedded within the ICT research ecosystem in Europe. Through this collaborative research activity, Huawei makes Europe fit for the digital age.
Huawei believes that international research collaboration strengthens EU competitiveness and contributes to climate change mitigation, thus strategically supporting the European Green Deal.
" кандидатите от Китай и Русия бяха изключени поради съображения за сигурност." Да четат българските русороби и да се учат, как се пази национална сигурност.
Да се подкваси морето. "Ако ние нямахме взаимоотношения с политиците щяхме да бъдем една банда от чакали. Или една обикновена банда и щяхме да бъдем анулирани."
Тото Риина след атентатите
Миналата година кабинетът на Андрей Бабиш изпрати въпросници на трима потенциални кандидати - американската компания "Уестингхаус", френската EDF и южнокорейската KHNP, след като кандидатите от Китай и Русия бяха изключени поради съображения за сигурност.
--- Точно това трябваше да направим отдавна.
Социалните придобивки, разпределяни с незначително или без никакво съобразяване с положените усилия, поощряваха беззаконието, улесняваха разпадането на семейството и заместваха осъзнатия полезен труд и самоупование с порочно подстрекаване към безделие и мошеничество.
Маргарет Тачър
значи в чехия 70% от производството на ток е държавно,а нашите народни измамници казват че европеиския съюз ги задължил едва ли не да приваризират целия сектор.
американската компания "Уестингхаус", френската EDF и южнокорейската KHNP, след като кандидатите от Китай и Русия бяха изключени поради съображения за сигурност.
нашите като правят търг премахват всички други участници с изключение на РУСИЯ (от съображения за сигурност)за да не се сърдят братушките. егати продажната просъветска вихрушка дето управлява БЪЛГАРИЯ.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
EU Industrial R&D Investment Scoreboard (the Scoreboard) is to benchmark the performance of EU innovation-driven industries against major global counterparts and to provide an R&D investment database that companies, investors and policymakers can use to compare individual company performances against the best global competitors in their sectors.
Схвана ли или още си пиян? Или функционално неграмотен? :)))
Това не е точно така. Чешкият реактор никога не е бил произведен в цялост, доколкото знам. Руснаците купиха части от чешкото оборудване, а не готов реактор.
С това условие спечелиха търга. После, кой какви договори е подписвал с тях за старото чешко оборудване е отделна тема. Действително, една част от това, което трябваше уж да купят, го обявиха за неотговарящо на техните стандарти и се скатаха. По всичко личи, че яко са ни прецакали.
Цялата история около чешкото оборудване смърди яко - някои хора в НЕК взеха май едни пари от руснаците, за сметка на интересите на България. И това е ставало и при Ндсв, и при тройната коалиция и при герболяка после.
Колкото до това какво как свършено по тия договори около Белене - имаше 3-ти независим експерт, който оценява свършеното от руснаците. В случая, това беше една световноизвестна австралийска компания - Уорли Парсънс. Ако имаш някакви оценки за работата им в България- сигурен съм, че ще ти дадат възможност да ги споделиш :)
АЭС-92 не е моделът на реакторите за Белене. Те са 3-то поколение ВВР-1000. Експертите казват, че са достатъчно надеждни. В Козлодуй работещите са 2-ро поколение, както и този в Румъния на Черна Вода на границата с България.
Интересно, как това никак не притеснява никой от "форумните експерти" твърдящи уверено, че 3-то поколение реактори са "бомби".
Горе, в статията пише, че старите чешки реактори са ВВР-400, модел от 60-те години на 20 век. Явно това не притеснява толкова чехиите и си работят. АР не са като мобилни телефони, да излиза модел всяка година.
Ако не бяхме платили тези и можеше да си поръчаме 3+ поколение, щеше да е естествено по-добре. Ако има начин руските реактори да се включат в проект на някоя от западните компании- също щеше да е добре, но се твърди, че не може да стане никак лесно. Т.е. ако искаме да ползваме тия реактори, било в Козлодуй, било в Белене, не мже да се разминем без някакво участие на АСЕ.
За да се случи това, естествено и ситуацията в Украйна трябва да има някакво нормално разрешение. Или да стане след като Путинката го няма вече, но това не е ясно, кога ще е възможно.
