Не им е лесно на младите, живеят в объркано общество със сбъркани ценности и образователна система, която не ги подготвя за реалния живот. Понякога едва след като завършат килийното висше образование трябва да се пренастройват в живота, да пренасочват усилия в друга сфера на реализация, което е губене на време.
“Младите хора нямат познания за това как да станат самонаети, но е хубаво да имат мечта и желание”- просветно министерство-спите ли? Така нареченото предприемачество е качество, което трябва да е приоритет за изграждане и с ясни механизми за начално финансиране за икономика която иска да се развива. Важно е да има подготвени кадри за наемане, по-важно е да има предприемачи да създават продукт/услуга, както и работни места
Всеки го бива поне в едно нещо -ако и толкова не те бива, поне не пречи на другите.
... среда ще се формира. Защото няма по-важно условие в едно общество, полуфеодално по същността си. Но българинът има опит от Възраждането и също толкова чуждата нему държава.
Напълно вярно! И сега стартъп средата е по-добра от тези на Балканите, но може още да се подсили. Българинът е умен, иска и да е самостоятелен и да контролира бъдещето си.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert
Звучи, чудесно, но освен "пари, кауза и свобода", дали младите искат и да се трудят? Личните ми впечатления(без да искам да ги обидя) са, че по голямата част избягват по всякакъв начин трудностите, като просто се разсейват докато си играят на телефона или компа, и чакат някой друг да ги преодолее(мама, тате, някой друг будала), което няма как да доведе до постигане на резултатите " пари, кауза, свобода". А е толкова простичко! Хващаш нещо и напъваш докато успееш... :)
Много се радвам, че е така, това е чудесно! Искрено се надявам, да го правят в собсветното си село/провинциален град, а не баща им да реве, че "провинцията е западнала", още повече с всички тези възможности за износ, интернет и тнт...
Вероятно на тези млади хора им е най-лесен животът от всички техни връстници столетия назад във времето. Чудо ще е, ако не е.ат .айката на всичко създадено от техните родители, баби и дядовци.
Аз съм завършил механо-техникум едно време и големия плюс на онова обучение беше практиката. Реално, в 4-ти курс половината учебна година ми премина в практика, ей това сега го няма, затова и няма кой да работи в стандатрните доскоро занаяти (електротехници, стругари, фрезисти и т.н.)...
Защото “преходът” ги научи, че с далавера е най-сладко (и най-много пари се гепват),а за това си трябва бизнес. Сега е модерно да се казва “старт ъп”. Няма значение дали е точно или не - важното е, че звучи готино, модерно и че някакви хора ти дават едни кинти.
А, и още нещо - като наемници на “прогресивните капиталисти” преди тях установиха, че става дума за чиста експлоатация. И не им хареса този елемент от Прехода… от наука никой не се интересува.. а не всеки има дарба за изкуство… в политиката пък е особено,,, и така останаха две направления - пакости (и бели) и частен бизнес - понякога се редуват доста бързо и успешно и за удобство понятието не се сменя - използва се само едното. Ха сега, сетете се някой дали ви се е похвалил, че върти пакости и бели….? Не, всички са на частния бизнес. Та и от там изкривяването в анкетата….
Недей така за реститутките - дадоха тласък на предприемачеството - откъде мислите се понесе духът на мола? От Витошка! Защо? Ами защото там именно реститутките бяха благодетелите, дето даваха площи под наем на символични цени (какво са някакви си 10-Ина хиляди евра за Предприемачеството….) Пък заведенията, пък… ами що градинки реституирани бяха вложени в двигателя на икономиката - Стротелството? Що деца се изгледаха покрай това, що (гипсо)картон се налепи, що латекс, що плочки за баня по 80 лв, на квадрат… подемът на Столицата и България е това, ей!
Свобода,доход,кауза,сигурност,баланс работа-личен живот,приятна работна среда,реализация са ценности, А труда,дето на някои им е фетиш е средство Много ме радва,че статуса и вариантите на потупване по рамото изчезват сред ценностите на младите.
Младите дори не могат да си представят какво беше по време на комунистическото робство. Нямаш право на частен бизнес. Имаш право да си само наемен работник на един единствен работодател , държавата. Ако не харесваш държавата ,нямаш право да я замениш с друга. Обречен си да и работиш цял живот срещу мизерно заплащане.
Едно е да искаш,друго да можеш,трето и четвърто да го направиш.Сега всеки втори мечтае да е инфлуенсър да получава пари от въздуха. Ама реалността е доста по-различна. Имам един съсед на 30 години не е работил и един ден през живота си.Живее при баба си и дядо си,родителите му са разведени и всеки му дава пари и тоя изобщо й не си търси работа. Не е женен,нито има гадже и приятели.Абсолютен лузър в житейски план. И не е единствен.
37% от анкетираните българи дават отговор, че ще се образоват от "ЮТюб", "Инстаграм", "ТикТок" Не думай. Преди време приказката беше: "Като се знам какъв инженер съм, не смея да отида на лекар". А сега? Можеби ще си мерят тиктоците???
За умрелите - или добро или нищо
За живите - само критика или нищо няма да свършат:)
Младите дори не могат да си представят какво беше по време на комунистическото робство. Нямаш право на частен бизнес. Имаш право да си само наемен работник на един единствен работодател , държавата. Ако не харесваш държавата ,нямаш право да я замениш с друга. Обречен си да и работиш цял живот срещу мизерно заплащане.
По онова време, въпреки всичките недостатъци на системата младите хора имаха много по-широк избор на професия и реализация. Можеха да бъдат научни работници, инженери, програмисти, проектанти, биолози, биотехнолози, технолози, да практикуват всякакви други модерни професии за времето си, при това можеха да се развиват в родината си България. Държавата се грижеше младите хора да получават супер образование, на най-високо ниво. Неслучайно след преврата 1989г. хиляди българи със страхотни умения и знания поетапно заминаха да работят на запад, където бяха лапнати като топъл хляб, защото изведнъж се оказа, че България няма нужда от тях, т.е. те станаха излишни. А защо станаха излишни въпросните специалисти? Много просто - защото държавата ни в лицето на новите "демократични партии" унищожи собствената индустрия, научните институти, спря финансирането на всякакви проекти. Така България съсипа страхотен капитал, създаван в продължение на десетилетия.
Не че нещо, но защо да не се правят нещата с правилния и лесен похват? А ако няма улеснение, може би няма смисъл да се прави, търси се това, което върви в момента и има среда, инструменти и начин на правене.
Напъване и трудности заради самите трудности са много антипродуктивни. Много добре се ориентират даже младите, ползват всички налични инструменти. Другото са фетиши на старото поколение, ама и те си купуват дрехи от магазина, не си ги шият сами с остъргана с кремък овча кожа...
До коментар [#13] от "Вячеслав Атанасов":Недей така за реститутките - дадоха тласък на предприемачеството - откъде мислите се понесе духът на мола? От Витошка! Защо? Ами защото там именно реститутките бяха благодетелите, дето даваха площи под наем на символични цени (какво са някакви си 10-Ина хиляди евра за Предприемачеството….) Пък заведенията, пък… ами що градинки реституирани бяха вложени в двигателя на икономиката - Стротелството? Що деца се изгледаха покрай това, що (гипсо)картон се налепи, що латекс, що плочки за баня по 80 лв, на квадрат… подемът на Столицата и България е това, ей!
Свобода,доход,кауза,сигурност,баланс работа-личен живот,приятна работна среда,реализация са ценности, А труда,дето на някои им е фетиш е средствоМного ме радва,че статуса и вариантите на потупване по рамото изчезват сред ценностите на младите.
Има два начина човек да постигне нещо в живота, и да се чувства щастлив от това. Единия е с труд ако си трудолюбив. Другия е по нечестен начин- с лъжа, измама, и пр, ако си мързелив. Трети начин няма! Всевишния ни е дал право на избор, както и едни 10 заповеди, както и човешките добродетели, и кои са човешките пороци. От тук нататък е въпрос на личен избор, как всеки ще живее и дали ще избере едно или друго, но не бива да се забравя, че нищо не остава не платено. Понякога плащането е от един за следващ живот, но това не променя сметката в равенството. От личен опит знам, че няма щастлив човек, постигнал нещо на чужд гръб и без да се е трудил. Естествено заблуди властват всякакви, но в края на краищата надделява Истината. :) А "свобода,доход,кауза,сигурност,баланс работа-личен живот,приятна работна среда,реализация", могат да се постигнат по честен начин само след години упорит труд, и по никакъв друг нормален и бих казал морален начин. ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО
Позитивна новина! Точно частната инициатива и предприемачеството изградиха проспериращ западен свят и се радвам да видя ,макар и позакъсняло , това и у нас от младите гора!
Не е задължително всеки да е наемен работник или служител. Нека хората да работят за себе си , да създават блага , да произвеждат стоки и услуги. Това е основата на средната класа , а тя е гръбнакът на държавата.
Трябваше да дадат примери за бизнес-идеите на тези млади хора, образоващи се от ТикТок. Аз ще се опитам - риселър на фитнес добавки във Фейсбук, имотни схеми как да се набълбукаш с 3-4 апартамента в София на кредит и да ги изплащаш от наемите им, коучинг и обучение за други будали как да правят предните неща.
Свобода? Не съвсем. Служителите си тръгват в 5,ти стоиш по нощите. особено ако имаш малко големи клиенти и на тях това им е ясно по поредните номера на фактурите, извиват ти яко ръцете. А някои клиентски одити могат да те побъркат, когато едва ли не ти диктуват как да си управляваш процесите. Е, това е обратната страна, но който е помирисал предприемачеството, за наемна работа и не помисля, въпреки всичко гореизброено.
Не разбрах какъв е проблема с имотите? Нима на Запад от Драгоман схемата не е същата ?! И не всеки бизнес е печеливш изначално. Трябва да се поблъскаш за да се получи , е и малко късмет ще е необходим.
Нещо не мога да разбера.... започва с чудесна новина, че младите българи искат собствен бизнес и после... какво е представянето им като служители, какви са работодателите..wtf?
Новината е добра, защото говори много за младите - искат и обичат свободата, имат идеи и вярват в тях, не се боят да поемат риск и да носят отговорност, не са сковани от страх от провал, а това значи МНОГО!
Желанието е хубаво нещо, мечтите също, но реалността е много различна и може да убие всички добри намерения. Още когато отидох до НАП да подам документи за започване на дейност, се почувствах като престъпник, потенциален измамник и закононарушител. Такова е отношението и на цялата администрация.
В почти всяка една област има толкова много регулационни, лицензионни, ограничителни и забранителни режими, че почти чуваш гласовете "не се захващай, защото ще си патиш". Вместо да получиш помощ, напътствия, указания или поне да е ясен реда за действия, навсякъде се сблъскваш с двусмислени (или повече) разпоредби, бели нормативни петна (удобно запълнени с чиновнически тълкувания) и отговори от типа: "ти го направи, пък ние после ще те проверим дали си го направил правилно".
Разходите са на всяка крачка - наеми, транспорт, сметки, осигуровки и т.н. и си вървят без значение дали си спечелил днес 2 лева или не си. Ако пък случайно бизнеса ти вземе да се развие, още повече, ако го направи бързо, ще се намерят добри хора от всякакви служби и службички, за които дори не сте чували, които ще започнат щателно да проверяват и санкционират с едни хубави санкции и глоби, защото те са добрите, а ти си лошият. И въобще бизнесът винаги е лош, това е аксиома. Добрите са на държавна заплата, другите са или мошеници или маргинали.
Отделно, пазарът ни е много малък и силно регулиран, при цялата враждебна среда за започване на бизнес, възможностите за успех не са много големи. Най-ясно това може да се види по почти пълната липса на чужди инвестиции - хората от чужбина си преценят, че риска и неприятностите тук са по-големи от възможностите за печалба. И не инвестират. За нас, местното население, шансовете не са по-големи, даже за много неща са още по-малки. Още се сещам за едни италианци, които искаха да си преместят производството на машини у нас. Направиха срещи с мастните власти, закупиха парцел и две години не успяха да стигнат дори до разрешение за строеж. И просто се отказаха, защото решиха, че намеренията им вече са се обезсмислили.
Но, успех на младите! Предприемачеството е това, което може да ни измъкне, стига да не се пречи и да имаме работеща пазарна среда.
Така е, но има и точно обратните примери. Наскоро един приятел под 30 стана директор в чуждестранна компания, което го прави един от най-младите изобщо директори в такъв тип индустрия. Всичко си е постигнал сам човекът - подчертавам даже не е ай ти, защото мнозина си мислят, че само там има хляб. Очаквам до към 40 вече да управлява целия български клон на компанията, което не е малко постижение. И вярно, не е точно предприемачаство, но го давам като добър пример за борбеност и резултати.
Само може да ни радва тази статия! Явно комунизмът си отиде. Комунистите мразеха всякаква инициатива!!! Браво на младите! Копейките да замълчат сега!!!
Вие май никога не сте правили бизнес в България? Иначе нямаше да пишете с този телешки възторг.
Фильо и Фобьо са двама неграмотни, комплексирани и прости близнаци
Така е, но има и точно обратните примери. Наскоро един приятел под 30 стана директор в чуждестранна компания, което го прави един от най-младите изобщо директори в такъв тип индустрия. Всичко си е постигнал сам човекът - подчертавам даже не е ай ти, защото мнозина си мислят, че само там има хляб. Очаквам до към 40 вече да управлява целия български клон на компанията, което не е малко постижение. И вярно, не е точно предприемачаство, но го давам като добър пример за борбеност и резултати.[/quote]
Това е нещо различно-с трудолюбие ,знания и умения е успял да получи престижна длъжност в тази компания. Но предприемачество е нещо съвършено различно и за него се изискват много повече умения. Така че тия декларирани намерения за започване на бизнес в 99 процента от случаите ще си останат само намерения.
На никое поколение не е било лесно, на младите - също. Трябва да се адаптират към свят на конкуренция и за да изплуват трябва да са изключително трудолюбиви. Определено има възможности за частен бизнес и то не само за високообразованите, но и за младежи с желание и умение да правят нещо с ръцете си. За добри майстори има работа колкото искаш.
Толкова глупости на едно място отдавна не бях чел.... Държавата ти дава възможност за развитие в Долно уйно или някъде в смесените райони , защото там разпределят тези без връзки. Ако нямаш връзки и добра работа забрави за жилище в големия град - чакаш 10-15-20 годни в списъците на нуждаещите се. Колите и те така - чакаш по едно 15 години за една Жигула. Хайде без приказки под шипковия храст за едно време, а?
Защото са наивници и с повърхностно мислене. Нека си искат, ама повече от собственици на квартални кафенета няма да станат. Да, писнало им е от чорбаджии, които ги бъзикат както си искат, но лошата новина за сегашните млади, че хубавите ниши са заети от техни връстници потомци на другари от БКП и ДС. Само че младите това не го разбират и си живеят в илюзиите. Тук-там им някой, който да не е потомец и да е направил нещо повече. Но това са изключенията.
Да си чувал за инженери със заплати по 155 лева и за единна щатна таблица? Ако не си член на БСП не можеш да растеш в кариерата. За апартаментите и колите да не говорим. Живееха по три поколения в един апартамент и младите чакаха по 15 години за собствено жилище, обикновено двустайна панелка (стая, хол и кухня-бокс). И да си талантлив, все тая, ще назначат за началници членове на БСП, деца на активни борци или сътрудници на ДС. За връзките да не говорим. На връзкарите им казвахме парашутисти. Добре, че дойдоха промените за да видим по-добър живот. И ние помним, не сем късопаметни.
На въпрос в коя област най-често са заинтересовани да създадат свой бизнес младите хора, Томов посочва информационните технологии, но и социалните услуги, сферата на изкуствения интелект, биотехнологиите донякъде, комуникациите, където при инфлуенсърите се наблюдава голям бум.
Хе-хе-хе, как пък при толкоз куочинг и изконно генетично скотовъдния и земеделски произход на българската нация никой не се откри като земеделец или животновъд. А искат да лапат по 6 пъти зелено дневно и в най-лютия студ , и 18-се вида месо и в най-яката жега....
Резултата за 2020 г. (след над 10 години управление на ГЕРБ и Бойко Борисов) е следният (по официални данни от НАП): ===== 2,1 % (63’689 лица) с доход 12'508 лв./месец (над 5’000 лв./месец) и получават дял = 24 % (9,6 от 39,8 млрд. лв.) през 2020 г. – общо подадени ДДФЛ 3’039’064 лица (100%)... ===== 2,8 % (84’699 лица) с доход 3’804 лв./месец (от 3’000 до 5’000 лв.) и получават дял = 10 % (3,9 от 39,8 млрд. лв.) през 2020 г. – общо подадени ДДФЛ 3’039’064 лица (100%)... ===== 26 % (801’645 лица) с доход 1’608 лв./месец (от 1’000 до 3’000 лв.) и получават дял = 39 % (15,5 от 39,8 млрд. лв.) през 2020 г. – общо подадени ДДФЛ 3’039’064 лица (100%)... ===== 69 % (2’089’031 лица) с доход 436 лв./месец (под 1’000 лв./месец) и получават дял 27 % (10,8 от 39,8 млрд. лв.) през 2020 г. – общо подадени ДДФЛ 3’039’064 лица (100%)... =====
България е длъжна да има - социална икономическа доктрина - провъзгласено е в преамбюлът на Конституцията - "...прогласяваме своята решимост да създадем демократична, правова и социална държава...") и трябва да се направи данъчна реформа...
