
© Reuters
Еманюел Макрон
Френското правителство ще бъде изправено пред два вота на недоверие в понеделник заради наложената от президента Еманюел Макрон пенсионна реформа, съобщи Би Би Си.
Премиерът Елизабет Борн използва конституционно правомощие, за да прокара законопроекта без гласуване през долната камара на парламента миналата седмица, което извади отново хиляди французи на улицата.
Исканията за вот на недоверие бяха внесени от центристки депутати и от крайнодясното Национално обединение, като парламентът трябва да ги обсъди от 17 ч. българско време, а гласуването ще е по-късно вечерта.
Ако предложенията за вот на недоверие успеят, президентът Еманюел Макрон няма да бъде изложен на риск да загуби работата си, но позициите на премиера Борн и правителството ще бъдат застрашени, пише Би Би Си.
Президентът Макрон може или да назначи ново правителство, или да разпусне парламента и да свика предсрочни и избори. Законът за пенсионната реформа също ще бъде анулиран.
Ако предложенията за вот на недоверие са неуспешни, законопроектът за повишаване на възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години ще влезе в сила.
Макрон твърди, че застаряващото население на Франция прави настоящата пенсионна схема непосилна. Но това не е чувство, споделяно от всички в парламента.
Авторът на един от двата вота на недоверие Шарл дьо Курсон каза, че отстраняването на правителството е "единственият начин за спиране на социалната и политическа криза в тази страна", съобщава агенция "Франс прес".
За да свалят правителството, опонентите на Макрон се нуждаят от подкрепата на мнозинството от 577-те депутати в съюз, който ще трябва да обхваща от твърдата левица до крайната десница.
Френската републиканска партия има 61 места, а миналата седмица техният лидер Ерик Сиоти каза, че няма да подкрепят предложенията за вот на недоверие. Въпреки това той каза, че решението да се използва конституцията, за да се заобиколи парламентът е "резултат от много години на политически провали", които демонстрират "дълбока криза в нашата конституция".
Решението да се използва конституционното правомощие за прокарване на закон без гласуване в долната камара разгневи мнозина във Франция, като протестиращите се сблъскаха с полицията през уикенда.