Естествено. В България, adopt rate-а на всякакви конспиративни теории е през покрива. Цитирам "Скапаните търговци са се наговорили да държат цените високи"
90% от народа вярва, че цените и доходите се определят от държавата. И го очакват от политиците, затова избират такива, които да ги "оправят".
Също така 90% от успешният бизнес е дотолкова зависим или регулиран от държавата, че на практика напълно липсва свободната конкуренция. Ако не са държавни поръчки, ще е забрана за конкурентна дейност, изключителни права, ограничение за броя упражняващи определена дейност, лицензи, разрешителни, определяне на цени, регулиране на изкупуването и т.н. и т.н.
Не е никаква изненада, че не познаваме това животно конкуренцията и не вярваме в него. Ние си искаме плановата икономика и държавните предприятия, които не се конкурират помежду си, а има само съревнование за изпълнение на плана.
"докато 22% не виждат принос, а 11% смятат, че те могат дори да бъдат вредни. Това означава, че една трета от участвалите в проучването не вярва в смисъла от това да има коректна и законосъобразна надпревара за по-доволни клиенти" ========= За подобни убеждения са виновни не само "простите" българи. Знаем как от едно Енерго монополист произведоха три регионални монополиста. Как бургаската рафинерия бе оставена сама на пазара. Цените на лекарствата в Турция са много по-ниски от нашите. Картелните споразумения не са от вчера не са само за цените, а и за заплатите. Шурей ми взема 3800 лева заплата в София за същата работа, за която в Пловдив му даваха 2200.
"Ако трябва да посочат голям проблем по отношение на конкуренцията, българите най-често (38%) се обръщат към националния орган за защита на конкуренцията (КЗК)" Не може да е вярно, че 38% от българите са се обръщали към КЗК. КЗК може да се сезира при нарушения по Закона за обществените поръчки и Закона за концесиите. Подобни жалби се подават само от заинтересовани фирми. Не са повече от 2000 годишно. Може би в другите държави КЗК може да бъде сезиран от физически лица.
Шиши, Кире и други бизнесподобни ще ви намалят цените. Банките и хр. вериги също. Обаче друг път. А приказките за конкуренция са ала-бала - примерно банките ще изсмучат поредните ни млрд. само от такси
"В ЕС българите са най-малко убедени в ползите от мерки за засилване на конкуренцията"
Преди 1-2 седмици под натиск на бранша Община София за пореден път вдигна минималния праг на цените на таксиметрови услуги (реално забраниха конкурентната среда). В България имаме 2 големи вериги хипермаркети: Кауфланд и Метро. Ако ги класираме като дискаунтъри ще добавим и Лидл, който с Кауфланд имат общ собственик. И реално разчитаме на добрата им воля. Добре че се появиха няколко американски ИТ фирми, които откриха големи офиси в София и в 2-3 големи града, и малко се вдигнаха доходите на българите.
"Ако трябва да посочат голям проблем по отношение на конкуренцията, българите най-често (38%) се обръщат към националния орган за защита на конкуренцията (КЗК)".
Факт е, че българите нямат вяра на бг институциите, и при нарушения масово се обръщат към ЕК и посолството на САЩ. Смешно нали?
90% от народа вярва, че цените и доходите се определят от държавата. И го очакват от политиците, затова избират такива, които да ги "оправят". Също така 90% от успешният бизнес е дотолкова зависим или регулиран от държавата, че на практика напълно липсва свободната конкуренция. Ако не са държавни поръчки, ще е забрана за конкурентна дейност, изключителни права, ограничение за броя упражняващи определена дейност, лицензи, разрешителни, определяне на цени, регулиране на изкупуването и т.н. и т.н. Не е никаква изненада, че не познаваме това животно конкуренцията и не вярваме в него. Ние си искаме плановата икономика и държавните предприятия, които не се конкурират помежду си, а има само съревнование за изпълнение на плана.
