
© EUCouncil
Иван Демерджиев се поздравява на съвета с френския вътрешен министър Жералд Дарманен
Австрия и Швеция нямат категорични позиции срещу влизането на България в Шенген. Имат изисквания. Това заяви вътрешният министър Иван Демерджиев в Брюксел, където в петък вътрешните министри от ЕС обсъждат извънредно увеличения миграционен натиск към ЕС.
Той съобщи, че е разговарял в Брюксел в петък с австрийския вътрешен министър Герхард Карнер и с шведския министър за миграцията Мария Малмер Стенергард, както и с еврокомисаря за вътрешните работи Илва Йохансон.
Във вторник австрийският канцлер Карл Нехамер заяви в Загреб, че Австрия ще подкрепи присъединяването на Хърватия към Шенгенското пространство, "но ще бъдем критични към усилията на България и Румъния". Нехамер каза, че двете държави имат проблеми с охраната на границите си и че две трети от нелегалните мигранти в Австрия "са преминали транзитно през страни като Румъния, България и Унгария, без да бъдат регистрирани от тамошните органи за сигурност".
Демерджиев подложи на съмнение думите на канцлера, като нарече посочените от него цифри "спекулативни". Според вътрешния министър в Сърбия миграционните потоци се смесвали и "произходът на мигрантите е трудно установим".
Той съобщи, че е поискал срещи в Швеция за разясняване на българската позиция и че ще пътува с външния министър Николай Милков в Хага идната седмица за разговори с нидерландското правителство.
© EUCouncil Австрийският вътрешен министър Герхард Карнен и еврокомисарят за вътрешните работи Илва Йохансон
Парламентът на Нидерландия първи гласува резолюция през октомври, с която призовава правителството да не допуска България и Румъния в Шенген.
Министър Демерджиев заяви, че усилията сега са насочени към 8 декември, когато се очаква министрите на вътрешните работи от шенгенските държави да гласуват за присъединяването на България, Хърватия и Румъния към безвизовото пространство.
"Всичко, което има да се случва, ще се случи дотогава", заяви Демерджиев. "Вярваме, че можем да постигнем и успех".
Междувременно БТА потвърди информацията на "Дневник" от миналата седмица, че се предвижда разделяне на гласуването за трите държави на 8 декември, като България и Румъния бъдат отделени от Хърватия, срещу чието членство в Шенген няма съпротива.
Министър Демерджиев посочи още, че във връзка с увеличаването на миграционния натиск към Европа, България иска от ЕС допълнителната финансова помощ и "включване на сили от другите държави и от "Фронтекс" (европейската гранична агенция), които да подпомагат опазването на външните граници".
В момента по данни на Европейската комисия около 150 служители на "Фронтекс" подпомагат българската гранична полиция, включително за непосредствената охрана на границите.
След края на министерската среща в Брюксел Еврокомисията съобщи, че преди 6 декември ще представи план за намаляване на незаконната миграция по Балканския маршрут, който е най-използван от трафикантите тази година.