
© Reuters
Еманюел Макрон
Приемът на френския президент Еманюел Макрон от президента на САЩ Джо Байдън при първото държавно посещение в Белия дом, откакто американският демократ пое властта в началото на 2021 г., е приветстван от официални лица и в двете страни като признание за статута на Франция като най-стария съюзник на Америка, пише "Ройтерс".
Посещението също така подчертава уникалния начин, по който Макрон повиши репутацията на Франция на световната сцена и особено в Съединените щати. Откакто дойде на власт през 2017 г., той постави началото на вълна от международни инициативи, които го превърнаха в един от най-активните световни лидери.
От Бейрут до Банкок и от Кремъл до Белия дом, той се стреми да се постави в центъра на всяка криза, с усет да улови момента.
Като се имат предвид неизвестните, идващи от Лондон, Берлин или Рим през последните години и "въпреки че френската визия и стратегия невинаги са тези, които САЩ биха харесали, поне са доста разбираеми и последователни", коментира Матийо Дроен, бивш френски служител във Външното министерство и гостуващ сътрудник в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон.
Поддръжниците му казват, че Макрон е внесъл енергия и креативност в спокойния свят на дипломацията, например с дръзката си кампания "Да направим нашата планета отново велика" или с новия европейски форум (ECP) за обединяване на европейците срещу Русия.
© Reuters Джо Байдън
Според критиците неговият провокативен стил може да има обратен ефект. Те смятат, че той е разделил западните съюзници със своите остри коментари за "мозъчната смърт" на НАТО през 2019 г. и с възгледите си за руския президент Владимир Путин.
Все пак високопоставени служители от администрацията на Байдън признават френския президент за това, че е лидер в рамките на Г-7, НАТО, Съвета за сигурност на ООН и за засилването на подкрепата на Европейския съюз за Украйна срещу руската инвазия.
Не са еднакви
Очаква се Макрон да повдигне опасенията на Франция и Европа, свързани със Закона за намаляване на инфлацията (IRA) на Байдън - законопроектът за 430 милиарда долара, смятан за най-големия пакет срещу изменението на климата в историята на САЩ. Той предвижда предоставяне на данъчни кредити на потребители, които са закупили електрически превозни средства с батерии, произведени в Северна Америка, както и на други екологични продукти.
ЕС се опасява, че законът, който влиза в сила през януари, ще превърне САЩ в световен лидер на пазара на електрически превозни средства, което ще стане за сметка на производителите от ЕС.
Белият дом защитава законопроекта като необходим за насърчаване на индустрията за електрически превозни средства и други инициативи за чиста енергия и казва, че субсидиите играят важна роля.
Кърби заяви пред репортери, пътуващи с Макрон във вторник, че вече е имало "много продуктивни дискусии" за законопроекта и че "екипът тук проучва опции".
"Становищата ни за Китай не са еднакви, но според мен има твърдо разбиране, че трябва да говорим въз основа на общ сценарий за Китай", каза един от американските представители.
Спечелено доверие
Попитан защо Макрон получи честта да бъде първият чуждестранен политик на държавно посещение при Байдън, Белият дом посочи дългото му време на поста и участието му в европейските и световните дела.
"Той излъчваше лидерство, със сигурност вътре в Г-7, най-дълго от всички нас, включително президента", каза Кърби. "И мисля, че това също е признание за неговото уникално индивидуално лидерство на континента."
Френският президент дори повика френския посланик в Съединените щати в Париж за консултации.
След като Байдън се извини публично, Макрон каза: "Доверието е като любовта - декларациите са добри, но доказателствата са по-добри."
Френският служител, говорейки пред репортери при условие за анонимност, каза, че двете правителства са преминали през споровете и че в резултат на това Франция е постигнала по-тясна координация в Индо-Тихоокеанския регион.
Макрон ще посети централата на НАСА с вицепрезидента Камала Харис, за да подчертае сътрудничеството между САЩ и Франция в Космоса, преди частна вечеря с Байдън и съпругата му Джил, която ще предшества държавната вечеря в четвъртък.
В крайна сметка "Франция се възприема като страна, която не се въздържа да изрази мнението си, което понякога е вбесяващо, но също така е това, което я прави ценен партньор", посочи Дроен.