Всичко се прави по най-лесния и удобен начин.Ако една трудност може да се отстрани се отстранява,ако може да се избегне,се избягва,,ако и това не може се преодолява.Ако има асансьор или ескалатор само идиот се качва по стълбите.
Потвърждавам. В днешно време един добър електротехник в голям град работещ за себе си изкарва много добри пари и може без притеснение да си индексира заплащането спрямо инфлацията. При момчетата с които работя трябва да си запазваш час седмици предварително. И двамата карат чисто нови електромобили.
Постоянно се появяват нови от една страна,има и размествания от друга.Има предостатъчно примери ,как нови компании изместват утвърдени,случва се постоянно.Има и доста примери отцепили се или отстранени от утвърдена компания да създадат успешна компания.Има и случаи компания да се провали,но да донесе печалба на основателите,примерно основателите на Напстер,след като съд прекрати дейността им излязоха с печалба от по 15 милиона долара,
Защото са явно мазохисти като избирателите на ГЕРБ! Едните искат една селска мутра да продължава да ги краде, а младите искат мафията да ги ракетира и им отнеме бизнеса ...
Заплатаджия, стани "чорбаджия" да видиш как ще работиш по 24/7... и дали ще плащаш "немски заплати"... То, много е лесно от страни: "Ори, мели яж"
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
Да не говорим че по провинцията където нямаш много възможности за работа това е една добра опция. Или мигрираш в друга държава или отиваш в големия град или почваш бизнес и се надяваш да успее донякъде. Айде да не забогатееш ама да има какво да сложиш на масата.
До коментар [#28] от "traveler1": Труда,наред със собствения бизнес и инвестициите е просто един от източниците на доход ,според мен най-долнопробния и рисковия.Словосъчетанието честен труд не го разбирам,като всяка дейнот може да е,може и да не е,може и често съдържа е изнудване и измама,доста позиции това е основната работа,в повечето е част от работата.не виждам това,че се прави по трудов договор и срещу трудово възнаграждение променя нещата. Изискуемата за бизнеса честност е априори по висока,от тази от работник,просто защото изисква доверие у всички контрагенти,клиенти,кредитори,доставчици,подизпълнители,рабоници и т.н Инвестицията не може да е честна или нечестна,има други параметри и ако е добра,добре диверсифицирана и рисковете хеджирани и най-добрия източник на доход
Сложих ти един приятелски (-). Аз съм продукт на висшето образование от татово време, и много добре ми е известна реализацията на висшистите оттогава. Да не говорим, че без партийната книжка в джоба и за завеждащ бюро вратите бяха затворени, да не говорим за началник отдел, или директор. И едни други соц реалности - през 1975г. имаше едно съкращение в армията, и всички съкратени офицери станаха началници и директори в Златни пясъци и Слънчев бряг.
сега учили от ю-туб, тик-ток. А моето висше се състои от "история на БКП", "политикономия на капитализма и социализма (планова)", "Диамат-истмат", "научен комунизъм" - все по 2 семестъра, и още 5-6 дисциплини, по 2 или 1 семестър. А в "Лари Краун" как Том Ханкс отиде в един колеж, и записа 2 дисциплини - икономика и изкуството на изящната реч, напълно достатъчни за едно начало на добър малък, дори и среден бизнес.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Моа Преател Тайпи
Рейтинг: 996 Неутралнотаа па олигофрения отга сте я засилили за сабалян?
яж бахур...faraon
Рейтинг: 3181 НеутралноНе им е лесно на младите, живеят в объркано общество със сбъркани ценности и образователна система, която не ги подготвя за реалния живот. Понякога едва след като завършат килийното висше образование трябва да се пренастройват в живота, да пренасочват усилия в друга сфера на реализация, което е губене на време.
bizarre_infit
Рейтинг: 361 Неутрално“Младите хора нямат познания за това как да станат самонаети, но е хубаво да имат мечта и желание”- просветно министерство-спите ли?
Всеки го бива поне в едно нещо -ако и толкова не те бива, поне не пречи на другите.Така нареченото предприемачество е качество, което трябва да е приоритет за изграждане и с ясни механизми за начално финансиране за икономика която иска да се развива.
Важно е да има подготвени кадри за наемане, по-важно е да има предприемачи да създават продукт/услуга, както и работни места
penetrating
Рейтинг: 8538 НеутралноЕдна добра новина. Има ли желание, възможности ще се намерят, пропуски ще се запълнят, умения ще се придобият, цели ще се коригират…
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertПетър Георгиев
Рейтинг: 191 Неутрално... среда ще се формира. Защото няма по-важно условие в едно общество, полуфеодално по същността си. Но българинът има опит от Възраждането и също толкова чуждата нему държава.
penetrating
Рейтинг: 8538 НеутралноДо коментар [#5] от "Петър Георгиев":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertНапълно вярно! И сега стартъп средата е по-добра от тези на Балканите, но може още да се подсили. Българинът е умен, иска и да е самостоятелен и да контролира бъдещето си.
cxn421127689
Рейтинг: 334 НеутралноКое й е доброто-става въпрос единствено за намерения, щото явно не им се работи.А не че ще започнат бизнес,още по-малко, че ще е успешен.
Judjuk
Рейтинг: 2702 НеутралноНещат да бачкат за чорбаджията-изедник.
Judjuktraveler1
Рейтинг: 747 ВеселоЗвучи, чудесно, но освен "пари, кауза и свобода", дали младите искат и да се трудят?
ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВОЛичните ми впечатления(без да искам да ги обидя) са, че по голямата част избягват по всякакъв начин трудностите, като просто се разсейват докато си играят на телефона или компа, и чакат някой друг да ги преодолее(мама, тате, някой друг будала), което няма как да доведе до постигане на резултатите " пари, кауза, свобода".
А е толкова простичко!
Хващаш нещо и напъваш докато успееш... :)
half truth
Рейтинг: 1291 НеутралноЗначи са инициативни и самостоятелни. Чудесно.
Щирлиц от Кайсиева Градина
Рейтинг: 663 НеутралноМного се радвам, че е така, това е чудесно!
Искрено се надявам, да го правят в собсветното си село/провинциален град, а не баща им да реве, че "провинцията е западнала", още повече с всички тези възможности за износ, интернет и тнт...
Тони КОСТОВ
Рейтинг: 908 НеутралноВероятно на тези млади хора им е най-лесен животът от всички техни връстници столетия назад във времето. Чудо ще е, ако не е.ат .айката на всичко създадено от техните родители, баби и дядовци.
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 865 НеутралноКоято власт е заложила на предприемачеството,не е сбъркала.С колхозници и реститути не се постига нищо
geordgeo
Рейтинг: 1106 ЛюбопитноАз съм завършил механо-техникум едно време и големия плюс на онова обучение беше практиката. Реално, в 4-ти курс половината учебна година ми премина в практика, ей това сега го няма, затова и няма кой да работи в стандатрните доскоро занаяти (електротехници, стругари, фрезисти и т.н.)...
911
Рейтинг: 842 НеутралноЗащото “преходът” ги научи, че с далавера е най-сладко (и най-много пари се гепват),а за това си трябва бизнес. Сега е модерно да се казва “старт ъп”. Няма значение дали е точно или не - важното е, че звучи готино, модерно и че някакви хора ти дават едни кинти.
А, и още нещо - като наемници на “прогресивните капиталисти” преди тях установиха, че става дума за чиста експлоатация. И не им хареса този елемент от Прехода… от наука никой не се интересува.. а не всеки има дарба за изкуство… в политиката пък е особено,,, и така останаха две направления - пакости (и бели) и частен бизнес - понякога се редуват доста бързо и успешно и за удобство понятието не се сменя - използва се само едното. Ха сега, сетете се някой дали ви се е похвалил, че върти пакости и бели….? Не, всички са на частния бизнес. Та и от там изкривяването в анкетата….
911
Рейтинг: 842 НеутралноДо коментар [#13] от "Вячеслав Атанасов":
Недей така за реститутките - дадоха тласък на предприемачеството - откъде мислите се понесе духът на мола? От Витошка! Защо? Ами защото там именно реститутките бяха благодетелите, дето даваха площи под наем на символични цени (какво са някакви си 10-Ина хиляди евра за Предприемачеството….) Пък заведенията, пък…
ами що градинки реституирани бяха вложени в двигателя на икономиката - Стротелството? Що деца се изгледаха покрай това, що (гипсо)картон се налепи, що латекс, що плочки за баня по 80 лв, на квадрат… подемът на Столицата и България е това, ей!
Илиян Колев
Рейтинг: 1151 НеутралноСвобода,доход,кауза,сигурност,баланс работа-личен живот,приятна работна среда,реализация са ценности,
А труда,дето на някои им е фетиш е средство
Много ме радва,че статуса и вариантите на потупване по рамото изчезват сред ценностите на младите.
penetrating
Рейтинг: 8538 ВеселоДо коментар [#7] от "cxn421127689":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertАз съм оптимист и вярвам в доброто намерение на българските младежи :)
tacheaux
Рейтинг: 4796 НеутралноМладите дори не могат да си представят какво беше по време на комунистическото робство. Нямаш право на частен бизнес. Имаш право да си само наемен работник на един единствен работодател , държавата. Ако не харесваш държавата ,нямаш право да я замениш с друга. Обречен си да и работиш цял живот срещу мизерно заплащане.
cxn421127689
Рейтинг: 334 НеутралноЕдно е да искаш,друго да можеш,трето и четвърто да го направиш.Сега всеки втори мечтае да е инфлуенсър да получава пари от въздуха. Ама реалността е доста по-различна. Имам един съсед на 30 години не е работил и един ден през живота си.Живее при баба си и дядо си,родителите му са разведени и всеки му дава пари и тоя изобщо й не си търси работа. Не е женен,нито има гадже и приятели.Абсолютен лузър в житейски план. И не е единствен.
ръмжо
Рейтинг: 668 НеутралноИскат да отворят поредното столче за алкохол и цигари.
Zizu
Рейтинг: 1241 НеутралноМладите хора ги мързи да работят!
Слава на Украйна! Слава на украинските герои!Вечно недоволни, вечно на тях не е дадено!
Не четат, ходят на училище с една тетрадка в джоба.
Така са 90 % от тях!
Резултатът е плачевен!
За какъв бизнес говорите?!
petrow1973
Рейтинг: 1531 Неутрално37% от анкетираните българи дават отговор, че ще се образоват от "ЮТюб", "Инстаграм", "ТикТок"
За умрелите - или добро или нищо За живите - само критика или нищо няма да свършат:)Не думай. Преди време приказката беше: "Като се знам какъв инженер съм, не смея да отида на лекар". А сега? Можеби ще си мерят тиктоците???
faraon
Рейтинг: 3181 НеутралноПо онова време, въпреки всичките недостатъци на системата младите хора имаха много по-широк избор на професия и реализация. Можеха да бъдат научни работници, инженери, програмисти, проектанти, биолози, биотехнолози, технолози, да практикуват всякакви други модерни професии за времето си, при това можеха да се развиват в родината си България. Държавата се грижеше младите хора да получават супер образование, на най-високо ниво. Неслучайно след преврата 1989г. хиляди българи със страхотни умения и знания поетапно заминаха да работят на запад, където бяха лапнати като топъл хляб, защото изведнъж се оказа, че България няма нужда от тях, т.е. те станаха излишни. А защо станаха излишни въпросните специалисти? Много просто - защото държавата ни в лицето на новите "демократични партии" унищожи собствената индустрия, научните институти, спря финансирането на всякакви проекти. Така България съсипа страхотен капитал, създаван в продължение на десетилетия.
lil_alex
Рейтинг: 828 НеутралноДо коментар [#9] от "traveler1":
Не че нещо, но защо да не се правят нещата с правилния и лесен похват? А ако няма улеснение, може би няма смисъл да се прави, търси се това, което върви в момента и има среда, инструменти и начин на правене.
