
© Reuters
Втора вълна от протести и стачки във Франция е в ход срещу плановете на президента Еманюел Макрон да повиши възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години, съобщи Би Би Си.
Осем големи синдиката участват в стачката, която доведе до прекъсвания в обществения транспорт и работата в петролни рафинерии, както и на заниманията в хиляди училища.
Стотици хиляди хора участваха в протестни шествията цяла Франция, като няколко града те са повече от първата национална стачка на 19 януари.
Според полицията само в Париж в демонстрациите са се включили над 87 хил. души, съобщи Ройтерс. Според синдикатите те са били поне половин милион - със 100 хил. души повече от първата национална стачка.
В Нант на улиците са излезли 65 хил. души, около 45 хил. са протестирали в Лион и около 70 хил. в Бордо, по данни на профсъюзите.
Вътрешното министерство съобщи за общо 1.27 млн. протестиращи в цяла Франция. Според синдикатите около 2.8 млн. души са се включили в демонстрациите срещу пенсионната реформа във вторник.
Проучванията на общественото мнение показват, че две трети от избирателите са против промените, които влизат в Националното събрание следващата седмица.
Съобщава се, че 11 хил. полицаи са охранявали демонстрациите, провеждащи се в около 200 малки и големи градове.
Стачката доведе до блокирането на голяма част от транспорта, като само един от всеки три високоскоростни влака се е движил, както и едва две линии на метрото в Париж.
Според синдиката CGT поне три четвърти от работниците в големите петролни рафинерии и депа за гориво на "Тотал Енержи" не са се явили на работа, въпреки че компанията каза, че броят им е много по-нисък.
Електроцентралите съобщиха за намалено производство заради стачката в основната електрическа компания EDF. Един от основните синдикати на учителите обяви, че около 55% от учителите в средните училища не са се явили в клас, въпреки че правителството изчислява, че са стачкували малко над една четвърт. от преподавателите, съобщава Би Би Си.
© Reuters Парижката гара "Монпарнас" остана празна в сутрешния пиков час заради националната стачка, подкрепена и от жп работниците
Правителството даде да се разбере, че може да промени част от детайлите на реформата, но няма да отстъпи от основната идея за повишаване на възрастта за пенсиониране с две години.
На 62 години възрастта за пенсиониране във Франция е по-ниска от повечето други страни в Западна Европа. Италия и Германия се придвижиха към повишаване на официалната възраст за пенсиониране до 67 години, докато възрастта за пенсиониране в Испания е 65 години, а във Великобритания е 66 години, напомня Би Би Си.
Икономистът проф. Филип Агион казва пред британската обществена медия, че реформите са необходими, тъй като Франция има структурен дефицит от около 13 милиарда евро и повишаването на възрастта за пенсиониране би помогнало за увеличаване на нивото на заетост във Франция.
"Това ще даде доверие на правителството да направи някои инвестиции в образованието, в болничната система, която трябва да подобри, и повече инвестиции в иновации и зелена индустриализация", казва Агион пред Би Би Си.