
© Reuters
Никола Стърджън
Никола Стърджън обяви, че подава оставка като първи министър на Шотландия след повече от осем години на поста, предаде "Ройтерс".
Тя поясни на пресконференция в Единбург, че ще остане лидер на шотландското правителство до намирането на наследник, и подчерта, че решението не е свързано със скорошни краткосрочни въпроси.
"Това решение идва от по-задълбочена и дългосрочна оценка", подчерта Стърджън, добавяйки, че "да дадеш абсолютно всичко от себе си на тази работа е единственият начин да я вършиш".
Стърджън обяви, че ще се оттегли като лидер на управляващата Шотландска национална партия, като каза, че едно свежо лице би имало по-голям шанс да преодолее политическото разделение и че тя е станала твърде поляризираща фигура - и твърде уморена - за да продължи да води тази борба.
Тя се превърна в най-дълго управлявалия първи министър на страната, отбелязва Би Би Си.
"Ройтерс" припомня, че Стърджън доведе партията си до забележителен успех на изборите в Обединеното кралство през 2015 г., Тя спечели 56 от 59 места в Шотландия и я утвърди като третата по големина партия във Великобритания, преди да запази контрола над шотландския парламент на по-скорошни избори.
Битката за независимостта
Стърджън претърпя удар през ноември, когато Върховният съд на Обединеното кралство постанови, че шотландското правителство не може да проведе втори референдум без одобрението на британския парламент.
Тя каза в отговор, че ще превърне следващите британски избори в де факто референдум, за да засили натиска върху Уестминстър да разреши нов вот.
"За да постигнем това, трябва да преодолеем разделението в шотландската политика", каза тя. "И моята преценка сега е, че един нов лидер ще бъде по-способен да направи това", допълни Стърджън, като заяви, че винаги е вярвала, "че нито един човек не трябва да бъде доминиращ в която и да е система твърде дълго".
Наскоро Стърджън стана част от спор за политиките за транссексуалните хора, след като Шотландия прие законопроект за реформа, улесняващ юридическата промяна на пола за жителите на провинцията.
Консервативното правителство на министър-председателя Риши Сунак заяви, че ще блокира законопроекта, като за първи път се възползва от правото си да наложи вето на шотландски закон, тъй като той ще има по-широко въздействие върху Обединеното кралство.
"След нея почти се създава вакуум, защото сега няма никой, който да е ясен и очевиден наследник, който да поеме управлението", коментира пред "Ройтерс" малко преди обявяването на оставката Антъни Уелс, ръководител на европейските политически и социални изследвания в YouGov UK.
Той каза, че силата на Стърджън на върха на партията е сдържала вътрешни спорове за пътя напред.