Страните в ЕС се съгласиха да дадат на Босна статут на кандидат за еврочленство

Страните в ЕС се съгласиха да дадат на Босна статут на кандидат за еврочленство

© Reuters



Съветът на Европейския съюз по общи въпроси се съгласи във вторник, че Босна трябва да стане официален кандидат за членство в 27-членния блок. Препоръката ще трябва да бъде одобрена от лидерите на ЕС в четвъртък, казаха дипломати, цитирани от "Ройтерс".


Босна ще се присъедини към други кандидати за членство в ЕС - Албания, Молдова, Република Северна Македония, Черна гора, Сърбия, Турция и Украйна - в процес, който може да отнеме много години и включва сложни преговори за адаптиране на местните закони, за да съответстват на тези на ЕС.


Турция например е кандидат за членство в ЕС от 1999 г.




"Това беше част от заключенията за разширяването, които бяха договорени тази сутрин", каза дипломат от ЕС.


"И с ясното условие, че реформите, определени от комисията, и 14-те ключови реформи, договорени през 2019 г., трябва да бъдат изпълнени, преди да започнат преговорите", допълни дипломатът.


"Това е политически сигнал в светлината на настоящата геополитическа ситуация", каза още той.


През октомври еврокомисията препоръча на Босна да бъде даден статут на кандидат, при условие че това укрепва демокрацията и се заеме сериозно с реформите, особено в областта на върховенството на правото.


Косово ще подаде кандидатура


Министър-председателят на Косово Албин Курти съобщи, че тази седмица Косово ще подаде кандидатурата си за членство в Европейския съюз, предадоха "Косова прес" и БТА.


На правителствено заседание днес Курти каза, че Косово е изпълнило условията за получаване на статута на страна - кандидат за членство в ЕС.


"Европейският съюз е място на мир, сигурност, равенство и просперитет и затова мястото на Република Косово като страна, която обича мира, е в този общ дом", каза Курти, цитиран от "Ройтерс".

Преди евентуално членство Косово трябва да постигне споразумение със Сърбия за нормализиране на отношенията, отбелязва агенцията. ЕС вече работи по сделка, на която се надява и двете страни да се съгласят в рамките на година.
Сръбски протестиращи в Северно Косово блокираха главни пътища през последните дни и имаше престрелки с косовската полиция след арестуването на бивш сръбски полицай на фона на нарастващото напрежение между властите и сръбското малцинство в Косово.


Напрежението между Белград и Прищина е постоянно, откакто Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г. Европейският съюз и САЩ опитват да помогнат на двете страни да нормализират отношенията си, но засега без успех.


Косово е признато за независима държава от около 110 държави, но не и от Сърбия, Русия, Китай и пет страни членки на ЕС - Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания.

Има нежелание за разширяване на съюза сред 27-те страни - членки на ЕС, но нахлуването на Русия в Украйна допринесе за влагане на усилия за подобряване на отношенията с шестте страни от Западните Балкани - Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Република Северна Македония и Сърбия, отбелязва "Ройтерс".
Косово е единствената страна в региона, която досега не е кандидатствала за членство в блока.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK