Избягването на пластмасовите опаковки е начинът да не оставим идните поколения затънали в боклуци, които не стават за рециклиране. В човешкото тяло вече почти навсякъде се откриват микроскопични частици от пластмаса.
Стъклото и металът по-трудно се носят от магазина, но не застрашават здравето ни. Когато си носим храна за вкъщи, желателно е да ползваме съдове за многократна употреба.
Тези, които те карат да вярваш в абсурди, могат да те накарат и да вършиш зверства.
Волтер, 1765
Брюксел запознат ли е с елементарния факт, че чиста вода, бутилирана в пластмасови бутилки, БУКВАЛНО спаси живота на милиони хора в Африка? И още: зеленистите запознати ли са с ФАКТА, че многократно използваните торби за пазаруване носят зарази? С пластмасовите торби за еднократно пазаруване това няма как да се случи.
Bacteria were found in 99% of reusable bags tested, but none in new bags or plastic bags. • Coliform bacteria were found in 51% of the bags tested, with generic E. coli in 8%. • Bacteria were capable of growth when stored in the trunks of cars. • A potential risk of bacterial cross-contamination is associated with use of reusable bags to carry groceries. • Hand or machine washing reduced the numbers of bacteria in reusable bags by > 99.9%. • Instructions should be printed on reusable bags, indicating that they should be washed between uses and that foods that are usually consumed raw should be separated from other food products
политическите отпадъци в България още не са се узрели за вендинг машини за опаковки, щото рийш ли на мутрите бизнеса ще е под заплаха, камо ли за такива "напредничави" еко-шмеко като негорене на италиански боклук, озаптяване на боклука ковачки и обезлесяването ...
въобще като стане дума за екология, западните предприятия и доста граждани отсрамват превзетите министерства, агенция по храните и златни кпп-та (а.к.а. наркоканалът на ОПГ ГЕП)
Една трета от боклука са опаковки. Ми това са доста пари от заплати, които отиват в казана ей така. Може би, ако успеят да направят стъклените опаковки много по-леки, нещата с рециклирането ще се получат отлично, щото като икономика (спестяване на едни пари дългосрочно) имат видима файда.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
Една трета от боклука са опаковки. Ми това са доста пари от заплати, които отиват в казана ей така. Може би, ако успеят да направят стъклените опаковки много по-леки, нещата с рециклирането ще се получат отлично, щото като икономика (спестяване на едни пари дългосрочно) имат видима файда.
Един факт: 90% от твърдите отпадъци в Щатите не се рециклират. Хубаво си помислете: разделяте си чинно отпадъците, а се оказва, че ги хвърлят всички заедно на бунището.
Nine-tenths of all solid waste in the United States does not get recycled.
Многократните опаковки за храна са нож с две остриета. При сегашния глобален свят,точно многократните опаковки за храна, както многократните спринцовки ще са потенциален разносител на всякакви зарази и болести.
Навремето през соца киселото мляко беше в по-тънки, стъклени буркани. Ами крехко беше като захар. Малко по-рязко да пуснеш торбата с покупките и до там. Колко кисели млека и буркани са станали на сол.
Според мен, трябва да има някакъв размерен стандарт за стъклени опаковки. И да бъдат точно кратни размерите. Примерно за газирано 10х10х30 санта, за разни храни 20х20х15 (минус някакви милиметри за луфтове и уплътнения и ребра на касетката). Идеята е, да могат да се стекират стъклени амбалажи от различни размери в едни и същи касетки. Потребителите събират всичко в касетките и после ходят до магазина да ги върнат и да вземат нови. (разбира се, с автомобил или доставка).
Само че разни леви мекичари като кока-кола първи ще се направят на важни, щото искат техните стъкла да са нестандартни и "по-различни". Е, как да стане!? Навремето всички видове газирани бяха едни бутилки, кока-колата в други. Всичко, прясно, кисело мляко, газирани, бири, дори алкохолите трябва да ги набутат в стандартен тип стъклен амбалаж, кратен на ширина, дължина и височина с останалите опаковки.
Избягването на пластмасовите опаковки е начинът да не оставим идните поколения затънали в боклуци, които не стават за рециклиране.... .... Когато си носим храна за вкъщи, желателно е да ползваме съдове за многократна употреба.
Има и друг начин: ВСИЧКИ "пластмасови" продукти да се произвеждат от БЪРЗО РАЗГРАДИМИ НА "ЕКО'ФРЕНДЛИ" компоненти. Техннологията съществува от 20 + г, но оскъпява производството с към 50% (данни от преди 3-4 г).
ДА УТОЧНЯ: ОСКЪПЯВА "АМБАЛАЖА", който е някъде около 1 МИНУС процента на пакетованият СТАНДАРТЕН продукт.
Криво да седим, право да говорим-не става да опаковаш 3-4 пържоли Блак Ангус/Шероле или не дай боже Кобе'бийф в опакоФка "втора употреба", нали😀 Нито една свежо'напръскана с вода марулка в "хартиена торбичка"...Има "пластмасови амбалажи" без които НЕ МОЖЕ! Което МОЖЕ е да направиш амбалажите по "еко'френдли"😀
Нещо специфично от нашенско, с многодетните семейства: Тук е прието в многодетните семейства да се ползват пластмасови чинии, чаши и прибори ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА! Щото да миеш на 7-8 човека 2-3 пъти на ден "пасудата" е НЕИМОВЕРНО натоварване на "домакинята"+ ОГРОМЕН разход на питейна вода от чешмата. С 50% по скъпа "еко'френдли" пАсуда проблемът е решим положително в крайна сметка. Ама....аде де...
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhi
Има ли свидетелства за зарази през 70-те, 80-те...времената без торбички за еднократна употреба? Май си бяхме добре. Съвременният свят не може без пластмаси. Но в повечето случаи можем да минем и без тях - разглезени и мързеливи хора унищожават планетата.
Многократните опаковки за храна са нож с две остриета.При сегашния глобален свят,точно многократните опаковки за храна,както многократните спринцовки ще са потенциален разносителна всякакви зарази и болести.
Многократните опаковки са си твои - ти си ги носиш, ти си ги миеш. Рискът от зарази и болести не е по-голям от ползването вкъщи на чаши и чинии за многократна употреба.
Тези, които те карат да вярваш в абсурди, могат да те накарат и да вършиш зверства.
Волтер, 1765
Като съм ви почнал с фактите... Знаете ли, че през 1999-та година, когато населението на планетата е било 6 милиарда души, е можело цялото това население да бъде настанено удобно, в просторни къщи за всички, и то само в щата Тексас? Цялата останала сухоземна територия на планетата остава празна и ненаселена. Не знаехте, нали?
До коментар [#17] от "further":Има ли свидетелства за зарази през 70-те, 80-те...времената без торбички за еднократна употреба? Май си бяхме добре. Съвременният свят не може без пластмаси. Но в повечето случаи можем да минем и без тях - разглезени и мързеливи хора унищожават планетата.
Що се отнася до бутилките, пластмасови или стъклени: всичко опира до теглото, естествено.
Shipping glass can become expensive fast. This is because glass is typically more fragile and heavier than plastic, leading to higher freight costs. A plastic 2 fl. oz bottle may weigh only .023 lbs. while its glass counterpart weighs .177 lbs. This seems like a small difference when comparing a single bottle but when ordering pallets in bulk, it can add up to large figures that impact your profit margin. Additionally, even with extreme care in shipping, some glass bottles might break during handling.
Разбира се, че го правя. Имам две метални кутии и един термос за супи, и единствено с тях ходя до кулинарния магазин, когато не съм сготвил.
Тези, които те карат да вярваш в абсурди, могат да те накарат и да вършиш зверства.
Волтер, 1765
До коментар [#23] от "further":Разбирам, че кучето скача според тоягата. Моят отговор беше само срещу твоето твърдение за страшните зарази от торбичките за многократна употреба.
Цитирал съм изследване. Не съм си измислил фактите. При всички случаи има изследвания за торбичките за многократна употреба през 70-те и 80-те, ма не ми се занимава да търся.
По принцип е лесно, но трябва да бъдем научени/принудени. Отиваш в магазина и не можеш да купиш, защото нямаш съдове, в които да ти сложат. Прибираш се и готвиш или търговците ще измислят нещо за да не изпускат клиенти като теб - вероятно ще се появи някаква биоразградима опаковка, без пластмаса.
Най-логичната стъпка са биоразградими продукти от някакви биобоклуци. Преди години четох статия как английска химичка е направила такъв продукт от рибни отпадъци.
Разбира се, може да минем и към светлите шишета на соца. Всички знаем защо никой не искаше тъмно шише.
Комунизмът е кървава религия, която е избила поне 200 милиона от 1917 година.Повече по въпроса четете тук:
https://knizhen-pazar.net/offsale_products/books/1764162-chernata-kniga-na-komunizma-chast-1-2
Не ми вярвате? Тогава погледнете знамената и флаговете? Не стига ли? Тогава от мен да знаете, че мавзолея на ленин е копие на древноегипетски погребения. А ако не знаете фараоните са полубогове, които са били наследници на древноегипетските богове.
Според западните комунисти и отричащите очевидното всички от Маркс през Ленин, Сталин, та чак до Путин били "нацисти" и "фашисти".
Всичко, от което имаме нужда, е контейнери, в които гравитацията е "изключена" -- товарим всичко опаковано в стъкло; когато се счупи, го рециклираме на 100%. Ендгейм :-)))
Твой проблем си е в какво вярваш. Много по удобно е да ги метна в раницата, като знам, че няма да ми омажат гърба, защото са се разляли.
Тези, които те карат да вярваш в абсурди, могат да те накарат и да вършиш зверства.
Волтер, 1765
Младите се гнусят от термоси и канчета за многократна употреба.
Комунизмът е кървава религия, която е избила поне 200 милиона от 1917 година.Повече по въпроса четете тук:
https://knizhen-pazar.net/offsale_products/books/1764162-chernata-kniga-na-komunizma-chast-1-2
Не ми вярвате? Тогава погледнете знамената и флаговете? Не стига ли? Тогава от мен да знаете, че мавзолея на ленин е копие на древноегипетски погребения. А ако не знаете фараоните са полубогове, които са били наследници на древноегипетските богове.
Според западните комунисти и отричащите очевидното всички от Маркс през Ленин, Сталин, та чак до Путин били "нацисти" и "фашисти".
Не знам как може да не са им гнусни пластмасовите кофички с капак. Събират ги, както излизат от машината - дори не ги изплакват. Но явно си имат фенове като Онуфри.
Тези, които те карат да вярваш в абсурди, могат да те накарат и да вършиш зверства.
Волтер, 1765
Комунизмът е кървава религия, която е избила поне 200 милиона от 1917 година.Повече по въпроса четете тук:
https://knizhen-pazar.net/offsale_products/books/1764162-chernata-kniga-na-komunizma-chast-1-2
Не ми вярвате? Тогава погледнете знамената и флаговете? Не стига ли? Тогава от мен да знаете, че мавзолея на ленин е копие на древноегипетски погребения. А ако не знаете фараоните са полубогове, които са били наследници на древноегипетските богове.
Според западните комунисти и отричащите очевидното всички от Маркс през Ленин, Сталин, та чак до Путин били "нацисти" и "фашисти".
До коментар [#17] от "further":Има ли свидетелства за зарази през 70-те, 80-те...времената без торбички за еднократна употреба? Май си бяхме добре. Съвременният свят не може без пластмаси. Но в повечето случаи можем да минем и без тях - разглезени и мързеливи хора унищожават планетата.
Пълни глупости! През 70те, 80те се караше на пост и молитва. 1 буца сирене и 1 кашкавал за месеца, 1 пиле, и няколко пържоли. Повечко хляб и картофи. Събира се в няколко торби, носени на ръка. Не е като сега, всяка седмица пълниш количката и автомобила и бухаш от всичко по много. Руска салата и хайвер 2 пъти в годината, баклава 1 път. Луканката се реже на прозрачни резени, да четеш вестник. Всички бяха фиданки, нямаше сегашните 300 кила.
Помня като ходехме за кисело мляко с някаква купа, щото в магазина се доставяше в алуминиеви легени. И гювеча не го печахме вкъщи, а го носехме на фурната на бай Кольо. Дето сега е клуб на мотористите.
Баба ми харнеше дворните котки (7 бр.) с русенско варено и чат-пат с пастет Апетит + хляб от фурната. Всяка събота аз бях дежурен до БЕНАКС-а за кока-кола, като разкош за пицата.
Съдомиялни не ползвате ли? Съдомиялната е голяма работа! Също като пералнята. Сигурно не носят само гащи за еднократна употреба в многодетните семейства? И като си помисля, че мога да си сложа храната у нас (не на някакъв поход, на палатка или нещо такова) в пластмасова или хартиена паница настръхвам ... отвратително ми се вижда. Но естествено - разни хора, разни методи за справяне ...
[quote#18:"МОЙШЕ ТОЛКОЗ"][/quote] " ===== Има и друг начин: ВСИЧКИ "пластмасови" продукти да се произвеждат от БЪРЗО РАЗГРАДИМИ НА "ЕКО'ФРЕНДЛИ" компоненти. ===="
За съжаление, биопластмасите и биоразградимите пластмаси са частично и неефективно решение на проблема:
Когато тези пластмасови опаковки попаднат в реките и моретата (най-неприятното и трудно за почистване замърсяване), УВ лъчите не могат да ускорят разлагането им. А накрая, след десетки, стотици и хиляди години, те се разлагат като останалите пластмаси на микрочастици, които накрая попадат и в тялото на човека.
Като много други технологични постижения (изкопаеми горива, ядрена енергия и др.), пластмасите са полезни, но изхвърлянето им трябва да се контролира.
Докато не бъде намерено решение, трябва поне да пазим моретата от този боклук, защото глобално около 20% то попадналите в моретата пластмаси остават там и се трупат неразложени заради ниските температури и липсата на УВ.
Така хубаво описваш следващите няколко години в Европа :)) Виж не е лошо.. Ние имаме тренинг поне..
Аз пък си мисля, че това консуматорско мислене е лошо за нас, защото купуваме от ден за ден и ако стане нещо, някакво природно бедствие имаш 2 дена храна в хладилника... Ко правиш ?
Човек трябва да живее с мисълта, че всичко може да се обърка всеки момент и винаги да има план Б.. Пари за черни дни, да избягва заемите освен ако няма много много ясен план как бързо да се оттърве от тях и/или да ги умножи :)))
Много от главоболията в живота могат да бъдат елиминирани с малко предварително мислене..
Йовка е всестранно развита мисирка. От главен ковид-агитпроп стана "фронтови" репортер в украйна, а сега навлиза и в еко-талибанското поприще. Ама за пустите му грантове ще продаде и децата си.
зеленистите запознати ли са с ФАКТА, че многократно използваните торби за пазаруване носят зарази? С пластмасовите торби за еднократно пазаруване това няма как да се случи.
Аз от може би 10 години си ползвам платнени чанти за пазаруване. Само инцидентно ми се е налагало да взимам от магазина. Т.е. с това съм лишил океана от около 1000 пластмасови торбички. Ама аз съм си екоталибан/зеленист/хипи.
In the United States, we throw away 2.5 million plastic bottles every hour – about 42,000 per minute, or about 695 per second. But there’s an easy way to reduce your plastic use.
В Щатите изхвърляме 695 пластмасови бутилки в СЕКУНДА. Вж. един от горните линкове.
Имаше и мрежички, киселото мляко беше в бурканета, които миеш и връщаш. Както и бирата и лимонадата у шишета, а месото го завиваха в хартия(не найлон!), ама после, че и досега, някои смятат това за "изостаналост"... 🙄
Gimme All Your Lovin' https://youtu.be/Ae829mFAGGE
Да, и после тоя боклук отиваше на градското/селското депо, където си стоеше така на открито да се разлага и бездомните кучета да ровят в него... Мега хигиенично.
Между другото майка ми и до ден днешен си "хвърля кофата" (така казвахме вкъщи едно време, вместо "хвърлям боклука"). Кофата за боклук е постлана с хартия (едно време вестници, днес главно рекламни брошури, щото кой ти държи вестници вкъщи), като се напълни я изсипваш в кварталния контейнер, барабар с хартията, прибираш се, облепяш пак с хартия и готово. На всеки няколко изхвърляния я преплакваш в банята с топла вода и веро.
На мен лично това упражнение ми е малко гнусно да си призная, но нашите все още го правят по този начин. Хубавото е, че тази кофа вече се пълни значително по-бавно, защото хартията, пластмасата и стъклата ги събираме и изхвърляме отделно, а те са огромната част от боклука. "Главната" кофа е само за хранителни отпадъци, и обикновено я хвърляме когато почне да мирише, а не когато се напълни, защото за да се напълни трябват поне 2 седмици. А преди се хвърляше през ден.
Та идеята ми е - да, някои неща преди бяха по-добре, ама бяха така от немотия (съответно от пестене), а не щото хората масово са били хипер отговорни и загрижени. Далеч не всичко преди беше по-добре, просто се сещаме избирателно. Сега трябва да се научим положителните неща от миналото да ги правим съзнателно, въпреки че стандарта на живот ни позволява да удавим планетата в пластмаса.
Призовавам да се фокусираме, ние обсъждащите темата, върху реалности, какво може да се направи и какво не може да се направи в този конкретен момент. Призивите и нагласите за бъдещо задължаване на компаниите произвеждащи продукт който се нуждае от опаковка, тя да бъде от конкретен вид няма да сработят. Когато се калкулира новата цена на опаковката върху продукта или когато стане ясно, че за да се направи това, продукта трябва да се спре от производство поради недостиг или недостатъчно производители на този конкретен вид опаковки, инициаторите на тези призиви, особено в ЕС ще дръпнат спирачката, осъзнали реалността. В противен случай, ще се случи нормалното, а то е, производителите на продукти ще трябва да вдигнат цените драматично или да изберат пътя на надлъгване с проверяващи органи, лаборатории за контрол и т.н., купувайки китайски опаковки, уж сертифицирани. Ще последва скандал след скандал и съд след съд. За незапознати с бизнеса хора, сигурно звучи романтично как земята ще започне да се изчиства когато предприемем мерки и задължим производителите да опаковат продуктите си с опаковки от нишесте от царевица например. Има проблем обаче. Трябва това да е възможно и трябва някой да иска да го произведе. Не става със закони. Този който ще иска да произведе опаковката трябва да има печалба за да го направи. Преди всичко трябва да измисли технологията. Това са големи инвестиции ако въобще е възможно да се направи. Има гениални технолози и химици. В тях е надеждата на света. Ако могат да бъдат подпомогнати или поне да не им се пречи, те ще направят възможното. Няма да стане с решения на комисии или от форума на Дневник
Висококачествената хартия/картон, изработвани от слама/коноп/лозови пръчки/стебла от слънчоглед и т.н., са едно перспективно решение за опаковките без пластмаса, но еднократни. Нещо като картонените Тетрапак, но те пък имат тънък слой пластмаса. Новите разработки от горепосочените материали не съдържат полимери и са напълно рециклиращи се. Всеки ден слънцето и водата произвеждат суровини за тези материали, които днес хвърляме или оставяме неизползвани. При резитба на овошки или лозя се получават планини от материал, който се гори в пещи за биомаса. Половината му енергия отива за изсъхване, едва другата половина отива реално за енергия по предназначение. Конопът е неизчерпаем резерв на целулоза, но “двойното му предназначение” го прави труден за ползване в голям мащаб. Това е нефтът и пластмасата на бъдещето.
Като българин съм горд, че думата "неудачник" е незаменяема чуждица в българския език, заемка от руския език.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Тангра
Рейтинг: 1416 ЛюбопитноКога ще забраняват презервативите?????
Тангра
Рейтинг: 1416 ЛюбопитноИли поне да следват класическата технология и да започнат да ги правят от агнешки черва?
Тангра
Рейтинг: 1416 ЛюбопитноТрябва да се забранят и пластмасовите самобръсначки. Време е отново да ходим космати отдолу и отзад.
selqnin
Рейтинг: 2527 НеутралноПодкрепям!!!
Разумно решение!
Petko Boukov
Рейтинг: 776 НеутралноИзбягването на пластмасовите опаковки е начинът да не оставим идните поколения затънали в боклуци, които не стават за рециклиране. В човешкото тяло вече почти навсякъде се откриват микроскопични частици от пластмаса.
Тези, които те карат да вярваш в абсурди, могат да те накарат и да вършиш зверства. Волтер, 1765Стъклото и металът по-трудно се носят от магазина, но не застрашават здравето ни. Когато си носим храна за вкъщи, желателно е да ползваме съдове за многократна употреба.
Дреме ми какво ще ограничи Брюксел.
ДА!
дерибеев
Рейтинг: 2720 ВеселоВсичко това беше така през соца
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васfurther
Рейтинг: 491 НеутралноБрюксел запознат ли е с елементарния факт, че чиста вода, бутилирана в пластмасови бутилки, БУКВАЛНО спаси живота на милиони хора в Африка? И още: зеленистите запознати ли са с ФАКТА, че многократно използваните торби за пазаруване носят зарази? С пластмасовите торби за еднократно пазаруване това няма как да се случи.
Линк:
https://lluh.org/sites/lluh.org/files/docs/LIVE-IT-Sinclair-Article-Cross-Contamination-Reusable-Shopping-Bags.pdf?rsource=medical-center.lomalindahealth.org/sites/medical-center.lomalindahealth.org/files/docs/LIVE-IT-Sin
further
Рейтинг: 491 НеутралноЕто заключението на горното цитирано изследване:
Consumers almost never wash
reusable bags.
Bacteria were found in 99% of
reusable bags tested, but none in
new bags or plastic bags.
• Coliform bacteria were found
in 51% of the bags tested, with
generic E. coli in 8%.
• Bacteria were capable of growth
when stored in the trunks of cars.
• A potential risk of bacterial
cross-contamination is associated
with use of reusable bags to carry
groceries.
• Hand or machine washing reduced the numbers of bacteria in
reusable bags by > 99.9%.
• Instructions should be printed
on reusable bags, indicating that
they should be washed between
uses and that foods that are usually consumed raw should be separated from other food products
хм
Рейтинг: 1718 Неутралнополитическите отпадъци в България още не са се узрели за вендинг машини за опаковки, щото рийш ли на мутрите бизнеса ще е под заплаха, камо ли за такива "напредничави" еко-шмеко като негорене на италиански боклук, озаптяване на боклука ковачки и обезлесяването ...
въобще като стане дума за екология, западните предприятия и доста граждани отсрамват превзетите министерства, агенция по храните и златни кпп-та (а.к.а. наркоканалът на ОПГ ГЕП)
gost22
Рейтинг: 1314 ЛюбопитноЕдна трета от боклука са опаковки. Ми това са доста пари от заплати, които отиват в казана ей така. Може би, ако успеят да направят стъклените опаковки много по-леки, нещата с рециклирането ще се получат отлично, щото като икономика (спестяване на едни пари дългосрочно) имат видима файда.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...further
Рейтинг: 491 НеутралноСтъклото може да бъде рециклирано безкрайно.
Тони КОСТОВ
Рейтинг: 1315 Неутралнорумен гайтански догански какво ще гори тогава ?
further
Рейтинг: 491 НеутралноРециклирането е поредният спукан балон. Защо?
Един факт: 90% от твърдите отпадъци в Щатите не се рециклират. Хубаво си помислете: разделяте си чинно отпадъците, а се оказва, че ги хвърлят всички заедно на бунището.
Nine-tenths of all solid waste in the United States does not get recycled.
Линк:
https://www.rubicon.com/blog/statistics-trash-recycling/ #:~:text=Nine-tenths of all solid waste in the United,the items buried in landfills could be recycled.
Hawaii
Рейтинг: 6071 НеутралноМногократните опаковки за храна са нож с две остриета.
При сегашния глобален свят,точно многократните опаковки за храна,
както многократните спринцовки ще са потенциален разносител
на всякакви зарази и болести.
Тангра
Рейтинг: 1416 Неутрално[quote#12:"further"][/quote]
Навремето през соца киселото мляко беше в по-тънки, стъклени буркани.
Ами крехко беше като захар. Малко по-рязко да пуснеш торбата с покупките и до там. Колко кисели млека и буркани са станали на сол.
Според мен, трябва да има някакъв размерен стандарт за стъклени опаковки. И да бъдат точно кратни размерите. Примерно за газирано 10х10х30 санта, за разни храни 20х20х15 (минус някакви милиметри за луфтове и уплътнения и ребра на касетката). Идеята е, да могат да се стекират стъклени амбалажи от различни размери в едни и същи касетки.
Потребителите събират всичко в касетките и после ходят до магазина да ги върнат и да вземат нови. (разбира се, с автомобил или доставка).
Само че разни леви мекичари като кока-кола първи ще се направят на важни, щото искат техните стъкла да са нестандартни и "по-различни". Е, как да стане!?
Навремето всички видове газирани бяха едни бутилки, кока-колата в други.
Всичко, прясно, кисело мляко, газирани, бири, дори алкохолите трябва да ги набутат в стандартен тип стъклен амбалаж, кратен на ширина, дължина и височина с останалите опаковки.
further
Рейтинг: 491 НеутралноЩо слагате минуси под 8? Всичко споменато е фактологично??!!
МОЙШЕ ТОЛКОЗ
Рейтинг: 2503 НеутралноИма и друг начин: ВСИЧКИ "пластмасови" продукти да се произвеждат от БЪРЗО РАЗГРАДИМИ НА "ЕКО'ФРЕНДЛИ" компоненти. Техннологията съществува от 20 + г, но оскъпява производството с към 50% (данни от преди 3-4 г).
ДА УТОЧНЯ: ОСКЪПЯВА "АМБАЛАЖА", който е някъде около 1 МИНУС процента на пакетованият СТАНДАРТЕН продукт.
Криво да седим, право да говорим-не става да опаковаш 3-4 пържоли Блак Ангус/Шероле или не дай боже Кобе'бийф в опакоФка "втора употреба", нали😀 Нито една свежо'напръскана с вода марулка в "хартиена торбичка"...Има "пластмасови амбалажи" без които НЕ МОЖЕ! Което МОЖЕ е да направиш амбалажите по "еко'френдли"😀
Нещо специфично от нашенско, с многодетните семейства: Тук е прието в многодетните семейства да се ползват пластмасови чинии, чаши и прибори ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА! Щото да миеш на 7-8 човека 2-3 пъти на ден "пасудата" е НЕИМОВЕРНО натоварване на "домакинята"+ ОГРОМЕН разход на питейна вода от чешмата. С 50% по скъпа "еко'френдли" пАсуда проблемът е решим положително в крайна сметка. Ама....аде де...
До коментар [#5] от "Petko Boukov":
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhi
gogo2011
Рейтинг: 1230 НеутралноДо коментар [#17] от "further":
Има ли свидетелства за зарази през 70-те, 80-те...времената без торбички за еднократна употреба? Май си бяхме добре. Съвременният свят не може без пластмаси. Но в повечето случаи можем да минем и без тях - разглезени и мързеливи хора унищожават планетата.
BiGman
Рейтинг: 6278 ВеселоДо коментар [#1] от "Тангра":
Явно си радетел за увеличèние на раждаемостта...но пък се питам, това ли е проблема на третата възраст...
Petko Boukov
Рейтинг: 776 НеутралноМногократните опаковки са си твои - ти си ги носиш, ти си ги миеш. Рискът от зарази и болести не е по-голям от ползването вкъщи на чаши и чинии за многократна употреба. Тези, които те карат да вярваш в абсурди, могат да те накарат и да вършиш зверства. Волтер, 1765
further
Рейтинг: 491 НеутралноКато съм ви почнал с фактите... Знаете ли, че през 1999-та година, когато населението на планетата е било 6 милиарда души, е можело цялото това население да бъде настанено удобно, в просторни къщи за всички, и то само в щата Тексас? Цялата останала сухоземна територия на планетата остава празна и ненаселена. Не знаехте, нали?
Линк:
https://improbable.com/teach/lessons2002/people-in-texas.html
further
Рейтинг: 491 НеутралноГовориш за времето, когато населението беше 4 милиарда? Нали разбираш, че аналогията ти не работи?
further
Рейтинг: 491 НеутралноЧовечеството не може да съществува без пластмаси. Цялата инфраструктура и всички услуги са организирани спрямо продукцията и употребата на пластмаса.
Онуфри
Рейтинг: 1603 ВеселоНякой пречи ли ти?
Ама не го правиш нали?
п.п. Ай сиктир с тези кухи лозунги!!!
Дайте да дадем ...
: ))))))))))))))) Имало едно време ссср! Маргарет Татчър: "Комунизмът свършва тогава, когато свършат чуждите пари, които харчиш!"
further
Рейтинг: 491 НеутралноЩо се отнася до бутилките, пластмасови или стъклени: всичко опира до теглото, естествено.
Shipping glass can become expensive fast. This is because glass is typically more fragile and heavier than plastic, leading to higher freight costs. A plastic 2 fl. oz bottle may weigh only .023 lbs. while its glass counterpart weighs .177 lbs. This seems like a small difference when comparing a single bottle but when ordering pallets in bulk, it can add up to large figures that impact your profit margin. Additionally, even with extreme care in shipping, some glass bottles might break during handling.
Линк:
https://www.thecarycompany.com/insights/articles/glass-vs-plastic-packaging #:~:text=A plastic 2 fl. oz bottle may weigh,to large figures that impact your profit margin.
gogo2011
Рейтинг: 1230 НеутралноДо коментар [#23] от "further":
Разбирам, че кучето скача според тоягата. Моят отговор беше само срещу твоето твърдение за страшните зарази от торбичките за многократна употреба.
Petko Boukov
Рейтинг: 776 НеутралноРазбира се, че го правя. Имам две метални кутии и един термос за супи, и единствено с тях ходя до кулинарния магазин, когато не съм сготвил. Тези, които те карат да вярваш в абсурди, могат да те накарат и да вършиш зверства. Волтер, 1765
Онуфри
Рейтинг: 1603 Весело[quote#28:"Petko Boukov"][/quote]
Имало едно време ссср! Маргарет Татчър: "Комунизмът свършва тогава, когато свършат чуждите пари, които харчиш!"вЕрвам ти!
: )))
further
Рейтинг: 491 НеутралноЦитирал съм изследване. Не съм си измислил фактите. При всички случаи има изследвания за торбичките за многократна употреба през 70-те и 80-те, ма не ми се занимава да търся.
gogo2011
Рейтинг: 1230 НеутралноДо коментар [#25] от "Онуфри":
По принцип е лесно, но трябва да бъдем научени/принудени. Отиваш в магазина и не можеш да купиш, защото нямаш съдове, в които да ти сложат. Прибираш се и готвиш или търговците ще измислят нещо за да не изпускат клиенти като теб - вероятно ще се появи някаква биоразградима опаковка, без пластмаса.
trollhunter
Рейтинг: 3512 НеутралноНай-логичната стъпка са биоразградими продукти от някакви биобоклуци. Преди години четох статия как английска химичка е направила такъв продукт от рибни отпадъци.
Комунизмът е кървава религия, която е избила поне 200 милиона от 1917 година.Повече по въпроса четете тук: https://knizhen-pazar.net/offsale_products/books/1764162-chernata-kniga-na-komunizma-chast-1-2 Не ми вярвате? Тогава погледнете знамената и флаговете? Не стига ли? Тогава от мен да знаете, че мавзолея на ленин е копие на древноегипетски погребения. А ако не знаете фараоните са полубогове, които са били наследници на древноегипетските богове. Според западните комунисти и отричащите очевидното всички от Маркс през Ленин, Сталин, та чак до Путин били "нацисти" и "фашисти".Разбира се, може да минем и към светлите шишета на соца. Всички знаем защо никой не искаше тъмно шише.
further
Рейтинг: 491 НеутралноВсичко, от което имаме нужда, е контейнери, в които гравитацията е "изключена" -- товарим всичко опаковано в стъкло; когато се счупи, го рециклираме на 100%. Ендгейм :-)))
Petko Boukov
Рейтинг: 776 НеутралноТвой проблем си е в какво вярваш. Много по удобно е да ги метна в раницата, като знам, че няма да ми омажат гърба, защото са се разляли. Тези, които те карат да вярваш в абсурди, могат да те накарат и да вършиш зверства. Волтер, 1765
Онуфри
Рейтинг: 1603 ВеселоРазбира се, както също е мой проблем да не вярвам на раздувките ти!!!
: ))) Имало едно време ссср! Маргарет Татчър: "Комунизмът свършва тогава, когато свършат чуждите пари, които харчиш!"
trollhunter
Рейтинг: 3512 НеутралноДо коментар [#28] от "Petko Boukov":
Комунизмът е кървава религия, която е избила поне 200 милиона от 1917 година.Повече по въпроса четете тук: https://knizhen-pazar.net/offsale_products/books/1764162-chernata-kniga-na-komunizma-chast-1-2 Не ми вярвате? Тогава погледнете знамената и флаговете? Не стига ли? Тогава от мен да знаете, че мавзолея на ленин е копие на древноегипетски погребения. А ако не знаете фараоните са полубогове, които са били наследници на древноегипетските богове. Според западните комунисти и отричащите очевидното всички от Маркс през Ленин, Сталин, та чак до Путин били "нацисти" и "фашисти".Младите се гнусят от термоси и канчета за многократна употреба.
Petko Boukov
Рейтинг: 776 НеутралноНе знам как може да не са им гнусни пластмасовите кофички с капак. Събират ги, както излизат от машината - дори не ги изплакват. Но явно си имат фенове като Онуфри. Тези, които те карат да вярваш в абсурди, могат да те накарат и да вършиш зверства. Волтер, 1765
trollhunter
Рейтинг: 3512 ВеселоДо коментар [#37] от "Petko Boukov":
Комунизмът е кървава религия, която е избила поне 200 милиона от 1917 година.Повече по въпроса четете тук: https://knizhen-pazar.net/offsale_products/books/1764162-chernata-kniga-na-komunizma-chast-1-2 Не ми вярвате? Тогава погледнете знамената и флаговете? Не стига ли? Тогава от мен да знаете, че мавзолея на ленин е копие на древноегипетски погребения. А ако не знаете фараоните са полубогове, които са били наследници на древноегипетските богове. Според западните комунисти и отричащите очевидното всички от Маркс през Ленин, Сталин, та чак до Путин били "нацисти" и "фашисти".Някой веднага ти е набичил минус.
Тангра
Рейтинг: 1416 НеутралноПълни глупости!
През 70те, 80те се караше на пост и молитва.
1 буца сирене и 1 кашкавал за месеца, 1 пиле, и няколко пържоли.
Повечко хляб и картофи.
Събира се в няколко торби, носени на ръка.
Не е като сега, всяка седмица пълниш количката и автомобила и бухаш от всичко по много. Руска салата и хайвер 2 пъти в годината, баклава 1 път. Луканката се реже на прозрачни резени, да четеш вестник.
Всички бяха фиданки, нямаше сегашните 300 кила.
Онуфри
Рейтинг: 1603 ВеселоОнуфри не пие НИЩО от пластмасови посуда!
п.п. Набий си го в главата!
: )))) Имало едно време ссср! Маргарет Татчър: "Комунизмът свършва тогава, когато свършат чуждите пари, които харчиш!"
Онуфри
Рейтинг: 1603 Весело[quote#39:"Тангра"][/quote]
Имало едно време ссср! Маргарет Татчър: "Комунизмът свършва тогава, когато свършат чуждите пари, които харчиш!"++++++++++++++++++++++++++
jmf29537805
Рейтинг: 609 НеутралноПомня като ходехме за кисело мляко с някаква купа, щото в магазина се доставяше в алуминиеви легени.
И гювеча не го печахме вкъщи, а го носехме на фурната на бай Кольо. Дето сега е клуб на мотористите.
Разредител
Рейтинг: 23 НеутралноДо коментар [#39] от "Тангра":
Троле, През 80-те си бил на дедо ти в ...
Баба ми харнеше дворните котки (7 бр.) с русенско варено и чат-пат с пастет Апетит + хляб от фурната.
Всяка събота аз бях дежурен до БЕНАКС-а за кока-кола, като разкош за пицата.
idianata
Рейтинг: 796 НеутралноДо коментар [#18] от "МОЙШЕ ТОЛКОЗ":
Съдомиялни не ползвате ли? Съдомиялната е голяма работа! Също като пералнята. Сигурно не носят само гащи за еднократна употреба в многодетните семейства? И като си помисля, че мога да си сложа храната у нас (не на някакъв поход, на палатка или нещо такова) в пластмасова или хартиена паница настръхвам ... отвратително ми се вижда. Но естествено - разни хора, разни методи за справяне ...
Роси
Рейтинг: 7361 НеутралноВсичко с времето си. И това ще изезне някой ден. Лошото е, че дотогава всичко ще се зарине с пластмасови боклуци и сушата, и океаните.
swy46682091
Рейтинг: 592 Неутрално[quote#18:"МОЙШЕ ТОЛКОЗ"][/quote]
" ===== Има и друг начин: ВСИЧКИ "пластмасови" продукти да се произвеждат от БЪРЗО РАЗГРАДИМИ НА "ЕКО'ФРЕНДЛИ" компоненти. ===="
За съжаление, биопластмасите и биоразградимите пластмаси са частично и неефективно решение на проблема:
https://www.explainthatstuff.com/bioplastics.html
Когато тези пластмасови опаковки попаднат в реките и моретата (най-неприятното и трудно за почистване замърсяване), УВ лъчите не могат да ускорят разлагането им. А накрая, след десетки, стотици и хиляди години, те се разлагат като останалите пластмаси на микрочастици, които накрая попадат и в тялото на човека.
Като много други технологични постижения (изкопаеми горива, ядрена енергия и др.), пластмасите са полезни, но изхвърлянето им трябва да се контролира.
За съжаление, и рециклирането в момента не върви:
https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-11347473/Plastic-recycling-remains-myth-Greenpeace-study.html
Докато не бъде намерено решение, трябва поне да пазим моретата от този боклук, защото глобално около 20% то попадналите в моретата пластмаси остават там и се трупат неразложени заради ниските температури и липсата на УВ.
Ramon Asvalda
Рейтинг: 1783 ВеселоДо коментар [#39] от "Тангра":
Така хубаво описваш следващите няколко години в Европа :)) Виж не е лошо.. Ние имаме тренинг поне..
Аз пък си мисля, че това консуматорско мислене е лошо за нас, защото купуваме от ден за ден и ако стане нещо, някакво природно бедствие имаш 2 дена храна в хладилника... Ко правиш ?
Човек трябва да живее с мисълта, че всичко може да се обърка всеки момент и винаги да има план Б.. Пари за черни дни, да избягва заемите освен ако няма много много ясен план как бързо да се оттърве от тях и/или да ги умножи :)))
Много от главоболията в живота могат да бъдат елиминирани с малко предварително мислене..
Bond007
Рейтинг: 347 НеутралноЙовка е всестранно развита мисирка. От главен ковид-агитпроп стана "фронтови" репортер в украйна, а сега навлиза и в еко-талибанското поприще. Ама за пустите му грантове ще продаде и децата си.
Yard
Рейтинг: 1655 НеутралноАми мийти ги тия чанти бе, господине.
Аз от може би 10 години си ползвам платнени чанти за пазаруване. Само инцидентно ми се е налагало да взимам от магазина. Т.е. с това съм лишил океана от около 1000 пластмасови торбички. Ама аз съм си екоталибан/зеленист/хипи.
Тангра
Рейтинг: 1416 ВеселоКви улични котки сте имали в София, бе шопе, тук куче да вържеш няма да изкара зимата.
Котки имахме в Бургас и Варна.
further
Рейтинг: 491 Неутрално[quote#49:"Yard"][/quote]
Голямо спестяване си направил, ахахахах:
In the United States, we throw away 2.5 million plastic bottles every hour – about 42,000 per minute, or about 695 per second. But there’s an easy way to reduce your plastic use.
В Щатите изхвърляме 695 пластмасови бутилки в СЕКУНДА. Вж. един от горните линкове.
Yard
Рейтинг: 1655 НеутралноДо коментар [#51] от "further":
Ай стига бе, верно ли аз като един човек съм по-малко от 300 милиона американци???
rainbou1
Рейтинг: 1425 НеутралноЗа торбите за боклук никой нищо не казва..
Едно време имаше кофи за боклук, хвърляш, миеш и продължаваш.
Сега всичко в пластмасови торби.
ZZ Top
Рейтинг: 746 НеутралноИмаше и мрежички, киселото мляко беше в бурканета, които миеш и връщаш. Както и бирата и лимонадата у шишета, а месото го завиваха в хартия(не найлон!), ама после, че и досега, някои смятат това за "изостаналост"... 🙄 Gimme All Your Lovin' https://youtu.be/Ae829mFAGGE
Mike
Рейтинг: 637 НеутралноДа, и после тоя боклук отиваше на градското/селското депо, където си стоеше така на открито да се разлага и бездомните кучета да ровят в него... Мега хигиенично.
Между другото майка ми и до ден днешен си "хвърля кофата" (така казвахме вкъщи едно време, вместо "хвърлям боклука"). Кофата за боклук е постлана с хартия (едно време вестници, днес главно рекламни брошури, щото кой ти държи вестници вкъщи), като се напълни я изсипваш в кварталния контейнер, барабар с хартията, прибираш се, облепяш пак с хартия и готово. На всеки няколко изхвърляния я преплакваш в банята с топла вода и веро.
На мен лично това упражнение ми е малко гнусно да си призная, но нашите все още го правят по този начин. Хубавото е, че тази кофа вече се пълни значително по-бавно, защото хартията, пластмасата и стъклата ги събираме и изхвърляме отделно, а те са огромната част от боклука. "Главната" кофа е само за хранителни отпадъци, и обикновено я хвърляме когато почне да мирише, а не когато се напълни, защото за да се напълни трябват поне 2 седмици. А преди се хвърляше през ден.
Та идеята ми е - да, някои неща преди бяха по-добре, ама бяха така от немотия (съответно от пестене), а не щото хората масово са били хипер отговорни и загрижени. Далеч не всичко преди беше по-добре, просто се сещаме избирателно. Сега трябва да се научим положителните неща от миналото да ги правим съзнателно, въпреки че стандарта на живот ни позволява да удавим планетата в пластмаса.
Mike
Рейтинг: 637 НеутралноА от какво яде и пие Онуфри, дето през цялото време тука е големия фен на еднократните опаковки, дето били супер хигиенични?
valiopc
Рейтинг: 231 НеутралноПризовавам да се фокусираме, ние обсъждащите темата, върху реалности, какво може да се направи и какво не може да се направи в този конкретен момент.
Призивите и нагласите за бъдещо задължаване на компаниите произвеждащи продукт който се нуждае от опаковка, тя да бъде от конкретен вид няма да сработят. Когато се калкулира новата цена на опаковката върху продукта или когато стане ясно, че за да се направи това, продукта трябва да се спре от производство поради недостиг или недостатъчно производители на този конкретен вид опаковки, инициаторите на тези призиви, особено в ЕС ще дръпнат спирачката, осъзнали реалността. В противен случай, ще се случи нормалното, а то е, производителите на продукти ще трябва да вдигнат цените драматично или да изберат пътя на надлъгване с проверяващи органи, лаборатории за контрол и т.н., купувайки китайски опаковки, уж сертифицирани. Ще последва скандал след скандал и съд след съд.
За незапознати с бизнеса хора, сигурно звучи романтично как земята ще започне да се изчиства когато предприемем мерки и задължим производителите да опаковат продуктите си с опаковки от нишесте от царевица например. Има проблем обаче. Трябва това да е възможно и трябва някой да иска да го произведе. Не става със закони. Този който ще иска да произведе опаковката трябва да има печалба за да го направи. Преди всичко трябва да измисли технологията. Това са големи инвестиции ако въобще е възможно да се направи.
Има гениални технолози и химици. В тях е надеждата на света. Ако могат да бъдат подпомогнати или поне да не им се пречи, те ще направят възможното. Няма да стане с решения на комисии или от форума на Дневник
Торбеш
Рейтинг: 1584 НеутралноВисококачествената хартия/картон, изработвани от слама/коноп/лозови пръчки/стебла от слънчоглед и т.н., са едно перспективно решение за опаковките без пластмаса, но еднократни.
Като българин съм горд, че думата "неудачник" е незаменяема чуждица в българския език, заемка от руския език.Нещо като картонените Тетрапак, но те пък имат тънък слой пластмаса.
Новите разработки от горепосочените материали не съдържат полимери и са напълно рециклиращи се. Всеки ден слънцето и водата произвеждат суровини за тези материали, които днес хвърляме или оставяме неизползвани. При резитба на овошки или лозя се получават планини от материал, който се гори в пещи за биомаса. Половината му енергия отива за изсъхване, едва другата половина отива реално за енергия по предназначение.
Конопът е неизчерпаем резерв на целулоза, но “двойното му предназначение” го прави труден за ползване в голям мащаб.
Това е нефтът и пластмасата на бъдещето.
Софианец
Рейтинг: 606 НеутралноБрюкселските зелки защо нищо не казват за тоалетната хартия за многократна употреба?
хм
Рейтинг: 1718 НеутралноДо коментар [#58] от "Торбеш":
е то ако легализират конопа, всички останали проблеми ще станат второстепенни :-)