Естествено, че от днешна гледна точка е политически по-добре да правим АЕЦ без руско участие. Но да почваме отначало ще бъде много скъпо и бавно. По-логично е, да се минимизира рискът като се направи международен консорциум, който да довърши проекта под някаква форма. Американците вече ни предложиха вариант с участие на Уестингхаус и Росатом заедно. Французите правиха опити да произвеждат гориво за руските реактори. Тия опции трябва да се изследват.
Малко ми се вижда прекалено да плащаме по няколко милиарда 2 пъти иза едно и също нещо.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
...Колкото до това какво как свършено по тия договори около Белене - имаше 3-ти независим експерт, който оценява свършеното от руснаците. В случая, това беше една световноизвестна австралийска компания - Уорли Парсънс.
Колко ядрени реактора за производство на електроенергия има в родината на световноизвестна австралийска компания - Уорли Парсънс = нула. Инак са големи специалисти, имат обща фирма с руснаците от "Интер РАО ЕЭС", която пък е собственост на Росатом:
"Интер РАО-Уорли Парсонс" создано ОАО "Интер РАО ЕЭС" и австралийской компанией WorleyParsons в сентябре 2010 года для продвижения на российский рынок новых высокоэффективных технологий в области электроэнергетического инжиниринга
Боже каква простотия! И коя Европейска държава е нападнала? А да помните, как едни ,,демократи" от ,,отбранителният съюз" НАТО, как бомбардираха една съседна нам държава, че и столицата и дори, че използваха и бомби с обеднен уран?
Колкото един предмет е по-кух, толкова повече шум вдига.
Половин ядрен реактор може да има само в завода производител, бре! Продаден е корпусът на ядрения реактор тегло над 200 тона и парогенераторите. Инак естествено, че по реактора има да се слагат маса други неща, никъде не карат заредени с гориво.
АЕЦ Козлодуй го построихме точно за 5 години-от първата копка на бай Тодор,до официалният пуск-точно 5 години .Четири реактора по 440 мегавата.Отначало работата не вървеше по план,но след като за пълномощник на ЦК на БКП бе изпратен Овед Таджер,работата се ускори и бе завършена в срок.Работиха само български предприятия/сега фирми/ със съответните съветски специалисти.По-късно са ПВО отбраната на този обект,а и на други важни такива,бе приета на въоръжение системата С-300,по това време най-модерната в света...Та така младежи...Ха сега ,вас да ви видя.....
Това не е вярно. Строежът започна на 1 и 2 блок започна 1970 и реакторите са пуснати 1974-1975. 3 и 4 блок са започнати 1973 и са пуснати 1981-1982. Така сметката е 4 блока за 12 години.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
pro_bono
Рейтинг: 2166 НеутралноИ ние имаме един реактор , който бавно угасва.
SgtPepper
Рейтинг: 132 НеутралноАмериканският атом - най- добрият атом в света.
https://www.youtube.com/watch?v=0QantBeDe9QпРезидента!
Рейтинг: 2524 НеутралноПравилно! Рискът от ядреното гориво е по-нисък в сравнение с риска от внос на руска газ. Русия използва приходите за да напада европейски държави.
Хи-хи
Рейтинг: 1568 НеутралноДа избират французите и да си свиркат. Иначе - големи братя-големи разноски
georgi_ww
Рейтинг: 673 НеутралноНашата работа с АЕЦ-а ще стане като в оня виц - ще изядем солта, после боя, и накрая ще си платим. Дадохме едни пари, после ще загробим всичко купено досега, и накрая ще построим всичко начисто от нулата на тройна цена. То май повечето неща се развиват в тази последователност в милата ни Родина.
Иван K
Рейтинг: 2903 Неутрално" след като кандидатите от Китай и Русия бяха изключени поради съображения за сигурност"
подписНе мога да се нарадвам на новата вълна в европейската политика.
pyx32671137
Рейтинг: 0 НеутралноДокато България се почесва умно, Чехия, Унгария, скоро и Румъния ще започнат да строят нови ядрени мощности.
oliverstone
Рейтинг: 567 ВеселоА ние пък с Кирчо и Кокорчо ще строим Завод - завод за батерии! С парите от плана за възстановяване. Изяжте се от яд, чехи! Ще ни дишате прахта след десет години.
Джелсомино
Рейтинг: 486 НеутралноНие навремето правихме ли търг за АЕЦ Белене, че не се сещам? Руснаците ли го спечелиха с най-евтината оферта?
