Столтенберг ще посети Турция, за да я убеди да одобри шведското членство в НАТО

Йенс Столтенбер

© Reuters

Йенс Столтенбер



Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза в четвъртък, че скоро ще пътува до Турция, за да обсъди членството на Швеция в НАТО, в опит да затвори процеса, който беше отложен поради възражения от Турция и Унгария, предаде "Ройтерс".


В изказване по време на двудневна среща на външните министри на НАТО в Осло, Столтенберг заяви, че е разговарял с Реджеп Тайип Ердоган по-рано тази седмица. През уикенда той беше преизбран за президент на Турция.


"Освен това ще пътувам до Анкара в близко бъдеще, за да продължа да работя по въпроса как можем да осигурим възможно най-бързото присъединяване на Швеция", отбеляза Столтенберг пред репортери.




Швеция, поканена в Осло, отново подчерта, че е изпълнила всички поставени условия, за да стане член на военния съюз.


"Изпълнихме всички наши ангажименти", каза шведският външен министър Тобиас Билстрьом пред репортери. "Време е Турция и Унгария да започнат ратификацията на членството на Швеция в НАТО", допълни той.



Няколко външни министри на НАТО изразиха увереност, че Швеция може да стане член преди или по време на срещата на върха на НАТО във Вилнюс през юли.


"Има много големи очаквания, че шведското знаме ще бъде издигнато (във Вилнюс)", заяви литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис.


Финландският външен министър Пека Хаависто подчерта, че е важно Турция да продължи напред с процеса на ратификация на членството на Швеция в НАТО.


"Очакваме, че това може и трябва да се случи преди Вилнюс", добави Хаависто, чиято страна се присъедини към НАТО в началото на април.

Швеция подаде молба за присъединяване към Алианса заедно с Финландия миналата година. Анкара обаче е недоволна, че Швеция не ѝ предава свързани според нея с терористична дейност, а Будапеща възрази срещу кандидатурата заради недоволство от шведските критики към действията на премиера Виктор Орбан в областта на демокрацията и върховенството на закона.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK