
© EU Council
Виктор Орбан
Многобройните нарушения на законодателството на Европейския съюз от страна на Унгария я правят неподходяща да поеме ротационното председателство на блока през 2024 г., предупредиха евродепутати тази седмица в резолюция, която трябва да бъде приета следващата седмица, предаде EURACTIV.
Резолюцията, която има подкрепата на трите основни партии в Европейския парламент, дясноцентристката Европейска народна партия, социалистите и демократите и либералната "Обнови Европа", както и на групите на Зелените и левите, не е правно обвързваща, но показва пътя към още една голям политически спор между Брюксел и Будапеща, където "Фидес" управлява от 2010 г.
Унгарското правителство трябва да поеме шестмесечното председателство на Съвета на министрите от юли 2024 г., по-малко от месец след следващите европейски избори.
Въпреки че ротационното председателство има много по-малко политическо влияние за оформяне на дебата след въвеждането на позицията постоянен председател на Европейския съвет с Договора от Лисабон, то отговаря за оформянето на преговорите по законите на ЕС.
В отговор говорителят на унгарското правителство Золтан Ковач обвини евродепутатите в "същото старо, изтъркано обвинение, че Унгария нарушава основните принципи на ЕС и следователно не може да поеме председателството".
"Но ние знаем истинската причина: те не харесват мирната позиция на Унгария и се стремят да ни вкарат в конфликт", добави той, препратка към позицията на Унгария за руската инвазия в Украйна.
"Няма да им позволим да отнемат такава възможност от Унгария", добави министърът на правосъдието Юдит Варга.
На друго място в резолюцията се отправят обвинения към правителството на "Фидес" в "системна корупция" и се "осъждат комуникационните кампании на унгарското правителство срещу ЕС, които са част от стратегията на правителството да отклони вниманието от неспазването от негова страна на ценностите, заложени в член 2 от ДЕС".
Правителството на "Фидес" на премиера Виктор Орбан е в почти постоянен конфликт с евроинституциите през последните години главно заради спорове за съдебната независимост, свободата на медиите и гражданското общество и върховенството на закона.
Брюксел освен това задържа милиарди евро от фонда на блока за възстановяване след пандемията, въпреки че Унгария е един от най-големите нетни получатели на средства от ЕС.