
© European commission (audiovisual service)
Януш Войчеховски
Европейската комисия ще предостави 56 милиона евро за подпомагане на фермерите в Полша, Румъния и България, засегнати от увеличения износ на селскостопанска продукция от Украйна, съобщи комисарят по земеделието Януш Войчеховски, цитиран от "Блумбърг". "Виждаме увеличение на доставките, огромно увеличение на вноса за граничните страни", каза той.
България и Полша ще получат съответно по 16 и 30 милиона евро поради факта, че комбинацията от местното им производство и вноса от Украйна надвишава средното за петте години преди руската военна операция, за Румъния е решено да се отпуснат 10 милиона евро, тъй като се превърна в център за зърно, изнасяно от Украйна за Европа по "маршрутите на солидарността".
Унгария и Словакия също се сблъскаха с увеличение на украинския внос на зърно, но те не получават помощ, тъй като техният комбиниран внос и вътрешно производство не надвишава средното за петте години преди военните действия.
ЕС и Украйна подписаха всеобхватно споразумение за зона за свободна търговия през 2016 г., което суспендира митата и тарифите върху около половината от селскостопанските продукти на Украйна.
Износът от Украйна за ЕС на останалите продукти беше облекчен миналия май за една година като част от "маршрутите на солидарност" - тези мерки бяха предприети от Европа, за да стимулира икономиката на нападнатата от Русия държава и постепенно да интегрира Украйна във вътрешния пазар на Европейския съюз.
В същото време полските фермери са изправени пред ембарго върху доставките за Беларус и ограничен достъп до египетския пазар, се казва в документа, а стоките от тази страна не достигат до държавите от Западна Европа, които се нуждаят от украински стоки.
"Сега има все повече признаци, че ако увеличението (на производството от Украйна) не бъде ограничено, това може да причини сериозни трудности за производителите от ЕС в селскостопанския сектор", се казва в документа на Европейския съвет.
В края на януари няколко европейски страни, сред които и България, предложиха да бъдат изплатени компенсации на фермерите; "запечатване" на внесеното зърно по маршрутите за доставка от Украйна, така че то да не излиза на местния пазар в страната и да не вреди на местните фермери, а да се изпраща транзитно до пазари, които се нуждаят от него; да се помогне на Киев по начини, които няма да пречат на селскостопанския сектор на ЕС и т.н.
Всички страни от ЕС изрично подчертаха, че продължават да подкрепят Украйна в конфликта с Русия.
Във вторник министърът на земеделието Явор Гечев каза пред протестиращите зърнопроизводители край свищовското село Горна Студена, че България ще получи 16 милиона евро от Европейската комисия, с които да бъдат компенсирани зърнопроизводителите заради залежалата им продукция след безмитния внос на украинско зърно, предаде БНР.
Това потвърждава тезата на държавата, че България страда повече от другите страни от ЕС от украинския внос на зърно, заяви земеделският министър Явор Гечев.
Той каза още, че ако е можел като министър да спре вноса от Украйна, досега е щял да го направи. И уточни, че България е солидарна държава с Украйна, но не може българските производители да продават пшеница на 42 ст. за килограм, а слънчогледа - на 80 ст. за кг, което е под себестойност.