Напъване и трудности заради самите трудности са много антипродуктивни. Много добре се ориентират даже младите, ползват всички налични инструменти. Другото са фетиши на старото поколение, ама и те си купуват дрехи от магазина, не си ги шият сами с остъргана с кремък овча кожа...
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 865 НеутралноШегувате се,нали?Не вярвам рентиерският капитал да Ви е вдъхновил за този пост.
Иван K
Рейтинг: 2458 НеутралноПриятно съм изненадан от статията.
подписТолкова съм изненадан, че се страхувам да се предоверя на авторите.
traveler1
Рейтинг: 747 ВеселоИма два начина човек да постигне нещо в живота, и да се чувства щастлив от това. Единия е с труд ако си трудолюбив. Другия е по нечестен начин- с лъжа, измама, и пр, ако си мързелив. Трети начин няма!
Всевишния ни е дал право на избор, както и едни 10 заповеди, както и човешките добродетели, и кои са човешките пороци. От тук нататък е въпрос на личен избор, как всеки ще живее и дали ще избере едно или друго, но не бива да се забравя, че нищо не остава не платено. Понякога плащането е от един за следващ живот, но това не променя сметката в равенството.
От личен опит знам, че няма щастлив човек, постигнал нещо на чужд гръб и без да се е трудил. Естествено заблуди властват всякакви, но в края на краищата надделява Истината.
:)
А "свобода,доход,кауза,сигурност,баланс работа-личен живот,приятна работна среда,реализация", могат да се постигнат по честен начин само след години упорит труд, и по никакъв друг нормален и бих казал морален начин.
ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО
strymski
Рейтинг: 984 НеутралноПозитивна новина!
Точно частната инициатива и предприемачеството изградиха проспериращ западен свят и се радвам да видя ,макар и позакъсняло , това и у нас от младите гора!
Не е задължително всеки да е наемен работник или служител. Нека хората да работят за себе си , да създават блага , да произвеждат стоки и услуги. Това е основата на средната класа , а тя е гръбнакът на държавата.
Sanyu
Рейтинг: 10 НеутралноЗащото работодателите плащат мизерни заплати, а искат да им работиш 6 дена по 12 часа.
irobot
Рейтинг: 490 НеутралноТрябваше да дадат примери за бизнес-идеите на тези млади хора, образоващи се от ТикТок. Аз ще се опитам - риселър на фитнес добавки във Фейсбук, имотни схеми как да се набълбукаш с 3-4 апартамента в София на кредит и да ги изплащаш от наемите им, коучинг и обучение за други будали как да правят предните неща.
Сара
Рейтинг: 603 НеутралноСвобода? Не съвсем. Служителите си тръгват в 5,ти стоиш по нощите. особено ако имаш малко големи клиенти и на тях това им е ясно по поредните номера на фактурите, извиват ти яко ръцете. А някои клиентски одити могат да те побъркат, когато едва ли не ти диктуват как да си управляваш процесите. Е, това е обратната страна, но който е помирисал предприемачеството, за наемна работа и не помисля, въпреки всичко гореизброено.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#8] от "Judjuk":
За какво му слагате минуси на човека?!
15 години след влизане в ЕС къде сме по заплати?!
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#31] от "irobot":
Не разбрах какъв е проблема с имотите? Нима на Запад от Драгоман схемата не е същата ?! И не всеки бизнес е печеливш изначално. Трябва да се поблъскаш за да се получи , е и малко късмет ще е необходим.
Тони КОСТОВ
Рейтинг: 908 НеутралноДо коментар [#20] от "cxn421127689":
Познавам един същия от Карлово 😁😁
uq
Рейтинг: 1439 НеутралноНещо не мога да разбера.... започва с чудесна новина, че младите българи искат собствен бизнес и после... какво е представянето им като служители, какви са работодателите..wtf?
uq
Рейтинг: 1439 НеутралноДо коментар [#4] от "penetrating":
Новината е добра, защото говори много за младите - искат и обичат свободата, имат идеи и вярват в тях, не се боят да поемат риск и да носят отговорност, не са сковани от страх от провал, а това значи МНОГО!
famousandco
Рейтинг: 1020 НеутралноЖеланието е хубаво нещо, мечтите също, но реалността е много различна и може да убие всички добри намерения. Още когато отидох до НАП да подам документи за започване на дейност, се почувствах като престъпник, потенциален измамник и закононарушител. Такова е отношението и на цялата администрация.
В почти всяка една област има толкова много регулационни, лицензионни, ограничителни и забранителни режими, че почти чуваш гласовете "не се захващай, защото ще си патиш". Вместо да получиш помощ, напътствия, указания или поне да е ясен реда за действия, навсякъде се сблъскваш с двусмислени (или повече) разпоредби, бели нормативни петна (удобно запълнени с чиновнически тълкувания) и отговори от типа: "ти го направи, пък ние после ще те проверим дали си го направил правилно".
Разходите са на всяка крачка - наеми, транспорт, сметки, осигуровки и т.н. и си вървят без значение дали си спечелил днес 2 лева или не си. Ако пък случайно бизнеса ти вземе да се развие, още повече, ако го направи бързо, ще се намерят добри хора от всякакви служби и службички, за които дори не сте чували, които ще започнат щателно да проверяват и санкционират с едни хубави санкции и глоби, защото те са добрите, а ти си лошият. И въобще бизнесът винаги е лош, това е аксиома. Добрите са на държавна заплата, другите са или мошеници или маргинали.
Отделно, пазарът ни е много малък и силно регулиран, при цялата враждебна среда за започване на бизнес, възможностите за успех не са много големи. Най-ясно това може да се види по почти пълната липса на чужди инвестиции - хората от чужбина си преценят, че риска и неприятностите тук са по-големи от възможностите за печалба. И не инвестират. За нас, местното население, шансовете не са по-големи, даже за много неща са още по-малки. Още се сещам за едни италианци, които искаха да си преместят производството на машини у нас. Направиха срещи с мастните власти, закупиха парцел и две години не успяха да стигнат дори до разрешение за строеж. И просто се отказаха, защото решиха, че намеренията им вече са се обезсмислили.
Но, успех на младите! Предприемачеството е това, което може да ни измъкне, стига да не се пречи и да имаме работеща пазарна среда.
TM
Рейтинг: 662 Неутрално[quote#20:"cxn421127689"][/quote]
Така е, но има и точно обратните примери. Наскоро един приятел под 30 стана директор в чуждестранна компания, което го прави един от най-младите изобщо директори в такъв тип индустрия. Всичко си е постигнал сам човекът - подчертавам даже не е ай ти, защото мнозина си мислят, че само там има хляб. Очаквам до към 40 вече да управлява целия български клон на компанията, което не е малко постижение. И вярно, не е точно предприемачаство, но го давам като добър пример за борбеност и резултати.
Tod
Рейтинг: 454 НеутралноСамо може да ни радва тази статия! Явно комунизмът си отиде. Комунистите мразеха всякаква инициатива!!! Браво на младите! Копейките да замълчат сега!!!
whitemare
Рейтинг: 913 НеутралноВие май никога не сте правили бизнес в България? Иначе нямаше да пишете с този телешки възторг. Фильо и Фобьо са двама неграмотни, комплексирани и прости близнаци
911
Рейтинг: 842 НеутралноДо коментар [#40] от "Tod":
Доста далече от истината - поне не заблуждавайте другите.
cxn421127689
Рейтинг: 334 НеутралноТова е нещо различно-с трудолюбие ,знания и умения е успял да получи престижна длъжност в тази компания. Но предприемачество е нещо съвършено различно и за него се изискват много повече умения. Така че тия декларирани намерения за започване на бизнес в 99 процента от случаите ще си останат само намерения.
pamela
Рейтинг: 2430 НеутралноНа никое поколение не е било лесно, на младите - също. Трябва да се адаптират към свят на конкуренция и за да изплуват трябва да са изключително трудолюбиви.
Определено има възможности за частен бизнес и то не само за високообразованите, но и за младежи с желание и умение да правят нещо с ръцете си. За добри майстори има работа колкото искаш.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#24] от "faraon":
Толкова глупости на едно място отдавна не бях чел.... Държавата ти дава възможност за развитие в Долно уйно или някъде в смесените райони , защото там разпределят тези без връзки. Ако нямаш връзки и добра работа забрави за жилище в големия град - чакаш 10-15-20 годни в списъците на нуждаещите се. Колите и те така - чакаш по едно 15 години за една Жигула. Хайде без приказки под шипковия храст за едно време, а?
fcv251055839
Рейтинг: 399 НеутралноЗащото са наивници и с повърхностно мислене. Нека си искат, ама повече от собственици на квартални кафенета няма да станат. Да, писнало им е от чорбаджии, които ги бъзикат както си искат, но лошата новина за сегашните млади, че хубавите ниши са заети от техни връстници потомци на другари от БКП и ДС. Само че младите това не го разбират и си живеят в илюзиите. Тук-там им някой, който да не е потомец и да е направил нещо повече. Но това са изключенията.
penetrating
Рейтинг: 8538 НеутралноДо коментар [#37] от "uq":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertНапълно вярно! И това е много радостно
penetrating
Рейтинг: 8538 ВеселоДо коментар [#41] от "whitemare":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertМоята фирма е българска :)
Ciaran Gavin
Рейтинг: 471 ВеселоДо коментар [#24] от "faraon":
CiaranДа си чувал за инженери със заплати по 155 лева и за единна щатна таблица?
Ако не си член на БСП не можеш да растеш в кариерата.
За апартаментите и колите да не говорим. Живееха по три поколения в един апартамент и младите чакаха по 15 години за собствено жилище, обикновено двустайна панелка (стая, хол и кухня-бокс).
И да си талантлив, все тая, ще назначат за началници членове на БСП, деца на активни борци или сътрудници на ДС. За връзките да не говорим. На връзкарите им казвахме парашутисти.
Добре, че дойдоха промените за да видим по-добър живот.
И ние помним, не сем късопаметни.
log_on
Рейтинг: 1162 ВеселоНа въпрос в коя област най-често са заинтересовани да създадат свой бизнес младите хора, Томов посочва информационните технологии, но и социалните услуги, сферата на изкуствения интелект, биотехнологиите донякъде, комуникациите, където при инфлуенсърите се наблюдава голям бум.
Хе-хе-хе, как пък при толкоз куочинг и изконно генетично скотовъдния и земеделски произход на българската нация никой не се откри като земеделец или животновъд.
А искат да лапат по 6 пъти зелено дневно и в най-лютия студ , и 18-се вида месо и в най-яката жега....
HUMANOID
Рейтинг: 319 НеутралноРезултата за 2020 г. (след над 10 години управление на ГЕРБ и Бойко Борисов) е следният (по официални данни от НАП):
България е длъжна да има - социална икономическа доктрина - провъзгласено е в преамбюлът на Конституцията - "...прогласяваме своята решимост да създадем демократична, правова и социална държава...") и трябва да се направи данъчна реформа...=====
2,1 % (63’689 лица) с доход 12'508 лв./месец (над 5’000 лв./месец) и получават дял = 24 % (9,6 от 39,8 млрд. лв.) през 2020 г. – общо подадени ДДФЛ 3’039’064 лица (100%)...
=====
2,8 % (84’699 лица) с доход 3’804 лв./месец (от 3’000 до 5’000 лв.) и получават дял = 10 % (3,9 от 39,8 млрд. лв.) през 2020 г. – общо подадени ДДФЛ 3’039’064 лица (100%)...
=====
26 % (801’645 лица) с доход 1’608 лв./месец (от 1’000 до 3’000 лв.) и получават дял = 39 % (15,5 от 39,8 млрд. лв.) през 2020 г. – общо подадени ДДФЛ 3’039’064 лица (100%)...
=====
69 % (2’089’031 лица) с доход 436 лв./месец (под 1’000 лв./месец) и получават дял 27 % (10,8 от 39,8 млрд. лв.) през 2020 г. – общо подадени ДДФЛ 3’039’064 лица (100%)...
=====
Judjuk
Рейтинг: 2702 НеутралноТе ми слагат минус само като ми видят името.
Проблемът им е, че не могат да ме оборват. Judjuk
Илиян Колев
Рейтинг: 1151 НеутралноДо коментар [#9] от "traveler1":
Всичко се прави по най-лесния и удобен начин.Ако една трудност може да се отстрани се отстранява,ако може да се избегне,се избягва,,ако и това не може се преодолява.Ако има асансьор или ескалатор само идиот се качва по стълбите.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#51] от "HUMANOID":
Какъв е извода? Когато и да забраниш ГЕРБ и окошариш Бърборко от Банкя, все ще е късно!!
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#44] от "pamela":
Потвърждавам. В днешно време един добър електротехник в голям град работещ за себе си изкарва много добри пари и може без притеснение да си индексира заплащането спрямо инфлацията. При момчетата с които работя трябва да си запазваш час седмици предварително. И двамата карат чисто нови електромобили.
Илиян Колев
Рейтинг: 1151 НеутралноПостоянно се появяват нови от една страна,има и размествания от друга.Има предостатъчно примери ,как нови компании изместват утвърдени,случва се постоянно.Има и доста примери отцепили се или отстранени от утвърдена компания да създадат успешна компания.Има и случаи компания да се провали,но да донесе печалба на основателите,примерно основателите на Напстер,след като съд прекрати дейността им излязоха с печалба от по 15 милиона долара,
gpj101139736
Рейтинг: 1492 НеутралноЗащото са явно мазохисти като избирателите на ГЕРБ! Едните искат една селска мутра да продължава да ги краде, а младите искат мафията да ги ракетира и им отнеме бизнеса ...
gost22
Рейтинг: 2206 ВеселоЗаплатаджия, стани "чорбаджия" да видиш как ще работиш по 24/7... и дали ще плащаш "немски заплати"...
То, много е лесно от страни: "Ори, мели яж" "Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
gost22
Рейтинг: 2206 ВеселоДо коментар [#38] от "famousandco":
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Я, виж ти. "Чорбаджийството" не било само "дране на работници" и "возене в нови скъпи коли"...
realguru
Рейтинг: 2426 НеутралноТова е много хубаво.
Да не говорим че по провинцията където нямаш много възможности за работа това е една добра опция. Или мигрираш в друга държава или отиваш в големия град или почваш бизнес и се надяваш да успее донякъде. Айде да не забогатееш ама да има какво да сложиш на масата.
Илиян Колев
Рейтинг: 1151 НеутралноДо коментар [#28] от "traveler1":
Труда,наред със собствения бизнес и инвестициите е просто един от източниците на доход ,според мен най-долнопробния и рисковия.Словосъчетанието честен труд не го разбирам,като всяка дейнот може да е,може и да не е,може и често съдържа е изнудване и измама,доста позиции това е основната работа,в повечето е част от работата.не виждам това,че се прави по трудов договор и срещу трудово възнаграждение променя нещата.
Изискуемата за бизнеса честност е априори по висока,от тази от работник,просто защото изисква доверие у всички контрагенти,клиенти,кредитори,доставчици,подизпълнители,рабоници и т.н
Инвестицията не може да е честна или нечестна,има други параметри и ако е добра,добре диверсифицирана и рисковете хеджирани и най-добрия източник на доход
famousandco
Рейтинг: 1020 НеутралноНякъде да съм твърдял друго?
penetrating
Рейтинг: 8538 НеутралноДо коментар [#20] от "cxn421127689":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert"Всяко стадо си иам мърша"
Роси
Рейтинг: 7323 НеутралноПохвално е, че младите българи предпочитат собствен бизнес. Значи България трябва по-скоро да стане нормална държава, за да не им пречи.
pontius_glarus
Рейтинг: 3636 НеутралноДо коментар [#24] от "faraon":
Сложих ти един приятелски (-). Аз съм продукт на висшето образование от татово време, и много добре ми е известна реализацията на висшистите оттогава. Да не говорим, че без партийната книжка в джоба и за завеждащ бюро вратите бяха затворени, да не говорим за началник отдел, или директор. И едни други соц реалности - през 1975г. имаше едно съкращение в армията, и всички съкратени офицери станаха началници и директори в Златни пясъци и Слънчев бряг.
pontius_glarus
Рейтинг: 3636 НеутралноДо коментар [#65] от "pontius_glarus":
сега учили от ю-туб, тик-ток. А моето висше се състои от "история на БКП", "политикономия на капитализма и социализма (планова)", "Диамат-истмат", "научен комунизъм" - все по 2 семестъра, и още 5-6 дисциплини, по 2 или 1 семестър. А в "Лари Краун" как Том Ханкс отиде в един колеж, и записа 2 дисциплини - икономика и изкуството на изящната реч, напълно достатъчни за едно начало на добър малък, дори и среден бизнес.