
© Reuters
От 1 януари граничните проверки на летището в Загреб по шенгенски дестинации ще паднат, както и тези по сухопътните граници със Словения и Унгария
Осем от най-известните правозащитни организации, сред които "Амнести интернешънъл", Human Rights Watch, Oxfam и Европейският център за бежанците и изгнаниците обявиха в четвъртък, че решението Хърватия да влезе в Шенген "показва незачитане на ангажимента на ЕС за фундаментални права".
Според подписалите обръщението "това създава лош прецедент за бъдещи разширявания на Шенген и за намерението на ЕС да наложи спазването на стандартите за правата на човека в Шенгенската зона".
Водещите правозащитни и хуманитарни организации смятат, че съществуват "обосновани съобщения за чести нарушения на европейското и международното право в областта на правата на човека от хърватските власти и гранични служители".
По-специално те твърдят, че имат доказателства, че хърватските власти са отказвали достъп и убежище на бежанци, участвали са в колективни експулсации на търсещи убежище, включително насилствени отблъсквания, както и че Хърватия отхвърля почти 90% от жалбите за полицейски нарушения спрямо мигрантите.
Подписалите цитират данни на Датския съвет за бежанците в Босна и Херцеговина, според които от август до края на ноември 1395 души са съобщили, че са били незаконно върнати от Хърватия в Босна и Херцеговина.
Неправителствените организации обвиняват Загреб, че не е провел задълбочени разследвания на сигналите за изблъскване на мигранти от европейска територия и други нарушения на полицията и да потърси отговорност от виновните.
Правозащитните организации смятат, че въведеният по искане на Европейската комисия механизъм за наблюдение на границите не е независим от правителството и настояват той да има "достатъчно ресурси и стабилен мандат за наблюдение на свързаните с границите операции навсякъде на територията на Хърватия", както и да гарантира бързо разследване и наказване на нарушенията на човешките права.
Европейска криза
Неправителствените организации казват, че "през годините институциите на ЕС многократно си затваряха очите за непреодолими доказателства за системни нарушения на човешките права по външните граници на ЕС, включително в Хърватия, и възнаграждаваха жестоките тактики, които укрепваха границите и не позволяваха на хората, търсещи защита, да влязат в ЕС".
Изявлението беше разпространено, след като шенгенските държави гласуваха единодушно за влизането на Хърватия в Шенген от 1 януари и отхвърлиха кандидатурите на България и Румъния, заради възражения на Нидерландия и Австрия срещу София и на Австрия срещу Букурещ.