Hawaii
Рейтинг: 5042 Любопитнокандидатите от Китай и Русия бяха изключени поради съображения за сигурност.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Га-гаааааа
Там РУБЛАДЖИИ нямат ли си бре ?!?!?!?!
КЪЩИ в БАРциЛОНА ЗА ДЪРЖАНКИТЕ ИМ не им ли трябват.....?!?!?!?!?!
Julian Mall
Рейтинг: 2751 ВеселоТрябва да проявим солидарност с чехите и да се откажем от услугите на Уестингхауз за да могат да се съсредоточат върху чешкият проект пък нас да ни оставят със старите руски бойлери за Белене да не се получи забавяне както при самолетите пък и те не са правили голям реактор от 30 години.
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоWilly Messerschmitt
Рейтинг: 2898 НеутралноЧехите действат умно...И казват нещата в прав текст!!!Ама при тях поцелуйковците са малко...и са под контрол!
До истината се достига с познание! Не влизам в диалог с лумпени !И не храня руски тролове...А ние тук се гордеем с рубладжиите
ck2013
Рейтинг: 1514 Неутрално"след като кандидатите от Китай и Русия бяха изключени поради съображения за сигурност" - чехите не са глупаци, за разлика от нашите продажници.
“I am sorry for the length of my letter, but I had not the time to write a short one.” Blaise Pascaldiegos
Рейтинг: 767 НеутралноДо коментар [#4] от "Хи-хи":
Да, дддобре, бумър :)))
Дългогодишният залез на френския енергиен гигант Electricite de France SA не е просто политически проблем за Франция, а нарастваща икономическа заплаха за цяла Европа, пишат Франсоа дьо Бопуи и Рейчъл Морисън за Bloomberg.
Операторът на ядрени реактори, който в миналото беше източник на национална гордост и на надеждна и евтина електроенергия се е превърнал в кошмар за инвеститорите и все по-нестабилна колона на регионалната енергийна сигурност. Техническите проблеми за някои от най-големите реактори означават, че EDF ще произведе най-малкото количество атомна енергия от 30 години, от което ще пострадат съседите на Франция, котио внасят електроенергия от нея.
Това е още един удар за региона, който вече се бори с рекордно високите цени на газа, които не дават признаци скоро да се понижат. Вместо да помогне на EDF да реши проблемите си, френското правителство изтегля милиарди долари от компанията, за да предпази френските домакинства от рекордните цени на енергията.
„Проблемите с реакторите на EDF водят до невиждан спад в производството, който започва да става тревожен,“ казва Никълъс Голдбърг, старши мениджър енергетика в Colombus Consulting в Париж. “Цената на електроенергията в Европа ще остане висока още известно време. Всички ще плащат повече”.
herbaltea
Рейтинг: 781 ВеселоСлед 5-6 години Путин ще се чуди къде да го дене всичкият си газ
Julian Mall
Рейтинг: 2751 РазстроеноС тоя план как сме щели да станем световен производител номер едно на батерии ударихме в земята всички комунистически планове за бърза индустриализация и застигане и задминаване на развитите капиталистически държави. По-добре миг свобода отколкото живот в робство
diegos
Рейтинг: 767 НеутралноДо коментар [#3] от "Гражданин":
Естествено :)
Сега, когато цената на въглищата, природния газ и въглеродните квоти скочи многократно, тези страни се нуждаят от електричество, което не идва от изкопаеми горива повече от всякога. Но 5 от 56-те реактора на EDF неочаквано бяха спрени за ремонти на пукнатини и корозия, които са обхванали основни системи за безопасност. Трейдърите са изпълнени с безпокойство докато чакат да разберат дали проверките ще открият проблеми и в други електроцентрали на компанията.
Моментът трудно можеше да е по-неподходящ и задълбочава най-тежката енергийна криза в Европа от петролния шок от преди половин век. Цените на енергията във Франция са 4 пъти по-високи от обичайното за това време на годината и това отчасти се дължи на резкия скок в цената на газа, но и на недостатъчното предлагане на енергия.
protoger
Рейтинг: 252 НеутралноБрях! АЕЦ без Русия?!? Ета не можна да го бъйть!!!!!!!!!
doctor.no
Рейтинг: 3285 НеутралноРусия и Китай са предварително изключени.
Голям кеф. Само така.
drill
Рейтинг: 323 НеутралноСега е момента да си шътнем нашия , а втория да им го дадем като бонус!!!
karatista
Рейтинг: 3526 НеутралноДо коментар [#14] от "diegos":
раша тудей с извадки от западната преса, надлежно редактирани.
ck2013
Рейтинг: 1514 ЛюбопитноКП да излезе и да каже: ядрени централи? - ОК след търг, НО без участието на Китай и Русия, поради съображения за сигурност. Да видим дали комунетата ще са още за ядрена централа :)
“I am sorry for the length of my letter, but I had not the time to write a short one.” Blaise Pascaldiegos
Рейтинг: 767 НеутралноДо коментар [#21] от "karatista":
Не, Блумбърг, бумъре :)))
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-01-23/french-nuclear-giant-s-fall-risks-energy-security-for-all-europe
Тъпо ли ти е? Нормално, че четеш само RT , ти не знаеш друг език :)))
protoger
Рейтинг: 252 НеутралноНашият може да го шътнем само като изкуствен риф на плажа в Поморие.
doctor.no
Рейтинг: 3285 НеутралноДо коментар [#9] от "Джелсомино":
Проектът АЕЦ Белене е от 1979 г и ако му се проследи историята - стартиран, спиран - може да се напише научен труд. Не е трудно да се досетим, че през 1979 г е предвиден руснаците да го строят. Факт е, че след 1989 г проруските правителства го активират и прибутват полека лека.
Най-смешен беше ДС доносника БМБ, който веднъж го плюеше, втори път го почваше. Та така.
ivanpopov
Рейтинг: 1074 НеутралноТ.е. шесте действащи не им стигат!?
doctor.no
Рейтинг: 3285 НеутралноДо коментар [#20] от "drill":
сАМОВАРИТЕ можем да ги продадем само в Африка.
pyx32671137
Рейтинг: 0 ВеселоДо коментар [#12] от "Willy Messerschmitt":
До коментар [#13] от "ck2013":
Така, така - а нещо за "глупавите" финландци и "глупавите" унгарци, които възложиха изпълнението за новите си блокове на руснаците?
Всеки строи, както му е най-изгодно, а не според напъните на форумните пенсии. Въпросът за нов АЕЦ е въпрос на икономическа и енергийна стратегия, не на русофилство или русофобство.
Ако България почваше от нулата, можеше да изберем и друг изпълнител, но сега е малко късно за това. Пред вариантите никакви нови ядрени мощности или такива с руските реактори на Росатом, ясно е, че трябва да се обмисли втората възможност.
Естествено, при максимално-изгодни условия и сигурност за България.
ivanpopov
Рейтинг: 1074 НеутралноЗалагам на французите, които в последствие ще бъдат заменени от Уестингхаус.
doctor.no
Рейтинг: 3285 НеутралноДо коментар [#28] от "pyx32671137":
Коя финландска централа ще се строи с руска технология?
А унгарската, докато получи одобрения от МАГАТЕ и т.н. Орбан няма да го има на политическата сцена.
pyx32671137
Рейтинг: 0 ВеселоДо коментар [#22] от "ck2013":
Дай едни 3-4 млрд. да покрием доасегашните разходи по проекта, за да ги почнем отначало и готово!
Helen of Z
Рейтинг: 72 ГневноКога ще потърсим сметка от политиците, които блокираха Белене? #Кой спря проекта?
Who the fuck are you to lecture me?****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
protoger
Рейтинг: 252 ВеселоВеднага ще им позеленеят червените дирници и ще припознаят Грета Тунберг за духовен водач. :) :) :)
karatista
Рейтинг: 3526 ВеселоДо коментар [#23] от "diegos":
и копринка дейли
pyx32671137
Рейтинг: 0 ВеселоДо коментар [#30] от "doctor.no":
Ханхикиви.
Унгарците не ги мисли - те може да махнат Орбан, но има обща подкрепа за нов АЕЦ, без значение, че е с руски реактор.
Как кога, какви разрешния, това си е техен проблем. Едва ли ще те питат тебе, да им обясниш, колко време ще им отнеме разрешението.
Consumer
Рейтинг: 2445 ЛюбопитноЧехия разширява съществуваща АЕЦ с нов реактор (на любимата вече бивша за България група ЧЕЗ), умно инвестират парите от продажбата на активи у нас и в Румъния.
Every time you spend money you're casting a vote for the kind of world you wantAModoMio
Рейтинг: 1150 НеутралноКитай се е насочил масово към Африка и може да се отдръпне малко от Европа. Но на Европа Китай и е нужен за сега. "Ако ние нямахме взаимоотношения с политиците щяхме да бъдем една банда от чакали. Или една обикновена банда и щяхме да бъдем анулирани." Тото Риина след атентатите
diegos
Рейтинг: 767 НеутралноДо коментар [#35] от "karatista":
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-01-23/french-nuclear-giant-s-fall-risks-energy-security-for-all-europe
“The generic issue with EDF’s reactors is leading to an unprecedented decline in production, which starts being worrying,” said Nicolas Goldberg, a senior manager in charge of energy at Colombus Consulting in Paris. “We’re going to have high prices on the European market for a while. Everybody’s going to pay more.”
Г-н Goldberg е ... кой? Копринка... коя е Копринка!?
Ти на колко ракии си?
:))))
rvr12572942
Рейтинг: 764 НеутралноВ Англия, обаче не ги изключиха. Китай ще им строи голяма АЕЦ. Явно не им пука за сигурността и имат юанаджии. За малките пуделчета не може, ама за чорбаджиите може. Хи- хи- хи.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
gianni
Рейтинг: 1469 НеутралноПравен беше търг с условието да се използва реакторът ВВЕР произведен от Шкода. Печелят руснаците след което казват, че реакторът не става и го купуват на безценица. После опасният реактор заработва в руска атомна централа в гр.Калинин. Срещу заплащане руснаците къртят и режат основите на стария и ни построяват гьол за шарани. Пробутаният по-късно на България реактор е АЭС-92 модел също от миналия век. Туй всичко съвършено по братски, направо без пари, срещу само три милиарда.
diegos
Рейтинг: 767 НеутралноДо коментар [#38] от "AModoMio":
Oще един бумър :)))
Чети...
[Brussels, Belgium, 20, December 2021] Huawei ranks second in the 2021 EU Industrial R&D Investment Scoreboard. This is a jump of one place for Huawei compared to last year when the company ranked 3rd in the 2020 EU Industrial R&D Investment Scoreboard.
The 2021 EU Industrial R&D Investment Scoreboard is a European Commission publication. It ranks the research investment levels of 2500 companies around the world that comprise 90% of the world’s business-funded R&D. The report was prepared by the EU Joint Research Centre (JRC).
“Huawei is now ranked as the 2nd highest private sector investor in research and the development in the world. The European Commission Industrial R&D Investment Scoreboard 2021 is recognized as one of the most authoritative global studies into private sector investment in research and development. International collaboration in the areas of research and science is very important so as to guarantee that the most innovative products and services are developed” said Tony Jin, Huawei’s Chief Representative to the EU Institutions.
Much of the global research that Huawei carries out takes place in Europe. Huawei set up its first research centre in Sweden in the year 2000. Today, Huawei employs over 2 400 researchers in 23 research centers across Europe. Through a series of partnerships with over 150 European universities, Huawei is deeply embedded within the ICT research ecosystem in Europe. Through this collaborative research activity, Huawei makes Europe fit for the digital age.
Huawei believes that international research collaboration strengthens EU competitiveness and contributes to climate change mitigation, thus strategically supporting the European Green Deal.
Роси
Рейтинг: 7720 Неутрално" кандидатите от Китай и Русия бяха изключени поради съображения за сигурност."
Да четат българските русороби и да се учат, как се пази национална сигурност.
Vasil Raev
Рейтинг: 971 НеутралноА ние какво чакаме?
Хи-хи
Рейтинг: 1568 НеутралноДо коментар [#14] от "diegos":
Французите обявяват че ще строят над 10 нови аец. И то точно от едф. Сигурно не четат блумбърг
AModoMio
Рейтинг: 1150 ВеселоДа се подкваси морето.
"Ако ние нямахме взаимоотношения с политиците щяхме да бъдем една банда от чакали. Или една обикновена банда и щяхме да бъдем анулирани." Тото Риина след атентатите
karatista
Рейтинг: 3526 НеутралноДо коментар [#43] от "diegos":
тва от кетайския блумбърг ли е съвецки хипстъре матросов?
Henry
Рейтинг: 448 НеутралноМиналата година кабинетът на Андрей Бабиш изпрати въпросници на трима потенциални кандидати - американската компания "Уестингхаус", френската EDF и южнокорейската KHNP, след като кандидатите от Китай и Русия бяха изключени поради съображения за сигурност.
Социалните придобивки, разпределяни с незначително или без никакво съобразяване с положените усилия, поощряваха беззаконието, улесняваха разпадането на семейството и заместваха осъзнатия полезен труд и самоупование с порочно подстрекаване към безделие и мошеничество. Маргарет Тачър---
Точно това трябваше да направим отдавна.
bazinga
Рейтинг: 564 ЛюбопитноЧЕЗ, която е 70% собственост на държавата.
значи в чехия 70% от производството на ток е държавно,а нашите народни измамници казват че европеиския съюз ги задължил едва ли не да приваризират целия сектор.
bazinga
Рейтинг: 564 Любопитноамериканската компания "Уестингхаус", френската EDF и южнокорейската KHNP, след като кандидатите от Китай и Русия бяха изключени поради съображения за сигурност.
нашите като правят търг премахват всички други участници с изключение на РУСИЯ
(от съображения за сигурност)за да не се сърдят братушките.
егати продажната просъветска вихрушка дето управлява БЪЛГАРИЯ.
hil53842328
Рейтинг: 13 Неутралнокандидатите от Китай и Русия бяха изключени поради съображения за сигурност...
:)))))))))
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
diegos
Рейтинг: 767 НеутралноДо коментар [#48] от "karatista":
Ама ти наистина не разбираш английски, а? :))))
Класацията е на https://iri.jrc.ec.europa.eu/scoreboard/2021-eu-industrial-rd-investment-scoreboard
EU Industrial R&D Investment Scoreboard (the Scoreboard) is to benchmark the performance of EU innovation-driven industries against major global counterparts and to provide an R&D investment database that companies, investors and policymakers can use to compare individual company performances against the best global competitors in their sectors.
Схвана ли или още си пиян? Или функционално неграмотен? :)))
diegos
Рейтинг: 767 НеутралноДо коментар [#46] от "Хи-хи":
Те могат о 20 нови да построят... пойнта е, защо старите им АЕЦ са неефективни и компроментирани, до степен да нарушават доставките на ел енергия?
pyx32671137
Рейтинг: 0 НеутралноДо коментар [#42] от "gianni":
Това не е точно така. Чешкият реактор никога не е бил произведен в цялост, доколкото знам. Руснаците купиха части от чешкото оборудване, а не готов реактор.
С това условие спечелиха търга. После, кой какви договори е подписвал с тях за старото чешко оборудване е отделна тема. Действително, една част от това, което трябваше уж да купят, го обявиха за неотговарящо на техните стандарти и се скатаха. По всичко личи, че яко са ни прецакали.
Цялата история около чешкото оборудване смърди яко - някои хора в НЕК взеха май едни пари от руснаците, за сметка на интересите на България. И това е ставало и при Ндсв, и при тройната коалиция и при герболяка после.
Колкото до това какво как свършено по тия договори около Белене - имаше 3-ти независим експерт, който оценява свършеното от руснаците. В случая, това беше една световноизвестна австралийска компания - Уорли Парсънс. Ако имаш някакви оценки за работата им в България- сигурен съм, че ще ти дадат възможност да ги споделиш :)
АЭС-92 не е моделът на реакторите за Белене. Те са 3-то поколение ВВР-1000. Експертите казват, че са достатъчно надеждни. В Козлодуй работещите са 2-ро поколение, както и този в Румъния на Черна Вода на границата с България.
Интересно, как това никак не притеснява никой от "форумните експерти" твърдящи уверено, че 3-то поколение реактори са "бомби".
Горе, в статията пише, че старите чешки реактори са ВВР-400, модел от 60-те години на 20 век. Явно това не притеснява толкова чехиите и си работят. АР не са като мобилни телефони, да излиза модел всяка година.
Ако не бяхме платили тези и можеше да си поръчаме 3+ поколение, щеше да е естествено по-добре. Ако има начин руските реактори да се включат в проект на някоя от западните компании- също щеше да е добре, но се твърди, че не може да стане никак лесно. Т.е. ако искаме да ползваме тия реактори, било в Козлодуй, било в Белене, не мже да се разминем без някакво участие на АСЕ.
За да се случи това, естествено и ситуацията в Украйна трябва да има някакво нормално разрешение. Или да стане след като Путинката го няма вече, но това не е ясно, кога ще е възможно.
Естествено, че от днешна гледна точка е политически по-добре да правим АЕЦ без руско участие. Но да почваме отначало ще бъде много скъпо и бавно. По-логично е, да се минимизира рискът като се направи международен консорциум, който да довърши проекта под някаква форма. Американците вече ни предложиха вариант с участие на Уестингхаус и Росатом заедно. Французите правиха опити да произвеждат гориво за руските реактори. Тия опции трябва да се изследват.
Малко ми се вижда прекалено да плащаме по няколко милиарда 2 пъти иза едно и също нещо.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Мариана Кълвачева
Рейтинг: 1526 НеутралноНа тези спешно трябва да им изпратим Миглена Кунева.
Истината рано или късно излиза наяве.gianni
Рейтинг: 1469 НеутралноАЭС-92 моделът на беленския реактор. Ето тук пише за есперти като теб:
https://ria.ru/20110624/392584010.html
Пълно е с информация в нета по този въпрос.
gianni
Рейтинг: 1469 НеутралноКолко ядрени реактора за производство на електроенергия има в родината на световноизвестна австралийска компания - Уорли Парсънс = нула. Инак са големи специалисти, имат обща фирма с руснаците от "Интер РАО ЕЭС", която пък е собственост на Росатом:
"Интер РАО-Уорли Парсонс" создано ОАО "Интер РАО ЕЭС" и австралийской компанией WorleyParsons в сентябре 2010 года для продвижения на российский рынок новых высокоэффективных технологий в области электроэнергетического инжиниринга
Това може да се прочете в края статията http://www.atominfo.ru/news4/d0025.htm
Ogiigo
Рейтинг: 1146 НеутралноДо коментар [#3] от "Гражданин":
Колкото един предмет е по-кух, толкова повече шум вдига.Боже каква простотия! И коя Европейска държава е нападнала? А да помните, как едни ,,демократи" от ,,отбранителният съюз" НАТО, как бомбардираха една съседна нам държава, че и столицата и дори, че използваха и бомби с обеднен уран?
Ogiigo
Рейтинг: 1146 НеутралноДо коментар [#50] от "anticomunist":
Колкото един предмет е по-кух, толкова повече шум вдига.Че те го приватизираха (окрадоха)!
gianni
Рейтинг: 1469 НеутралноПоловин ядрен реактор може да има само в завода производител, бре! Продаден е корпусът на ядрения реактор тегло над 200 тона и парогенераторите. Инак естествено, че по реактора има да се слагат маса други неща, никъде не карат заредени с гориво.
Consumer
Рейтинг: 2445 ЛюбопитноДо коментар [#61] от "Ogiigo":
Every time you spend money you're casting a vote for the kind of world you wantИ точно за Югославия ли да леем сълзи?
ck2013
Рейтинг: 1514 НеутралноДо коментар [#57] от "pyx32671137":
“I am sorry for the length of my letter, but I had not the time to write a short one.” Blaise Pascalя този боклук пак е писал нещо :)
не те чета бе идиот какво се напъваш?
Ivan Cholakov
Рейтинг: 153 НеутралноАЕЦ Козлодуй го построихме точно за 5 години-от първата копка на бай Тодор,до официалният пуск-точно 5 години .Четири реактора по 440 мегавата.Отначало работата не вървеше по план,но след като за пълномощник на ЦК на БКП бе изпратен Овед Таджер,работата се ускори и бе завършена в срок.Работиха само български предприятия/сега фирми/ със съответните съветски специалисти.По-късно са ПВО отбраната на този обект,а и на други важни такива,бе приета на въоръжение системата С-300,по това време най-модерната в света...Та така младежи...Ха сега ,вас да ви видя.....
ecolinks1234
Рейтинг: 8 Неутрално" Централата в момента има четири руски реактора от тип ВВЕР 440." Малък въпрос-защо за Чехия може, а за Бг не може?
gianni
Рейтинг: 1469 НеутралноТова не е вярно. Строежът започна на 1 и 2 блок започна 1970 и реакторите са пуснати 1974-1975. 3 и 4 блок са започнати 1973 и са пуснати 1981-1982. Така сметката е 4 блока за 12 години.