На живо

Фон дер Лайен: Да приемем България и Румъния в Шенген без да се бавим

Урсула фон дер Лайен

© Reuters

Урсула фон дер Лайен



Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен днес произнесе последното за мандата си обръщение за състоянието на Европейския съюз, обявявайки пред евродепутатите в Страсбург постигнатото за последните четири години. В речта ѝ се отличи специалното внимание към земеделските стопани и справедливия зелен преход, както и острият тон към Китай.


България бе спомената по два повода - в призива за приемането ѝ в Шенген, както и при припомнянето на екстремните метеорологични явления.


"Дневник" проследи на живо речта, която започна в 10 часа, както и последващия я дебат и реакции. За ключовото за Европа събитие от 13 часа на живо има и специално студио с първи коментари и реакции с водещи Петър Карабоев, зам. главен редактор на "Дневник", и Моника Върбанова, журналист "Европейски политики" в "Капитал".


Популяризирането на темата "Европа: Речта на Урсула фон дер Лайен 2023" е финансирано с подкрепата на Европейската комисия. Публикациите отразяват единствено мнението на авторите им, спазват редакционните стандарти на "Дневник" и "Капитал" и Европейската комисия не отговаря за съдържанието им.

На живо

Китайската търговска камара в ЕС е против разследването за субсидии

Китайската търговска камара в ЕС (CCCEU) обяви в специално изявление, че е загрижена и е против обявеното в речта на Урсула фон дер Лайен разследване дали китайски електромобили (EV) се внасят в ЕС след значителни държавни субсидии. В текста се казва, че подозрението е неоснователно и се напомня, че в създаването на китайски EV участват и европейски компании и са ангажирани стотици и хиляди фирми и доставчици по цял свят.


Китай вече контролира около 60% от глобалния пазар за батерии за колите. В автосредите, особено тези в Германия, се опасяват, че Пекин ще отвърне с контрамерки, каза за "Политико" представител на индустрията, пожелал анонимност.

"Ройтерс": Унгария трудно би одобрила преговори с Украйна за членство в ЕС

Урсула фон дер Лайен изложи в сряда визия за разширен ЕС, който ще включва Украйна - но Киев все още трябва да извърви доста път, за да получи зелена светлина за преговори за членство (евентуално през декември), като Унгария се разглежда като потенциална пречка, коментира "Ройтерс".


"За Украйна най-голямата пречка е Унгария и дискусията около националните малцинства", казва високопоставен дипломат от ЕС, пожелал анонимност. "От политическа гледна точка това ще бъде най-важното препятствие."


Будапеща също влезе в конфликт с Киев относно включването на унгарската OTP Bank в украински черен списък на компании, обвинени във финансова подкрепа на войната на Русия - нещо, което и Унгария, и банката отричат.


Европейската комисия каза през юни, че Киев е изпълнил две от седемте стъпки по пътя към преговорите, но трябва да направи повече за съдебната реформа, борбата с корупцията и борбата с прането на пари, ограничаването на олигарсите и подобряването на отношението към малцинствата.

Реалността за много европейци остава мрачна, смята европейската Левица

Мартин Ширдеван (Левица, Германия) заяви по време на дебата, последвал речта: "Истинският политически успех се измерва с реалните ситуации на мнозинството от хората, а не с красноречиви изказвания". Той добави, че въпреки високите обещания, реалността за много европейци остава мрачна, с нарастващите разходи за живот и намаляващите реални заплати.


Той подчерта борбите на работниците, самотните майки и пенсионерите, обвинявайки Комисията, че насърчава Европа, която все повече обслужва корпорациите над своите граждани, докато "95 милиона души в Европейския съюз са застрашени от бедност".

ЕС има "историческа възможност да бъде по-малко идеологически и по-прагматичен"

Марко Дзани ("Идентичност и демокрация", Италия) се включи в дебата като заяви, че по отношение на Зеления пакт ЕС има "историческа възможност да бъде по-малко идеологически и по-прагматичен", добавяйки, че трябва да се справим с изменението на климата, без да навредим на "нашите земеделски стопани, фирми или собственици на сгради".


За обявените разследвания на чуждестранни субсидии Дзани постави под въпрос тяхната полезност, като подчерта, че вече знаем, че Китай участва в нелоялна конкуренция.


За миграцията той каза, че докато ЕС не успее да се съгласи кой няма право да влиза, кой трябва да остане извън него, няма да е възможно да се "разреши въпросът". "Нека дадем повече място на това, което гражданите искат", заключи той.

Зеленият пакт е скъпа екстравагантност, смятат в групата на европейските консерватори и реформисти

Филип Ламбертс (Зелени/ЕСА, Белгия) критикува "тези, които призовават за пауза "в законодателството в областта на климата и околната среда, като каза: "Ние не сме над природата (...), независимо дали ни харесва, или не, има граници за това, което нашата планета може да поеме и за това, което може да даде". Той каза, че екологичният преход представлява "единствената най-голяма икономическа възможност за Европа".


Ламбертс също така призова Европейската комисия да се заеме с жилищните проблеми и да увеличи усилията си срещу нарушенията на върховенството на закона "и не само към Полша или Унгария".


"В по-добра форма ли е ЕС днес, отколкото преди двадесет години?", попита Ришард Легутко (ЕКР, Полша). "Отговорът е не, тъй като има повече от всякога нестабилност, несигурност и висока инфлация". Незаконният трафик на мигранти процъфтява, Зеленият пакт е скъпа екстравагантност, цената на общия дълг на ЕС ще бъде два пъти по-голяма от очакваното и бюджетът на ЕС е в хаос, добави той. Комисията се плъзга в посока олигархия, намесва се в националните политики и се опитва да свали правителствата, които не харесва, след като превърна върховенството на закона в карикатура".