В пазарната икономика без споразумения, договоренности, подкупи, не се получава. И правилно, политически и законодателни инициативи за подпомагане на конкуренцията са безсмислени, те само ще вредят(или ще подпомогнат за усилване на непотизма, корупцията). Никой няма да разреши една и съща услуга, продукт с равнозначни качества да се продава на 10, 15 или по-вече % по-евтино.
Както пише маркс, човекът който никога не е работил и е бил на хранилката на енгелс, "на всеки според нуждите, от всеки според способностите", т.е. всеки ще работи колкото иска и ще граби колкото може, тук няма конкуренция, няма развитие, има само бездарни брътвежи на един двуженец, умело използвани от ленин, за да стане цар на русия.
Първо, заглавието меко казано пресилено - няма значими разлики между средните за съюза и българското мнение. Второ, очевидно сред интервюираните има хора, които не могат да осмислят връзката между конкуренцията и цените, разнообразието на предлагането. По принцип много хора, когато са продавачи, търсят ( и това е нормално) най-високата цена, но не искат да бъдат конкурирани. Може ли някой смислено да обясни, защо македонските слекостопански стоки имат по-ниски цени от нашите. Друг елемент е монополните влияния от страна на мафиотските дейности в този процес, ярко изразен при черешите, но и при много други плодове и зеленчуци. Това е мястото на държавата - да ги удари през ръцете, но и удобно място за корумпиране на чиновниците. За промишлените стоки нещата опират до Китай и други азиатски страни - те си знаят как ( най-вече евтина работна ръка, но и технологии) имат евтина продукция, която конкурира европейската, в т.ч. и нашата. Митата са мярка с ограничено действие и дори в някои случаи може да предизвикат дефицит, а в общия случай отварят вратата за митническа корупция. Но тайна си остава, защо наши стоки, произвеждани с най-ефтината в сравнение с ЕС еленергия, най-ниски разходи за труд, цените ни не са конкурентни. Това говори или за некадърност в управлението или в прекомерно желание за бързи печалби.
Конституцията на Република България признава само два вида (достатъчни са) правоимащи лица:
Физически Лица (Човеци, Граждани) ; Юридически лица, Служебни (Държавни институции, Дружества и т.н.).
Фирма Не признава, ако не е официализирана като Юридическо лице, Служебно.
За разлика от Служебни лица, Юридически, каквито... ако нямат задължения и отговорности, няма защо да имат права:
Гражданите на Република България имат Основни права, Неприкосновени, повелени в Глава Втора на Конституцията.
Относно Икономиката на Републиката... КРБ Чл. 19 повелява Законът да създава и гарантира:
1. Еднакви правни условия за всички граждани и юридически лица ; 2. да Предотвратява злоупотребата с монополизма и нелоялната конкуренция ; 3. да Защитава потребителя.
Противно на Високо популярна Неграмотна илюзия, че подзакон "койчо" на Великия Закон КРБ специализира изчерпателно по една или повече разпоредби на КРБ, тъй че умнотворец прилагащ подзакон "койчо" да може да игнорира КРБ,
в Чл. 5 КРБ повелява: Разпоредбите на Основния и Върховен Закон са с Непосредствено действие.
Тоест: подзакон Не може да посредничи, подменя, заобикаля или иначе обезсилва една или повече разпоредби на Великия Закон (най-силен, най-общ, основен и върховен).
Не може правомерно.
Особено не могат: "компетентни" лица прилагащи подзакон да обезсилват Великия.
Това важи и за некомпетентни приложители на подзаконите КЗП и КЗК.
КЗП и КЗП Не са заместители на каквото и да е от КРБ. Не са изместители.
Основните права на Гражданите повелени в тяхната, на Гражданите, Конституция, са Неприкосновени, повелено в същата Конституция.
Припомняме преждеспомнено. КРБ Чл. 19:
Законът защитава потребителя ; Законът предотварява отвратта злоупотреба с монополизъм ; Законът създава и гарантира равни стопански условия за Граждани Физчески Лица и за обслужващи Гражданите служебни лица Юридически (на фирми и фирмички).
В практически план: Ощетените от монополистка злоупотреба Граждани потребители могат да сезират изкъсо КЗП: Комисия за защита на потребителите.
И КЗК (Комисия за защита на конкуренцията). Понеже: злоупотреба с монополизъм против търговска служебна конкуренция отнасят зле (зле понасят) и потребителите.
Жалба в името на Общия интерес. Обществен. Гражданите сезират КЗК.
В краeн случай, също легален начин: Гражданите се сдружават зад свое Юридическо лице, което внася в КЗК с гръм и трясък Жалбата.
"Ако трябва да посочат голям проблем по отношение на конкуренцията, българите най-често (38%) се обръщат към националния орган за защита на конкуренцията (КЗК)"
Не може да е вярно, че 38% от българите са се обръщали към КЗК. КЗК може да се сезира при нарушения по Закона за обществените поръчки и Закона за концесиите. Подобни жалби се подават само от заинтересовани фирми. Не са повече от 2000 годишно.
Може би в другите държави КЗК може да бъде сезиран от физически лица.
"В ЕС българите са най-малко убедени в ползите от мерки за засилване на конкуренцията" Защото там се искат ресурси и акъл. Колко по-лесно е да крънкаш постоянно компенсации от държавата и да заплашваш с фалит.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Ваксиниран Петърчо
Рейтинг: 399 ВеселоЕстествено.
🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇺🇦 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 🇮🇷 Потребители с активирана функция "автоматичeн минус", 'щото са фанатични комундета и/или промити мозъци: Мутри вън, Иво, Мунчету на Боеку, Ivan Stoyanov, Другарят Иванов*, #ОСТАВКА, Роси, Студио Х, samoedin, niksan1, Котаракът на Шрьодингер, Fiji, Norman Granz, Billy Pilgrim, historama, hawaii, dejmos, cinik, Virgin, Рим, Gopeто, 3biri, yavooor, Alexander97, Voiko, Kingpin, Doge, papуre, Oleg Shishmanov, dnevnikar, stein, Чарли Мишкин, Смартдъмби*, LudLustrator, Тайпи*, Hristov, tsyrvulan, doctor.no, Храбър, lz73, hope, Christo Roussanov, Resurrection, Judjuk, vassilun, Мариана Кълвачева, Николай Колев, Vlado Nikolov, Коалиция Газпром Гербидж Дпс Копейкин Славуца, dvk, pontius_glarus, Vesselin Velkov, trollhunter, futio_tapanchevВ България, adopt rate-а на всякакви конспиративни теории е през покрива.
Цитирам "Скапаните търговци са се наговорили да държат цените високи"
zxp53317185
Рейтинг: 1796 НеутралноПредставям си как са се опулили като са им го задали този въпрос 😃
Kosta Delev
Рейтинг: 916 НеутралноВъзгледите на бай Ганя за пазарната икономика след 45 годишно старателно изглаждане на мозъчните гънки...
deaf
Рейтинг: 2579 НеутралноДо коментар [#1] от "Ваксиниран Петърчо":
Разбира се,че не е вярно. Правителството държи високите цени,а не търговците.
famousandco
Рейтинг: 760 Неутрално90% от народа вярва, че цените и доходите се определят от държавата. И го очакват от политиците, затова избират такива, които да ги "оправят".
Също така 90% от успешният бизнес е дотолкова зависим или регулиран от държавата, че на практика напълно липсва свободната конкуренция. Ако не са държавни поръчки, ще е забрана за конкурентна дейност, изключителни права, ограничение за броя упражняващи определена дейност, лицензи, разрешителни, определяне на цени, регулиране на изкупуването и т.н. и т.н.
Не е никаква изненада, че не познаваме това животно конкуренцията и не вярваме в него. Ние си искаме плановата икономика и държавните предприятия, които не се конкурират помежду си, а има само съревнование за изпълнение на плана.
Костадин Иванов
Рейтинг: 4319 Неутрално"докато 22% не виждат принос, а 11% смятат, че те могат дори да бъдат вредни. Това означава, че една трета от участвалите в проучването не вярва в смисъла от това да има коректна и законосъобразна надпревара за по-доволни клиенти"
Еретик=========
За подобни убеждения са виновни не само "простите" българи. Знаем как от едно Енерго монополист произведоха три регионални монополиста. Как бургаската рафинерия бе оставена сама на пазара. Цените на лекарствата в Турция са много по-ниски от нашите. Картелните споразумения не са от вчера не са само за цените, а и за заплатите.
Шурей ми взема 3800 лева заплата в София за същата работа, за която в Пловдив му даваха 2200.
Lazarus
Рейтинг: 1087 Неутрално"Ако трябва да посочат голям проблем по отношение на конкуренцията, българите най-често (38%) се обръщат към националния орган за защита на конкуренцията (КЗК)"
Не може да е вярно, че 38% от българите са се обръщали към КЗК. КЗК може да се сезира при нарушения по Закона за обществените поръчки и Закона за концесиите.
Подобни жалби се подават само от заинтересовани фирми. Не са повече от 2000 годишно. Може би в другите държави КЗК може да бъде сезиран от физически лица.
Хи-хи
Рейтинг: 1744 НеутралноШиши, Кире и други бизнесподобни ще ви намалят цените. Банките и хр. вериги също. Обаче друг път. А приказките за конкуренция са ала-бала - примерно банките ще изсмучат поредните ни млрд. само от такси
goofy
Рейтинг: 429 НеутралноЗнак пореден за криворазбраните демокрация и капитализъм у нас.
pontius_glarus
Рейтинг: 3389 Неутрално"В ЕС българите са най-малко убедени в ползите от мерки за засилване на конкуренцията"
Преди 1-2 седмици под натиск на бранша Община София за пореден път вдигна минималния праг на цените на таксиметрови услуги (реално забраниха конкурентната среда).
В България имаме 2 големи вериги хипермаркети: Кауфланд и Метро. Ако ги класираме като дискаунтъри ще добавим и Лидл, който с Кауфланд имат общ собственик. И реално разчитаме на добрата им воля.
Добре че се появиха няколко американски ИТ фирми, които откриха големи офиси в София и в 2-3 големи града, и малко се вдигнаха доходите на българите.
pontius_glarus
Рейтинг: 3389 Неутрално"Ако трябва да посочат голям проблем по отношение на конкуренцията, българите най-често (38%) се обръщат към националния орган за защита на конкуренцията (КЗК)".
Факт е, че българите нямат вяра на бг институциите, и при нарушения масово се обръщат към ЕК и посолството на САЩ.
Смешно нали?
irl471142598
Рейтинг: 2556 ВеселоДо коментар [#11] от "pontius_glarus":
Но мечтаят да ги оправи някой като Путин...
Хюго Босов
Рейтинг: 1879 НеутралноДо коментар [#12] от "irl471142598":
Трол!
Michael Tubov
Рейтинг: 18 НеутралноПовече конкуренция е равно на повече гърбене на работника от страна на шефчето, повече бърнаут, по ниски заплати и повече фалити.
Uprsport
Рейтинг: 1579 НеутралноИ оцветен бензин да крадем.
Telerik Kardamov
Рейтинг: 413 НеутралноВ пазарната икономика без споразумения, договоренности, подкупи, не се получава.
И правилно, политически и законодателни инициативи за подпомагане на конкуренцията са безсмислени, те само ще вредят(или ще подпомогнат за усилване на непотизма, корупцията). Никой няма да разреши една и съща услуга, продукт с равнозначни качества да се продава на 10, 15 или по-вече % по-евтино.
Суджук Герберите
Рейтинг: 724 НеутралноПрост, колхозен народ. Обичат комунизма, впутин и да им е мръсно.
... с двеста...dnevnikar
Рейтинг: 3741 НеутралноВИИ Маркс имени В.И.Лелина
Вънка от ЕС... обратно:
болгарите са най-много убедени в ползата от конкуренция.
Народ вътре в ЕС, особено в Болгария,
обратно, скептично: въздържа се от конкуренция.
Причината е Элита колектив демокрация
с разделителен принцип:
всеки за всеки е волк и (тогава чак) приятен брат.
Нацията разбира и не форсира "газта" демокрация.
Народа държи умерено нивото конкуренция в элита.
Важи за всека прилична нация.
Без элит нация... отпиши
"В ЕС българите са най-малко убедени в ползите
от мерки за засилване на конкуренцията"
dnevnikar
Рейтинг: 3741 РазстроеноВИИ Маркс имени В.И.Ленина
КПСС 1922... улетела в 1992.
Но... пак виновата.
Спирачка нема Вашто безсрамие.
До коментар [#3] от "Kosta Delev":
Възгледите на бай Ганя за пазарната икономика
след 45 годишно старателно изглаждане на
мозъчните гънки...
paшucm
Рейтинг: 503 НеутралноКакто пише маркс, човекът който никога не е работил и е бил на хранилката на енгелс, "на всеки според нуждите, от всеки според способностите", т.е. всеки ще работи колкото иска и ще граби колкото може, тук няма конкуренция, няма развитие, има само бездарни брътвежи на един двуженец, умело използвани от ленин, за да стане цар на русия.
Basil II
Рейтинг: 15 НеутралноNekadurnite gi e strah ot konkurenciq.
tsvetko_51
Рейтинг: 1727 НеутралноПърво, заглавието меко казано пресилено - няма значими разлики между средните за съюза и българското мнение.
Второ, очевидно сред интервюираните има хора, които не могат да осмислят връзката между конкуренцията и цените, разнообразието на предлагането.
По принцип много хора, когато са продавачи, търсят ( и това е нормално) най-високата цена, но не искат да бъдат конкурирани. Може ли някой смислено да обясни, защо македонските слекостопански стоки имат по-ниски цени от нашите.
Друг елемент е монополните влияния от страна на мафиотските дейности в този процес, ярко изразен при черешите, но и при много други плодове и зеленчуци. Това е мястото на държавата - да ги удари през ръцете, но и удобно място за корумпиране на чиновниците.
За промишлените стоки нещата опират до Китай и други азиатски страни - те си знаят как ( най-вече евтина работна ръка, но и технологии) имат евтина продукция, която конкурира европейската, в т.ч. и нашата. Митата са мярка с ограничено действие и дори в някои случаи може да предизвикат дефицит, а в общия случай отварят вратата за митническа корупция.
Но тайна си остава, защо наши стоки, произвеждани с най-ефтината в сравнение с ЕС еленергия, най-ниски разходи за труд, цените ни не са конкурентни. Това говори или за некадърност в управлението или в прекомерно желание за бързи печалби.
regular_observer
Рейтинг: 567 НеутралноИзглежда 1/3 от българите не вярват, че конкуренцията може да подобри живота им.
Може би животът им харесва такъв, какъвто е?
Може да не разбират добре?
Може би затова си избира политици като савата, бацето, дончев....
hhy461149551
Рейтинг: 8 НеутралноФъципръцка?
dnevnikar
Рейтинг: 3741 НеутралноUNITED EU UNION
Българино, знай своя Закон!
Конституцията на Република България признава
само два вида (достатъчни са) правоимащи лица:
Физически Лица (Човеци, Граждани) ;
Юридически лица, Служебни
(Държавни институции, Дружества и т.н.).
Фирма Не признава, ако не е официализирана като Юридическо лице, Служебно.
За разлика от Служебни лица, Юридически,
каквито... ако нямат задължения и отговорности,
няма защо да имат права:
Гражданите на Република България имат
Основни права, Неприкосновени, повелени
в Глава Втора на Конституцията.
Относно Икономиката на Републиката...
КРБ Чл. 19 повелява Законът да създава и гарантира:
1. Еднакви правни условия за всички граждани
и юридически лица ;
2. да Предотвратява злоупотребата с монополизма
и нелоялната конкуренция ;
3. да Защитава потребителя.
Противно на Високо популярна Неграмотна илюзия,
че подзакон "койчо" на Великия Закон КРБ
специализира изчерпателно по една или повече разпоредби
на КРБ, тъй че умнотворец прилагащ подзакон "койчо"
да може да игнорира КРБ,
в Чл. 5 КРБ повелява:
Разпоредбите на Основния и Върховен Закон са
с Непосредствено действие.
Тоест: подзакон Не може да посредничи, подменя, заобикаля или иначе обезсилва една или повече
разпоредби на Великия Закон (най-силен, най-общ,
основен и върховен).
Не може правомерно.
Особено не могат: "компетентни" лица
прилагащи подзакон да обезсилват Великия.
Това важи и за некомпетентни приложители
на подзаконите КЗП и КЗК.
КЗП и КЗП Не са заместители на каквото и да е от КРБ.
Не са изместители.
Основните права на Гражданите повелени в тяхната,
на Гражданите, Конституция, са Неприкосновени,
повелено в същата Конституция.
Припомняме преждеспомнено.
КРБ Чл. 19:
Законът защитава потребителя ;
Законът предотварява отвратта злоупотреба
с монополизъм ;
Законът създава и гарантира равни стопански условия
за Граждани Физчески Лица и за обслужващи Гражданите служебни лица Юридически (на фирми и фирмички).
В практически план:
Ощетените от монополистка злоупотреба Граждани
потребители могат да сезират изкъсо КЗП:
Комисия за защита на потребителите.
И КЗК (Комисия за защита на конкуренцията).
Понеже: злоупотреба с монополизъм против
търговска служебна конкуренция отнасят зле
(зле понасят) и потребителите.
Жалба в името на Общия интерес.
Обществен. Гражданите сезират КЗК.
В краeн случай, също легален начин:
Гражданите се сдружават зад свое Юридическо лице,
което внася в КЗК с гръм и трясък Жалбата.
До коментар [#7] от "Lazarus":
"Ако трябва да посочат голям проблем по отношение на конкуренцията, българите най-често (38%) се обръщат към националния орган за защита на конкуренцията (КЗК)"
Не може да е вярно, че 38% от българите са се обръщали към КЗК. КЗК може да се сезира при нарушения по Закона за обществените поръчки и Закона за концесиите.
Подобни жалби се подават само от заинтересовани фирми. Не са повече от 2000 годишно.
Може би в другите държави
КЗК може да бъде сезиран от физически лица.
dnevnikar
Рейтинг: 3741 НеутралноUNITED UN UNION
Европа, България, Колективния Запад, Свободата...
живеят life.
А эвразийска пропаганда, [#23] от "regular_observer",
внушава:
Изглежда 1/3 от българите не вярват, че конкуренцията може да подобри живота им.
Може би животът им харесва такъв, какъвто е?
Може да не разбират добре?
Може би затова си избира политици като савата, бацето, дончев....
trolimzarodiny
Рейтинг: 3174 НеутралноКонкуренцията е чужда на българската народопсихология…човек трябва да може да си уреди децата на държавна работа, нъл тъй?
Бирата и благата трева трябва да са безплатни за стадото !Примери бол, един шапкар , дето се правеше на премиер си беше уредил дечицата, маямата тоже
Конкуренцията е западна измишльотина, ний православните имаме други ценности 😂🍷🤠👻😜🤡🤪
alg57373608
Рейтинг: 1199 РазстроеноНий в Европа сме най-мързеливи, най-продажни, най-необразовани, живеем на на-мръсно и сме най-русифицирани. Каква конкуренция, какви пет лева?
ruse_island
Рейтинг: 1134 НеутралноМного добро проучване, ПРАВО В ЦЕЛТА! Това е една от основните причини, България да е на опашката в ЕС по икономическо развитие и начело по корупция.
Роси
Рейтинг: 7638 Неутрално"В ЕС българите са най-малко убедени в ползите от мерки за засилване на конкуренцията"
Защото там се искат ресурси и акъл. Колко по-лесно е да крънкаш постоянно компенсации от държавата и да заплашваш с фалит.
Костадин Иванов
Рейтинг: 4319 НеутралноА тебе страх ли те е от кирилица? Еретик
Basil II
Рейтинг: 15 НеутралноДо коментар [#31] от "Костадин Иванов":
Ne pisha na izmisleni azbuki.