Срещу имиграцията и зелените политики: "Алтернатива за Германия" трупа подкрепа

Срещу имиграцията и зелените политики: "Алтернатива за Германия" трупа подкрепа

© Reuters



Крайнодясната "Алтернатива за Германия" (AfD) се представя успешно в социологическите проучвания, тревожейки основните партии в Германия, и е на път да спечели три провинциални вота в източната част на страната с призиви за спиране на миграцията и ограничаване на това, което вижда като скъп зелен дневен ред, пише агенция "Ройтерс".


"Алтернатива за Германия" събира 17-19% в национален мащаб, приблизителен рекорд за партията, която сега се съревновава със социалдемократите на канцлера Олаф Шолц за второто място в някои проучвания спрямо петото на изборите през 2021 г., когато си осигури 10.3% от гласовете.


Тя постигна подобни върхове за последно през 2018 г. след мигрантската криза в Европа. Този път националистическата, антиимигрантска партия се възползва и от вътрешните борби в тройната коалиция на Шолц.

Крайнодесните партии спечелиха позиции в Европа. Във Франция крайната десница се превърна в по-силен съперник на изборите, докато в Италия и Швеция тя вече е в управлението.



Но възходът на AfD, която критикува германското правителство за високите нива на имиграция, нарастващата инфлация и скъпия зелен преход, докосва особено чувствителна тема в Германия заради нацисткото минало на страната.


Германското национално разузнаване определи младежкото крило на като AfD "екстремистко", заявявайки, че то пропагандира "расова концепция за обществото". Ръководителят на разузнавателната агенция също така обвини AfD, която се противопоставя на санкциите срещу Русия, че помага за разпространението на руската пропаганда за войната в Украйна.

Основните партии в Германия изключиха възможността да си сътрудничат с AfD, за да я държат вън от управлението, но критиците ѝ се притесняват, че тя дърпа мейнстрийм политиката по-надясно.


"Виждаме, че реториката по теми като миграцията става все по-остра", коментира Щефан Маршал, политолог от университета в Дюселдорф.


Миграцията се издига в политическия дневен ред на Германия. Михаел Кречмер, премиер на източногерманската провинция Саксония, който е от дясноцентристкия Християндемократически съюз, каза миналата седмица, че броят на мигрантите е "твърде голям", призовавайки за ограничаване на допусканите бежанци и съкращения на помощите.


Цената на прехода


Националният лидер на християндемократите Фридрих Мерц обаче отхвърли всякакви сравнения с AfD, като каза в неделя, че езикът на неговата партия "по нищо не прилича" на този на "Алтернатива за Германия".


Междувременно министърът на вътрешните работи Нанси Фезер отчасти обвини AfD за подклаждането на антиимигрантски нагласи, които подхраниха нарастването на атаките срещу бежанци. "Алтернатива за Германия" отрича това.

Партията, която оспорва, че човешката дейност е причина за климатичните промени, освен това се възползва от опасенията сред някои избиратели за цената на прехода от изкопаеми горива.


Според лидера на AfD Тино Хрупала повече гласоподаватели оценяват, че политиките на Зелените, по-малкият коалиционен партньор на Шолц, който иска по-бързо отдалечаване от въглеводородите, са довели до "икономическа война, инфлация и деиндустриализация".


Тино Хрупала

© Reuters

Тино Хрупала


"Ние сме единствената партия, която не би направила коалиция с тези опасни Зелени", подчерта той.


В Тюрингия, Саксония и Бранденбург, източногерманските провинции, където ще има избори през 2024 г., AfD е на път да оглави вота за първи път, като проучванията показват подкрепа за нея от 23-28 процента.

Анализатори казват, че гласоподавателите на изток, където партийната лоялност е по-слаба, са били по-възприемчиви към AfD отчасти, защото обвиняват основните партии, които са се сменяли през различни правителства през годините, за по-ниските доходи в източната част на страната три десетилетия след обединението.


Дори ако AfD е държана извън властта, нейният възход изсмуква гласове от други партии, принуждавайки ги да влизат в по-тромави коалиции на национално и провинциално ниво, особено на изток, където е най-силна.


Вълна от недоволство


Марк Дебус, политолог от университета в Манхайм, смята, че това може да засили призивите сред някои гласоподаватели консерваторите да работят по-тясно с AfD, дори и да не са в официална коалиция, вместо да се сближават с левицата.


Някои инициативи на AfD спечелиха подкрепата на избиратели на основните партии на по-местно ниво. През декември членове на Християндемократическия съюз в малкото градче Бауцен в Саксония гласуваха в подкрепа на предложението на AfD за орязване на някои облаги, като езикови курсове за мигранти, чиито молби за убежище са били отхвърлени.


"Този догматичен подход в Берлин за изключване на AfD, казвайки, че всички те са нацисти, е погрешен", коментира Матиас Грал, ръководител на християндемократите в областния съвет на Бауцен.

Други смятат, че AfD яхва вълна от недоволство поради сливането на кризи, които няма да продължат. Инфлацията вече спадна от своя връх, а високите цени на енергията от зимата, подхранвани от войната в Украйна, се понижиха.


Волфганг Бюхнер, говорител на правителството на Шолц, изрази увереност, че коалицията може да отслаби подкрепата за AfD.


"Канцлерът е оптимист, че ако свършим добра работа и решим проблемите на тази страна... тогава няма да има нужда да се тревожим още много по тази тема", добави той.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK