
© Reuters
Над 2 хил. възрастни швейцарки обединиха силите си за дело, започнало в сряда в Европейския съд по правата на човека, твърдейки, че "печално недостатъчните" усилия на тяхното правителство да се бори с глобалното затопляне нарушават човешките им права, предаде "Ройтерс".
Първото дело за изменението на климата в съда в Страсбург беше заведено от група швейцарски пенсионерки, които твърдят, че бездействието на страната им пред лицето на повишаващите се температури ги излага на риск от смърт по време на горещите вълни.
© Reuters
Очаква се делото да бъде последвано от други две и да създаде важен прецедент, тъй като адвокатите на жените се стремят към амбициозно решение, което може да принуди Берн да намали емисиите на въглероден диоксид много по-бързо от планираното.
Няколко десетки от жените, към които се присъединиха поддръжници и климатични активисти от "Грийнпийс", се събраха пред съдебната зала преди началото, държейки банери и цветя.
Бруна Молинари, на 81 години, страда от астма, която по думите ѝ се влошава от прекомерната топлина. Тя каза пред "Ройтерс", че се надява резултатът поне да е от полза за бъдещите поколения. "Като баба и майка смятам, че те имат право да имат климат, който е по-добър от този, който имаме ние", заяви тя, кашляйки през цялото време.
© Reuters
Стефани Брандер, член на асоциацията Възрастни жени за защита на климата, смята, че правителството е подценявало групата досега.
"Бяхме взети за стари жени, които нямат ясна представа за проблемите... и мисля, че сега това може да се обърне срещу тях", коментира тя пред "Ройтерс" извън съдебната зала.
Швейцарското правителство, което два пъти печели в местни съдилища в шестгодишната съдебна битка, твърди, че делото е недопустимо.
© Reuters
Осем други правителства се присъединиха към делото и едно от тях, това на Ирландия, трябва да се обърне към съда по-късно в сряда.
Една от активистките, Елизабет Стерн, заяви пред медиата: "Поради изменението на климата има повече горещини и по-възрастните жени страдат повече. Те умират по-често по време на тези горещи вълни".
"Някои хора казват, защо се оплаквате, така или иначе ще умрете. Но ние не искаме да умрем само защото нашето швейцарско правителство не успя да предложи прилична климатична политика", допълни тя.
Швейцарското правителство не отрича, че изменението на климата може да повлияе на здравето, но казва, че то не може да бъде обвързано конкретно със здравето на възрастните жени.