Критики срещу "отровното" правило за единодушие в Съвета

Стефан Сежурне ("Обнови Европа", Франция) подчерта по време на дебата, че е важно да се извлече максимална полза от оставащите месеци на законодателния орган. Той подчерта положителните стъпки, предприети в отговор на пандемията, агресията на Русия срещу Украйна и Европейския зелен пакт. Той настоя ЕС да се съсредоточи върху реиндустриализацията на Европа и отбеляза, че ЕС вече регулира цифровия "Див Запад".


Сежурне подчерта необходимостта от трайно решение на въпросите, свързани с миграцията.


Той също така разкритикува "отровното" правило за единодушие в Съвета и призова Европа да обърне внимание на отчаяните призиви на съдиите в Полша и Унгария.

За социалистите основният приоритет на ЕС трябва да бъде реиндустриализацията

Ираче Гарсия (С&Д, Испания) заяви, че основният приоритет на ЕС трябва да бъде реиндустриализацията, за да се постигне стратегическа автономност, като същевременно се постигне напредък в екологичния преход за спиране на последиците от изменението на климата, се отбелязва в съобщение от пресслужбата на ЕП.


Тя благодари на председателя Фон дер Лайен за ясното ѝ послание в подкрепа на Зеления пакт, но изрази съжаление от липсата на акцент върху укрепването на социалния стълб на Съюза.


Гарсия призова насилието, основано на пола, да бъде включено в списъка на престъпленията на ЕС и да се използват замразените руски активи, за да се подпомогне възстановяването на Украйна.


Тя също така призова ЕС да постигне споразумение за пакта за миграцията и подчерта, че "парите на европейците не могат да свършат в джобовете на правителствата, които злоупотребяват с основните права на хората".

Вебер подчерта "европейската ДНК" за защита на бежанците

Ето и още няколко акцента от продължилия междувременно дебат в Европейския парламент, последвал речта.


Манфред Вебер (ЕНП, Германия) изтъкна три приоритета. Първо, икономическия растеж и конкурентоспособността, като каза, че "се нуждаем от растеж, от работни места, от достойни доходи, нуждаем се от просперитет, от силна промишленост" и приветства инициативи за намаляване на бюрокрацията, инвестиране в иновации и култивиране на търговски отношения. Той посочи миграцията, като подчерта, че Европа трябва да реши кой може да влезе по нейните граници и подчерта "европейската ДНК" за защита на бежанците. Той също изтъкна необходимостта от Европейски съюз за отбрана и необходимостта от "оптимизъм, визия, ценности и готовност за следващата стъпка той да се превърне в истински Европейски съюз".

Радан Кънев вижда рискове за европейското бъдеще на България

Радан Кънев

© Велко Ангелов

Радан Кънев



В отговор на въпрос за предстоящите догодина евроизбори Радан Кънев коментира, че не вижда рискове за бъдещето на Европа, а очаква мнозинството на проевропейските партии да е по-сериозно, както и да има постоянно придвижване на консерваторите към по-умерен центристки подход. По думите му има огромен разлом в националистическото пространство в ЕП, което добавя една проевеопейска група към обществото.


Той обаче вижда за първи път рискове за европейското бъдеще на България. Според него има една политическа партия, която се подготвя професионално за тези избори и която иска да ни извади от ЕС - "Възраждане", а всички останали проевропейски политически партии се намират в доста окаяно партийно състояние и не вижда да се подготвят за тези евроизбори. По думите му темата за въглищната енергетика е една от тези, които ще бъдат използвани.

Еврото - изпуснати възможности за комуникация

Андрей Ковачев коментира, че дали до края на десетилетието ще има разширяване, никой не може да каже. Не смята, че теорията да влязат всички наведнъж е много реалистична, защото държавите са много различни.


За да не отчаем гражданите им, ЕС трябва да се отваря за тези граждани по различните проекти и програми и инициативи на ЕС, смята Ковачев.


Според него Украйна, Молдова и потенциално Грузия трябва да получат справедлива възможност да тръгнат по пътя на евроинтеграцията, както и Турция. Трябва да имаме ясна визия, че това са нашите съседи, това са европейци и трябва да са част от нашата ценностна система, допълни евродепутатът.


Той подчерта подкрепата за Украйна, но и това, че Украйна има нужда от огромни реформи.


Илхан Кючюк коментира за Шенген, че до края на декември трябва да се направи необходимото Австрия и Нидерландия да бъдат убедени в правотата на нашата теза, както и че за Нидерландия все още съществува механизмът за сътрудничество и проверка.


Двете цели, Шенген и еврозоната, трябва да бъдат приоритет, смята той. България до голяма степен е готова за еврозоната според експертния анализ, макар да има какво да се направи допълнително, допълни евродепутатът, според когото Шенген ще отвори и пътя за еврозоната.


По думите му обаче са изпуснати много възможности за комуникация с българското общество за ползите от еврозоната.

За какво липсваше конкретика

Евродепутатът Илхан Кючюк също коментира за студиото на "Дневник", че тя е подчертала позицията на ЕК, че България трябва да е част от Шенген и това не е новина, но новина е, че не е било извадено по-напред. Настоя, че българските и румънските граждани не трябва да бъдат стигматизирани. Според него никой не се интересува от българските проблеми в Нидерландия и Австрия и е необходима по-голяма комуникация.


Друг български евродепутат, Петър Витанов, каза, че тя дискретно е намекнала за очакването да оглави комисията за следващ мандат. Изместила в фокуса и е заговорила на бизнеса, заговорила е повече на десните, което, от една страна, е, защото тя самата е от ЕНП, а от друга, защото може би търси широка подкрепа да бъде преизбрана.


Какво не каза Фон дер Лайен според Витанов - тя само косвено засегна един от най-големите проблеми пред Европа - демографията.


Освен това - липсата на конкретика за Украйна, макар изразената безрезервно подкрепа, по отношение на Русия не е бил изразен някакъв подход.


По темата Шенген Витанов каза, че трябва да сме част от пространството и това е важно, но трябва да се видят конкретните мерки, за да бъдат убедени и последните държави от Съвета. Трябва да намерим начин да спрем процесите на липса на доверие в ЕС заради забавения процес по евроинтеграция, трябва да има конкретни стъпки в тази посока, допълни той.

Начало на нова фаза в зелената политика

Евродепутът Радан Кънев каза, че е бил изненадан приятно, макар да не е бил особен фен на Фон дер Лайен, на нейния стил за ръководене на Комисията. Той призна, че не е гласувал за нея, макар да е от ЕНП. Каза, че вижда един много променен политик, променен от кризите, с които се сблъска.


От нея чухме един час почти само съдържание, по-малко заиграване с това, че знае повече езици. По елегантен, но пределно ясен начин каза, че е чула индустрията и земеделието в Европа и че Зелената сделка е стигнала твърде далеч под ръководството на Франс Тимерманс. Тя е изтъкнала новата фаза, насочена към индустрията и земеделието, но според Кънев това е закъсняла политика. По думите му се вижда, че тя ще води различна политика през последната година. Според него няма съмнение, че тя е кандидат на ЕНП за нов мандат, защото е завила много надясно с речта си.


Изтъкна категоричността ѝ към Китай, която според него е предизвикана от състоянието на европейската индустрия. Тревогите, свързани с Китай, са адресирани по категоричен начин, който рядко може да се види от Брюксел., коментира евродепутатът.


Подчерта земеделието като ключов сектор, допълни Кънев.


Той обаче не си прави илюзии за Шенген въпреки акцента в речта на председателя на ЕК.

Основните теми - от климата до Шенген

Евродепутатът Андрей Ковачев коментира за студиото на "Дневник", че Фон дер Лайен се е съсредоточила върху постиженията и дадените в началото на мандата обещания, предизвикателствата с коронавируса и войната, с климатичните промени. Следващата част от речта беше какви са амбициите за Европа като геополитически играч. За това че Зелената сделка не може да е за сметка на европейската икономика. Ставаше въпрос и за цифровия преход, как да се развива изкуственият интелект и да се центрира към човека, а не да е опасност за човека. Темата за Украйна и подкрепата за нея. Голяма тема за нас е пълната подкрепа на ЕК за Шенген и че този въпрос трябва да се реши още тази година незабавно, допълни той.

Протестът пред Европарламента

Протестът пред Европарламента

© Йовка Димитрова



Междувременно пред Европарламента малка група активисти на "Грийнпийс" разпънаха транспарант пред сградата на Европейския парламент, за да популяризират позицията си срещу замяната на руския тръбопроводен газ с втечнен газ, съобщи кореспондентът на "Дневник" Йовка Димитрова.


"Спрете изгарянето на газ" и "Състоянието на ЕС: горящо", пишеше на плакатите. Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен изтъкна сред постиженията на ЕС намаляването на зависимостта от руски природен газ от 45% преди войната на 9% сега. Но доставките на "Газпром" бяха замени с внос на втечнен природен газ, включително от Русия, което според "Грийнпийс" не е съществена промяна към намаляване на СО2 емисиите, смятани за основна причина за климатичните промени.

"За еврото накратко" - информационна кампания на Комисията в България

"За еврото накратко" - информационна кампания на Комисията в България

© Велко Ангелов



Бойко Благоев - ръководител на Представителството на ЕК в София, коментира в студиото на "Дневник", че в речта имаше доста неща, които касаят целия европейски континент, как ако сме по-единни, можем да бъдем геополитически гигант, а България беше спомената като една от страните, пострадали от природни бедствия, както и по темата за Шенген.


Европейската комисия в България инициира наскоро информационна кампания за приемането на еврото в страната "За еврото накратко". По този повод Благоев каза, че тя представлява 10 информационни видеоклипа на достъпен език, с който да се обяснят някои от основните факти, свързани с еврото, както с еврозоната като цяло, така и какви биха били ползите от влизането на България и предизвикателствата, наред с практическите стъпки в тази насока.


Кампанията е и част от общите усилия за борбата с дезинформацията по европейски теми.


Ако трябва да сме обективни, мандатът започна с друга голяма криза, която очаквахме, че ще разруши съюза - Брекзит, допълни Благоев, като изтъкна, че въпреки поредицата от кризи ЕС се справя и продължава да работи по дадените през 2019 г. политически заявки.

Блокадата за Шенген - заради вътрешнополитически причини

В коментар за специалното студио на "Дневник" австрийският евродепутат от Зелените Томас Вайз коментира, че разширяването на Шенген трябва да се основава на факти, а България и Румъния са изпълнили всички критерии преди много години, няма легитимна причина да бъдат блокирани, а са блокирани заради вътрешнополитически причини и предизборни кампании. Но Зелените настояват да спре тази блокада. Те са изпълнили всички критерии, въпрос е и на добросъседски отношения най-накрая да премахнем тази блокада, изтъкна той.

Как да се навакса в конкурентоспособността - големият въпрос

Големият въпрос според Смилов е наистина как да се навакса в конкурентоспособността. Един от ресурсите, за който не се е говорило, по думите му, е по-тясна интеграция между държавите.


Субсидиите не са решение от гледна точка на това, което Европа иска да каже, смята Смилов.


Идеята е Европа да произвежда, като спазва зелени стандарти и като спазва принципите на отворения пазар, а тези, които не произвеждат на базата на тези принципи, да бъдат изключвани от европейския пазар, допълни политологът, според когото това може да е протекционизъм от нов тип.


Евроизборите според него ще зависят от инфлацията, рецесията и хода на войната с Русия и са доста непредвидими.

Разширяването - от мъртва в централна тема

Смилов изтъкна, че Фон дер Лайен излъчваше спокойствие, че нещата са под контрол, въпреки различните кризи има много сектори, по които трябва да се работи, но има план и този план включва всички. Според него важно беше топлото посрещане от залата на призива ѝ за включването на България и Румъния в Шенген. Това ще има някакъв ефект върху форма на натиск върху двете държави, които все още имат възражения, допълни Смилов.


Според него въпросът с Русия беше разгледан както през войната, така и през разширяването и от европейска гледна точка войната вдигна отново въпроса с разширяването. Това беше една мъртва тема. Сега това става централна тема. Говореше се за включване и на държави като Украйна и Молдова, припомни политологът.


Тя спомена плахо темата за промени в основните договори, но това е тежка тема, която минава през тежка процедура по ратификация, коментира Смилов. Но самото желание да се говори по темата според него говори, че ЕС е в достатъчно добра кондиция да си мисли не само за оцеляване, но и за промени, които да подобрят нещата в дългосрочен план и това е добър сигнал.

Акцент в България трябва да е зеленият преход, смята Даниел Смилов

Даниел Смилов

© Георги Кожухаров

Даниел Смилов



Това беше реч, която направи обобщение на успешен мандат, коментира в специалното студио на "Дневник" политологът Даниел Смилов. Той припомни, че през мандата ѝ станаха много събития от кризисен характер, но ЕС показа, че може да има отговор дори само ако се замислим за Плана за възстановяване и устойчивост, както и за отговора за Украйна. До голяма степен съюзът остана абсолютно единен. Затова и може би тя не говори толкова много за Русия, защото отговорът ѝ е категоричен - ние продължаваме с политиката, която имаме дотук, посочи Смилов.


Тя подчерта успеха, без да се самоизтъква, защото не всичко в ЕС зависи от мин.-председателя, както в държавите, допълни той.


По думите му не беше изказано едно нещо - една тревога - ЕС изостава икономически, и то през последните няколко години. Отчасти обяснението е в Брекзит според него. Но има и други причини. Затова първата част на речта беше на практика за възможността на Европа да бъде конкурентоспособна и да не изоставя спрямо преките си конкуренти.


Един начин да се подобри картината е да се проведе Зелената сделка.


Тук и ние трябва да проведем дебат, защото ние възприемаме този стратегически инструмент като външен, но от него зависи и нашето бъдеще, допълни Смилов. По думите му ще има големи възможности за държави и индустрии, които провеждат този преход, в бъдещото десетилетие в българската политика акцентът трябва да е основно върху това.

Критики отляво заради бедността и миграцията

Мартин Ширдеван, германски съпредседател на крайната лява група в парламента, нападна Урсула фон дер Лайен за миграцията и бедността. "Чудя се, г-жо президент, как можете да спите през нощта", каза той, имайки предвид хилядите мигранти, които са загинали, опитвайки се да влязат в ЕС.


Ширдеван твърди, че председателят на комисията не е направила почти нищо, за да спре компаниите да печелят, докато пенсионерите се борят да плащат сметките си.

Вебер настоя за отбранителен съюз

Манфред Вебер

© European parliament (Multimedia centre)

Манфред Вебер



Манфред Вебер, лидер на групата на дясноцентристката Европейска народна партия в Европейския парламент, се опита да омаловажи намеците за напрежение с Фон дер Лайен в реакцията си на нейната реч.


Той похвали "правилните решения" на председателя на комисията за коронавирусните ваксини и фонда за възстановяване.


И все пак подчерта:"Трябва да слушаме тревогите на хората, а не да им четем лекции", отбеляза, че комисията е понижила икономическата перспектива и нарече инфлацията "най-големият социален проблем днес".


Вебер попита: "Какво следва за нашия европейски проект? Преди 25 години се роди еврото. Въпреки мнозина, които го критикуваха, Хелмут Кол имаше визия за Европа. Какво е днешното евро?"


"Нуждаем се от европейски отбранителен съюз с комисар по отбраната, съвместни европейски сили по суша, море и въздух до 2030 г. и всичко това интегрирано в укрепен НАТО като силен европейски стълб."


Вебер защити гласното противопоставяне на ЕНП на ключови части от дневния ред на комисията в областта на климата, отбелязвайки, че консерваторите подкрепят "32 от 34 досиета на Зелената сделка". Той добави: "Ние също се вслушваме в работниците, фермерите, МСП, младежта. Производството на... повече храна, а не по-малко, е нашият отговор за намаляване на инфлацията върху цените на храните. ЕНП е партията на фермерите, а ние сме партията на селските райони."


Той призова пактът за миграцията да бъде финализиран. "Отново разчитам на мнозинството "Фон дер Лайен".

Думите за природата идват твърде късно

Политико" отбелязва, че Мохамед Шахим, вицепрезидент на левоцентристката група "Социалисти и демократи", написа в X, че "хубавите думи" на председателя на комисията Урсула фон дер Лайен за природата в нейната реч идват твърде късно: "По време на важно гласуване и дебат за Закона за възстановяване на природата тя отсъстваше, докато нейните колеги (ЕНП) саботираха всичко."

Нова цел на крайнодесните - борбата срещу изменението на климата

Филип Ламбертс, съпредседател на групата на Зелените в Европейския парламент, каза, че докато "в продължение на десетилетия страхът от имиграцията беше инструментализиран от крайната десница", сега "борбата срещу изменението на климата, изглежда, се превърна в тяхната нова цел". Ламбертс добави, че "това, което ме тревожи още повече, г-жо председател, е фактът, че все по-голям брой ваши колеги от партията възприемат същата стратегия, същия език с надеждата вероятно да върнат избирателите обратно към (Европейската народна партия)".

Какво отсъстваше от речта

Политико" изброява какво почти или изобщо не беше споменато от Фон дер Лайен днес:

  • дали ще се кандидатира догодина
  • върховенство на закона в Унгария и Полша
  • нови политики в областта на климата
  • отбрана и военни поръчки
  • замразени руски активи
  • регулиране на замърсяването и химикалите
  • устойчиви хранителни системи и хуманно отношение към животните
  • здравеопазване
  • корупционният скандал "Катаргейт"
  • Брекзит и отношенията с Обединеното кралство.

По-сложният въпрос е дали тези теми са били пропуснати, защото са паднали надолу в списъка с приоритети или по-скоро защото са твърде спорни.

Европа трябва да е твърда към Полша и Унгария

Стефан Сежурне, ръководител на либералния блок "Обнови Европа" в Европейския парламент, призова председателя на Комисията да направи повече за справяне със сериозните проблеми с върховенството на закона в Унгария и Полша.


"Европа все още не отговаря на отчаяните призиви на полски съдии, унгарски съдии, независимата преса и гражданското общество", каза той в реч в отговор на речта на Фон дер Лайен. "Ние отказваме (да приемем) орбанизацията на нашия континент. Това е реална опасност, не само политическа, но и икономическа и социална. Той добави: "Пазете се. Демокрациите рядко умират от външни заплахи. Те често умират от вътрешни заплахи."

Гледайте специалното студио на "Дневник"

Гледайте от 13:00 часа специалното студио на "Дневник" - Какво ще става в Европа: Пет посоки пред България след речта на Урсула Фон дер Лайен.


Има ли сигнали за кандидатура за нов мандат

Анализатори, които търсят сигнали за амбициите на Урсула фон дер Лайен, виждат признаци, че тя иска да продължи да върши работата си през следващия мандат и че иска да остане консенсусен кандидат, отбелязва "Политко". Томас Талер, бивш съветник на евродепутатите от ЕНП, който сега работи за консултантската компания APCO Worldwide, изтъква "насочената към бъдещето реч с много идеи за 2024 до 2029 г. и "призивите към историята".


"Интересно е да се види, че вместо много въпросителни, тя предпочита удивителни знаци, включително за действията в областта на климата и Зелената сделка. Тя, изглежда, стои зад центристкия си подход."

Три внучета и тяхното бъдеще

В продължение на отговорите на въпроси за Европейския зелен пакт тя каза: по време на този мандат от 2019 г. досега трябва да кажа, че бях благословена с това, че ми се родиха три внучета. Важно е, че по време на моя мандат прегърнах три деца, които дойдоха на този свят, Това се отрази и на начина, по който гледам на света. Сега мисля за тези пеленачета, които може би 2050 г. вече ще искат да създадат семейство и се питам ще могат ли да се радват на пролетта, на лятото, на зимата като нас като деца, какъв ще е светът. Със сигурност всичко това зависи от нашите решения за Европейския зелен пакт днес. Аз съм лично ангажирана с Европейския зелен пакт, той е от първостепенно значение за нашето оцеляване и за бъдещето ни.

Трябват гаранции за сигурност за Украйна

Всички искаме мир, но той трябва да е дълготраен, каза още Фон дер Лайен, като изтъкна, че Украйна има нужда от гаранции за сигурност. Необходимо е дългосрочната сигурност на Украйна да се гарантира. Това е с важни последици и за нашата отбранителна индустрия. Това, което се прави, е бързо, но не е достатъчно. Трябва да развием нашия производствен капацитет, изтъкна тя.

Парите трябва да са срещу реформи

В отговор на последвали въпроси на евродепутати Фон дер Лайен изтъкна: върховенството на закона е гръбнакът на нашия съюз. Ако в държавите членки има проблеми с върховенството на закона, трябва да кажа - абсолютно недопустимо е една държава да иска да се ползва от средствата на NextGenerationEU, без да е провела реформите.

Специалният гост - колумбийски писател

Ектор Абад Фасиолинсе

© Reuters

Ектор Абад Фасиолинсе



Гост в Европейския парламент по време на речта беше колумбиеца Ектор Абад Фасиолинсе, писател и приятел на Виктория Амелина. Той участва в кампания, наречена Aguanta, Ucrania - "Съпротивлявай се, Украйна", чиято цел е да информират латиноамериканците за агресивната война на Русия и за нападенията срещу цивилни граждани.

Сега е моментът на Европа да отговори на призива на историята

Днес сме на мястото и в момента, в който се пише историята. От избора, който правим днес, зависи бъдещето на нашия континент. Хората в Европа искат съюз, който отстоява правата им в моменти на силна надпревара за надмощие, но и съюз, който ги закриля и е близо до тях като партньор и съюзник в ежедневните им битки. Ние ще се вслушаме в техния глас. Ако нещо е от значение за европейците, то е от значение за Европа. Сега е моментът на Европа да отговори на призива на историята, настоя Фон дер Лайен, завършвайки речта си с думите "Да живее Европа". Тя бе последвана от бурни аплодисменти.

Фон дер Лайен постави фокус върху върховенството на закона и разширяването

Фон дер Лайен постави фокус върху върховенството на закона и разширяването

© Reuters



Комисията превърна докладите за върховенството на закона в ключов приоритет, изтъкна Фон дер Лайен. Каза, че те ще бъдат отворени за присъединяващите се страни, което ще ги постави на равни начала с държавите членки и ще ги подкрепи в усилията им за реформи.


Нека преодолеем старите двуполюсни дебати за разширяването, призова още тя. "Въпросът не е за задълбочаване на интеграцията или разширяване на съюза. Можем и трябва да постигнем и двете цели, за да получим геополитическа тежест и способност за действие."


Убедена е, че следващото разширяване трябва да бъде катализатор за напредък.


Не можем и не трябва да чакаме промяна на договора, за да продължим с разширяването. Трябва да се отговори на практически въпроси за това как на практика ще функционира съюз от над 30 държави, каза председателят на ЕК.


Комисията ще започне работа по поредица от прегледи на политиките преди разширяването, за да се види как да се адаптират областите към разширяването. Трябва да се обсъди бъдещето и на бюджета - какво и как се финансира.

На страната на Украйна - колкото е необходимо, обеща Фон дер Лайен

На страната на Украйна - колкото е необходимо, обеща Фон дер Лайен

© Reuters



Фон дер Лайен говори и за Украйна, като припомни смъртта на писателката Виктория Амелина, която издъхна от животозастрашаващи рани, нанесени ѝ от ракетна атака на руските окупатори срещу ресторант в Краматорск.


Ще бъдем на страната на Украйна на всяка нейна стъпка толкова дълго, колкото е необходимо. Обърна се към украинците в ЕС и каза, че са все така добри, както в първите съдбовни седмици.


Комисията ще предложи да се разшири обхватът на временната закрила за украинците в ЕС. Предложени са и допълнителни 50 милиарда евро за период от четири години за инвестиции и реформи.


Бъдещето се вижда ясно. Този парламент го заявява силно - бъдещето на Украйна е в нашия съюз, бъдещето на Западните Балкани е в нашия съюз, бъдещето на Молдова е в нашия съюз, каза още тя и допълни, че знае също колко важна е перспективата за членство в ЕС за толкова много хора в Грузия.


Трябва да оформим визия за успешно разширяване, каза още Фон дер Лайен. Изтъкна, че присъединяването е процес, основан на заслуги и комисията винаги ще отстоява този принцип.

България и Румъния са доказали, че са част от Шенген

В изказване за миграцията тя изтъкна, че България и Румъния са доказали, че са част от Шенгенското пространство. Нека ги допуснем в него, без да се бавим повече, настоя тя. Благодари на двете страни за водещата им роля в прилагането на добри практики в областта на убежището и връщането.


Всеки ден конфликтите, изменението на климата и нестабилността принуждават хората да търсят убежище другаде. Миграцията трябва да бъде управлявана, изтъкна тя.


Припомни новия пакт за миграцията и убежището и каза, че когато е встъпила в длъжност, е изглеждало, че компромисът е невъзможен, но с пакта е било постигнато равновесие между защитата на границите и защитата на хората, между суверенитета и солидарността, между сигурността и хуманността.


Нека покажем, че Европа може да управлява миграцията ефективно и със състрадание, допълни председателят на ЕК.

Необходима е рамка за изкуствения интелект

В изказването си тя изтъкна и заплахите, произтичащи от изкуствения интелект, като настоя Европа да бъде начело за разработването на нова световна рамка за изкуствения интелект, изградена върху три стълба: предпазни мерки, управление и иновации.


По думите ѝ той ще подобри здравеопазването, ще повиши производителността и ще помогне за справяне с изменението на климата.Изкуственият интелект е мощна общодостъпна технология, приспособима към широк набор от граждански и военни цели. Тя се развива по-бързо от очакванията дори на своите създатели, посочи Фон дер Лайен.

Грижа за малките и средните предприятия

Европа започва да понижава цените на енергия, каза още тя. Припомни "умишления опит на Владимир Путин да използва газа като оръжие". Мнозина смятаха, че няма да разполагаме с достатъчно енергия да преживеем зимата. Но успяхме. Успяхме, защото бяхме единни. Използваме кризата, за да инвестираме във възобновяеми енергийни източници, подчерта тя.


Обяви още, че преди края на годината ще се назначи представител на ЕС за малките и средните предприятия, който ще ѝ е пряко подчинен. Целта е да се чува пряко от МСП за ежедневните им предизвикателства.

Три са икономическите предизвикателства

Изтъкна три основни икономически предизвикателства за промишлеността през идната година: Недостиг на работна ръка и умения, инфлация и стопанската дейност за предприятията.


По думите ѝ трябва да се подобри достъпът до пазара на труда, особено за младите хора и жените. Има нужда и от квалифицирана миграция. Трябва да се отговори на радикалните промени в технологиите, обществото и демографията. Призова социалните партньори да са "в центъра на нашето бъдеще".


Следващата година ще се свика нова среща на върха на социалните партньори, обяви Фон дер Лайен.

Фон дер Лайен изрази признателност към земеделските стопани

Фон дер Лайен изрази признателност към земеделските стопани. Благодари им за това, че те ежедневно осигурят нашата храна.


Нашата продоволствена независимост също е важна за нас, точно това осигуряват нашите земеделски стопани, каза тя.


Призна предизвикателствата пред сектора, произтичащи от руската агресия в Украйна и климатичните промени.


Искаме да започнем стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС, обяви още председателят на ЕК. Тя изрази увереност, че опазването на природата и селското стопанство могат да вървят ръка за ръка.


Справедливият преход за земеделските стопани и семействата и промишлеността е отличителен белег на настоящия мандат, допълни тя.

За Китай - да намалим риска, без да прекъснем отношенията

Комисията започва антисубсидийно разследване на идващите от Китай електрически превозни средства, обяви Фон дер Лайен. "Световните пазари обаче в момента са наводнени с по-евтини китайски електрически автомобили. А цената им се поддържа изкуствено занижена чрез огромни държавни субсидии. Това изкривява пазара ни", изтъкна тя.


По думите ѝ Европа е отворена за конкуренция, не за надпревара за достигане на най-ниски равнища.


"Трябва да се защитаваме от нелоялни практики. Но също толкова важно е да се поддържат отворени канали за комуникация и диалог с Китай. Защото има и теми, по които можем и трябва да си сътрудничим. Намаляване на риска, а не прекъсване на отношенията - това ще бъде моят подход с китайското ръководство на срещата на високо равнище ЕС-Китай по-късно тази година."


Тя изтъкна още, че "не сме забравили как нелоялните търговски практики на Китай засегнаха соларната ни промишленост. Множество млади предприятия бяха изтласкани от пазара от силно субсидирани китайски конкуренти."

"Ще се стремим към честен и справедлив преход"

Започвайки от този месец, ще проведем поредица от диалози с промишлеността за чистата енергия, обяви Фон дер Лайен. Целта е да се подкрепи всеки сектор при изграждането на неговия модел за декарбонизация на промишлеността, защото вярваме, че този преход е от съществено значение за бъдещата ни конкурентоспособност на Европа.


Ще предложим европейски пакет за вятърната енергия, каза още тя.


Амбицията ни е пределно ясна, подчерта Фон дер Лайен, допълвайки, че бъдещето на нашата промишленост в областта на чистите технологии трябва да бъде създадена в Европа. "Това е задачата ни."


За европейския зелен пакт ние запазваме курса, запазваме амбициите, ще се стремим към честен и справедлив преход, настоя председателят на ЕК.

Фон дер Лайен изпрати силен сигнал за подкрепа към европейската промишленост

Фон дер Лайен изпрати силен сигнал за подкрепа към европейската промишленост

© Reuters



Нека бъдем единни, нека постигаме резултати днес и да се подготвяме за утре, призова още Фон дер Лайен.


Тя отбеляза: преди 4 години Европейския зелен пакт беше нашия отговор на призива на историята. А това лято беше най-горещото лято, регистрирано някога в Европа. Напомни за горските пожари в Гърция и Испания, както и за разрушителните наводнения.


Европейският зелен пакт се роди от необходимостта да опазим нашата планета, но беше замислен и като възможност да запазим бъдещото си благоденствие. Изместихме облика на програмата в областта на климата към икономиката и това даде ясна насока на инвестициите и иновациите. Вече видяхме тази стратегия за растеж, тя носи резултати дори в краткосрочен план.


И продължи по темата, като подчерта, че европейската промишленост показва, че индустриализацията и декарбонизацията могат да вървят ръка за ръка.


Даде следните примери: през последните пет години броят на заводите за чиста стомана в ЕС нарасна от нула до 38, привличаме повече инвестиции в чист водород от САЩ и Ктай, взети заедно, ще отбележим пускането на първия контейнеровоз, задвижван от чист метанол, произведен със слънчева енергия.


Това е силата на отговора на Европа към изменението на климата. С навлизането в следващата фаза на европейския зелен пакт едно нещо ще остане неизменно - ще продължим да подкрепяме европейската промишленост през цялото време на прехода, те могат да разчитат на това, подчерта Фон дер Лайен

"Когато Европа е смела и единна, резултатите са налице"

"Когато Европа е смела и единна, резултатите са налице"

© Reuters



Фон дер Лайен отбеляза, че когато е застанала пред евродепутатите през 2019 г. с програмата си, някои са имали съмнения. След което изреди някои от постиженията на своята Комисия:


Но вижте къде е Европа днес: станахме свидетели на раждането на геополитически съюз, съюз, който подкрепя Украйна, противопоставя се на агресията на Русия, отвръща на самоувереността на Китай и инвестира в партньорства.


Сега имаме Европейски зелен пакт, централен елемент на икономиката ни, безпрецедентен по своите амбиции, проправихме пътя за цифровия преход.


Станахме световни пионери в областта на онлайн правата. Имаме историческия инструмент NextGenerationEU, обединяващ инвестиции и реформи в размер на 800 млрд. евро и създаващ достойни работни места днес и за бъдеще.


Положихме основите на здравен съюз и помогнахме за ваксинирането на цял един континент и на големи части на света, започнахме да ставаме независими в сектори от критично значение като енергетиката, интегралните схеми и суровините.


Благодари за революционната работа за равенството между половете.


Изпълнихме над 90% от политическите насоки, които аз представих през 2019 г.


Заедно показахме, че когато Европа е смела и единна, резултатите са налице., подчерта Фон дер Лайен.

Трябва да спечелим доверието на европейците, каза Фон дер Лайен

Трябва да спечелим доверието на европейците, каза Фон дер Лайен

© Reuters



Урсула фон дер Лайен започна речта си с думи за предстоящите евроизбори и обърна внимание на гласуването на младите хора.


Тя заяви: съюзът ни днес отразява визията на онези, които мечтаеха за по-добро бъдеще след Втората световна война. Те вярваха, че Европа е отговорът на призива на историята. И когато разговарям с новото поколение днес виждам същата визия за по-добро бъдеще, същия плам да се изгради нещо по-добро.


Трябва да спечелим доверието на европейците, те да видят, че обръщаме внимание на техните тревоги.

Изказването на председателя на европарламента

Председателят на ЕП заяви: през последните години трябваше да се справим с финансовата криза, пандемията, Брекзит. Ние успяхме да се противопоставим на противозконната агресия на Русия в Украйна, борим с с измененията на климата. Създадохме основи, които ще ни помагат години наред. Европа се променя, светът се променя и ние трябва да се приспособим към това. Все още обаче твърде много от нашите граждани страдат, твърде много жени се натъкват на пречки, твърде много млади са несигурни за бъдещето си. Трябва да направим всичко по силите си, за да преодолеем това.

Засилен журналистически интерес

Около 500 журналисти от всяко кътче на континента са се стекли, за да отразят речта, отбелязва "Политико". Сградата е толкова пълна с журналисти, че се е наложило да бъде отворена нова зала за пресата.

Протести за защита на климата пред европарламента

Протести за защита на климата пред европарламента

© Йовка Димитрова



Преди обръщението на председателя на комисията Урсула фон дер Лайен зелени групи тази сутрин организираха протест пред Европейския парламент в Страсбург, призовавайки ЕС постепенно да спре природния газ до 2035 г., предаде "Политико".


Greenpeace, Climate Action Network Europe и Friends of the Earth държаха банер със слогана "Състоянието на ЕС: горящо" и раздадоха план от 10 точки на депутати, посетители и журналисти.


Исканията на протестиращите включват планове за преустановяване на употребата на газ в ЕС и на национално ниво, прекратяване на добива на газ и намаляване на публичните субсидии за изкопаеми горива.

Какво каза Фон дер Лайен в миналогодишната си реч

Какво каза Фон дер Лайен в миналогодишната си реч

© European commission (audiovisual service)



Днес смелостта си има име и то е Украйна. Смелостта си има лице и то е това на украинските мъже и жени, изправили се срещу инвазията." Това заяви Фон дер Лайен в миналогодишната си реч за състоянието на съюза.


"Слава на Украйна! Солидарността ни с Украйна остава непоклатима", добави председателят на Европейската комисия, която покани като почетен гост в залата Олена Зеленска. Съпругата на украинския президент Володимир Зеленски бе посрещната с овации от залата и ставане на крака.


Още можете да си припомните тук.

"Да остане неутрална"

"Да остане неутрална"

© European parliament (Multimedia centre)



Фон дер Лайен застана начело на еврокомисията през 2019 г. след трудни преговори между европейските лидери, припомня "Франс прес", цитирана от БТА.


Близка приятелка на германския канцлер Ангела Меркел, тя беше предложена от Еманюел Макрон. Френският президент се противопостави на номинацията на германеца Манфред Вебер, който претендираше за поста като номиниран кандидат на ЕНП, водещата политическа сила в Европейския парламент.


Фон дер Лайен обаче спечели доверието на Европейския парламент с крехко мнозинство от едва девет гласа.


Ще стане ли тя този път кандидат на ЕНП? Партията планира да свика своя конгрес в началото на 2024 г. в Букурещ, за да приеме програмата си и да назначи водач на листата си.


Според германския евродепутат Андреас Шваб председателят на ЕК, оглавяваща екип, в който са представени различни политически семейства, не може да огласи намеренията си твърде рано.


"Тя ще бъде задължена да остане неутрална може би до края на април, защото дотогава трябва да може да изпълнява задълженията си. Оттогава нататък тя ще може да води кампания", смята той.

Повторното назначаване на Фон дер Лайен начело на еврокомисията ще зависи и от политическия баланс на силите в следващия европарламент, както и от предстоящите избори в Словакия, Полша и Нидерландия, които ще повлияят на баланса в Европейския съвет, обединяващ 27-те европейски лидери.

Речта идва в труден момент за Фон дер Лайен

Речта ще бъде произнесена на фона на не малко трудности за Европа и за самата Фон дер Лайен. Европейските икономики са изправени пред натиска на инфлацията, а политическите елити се борят с нарастващата миграция и продължаващата война на Русия в Украйна.


А през последните няколко седмици се оформи вълна от напускания в еврокомисията, включително сред най-висшите ѝ служители.


Франс Тимерманс, който беше изпълнителен зам.-председател, обяви, че иска да се кандидатира за премиер на Нидерландия след падането на правителството на Марк Рюте.


Маргрете Вестагер, друг от изпълнителните вицепрезиденти на Фон дер Лайен, се надява да оглави Европейската инвестиционна банка, чийто председателски пост остава вакантен в края на годината.


Подкопава ли това авторитета ѝ? Четете тук.

Фокусът на речта - Зелената сделка и миграцията

Председателят на Европейската комисия ще използва речта си в сряда сутринта пред евродепутатите, за да увери своята дясноцентристка политическа партия, че чува опасенията за посоката на ЕС, що се отнася до климата и миграционната политика, пише "Политико".


С наближаването на евроизборите през следващата година Фон дер Лайен ще постави ръчната спирачка за ново законодателство и ще обяви фокус върху въздействието на политиките на ЕС върху бизнеса и хората, според високопоставен служител на комисията, който е получил анонимност, за да говори свободно.


Какво още се очаква да каже тя в речта си, четете тук.

Какво направи Брюксел и какво само обеща

По-скоро в края на мандата на комисията, до който има още повече от 14 месеца, вероятно Фон дер Лайен си е подготвила числа, за да разкаже как се е променила Европа с работата на нейния екип. Тя няма много причини да се притеснява, че управлението ѝ ще бъде забравено бързо, тъй почти целият ѝ мандат премина през две необичайни събития, които завинаги ще сложат отпечатък върху ЕС - пандемията от COVID-19 и войната в Украйна. Те наложиха необичайни действия, много от които за първи път в историята на съюза.


Какво обеща и какво постигна нейната Комисия четете тук.

Начало на политическия сезон

Речта на Фон дер Лайен ще подготви сцената за девет месеца на политически маневри за разместване на най-важните европейски ръководни постове и ще определи дневния ред на континента за останалата част от десетилетието, пише агенция "Франс прес".


През юни 2024 г. повече от 400 милиона европейци ще бъдат поканени да гласуват, за да изберат състава на Европейския парламент. Това от своя страна ще отвори нещо като трансферен прозорец, по време на който правителствата на държавите членки, политическите блокове и амбициозните политици ще се договарят за европейските ръководни позиции.


Фон дер Лайен или нейният наследник ще избере нова комисия от 27 души, но ще има преговори и за още няколко ключови поста.

Мненията в Брюксел, изглежда, са, че Фон дер Лайен ще иска да остане на поста и че големите държави - членки на ЕС, ще я подкрепят за това. Хипотезата се смята от мнозина за вероятна, но самата Фон дер Лайен мълчи за плановете си.

"Тя има твърдото намерение да работи до последния ден максимално ефективно", каза говорителят на еврокомисията Ерик Мамер пред АФП.


Името ѝ се спрягаше също за приемник на поста на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг през октомври 2024 г.


Подробности - тук.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK