Абе вие лилавите комунисти нищо ли не сте научили за толкова години? Какво "надуване", какви "данъци", да не мислите че с данъци ще успеете да изземете печалбите на икономическите субекти?!? Единственото спасение срещу пазарни манипуалции е КОНКУРЕНЦИЯ и тя се създава с минимални административни пречки!!!
"правителството е гневно, че цените на дребно остават високи въпреки спада в цените на суровините." - там поне са гневни, докато БГ ОПравници обясняват колко са загрижени. Виртуално де. Френските тАрговци са видели от БГ такива.
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.
Какви идиоти. Да не са само цените бе, а какви са им производствените разходи? Токът във франция май имаше сериозно повишение. Нещо като вопиющата простотия, която замислили нашите икономически профани - облагане на "свръхпечалбата", ако тя е над 20 % спрямо 2018-2021 - нарочно избран период от ковид истерията, който е ниска база, тъй като бизнес активността като цяло беше сериозно спаднала. Да не говоря за свръхпечалба цели 20 %!!! Направо живи да ги одереш тия напечелили се бизнесмени!!! Това малоумие беше на ниво предложение със сериозна съпротива от бизнеса и профсъюзите, надявам се да не бъде прието, защото тежко и горко на тези, които в този период са били на загуба.
Беше доказано, че немските автомобилни производители са се наговаряли за да спестят пари от развойна дейност. Каквa конкуренция? Всички супермаркети в България са немски. В Германия има прогресивен данък и няма смисъл от спекула. А в България?
Айде глупости, ковида почна Март 2020. Отделно, ужасно много бизнеси направиха луди печалби по това време, примерно онлайн търговията, електрониката скозиха с пъти 2020-2021. Отделно, 2019 беше луда година за други бизнеси - примерно хотели, заведения. А 2022 вече пък съвсем не може да говорим за ефект от ковида поен в България. Така че средно от 2018 до 2022 е справедливо и обхваща добре целия икономически цикъл.
Съвсем ви е мътно в главата - това че един в германия е свършил нещо не значи че всички немци са го направили - те са 80 милиона човека! Отделно, тия вериги които цитирате контролират 30% от пазара, другите 70% магазинчета и местни вериги защо "спекулират". И последно, какво общо има подоходния данъкък - бил той плосък, или прогресивен със "спекулата"? Ясно е че грам идея нямате от икономика и тука от напъване сте изсрали тотални глупости.
"Единственото спасение срещу пазарни манипуалции е КОНКУРЕНЦИЯ и тя се създава с минимални административни пречки!"
За съжаление, в България конкуренцията е удушена от корупцията (освен от бюрокрацията). Има 2-3 фирми, примерно, за строеж на магистрали, и те се наговарят кой ще вземе всеки един участък. Подобни олигополи се борят със строго анти-монополно законодателство и върховенство на закона. Но с това в България сме най-зле, благодарение на олигопола Гешев-Борисов...
Пътят за разрешаване на конфликта е Русия да напусне Украйна! Това е пътя за разрешаване на конфликта! (Сана Марин, финландска премиер-министърка)
До коментар [#1] от "danvan":Абе вие лилавите комунисти нищо ли не сте научили за толкова години? Какво "надуване", какви "данъци", да не мислите че с данъци ще успеете да изземете печалбите на икономическите субекти?!? Единственото спасение срещу пазарни манипуалции е КОНКУРЕНЦИЯ и тя се създава с минимални административни пречки!!!
И как познахте че има картел? Това е любима дъвка на всякакви комунисти - червени, лилави но фактите са че точно както Бълагрия е най-бедната държава в ЕС, средно погледнато цените са най-ниските. Разбира се винаги е възможно да се намери конкретна стока дето тук е малко по-скъпа но като цяло тук е значително по-евтино. И всеки който е живял и даже пътувал в Европа можа да ви го потвърди. Така че не, съществени картели няма понеже за щастие все още пазара е доста свободен и съответно честен.
Само по себе си, дълговото състояние в света като цяло не е проблем. Щом някой е взел заем, друг му го е дал. Въпросът е изплащането на заемите да не смачква този дето ги е взел, и да няма други нежелателни ефекти (като инфлация).
Пътят за разрешаване на конфликта е Русия да напусне Украйна! Това е пътя за разрешаване на конфликта! (Сана Марин, финландска премиер-министърка)
До коментар [#15] от "vagabond66":"дълговото състояние в световен мащаб"Само по себе си, дълговото състояние в света като цяло не е проблем. Щом някой е взел заем, друг му го е дал. Въпросът е изплащането на заемите да не смачква този дето ги е взел, и да няма други нежелателни ефекти (като инфлация).
Така е. Аз само съпоставям, как при 360 процента задлъжнялост се очаква инфлацията да не се повиши или при повишаването на лихвите, които взеха да ги повишават, изплащащият ги ще съумее да ги изплаща без катастрофален спад в жизненото му равнище?!?
Определено това, за което ни говореха, че ще борят инфлацията не проработи! Сега на ред е да видим, как ще се "преборят" с колосалните дългове и то без да вдигат данъците за масовия потребител, а и защо не и за офшорните зони? Нали там се крият гигантските печалби на "свръх - компаниите!
Всъщност специално за храните от супермаркета България е с високи цени. Картел не зная дали има но в световен мащаб над 65% от храните се доставят от под 15 компании. Ако не греша 45% се доставят от не повече от 10 компании. В произволен супермаркет в която и да е държава с много малко изключения над 75% от стоките се доставят от 10-12 глобални компании...
Ти си нямаш никаква идея как работи съвременната финансова система. Кредита е отпечатване на валута. Когато вземеш кредит, особенно когато държава вземе кредит той е от новосъздадена валута, която до този момент не е съществувала.
Ако тезата ти беше вярна следваше количеството депозити да поне равно на дълговете...
Някакви източници, числата ми изглеждат силно преувеличени. В типичния супермаркет от верига в България има продуктите на големите групи като Кола-Кола, директния им глобален конкурент Пепси но поне 40% други продукти на местни производители. И като обеми не бих се изненадал глобалните групи да държат 60% от от пазара. Същото е при бирата макар че глобалния бранд даже и да притежава производителя, бирата е силно локализирана за местния вкус. В други продукти като минерална вода или сокове държат преко сили 20% и то индиректно. А в трети като хляб, месо, яйца, местни продукти глобални брандове на практика няма. Какво пък остава в производството на храни като зърно, месо и т.н. Така че не, за съжаление глобалните брандове не са виновни за ценитев в магазина, виновни са високите разходи за производство и основно енергия, които в голямата си част са директно следствие от абсурдните зелени политики.
Така де ама депозита в тоя модел е "унищожаване" на валута. И не забравяйте че тоя модел е макро-икономически. И не може да го прилагате счетоводно т.е от гледна точка на една банка, тя може да даде кредити само до размера на депозитите + собствения капитал + финансиране от централната банка - резервите. И трябва внимателно да си управлява падежите за да не се получи както в наскоро в САЩ - пари има ама в дългосрочни инструменти и при паника може да се достигне до ликвидна криза.
Бах тоя капитализъм! Правителството било гневно, малки. Френският народ пък хич не е гневен, където с указ му вдигнаха пенсионната възраст, ама иначе геронтофила пенсионирал неговата мумия по старата система.
До коментар [#23] от "ryk511146816":Някакви източници, числата ми изглеждат силно преувеличени. В типичния супермаркет от верига в България има продуктите на големите групи като Кола-Кола, директния им глобален конкурент Пепси но поне 40% други продукти на местни производители.
Всъщност тук има грешка в казаното. Пепси отдавна са собственост и търговска марка от портфолиото на Кока Кола, като шапката на Кока Кола държи и Нестле(шоколади Милка и Своге дали не са все Нестле?) и разни други търговски марки. Тактиката им отдавна е в своя сегмент- десерти, безалкохолни, ядки, сладолед да държат 100% от стоката в малките магазини. В големите вериги покрай собствените им марки и тук-таме някой малък производител още неизкупен от големите, има повече разнообразие, но пак 60-70% са всъщност едни и същи големи концерни запазили старите търговски марки на изкупените фирми.
Айде глупости, специално Пепси и Кола са големи международни концерни, директни конуренти. Погледнете им капитализацията, акционерите, нямат нишо обшо. Иначе че много бандове са собственост на един концерн като Нестле или Юниливър съм съгласен но всични заендо не контролират и 30% от оборода в типичен български суепрмаркет.
Е, разбира се че няма глобални брандове в храма като месото. Технически си прав, не са като Кока Кола и Пепси основната Маркс да е една навсякъде. Сега за мен компания която произвежда и доставя месо в над 70 държави по света е глобална, но за теб явно е нещо друго...
Чети повече, имаш интернет пускай си търсене на английски и чети. Не гледам в тавана с цел да си измислям, подобни са цифрите глобално. Сега в пазари като Китай или някъде в Африка има разлики, но основните пазари в света, Европа, Северна и Южна Америка, Австралия е такава ситуацията.
За другите пазари които визираш като зърно даже е по страшно, там са под 5 основните играчи, просто контролират през семена , торове и изкупуването на реколтите...
Нищо подобно. Всяка системна банка е свободна да отпуска кредити, които пак да ти го напиша, са буквално създаване на валута. Новоотпуснатите кредит е създаване на валута, няма нищо общо с депозитите.
Много лесно можеш да го провериш. Общата сума на кредитите следва да бъде поне равна или по малка от общата сума на депозитите, а това не е вярно
Банките отдавна не работят с пари, с валути се занимават. Хайде обясни проблемът в САЩ през твоята теза. Ако беше вярна тезата ти, подобен проблем нямаше да се получи. Вземи и пробвай да дефинираш написаното от теб "пари има ама в дългосрочни инструменти" ако теорията ти беше вярна, банките няма как да имат никакви дългосрочни инструменти. Ако е както ти го пишеш банката щеше да има доста елементарен баланс. Активи кредитите, пасиви депозитите, разходи за администриране на дейността, приходи от такси и комисионни. Съответно пасивите щяха да са по- малки от активите, най- малкото поради нормативните изисквания за резерви...
Май не е точно така, което ти доказва по друг начин, че теста ти не е вярна. Била е вярна преди стотина години, вече не е.
До коментар [#2] от "m17":Беше доказано, че немските автомобилни производители са се наговаряли за да спестят пари от развойна дейност. Каквa конкуренция? Всички супермаркети в България са немски. В Германия има прогресивен данък и няма смисъл от спекула. А в България?
има прогресивен данък, ама на заплатите и доходите, не на корпоративния данък, който там е разделен на две - федерален и местен. И покрай този прогресивен данък средната класа изтънява, а горните 10% имат 65% от националното богатсво, горните 1% са с 35% - понеже прогресивния данък работи, хаха. Прогресивният данък храни бедните с парите на средната класа. Богатите въртят капитала през фирми и си отчитат разходи през тях. Иначе, според немските социалдемократи богат човек е с 60 хиляди брутно на година, това в България би било около 3100лв/месец брутен доход се води богат. Не случайно МОД е 3400, малко над два пъти СРЗ. Който е над 2хСРЗ се води богат, хаха. Реално това е средната класа, която я жулят. Истински богатите превъртат доходите с минимални данъци. Но вярвайте на прогресивния данък..вярвайте.
До коментар [#26] от "m17":Нищо подобно. Всяка системна банка е свободна да отпуска кредити, които пак да ти го напиша, са буквално създаване на валута. Новоотпуснатите кредит е създаване на валута, няма нищо общо с депозитите.Много лесно можеш да го провериш. Общата сума на кредитите следва да бъде поне равна или по малка от общата сума на депозитите, а това не е вярно
Всъщност тук има грешка в казаното. Пепси отдавна са собственост и търговска марка от портфолиото на Кока Кола, като шапката на Кока Кола държи и Нестле(шоколади Милка и Своге дали не са все Нестле?) и разни други търговски марки. Тактиката им отдавна е в своя сегмент- десерти, безалкохолни, ядки, сладолед да държат 100% от стоката в малките магазини. В големите вериги покрай собствените им марки и тук-таме някой малък производител още неизкупен от големите, има повече разнообразие, но пак 60-70% са всъщност едни и същи големи концерни запазили старите търговски марки на изкупените фирми.
Послъгваш. Грешката е при теб. Нестле е швейцарска фирма, АД, която е борсово нотирана в Швейцария. Freefloat-ът е почти 97%.
Owner in % Freefloat 96.81 Nestlé SA 3.07 Government Pension Fund - Global (The) 2.89 Vanguard Total International Stock Index Fund 1.33 Vanguard Developed Markets Index Fund 0.78 CSIF (CH) Umbrella - Eq. Switzerland Total Market Index Blue 0.65 iShares Tr. - Core MSCI EAFE ETF 0.55
Направи си Един личен експеримент. Отиди в произволен български супермаркет и да си изберем типичен местен български хранителен продукт, кисело мляко да кажем. Провери дълбочината и широчината на продуктовата група кисели млека в този супермаркет и след това виж какъв е делът на българските производители в него, но не на българските марки, а на българските производители, това са самостоятелните български производители със собствена марка и производство във България. След като го направиш виж какви са процентите български спрямо чужди и да видим ...
Зависи как ще се процедира. В конкретният случай, държавата може да обложи производителите с допълнителен данък, така да повиши приходите е бюджета и след това да освободи от ДДС да кажем въпросните продукти. За държавата ефекта е нулев, защото загубата от ДДС се компенсира от прохода от допълнителното облагане, а за клиента цената може и да бъде по ниска.
Сега, колко е добро подобно решение е да кажем дискусионна тема.
За месо мога да ви кажа веднага - 100% български производители с може би 80-90% българско месо. За колбаси са примерно 95% български, предполагам че някаква част от месото е вносно но не знам каква. За млякото -прясно, кисело е подобно 90% като остатъка са основно млечни десерти и т.н. От плодовете и зеленуците разбира се българските са малко, зависи от сезона ама едва ли повече от 20% и то лятото. От консервирани продукти със "стандартен" вкус от типа захар, брашно, олио и т.н. са примерно 50%. Според рекламата на Лидъл в България, над 60% от оборота им е от продукти прозиведени в България. Което поне за мен е изненадващо щото те имат много собствени марки и предполагам че ги внасят от където е най-евтино. Отделно продават и много китайски джунджурии, дрехи и сие които 100% са китайски.
Вангард не е инвеститор, това е борсов посредник. Както СтейтСтрит, Шваб и още много са фирми които управляват ЕТФ форндове. Погледнете основните акционери и вижте че са с минимален процент, примерно Бъфет е горомен а държи едноцифрени проценти от Кока-Кола (ако помня добре).
За месото нищо не можеш да ми кажеш защото съм по запознат от теб, а специално за България имат по качествена информация. Нещо си в тотална грешка на ниво механизъм за обработка на данните, затова и си в такава грешка.
Върни се прочети какво ти пиша, осмисли го и след като осъзнаеш че става дума за глобалните концерни, ще разбереш , ще това което си мислиш, ще знаеш понеже гледаш нещо във кварталният супер е вярно като принципно правило е логическа грешка.
Все си мисля че Киро Вътев е по запознат от теб с месният бизнес във България и ако ще се доверя на някой то това е той вместо ти...
Така, обадих му се и го попитах за месото, човекът ми каза, че ако става дума за месо вносът е около 25% от вътрешното потребление, но това е за самото месо. Каза също че има сериозен внос на заместващи продукти, които ги слагат основно в колбасите и че там е повече, като самите колбаси били грубо половината от вътрешното потребление. Изхождайки от това можело спокойно да сложим, че 30% е внос...
Какво ти е определен него за борсов посредник, защото май е различно от известното ми на мен. Вангард е инвеститор, фондовете от групата привличат капитал и с него закупуват акции и ги държат включително участват в управлението на дружествата.
Нещо се бъркаш с това кой какъв дял има. Принципно ако имаш дял от компания и този дял има различно от нула пред десетичната запетая си голям акционер...в конкретният случай с Нестле ако това са данните Вангард има дял от 2+% което го прави вторият по големина собственик в Нестле, което е доста значително, явно не го разбираш...
Демонстрираш пълно неразбиране на материята. Да ти го обясня с пример който може да разбереш. Представи си изборите за народно събрание. Имаш регистрирани примерно 5 милиона избиратели. Изборната активност е да кажем 30% това означава че реално са гласували 1,5 млн от тях. За да прескочат бариерата за влизане в парламента ти трябват 4% от гласовете или 60000 гласа. Втората политическа сила има 2,2% твърди избиратели от всичките регистрирани и те гласуват на 100% , тоест тази втора политическа сила има 110000гласс от общо 1,5 милиона или тя ще вземе 7,3% от гласовете и ще бъде втората сила. Сега уловката е, че в парламента ще влязат само 3 политически сили, понеже 96% от гласовете са отишли за сили които не са прескочили 4% бариера. Съответно реалните гласове са за първата сила 3,5%, за втората 2,2% и за третата 0,9%, но това са единствените три влезли в парламента. Съответно втората политическа сила независимо че има само 2,2% от гласовете на регистрираните избиратели, ще управлява реално държавата, защото ще участва в избирането на правителството, което не може да бъде избрано без нея.
Сега замени регистрирани гласоподаватели с акционери притежаващи акции. Политическите сили със групите акционери, съответно втората е Вангард, 4% бариера не се прескача от 96% от акционерите, защото това е free flote на акциите и ще видиш, че дори и с 2,2% от акциите Вангард ще има необходимият брой членове на надзор като съвет на Нестле, които ще са достатъчни да има и определено влияние и брой в изпълнителният борд и на практика да определя политиката на компанията...
Вангард, СтейтСтрит и т.н. инвестиционни посредници издават и управляват едни от най-големите ЕТФи. ЕТФ'те по принцип са "пасивни" инвеститори, не са активисти да натискат мениджмънта за щяло и нещало. Според стратегията и бенчмарка си те притежават някакъв процент но той е доста малък като типично е под 1-2% за да се избегне риск от концентрация. И никога не са "активните" и не участват в корпоративните интриги, просто защото това им е стратегията.
Не зная какво наричаш корпоративни интриги, но. Фактът е, че като правило на общите събрания на акционерите представителите на Вангард са тези които гласуват. за да стане ясно не акциониерите във Вангард а представителят на Вангард гласува. В конкретният пример на общото събрание на акционерите на Нестле човекът който ще гласува с тези 2+% от акциите е представител на Вангард.
ако го прехвърлиш към примерът ми, в народното събрание избраният депутат от политическата сила ще гласува за министър председател, а не избирателят който го е изпратил в народното събрание.
съответно тези които реално определят политиката на Нестле не са акционерите на Вангард , а самата Вангард. Това е правилото и това искам да акцентирам.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
danvan
Рейтинг: 1281 НеутралноЕто така се прави. Ако търговците надуват цените, държавата ги озаптява с данъци. Таква е логиката на пазара.
Мутрите от 90-те поеха открито държавата, а ние ги последвахме. Sapienti SatСмешните сайтове на гълъбарника са просто отбиване на номера.
m17
Рейтинг: 1265 НеутралноДо коментар [#1] от "danvan":
Абе вие лилавите комунисти нищо ли не сте научили за толкова години? Какво "надуване", какви "данъци", да не мислите че с данъци ще успеете да изземете печалбите на икономическите субекти?!? Единственото спасение срещу пазарни манипуалции е КОНКУРЕНЦИЯ и тя се създава с минимални административни пречки!!!
dejmos
Рейтинг: 1718 ВеселоНаправо я разкатаха тази ПАЗАРНА НЕВИДИМА РЪКА ....:)))
aleksandarr
Рейтинг: 674 НеутралноВсички знаят че когато повишиш данъците на търговците те си намаляват цените. Така работи пазарната икономика.
ЗаНиЗа
Рейтинг: 2487 Весело"правителството е гневно, че цените на дребно остават високи въпреки спада в цените на суровините." - там поне са гневни, докато БГ ОПравници обясняват колко са загрижени. Виртуално де. Френските тАрговци са видели от БГ такива.
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.Taiga
Рейтинг: 2341 НеутралноКапиталистическата алчност е по-голяма и от Вселената :)
"АМЕРИКАНСКИ ГЕОЛОЗИ, ПРОУЧВАЙКИ ПОРЕДНОТО НЕФТЕНО НАХОДИЩЕ НА США, С ИЗНЕНАДА УСТАНОВИХА, ЧЕ НАД НЕГО ИМА НЯКАКВА АРАБСКА ДЪРЖАВА"Taiga
Рейтинг: 2341 ВеселоКапиталист да се наричам, първа радост е за мене :)
"АМЕРИКАНСКИ ГЕОЛОЗИ, ПРОУЧВАЙКИ ПОРЕДНОТО НЕФТЕНО НАХОДИЩЕ НА США, С ИЗНЕНАДА УСТАНОВИХА, ЧЕ НАД НЕГО ИМА НЯКАКВА АРАБСКА ДЪРЖАВА"serena
Рейтинг: 1862 НеутралноКакви идиоти. Да не са само цените бе, а какви са им производствените разходи? Токът във франция май имаше сериозно повишение.
Нещо като вопиющата простотия, която замислили нашите икономически профани - облагане на "свръхпечалбата", ако тя е над 20 % спрямо 2018-2021 - нарочно избран период от ковид истерията, който е ниска база, тъй като бизнес активността като цяло беше сериозно спаднала. Да не говоря за свръхпечалба цели 20 %!!! Направо живи да ги одереш тия напечелили се бизнесмени!!! Това малоумие беше на ниво предложение със сериозна съпротива от бизнеса и профсъюзите, надявам се да не бъде прието, защото тежко и горко на тези, които в този период са били на загуба.
xnn15596995
Рейтинг: 69 НеутралноДо коментар [#2] от "m17":
Беше доказано, че немските автомобилни производители са се наговаряли за да спестят пари от развойна дейност. Каквa конкуренция? Всички супермаркети в България са немски. В Германия има прогресивен данък и няма смисъл от спекула. А в България?
m17
Рейтинг: 1265 НеутралноДо коментар [#8] от "serena":
Айде глупости, ковида почна Март 2020. Отделно, ужасно много бизнеси направиха луди печалби по това време, примерно онлайн търговията, електрониката скозиха с пъти 2020-2021. Отделно, 2019 беше луда година за други бизнеси - примерно хотели, заведения. А 2022 вече пък съвсем не може да говорим за ефект от ковида поен в България. Така че средно от 2018 до 2022 е справедливо и обхваща добре целия икономически цикъл.
m17
Рейтинг: 1265 НеутралноДо коментар [#9] от "xnn15596995":
Съвсем ви е мътно в главата - това че един в германия е свършил нещо не значи че всички немци са го направили - те са 80 милиона човека! Отделно, тия вериги които цитирате контролират 30% от пазара, другите 70% магазинчета и местни вериги защо "спекулират". И последно, какво общо има подоходния данъкък - бил той плосък, или прогресивен със "спекулата"? Ясно е че грам идея нямате от икономика и тука от напъване сте изсрали тотални глупости.
Hristov
Рейтинг: 2052 ВеселоДо коментар [#1] от "danvan":
Глупостта у някои е безмилостна като Съдбата!Държавата се грижи за цените?! Абе, тва розово лилавите сте си баш комунета, бре!!!!
hope
Рейтинг: 2385 Неутрално-----------
с тези пари могат да се помогнат най-бедните Любовта ще спаси света!!!
plamen_b
Рейтинг: 2525 РазстроеноДо коментар [#2] от "m17":
Пътят за разрешаване на конфликта е Русия да напусне Украйна! Това е пътя за разрешаване на конфликта! (Сана Марин, финландска премиер-министърка)"Единственото спасение срещу пазарни манипуалции е КОНКУРЕНЦИЯ и тя се създава с минимални административни пречки!"
За съжаление, в България конкуренцията е удушена от корупцията (освен от бюрокрацията). Има 2-3 фирми, примерно, за строеж на магистрали, и те се наговарят кой ще вземе всеки един участък. Подобни олигополи се борят със строго анти-монополно законодателство и върховенство на закона. Но с това в България сме най-зле, благодарение на олигопола Гешев-Борисов...
vagabond66
Рейтинг: 1984 ЛюбопитноЕдна съвсем скорошна информация
за дълговото състояние в световен мащаб!
Макар и непълна, пак отразява истинското
състояние, какво ни чака?!?
https://money.bg/charts/evropeyskite-strani-s-nay-visok-vanshen-dalg.html
plamen_b
Рейтинг: 2525 РазстроеноДо коментар [#4] от "aleksandarr":
Пътят за разрешаване на конфликта е Русия да напусне Украйна! Това е пътя за разрешаване на конфликта! (Сана Марин, финландска премиер-министърка)"Всички знаят че когато повишиш данъците на търговците те си намаляват цените."
В България цените се повишават независимо какво става с данъците...
Мартин Сираков
Рейтинг: 595 НеутралноОбаче, ако има картели, какво правим?
Роси
Рейтинг: 7254 НеутралноЩо не им създадат сайтове, като тука и гражданите да съобщават на тях всеки ден цените на стоките. Голям смях са тези мерки.
m17
Рейтинг: 1265 НеутралноДо коментар [#17] от "Мартин Сираков":
И как познахте че има картел? Това е любима дъвка на всякакви комунисти - червени, лилави но фактите са че точно както Бълагрия е най-бедната държава в ЕС, средно погледнато цените са най-ниските. Разбира се винаги е възможно да се намери конкретна стока дето тук е малко по-скъпа но като цяло тук е значително по-евтино. И всеки който е живял и даже пътувал в Европа можа да ви го потвърди. Така че не, съществени картели няма понеже за щастие все още пазара е доста свободен и съответно честен.
plamen_b
Рейтинг: 2525 ЛюбопитноДо коментар [#15] от "vagabond66":
Пътят за разрешаване на конфликта е Русия да напусне Украйна! Това е пътя за разрешаване на конфликта! (Сана Марин, финландска премиер-министърка)"дълговото състояние в световен мащаб"
Само по себе си, дълговото състояние в света като цяло не е проблем. Щом някой е взел заем, друг му го е дал. Въпросът е изплащането на заемите да не смачква този дето ги е взел, и да няма други нежелателни ефекти (като инфлация).
ryk511146816
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#2] от "m17":
Вярно ли? Бягай да се конкурираш с глобалните концерни от хранително-вкусовата промишленост...
vagabond66
Рейтинг: 1984 ЛюбопитноДо коментар [#20] от "plamen_b":
Така е.
Аз само съпоставям,
как при 360 процента задлъжнялост
се очаква инфлацията да не се повиши
или при повишаването на лихвите,
които взеха да ги повишават,
изплащащият ги ще съумее да ги изплаща
без катастрофален
спад в жизненото му равнище?!?
Определено това, за което ни говореха,
че ще борят инфлацията не проработи!
Сега на ред е да видим, как ще се "преборят"
с колосалните дългове и то без да вдигат данъците
за масовия потребител, а и защо не и за офшорните зони?
Нали там се крият гигантските печалби на
"свръх - компаниите!
ryk511146816
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#19] от "m17":
Всъщност специално за храните от супермаркета България е с високи цени.
Картел не зная дали има но в световен мащаб над 65% от храните се доставят от под 15 компании. Ако не греша 45% се доставят от не повече от 10 компании. В произволен супермаркет в която и да е държава с много малко изключения над 75% от стоките се доставят от 10-12 глобални компании...
ryk511146816
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#20] от "plamen_b":
Ти си нямаш никаква идея как работи съвременната финансова система. Кредита е отпечатване на валута. Когато вземеш кредит, особенно когато държава вземе кредит той е от новосъздадена валута, която до този момент не е съществувала.
Ако тезата ти беше вярна следваше количеството депозити да поне равно на дълговете...
m17
Рейтинг: 1265 НеутралноДо коментар [#23] от "ryk511146816":
Някакви източници, числата ми изглеждат силно преувеличени. В типичния супермаркет от верига в България има продуктите на големите групи като Кола-Кола, директния им глобален конкурент Пепси но поне 40% други продукти на местни производители. И като обеми не бих се изненадал глобалните групи да държат 60% от от пазара. Същото е при бирата макар че глобалния бранд даже и да притежава производителя, бирата е силно локализирана за местния вкус. В други продукти като минерална вода или сокове държат преко сили 20% и то индиректно. А в трети като хляб, месо, яйца, местни продукти глобални брандове на практика няма. Какво пък остава в производството на храни като зърно, месо и т.н. Така че не, за съжаление глобалните брандове не са виновни за ценитев в магазина, виновни са високите разходи за производство и основно енергия, които в голямата си част са директно следствие от абсурдните зелени политики.
m17
Рейтинг: 1265 НеутралноДо коментар [#24] от "ryk511146816":
Така де ама депозита в тоя модел е "унищожаване" на валута. И не забравяйте че тоя модел е макро-икономически. И не може да го прилагате счетоводно т.е от гледна точка на една банка, тя може да даде кредити само до размера на депозитите + собствения капитал + финансиране от централната банка - резервите. И трябва внимателно да си управлява падежите за да не се получи както в наскоро в САЩ - пари има ама в дългосрочни инструменти и при паника може да се достигне до ликвидна криза.
dj_tiesto
Рейтинг: 440 НеутралноПродължавайте да печатате пари, /преди заради КОВИД-а, сега зари т.нар. ВОЙНА/ пък няма да има инфлация и качване на цени.
Ама вие си печатайте и заплашвайте бизнеса със данъци.
Ми то пари бол, защо да не увеличават цените
Прави са си
benefikato1
Рейтинг: 555 ВеселоБах тоя капитализъм! Правителството било гневно, малки. Френският народ пък хич не е гневен, където с указ му вдигнаха пенсионната възраст, ама иначе геронтофила пенсионирал неговата мумия по старата система.
атанас
Рейтинг: 1057 НеутралноВсъщност тук има грешка в казаното. Пепси отдавна са собственост и търговска марка от портфолиото на Кока Кола, като шапката на Кока Кола държи и Нестле(шоколади Милка и Своге дали не са все Нестле?) и разни други търговски марки. Тактиката им отдавна е в своя сегмент- десерти, безалкохолни, ядки, сладолед да държат 100% от стоката в малките магазини. В големите вериги покрай собствените им марки и тук-таме някой малък производител още неизкупен от големите, има повече разнообразие, но пак 60-70% са всъщност едни и същи големи концерни запазили старите търговски марки на изкупените фирми.
m17
Рейтинг: 1265 НеутралноДо коментар [#29] от "атанас":
Айде глупости, специално Пепси и Кола са големи международни концерни, директни конуренти. Погледнете им капитализацията, акционерите, нямат нишо обшо. Иначе че много бандове са собственост на един концерн като Нестле или Юниливър съм съгласен но всични заендо не контролират и 30% от оборода в типичен български суепрмаркет.
ryk511146816
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#25] от "m17":
Е, разбира се че няма глобални брандове в храма като месото. Технически си прав, не са като Кока Кола и Пепси основната Маркс да е една навсякъде. Сега за мен компания която произвежда и доставя месо в над 70 държави по света е глобална, но за теб явно е нещо друго...
Чети повече, имаш интернет пускай си търсене на английски и чети. Не гледам в тавана с цел да си измислям, подобни са цифрите глобално. Сега в пазари като Китай или някъде в Африка има разлики, но основните пазари в света, Европа, Северна и Южна Америка, Австралия е такава ситуацията.
За другите пазари които визираш като зърно даже е по страшно, там са под 5 основните играчи, просто контролират през семена , торове и изкупуването на реколтите...
ryk511146816
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#26] от "m17":
Нищо подобно. Всяка системна банка е свободна да отпуска кредити, които пак да ти го напиша, са буквално създаване на валута. Новоотпуснатите кредит е създаване на валута, няма нищо общо с депозитите.
Много лесно можеш да го провериш. Общата сума на кредитите следва да бъде поне равна или по малка от общата сума на депозитите, а това не е вярно
m17
Рейтинг: 1265 НеутралноДо коментар [#31] от "ryk511146816":
По принцип не чета плоскоземци и алармисти от сякакъв вид и може би затова не знам тези "страшни неща".
ryk511146816
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#26] от "m17":
Банките отдавна не работят с пари, с валути се занимават.
Хайде обясни проблемът в САЩ през твоята теза. Ако беше вярна тезата ти, подобен проблем нямаше да се получи. Вземи и пробвай да дефинираш написаното от теб "пари има ама в дългосрочни инструменти" ако теорията ти беше вярна, банките няма как да имат никакви дългосрочни инструменти. Ако е както ти го пишеш банката щеше да има доста елементарен баланс. Активи кредитите, пасиви депозитите, разходи за администриране на дейността, приходи от такси и комисионни. Съответно пасивите щяха да са по- малки от активите, най- малкото поради нормативните изисквания за резерви...
Май не е точно така, което ти доказва по друг начин, че теста ти не е вярна. Била е вярна преди стотина години, вече не е.
ryk511146816
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#34] от "ryk511146816":
Пасивите щяха да са повече от активите,
pavur
Рейтинг: 1061 НеутралноМакрона е комуне
Пречи на пазараежати комуноида
Долу Макрон
Дайте НЕК йннаистина десен ве:)))
ekp351157130
Рейтинг: 1390 Неутралноима прогресивен данък, ама на заплатите и доходите, не на корпоративния данък, който там е разделен на две - федерален и местен. И покрай този прогресивен данък средната класа изтънява, а горните 10% имат 65% от националното богатсво, горните 1% са с 35% - понеже прогресивния данък работи, хаха. Прогресивният данък храни бедните с парите на средната класа. Богатите въртят капитала през фирми и си отчитат разходи през тях. Иначе, според немските социалдемократи богат човек е с 60 хиляди брутно на година, това в България би било около 3100лв/месец брутен доход се води богат. Не случайно МОД е 3400, малко над два пъти СРЗ. Който е над 2хСРЗ се води богат, хаха. Реално това е средната класа, която я жулят. Истински богатите превъртат доходите с минимални данъци. Но вярвайте на прогресивния данък..вярвайте.
ekp351157130
Рейтинг: 1390 НеутралноГовориш за това нали?
https://en.wikipedia.org/wiki/Money_creation
https://en.wikipedia.org/wiki/Reserve_requirement
ryk511146816
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#33] от "m17":
Няма проблем, дай там за безкрайните маслинови гори край Гранада, там си запознат, уж де...
ekp351157130
Рейтинг: 1390 НеутралноПослъгваш. Грешката е при теб. Нестле е швейцарска фирма, АД, която е борсово нотирана в Швейцария. Freefloat-ът е почти 97%.
Owner in %
Freefloat 96.81
Nestlé SA 3.07
Government Pension Fund - Global (The) 2.89
Vanguard Total International Stock Index Fund 1.33
Vanguard Developed Markets Index Fund 0.78
CSIF (CH) Umbrella - Eq. Switzerland Total Market Index Blue 0.65
iShares Tr. - Core MSCI EAFE ETF 0.55
m17
Рейтинг: 1265 НеутралноДо коментар [#34] от "ryk511146816":
За съжаление наличието на информация далеч не значи разбиране, това особенно се натрапва във вашия случаи.
ryk511146816
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#38] от "ekp351157130":
Грубо казано да.
ryk511146816
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#41] от "m17":
Щом казваш...
ryk511146816
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#30] от "m17":
Направи си Един личен експеримент. Отиди в произволен български супермаркет и да си изберем типичен местен български хранителен продукт, кисело мляко да кажем. Провери дълбочината и широчината на продуктовата група кисели млека в този супермаркет и след това виж какъв е делът на българските производители в него, но не на българските марки, а на българските производители, това са самостоятелните български производители със собствена марка и производство във България. След като го направиш виж какви са процентите български спрямо чужди и да видим ...
imaligoogle_hr
Рейтинг: 706 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "danvan":
'' Ако търговците надуват цените, държавата ги озаптява с данъци.''
и теа данъци не се ли натоварват в цената за крайния потребител накрая?
ryk511146816
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#45] от "imaligoogle_hr":
Зависи как ще се процедира. В конкретният случай, държавата може да обложи производителите с допълнителен данък, така да повиши приходите е бюджета и след това да освободи от ДДС да кажем въпросните продукти. За държавата ефекта е нулев, защото загубата от ДДС се компенсира от прохода от допълнителното облагане, а за клиента цената може и да бъде по ниска.
Сега, колко е добро подобно решение е да кажем дискусионна тема.
imaligoogle_hr
Рейтинг: 706 РазстроеноДо коментар [#30] от "m17":
'' Погледнете им капитализацията, акционерите, нямат нишо обшо. ''
Точно това направих:
https://money.cnn.com/quote/shareholders/shareholders.html?symb=KO&subView=institutional
https://money.cnn.com/quote/shareholders/shareholders.html?symb=PEP&subView=institutional
Основен акционер е Вангард.
ryk511146816
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#47] от "imaligoogle_hr":
Не му разбиване на човека вярата в свободната конкуренция и пазарните механизми...
Ivanov
Рейтинг: 308 НеутралноДо коментар [#4] от "aleksandarr":
Поздрави!:) разсмя ме искрено :)
Армеец
Рейтинг: 431 НеутралноЩе видим дали ще озаптят тамошния картел...
m17
Рейтинг: 1265 НеутралноДо коментар [#44] от "ryk511146816":
За месо мога да ви кажа веднага - 100% български производители с може би 80-90% българско месо. За колбаси са примерно 95% български, предполагам че някаква част от месото е вносно но не знам каква. За млякото -прясно, кисело е подобно 90% като остатъка са основно млечни десерти и т.н. От плодовете и зеленуците разбира се българските са малко, зависи от сезона ама едва ли повече от 20% и то лятото. От консервирани продукти със "стандартен" вкус от типа захар, брашно, олио и т.н. са примерно 50%. Според рекламата на Лидъл в България, над 60% от оборота им е от продукти прозиведени в България. Което поне за мен е изненадващо щото те имат много собствени марки и предполагам че ги внасят от където е най-евтино. Отделно продават и много китайски джунджурии, дрехи и сие които 100% са китайски.
m17
Рейтинг: 1265 НеутралноДо коментар [#47] от "imaligoogle_hr":
Вангард не е инвеститор, това е борсов посредник. Както СтейтСтрит, Шваб и още много са фирми които управляват ЕТФ форндове. Погледнете основните акционери и вижте че са с минимален процент, примерно Бъфет е горомен а държи едноцифрени проценти от Кока-Кола (ако помня добре).
ryk511146816
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#51] от "m17":
За месото нищо не можеш да ми кажеш защото съм по запознат от теб, а специално за България имат по качествена информация. Нещо си в тотална грешка на ниво механизъм за обработка на данните, затова и си в такава грешка.
Върни се прочети какво ти пиша, осмисли го и след като осъзнаеш че става дума за глобалните концерни, ще разбереш , ще това което си мислиш, ще знаеш понеже гледаш нещо във кварталният супер е вярно като принципно правило е логическа грешка.
Все си мисля че Киро Вътев е по запознат от теб с месният бизнес във България и ако ще се доверя на някой то това е той вместо ти...
ryk511146816
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#51] от "m17":
Така, обадих му се и го попитах за месото, човекът ми каза, че ако става дума за месо вносът е около 25% от вътрешното потребление, но това е за самото месо. Каза също че има сериозен внос на заместващи продукти, които ги слагат основно в колбасите и че там е повече, като самите колбаси били грубо половината от вътрешното потребление. Изхождайки от това можело спокойно да сложим, че 30% е внос...
ryk511146816
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#52] от "m17":
Какво е Вангард?
Какво ти е определен него за борсов посредник, защото май е различно от известното ми на мен.
Вангард е инвеститор, фондовете от групата привличат капитал и с него закупуват акции и ги държат включително участват в управлението на дружествата.
Нещо се бъркаш с това кой какъв дял има. Принципно ако имаш дял от компания и този дял има различно от нула пред десетичната запетая си голям акционер...в конкретният случай с Нестле ако това са данните Вангард има дял от 2+% което го прави вторият по големина собственик в Нестле, което е доста значително, явно не го разбираш...
ryk511146816
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#52] от "m17":
Демонстрираш пълно неразбиране на материята.
Да ти го обясня с пример който може да разбереш.
Представи си изборите за народно събрание. Имаш регистрирани примерно 5 милиона избиратели. Изборната активност е да кажем 30% това означава че реално са гласували 1,5 млн от тях. За да прескочат бариерата за влизане в парламента ти трябват 4% от гласовете или 60000 гласа. Втората политическа сила има 2,2% твърди избиратели от всичките регистрирани и те гласуват на 100% , тоест тази втора политическа сила има 110000гласс от общо 1,5 милиона или тя ще вземе 7,3% от гласовете и ще бъде втората сила. Сега уловката е, че в парламента ще влязат само 3 политически сили, понеже 96% от гласовете са отишли за сили които не са прескочили 4% бариера. Съответно реалните гласове са за първата сила 3,5%, за втората 2,2% и за третата 0,9%, но това са единствените три влезли в парламента. Съответно втората политическа сила независимо че има само 2,2% от гласовете на регистрираните избиратели, ще управлява реално държавата, защото ще участва в избирането на правителството, което не може да бъде избрано без нея.
Сега замени регистрирани гласоподаватели с акционери притежаващи акции. Политическите сили със групите акционери, съответно втората е Вангард, 4% бариера не се прескача от 96% от акционерите, защото това е free flote на акциите и ще видиш, че дори и с 2,2% от акциите Вангард ще има необходимият брой членове на надзор като съвет на Нестле, които ще са достатъчни да има и определено влияние и брой в изпълнителният борд и на практика да определя политиката на компанията...
m17
Рейтинг: 1265 НеутралноДо коментар [#55] от "ryk511146816":
Вангард, СтейтСтрит и т.н. инвестиционни посредници издават и управляват едни от най-големите ЕТФи. ЕТФ'те по принцип са "пасивни" инвеститори, не са активисти да натискат мениджмънта за щяло и нещало. Според стратегията и бенчмарка си те притежават някакъв процент но той е доста малък като типично е под 1-2% за да се избегне риск от концентрация. И никога не са "активните" и не участват в корпоративните интриги, просто защото това им е стратегията.
ryk511146816
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#57] от "m17":
Не зная какво наричаш корпоративни интриги, но.
Фактът е, че като правило на общите събрания на акционерите представителите на Вангард са тези които гласуват. за да стане ясно не акциониерите във Вангард а представителят на Вангард гласува. В конкретният пример на общото събрание на акционерите на Нестле човекът който ще гласува с тези 2+% от акциите е представител на Вангард.
ако го прехвърлиш към примерът ми, в народното събрание избраният депутат от политическата сила ще гласува за министър председател, а не избирателят който го е изпратил в народното събрание.
съответно тези които реално определят политиката на Нестле не са акционерите на Вангард , а самата Вангард. Това е правилото и това искам да акцентирам.