
© Reuters
Производителите на зърно и маслодайни култури ще бъдат най-силно засегнати от поскъпването на изкуствените торове, смята Европейската комисия.
Не всички земеделски стопани се нуждаят в една и съща степен от подпомагане заради поскъпването на изкуствените торове. Това заяви представител на Европейската комисия пред комисията по земеделие на Европейския парламент в сряда.
ЕС започна да обсъжда как да помогне на земеделците заради рекордното повишаване на цените на изкуствените торове заради войната в Украйна и високите цени на природния газ. Русия, която е най-вторият износител на азотни торове в света, спря експорта към "неприятелски държави", а войната затрудни и доставките от Украйна, която е сред най-големите износители на торове и фураж.
От началото на войната цената на торовете се е покачила с 40%, което може да доведе до намаляване на реколтата и да застраши продоволствената сигурност на ЕС.
Еврокомисията обаче заяви, че прогнозите за реколтата са добри и се очаква увеличаване на общата реколта в ЕС.
През март Европейската комисия предложи извънредна помощ от 500 млн. евро и разреши допълнително национално подпомагане, като препоръча на земеделците да използват по-пестеливо торовете, за да намалят разходите си. Във вторник еврокомисията одобри първите две програми за компенсиране на високите цени - на Полша (836 млн. евро за земеделците) и на Германия (20 млрд. за целия бизнес, включително за селското стопанство). В същото време според Брюксел не всички сектори ще бъдат засегнати в еднаква степен от поскъпването и ще се нуждаят в различна степен от допълнително финансиране.
Според еврокомисията маслодайната и зърнената продукция трябва да разчита на повече помощ от държавата в сравнение с производителите на плодове и зеленчуци и животновъдството. Макар фуражите да се нуждаят от по-малко наторяване, свинефермите и птицефермите ще се нуждаят от повече внимание заради по-високите производствени разходи заради поскъпването на храната за животните. В същото време производството на млечните продукти и отглеждането на пасищни животни няма да бъдат засегнати от рекордните цени на торове, заявиха от еврокомисията.
Експертите на комисията обаче признаха, че ЕС страда от структурен дефицит от калиеви торове и е зависим от вноса на енергия за производството на азотни.
Според евродепутатите еврокомисията трябва да приеме и предложението на Нидерландия за сваляне на ограниченията за използване на оборски тор за наторяване и да отмени антидъмпинговите мита за внос от трети страни. Имаше предложения за съвместно купуване на торове от желаещи държави, използването на биогаз и зелен водород за производството на енергия, за да се избегнат високите цени на газа при производството на торове, както и използване на зелени торове. Германският евродепутат от групата на Зелените Мартин Хьослинг предложи фермерите да се задължат да отглеждат бобови растения, които са естествен източник на азот и могат да се използват за заместител на азотните торове.