
© Reuters
Евродепутатите настояват за реформа на системата за приходи на ЕС.
Членовете на Европейския парламент заявиха, че Европейския съюз се нуждае от силен бюджет преди срещата на европейските лидери в края на месеца, на която ще бъде обсъдено и предложението за дългосрочната бюджетна рамка за 2014-2020 г., предаде пресслужбата на Европарламента.
Седемгодишната бюджетна рамка трябва да бъде достатъчно гъвкава, за да отговори на новите предизвикателства, а вноски от националните бюджети трябва да бъдат заменени от други начини за финансиране на ЕС, гласи резолюция приета от евродепутатите днес.
В текста те настояват бюджетната рамка за периода 2014–2020 г. "да осигури повишаване на гъвкавостта в рамките на и между отделните рубрики, както и между финансовите години ..., за да се гарантира, че бюджетните ресурси могат да следват променящите се обстоятелства и приоритети".
Според евродепутатите липсата на гъвкавост при сегашната система затруднява реакцията при нови предизвикателства. Колкото по малък е бюджетът, толкова е по важно да може да се прави преразпределение на ресурси, за да се посрещат неочаквани събития, заяви Европарламентът.
"Европа става все по-слаба, защото бюджетът ѝ непрекъснато намалява", заяви по време на дебатите българският евродепутат Ивайло Калфин, който е съдокладчик по темата. Той обясни, че за разлика от националните бюджети, "европейският бюджет не е поредното данъчно бреме за гражданите, не е поредният разход".
"В момента европейският бюджет е 44 пъти по-малък от националните бюджети – той струва на всеки европейски граждани по едно кафе дневно. Толкова струва Европа", посочи още Калфин.
Реформа на системата за приходи
По силата на учредителните договори, бюджетът на ЕС трябва да се "финансира изцяло от собствени ресурси". Според Европарламента въвеждането на алтернативни източници на приходи, като данък върху финансовите сделки или нов ДДС за целия ЕС, ще намали дела на вноските на държавите членки на ЕС от населението от 75% на 40% към 2020 г.
Европарламентът заяви, че "не е готов да даде своето съгласие за следващия регламент за многогодишната финансова рамка без политическо споразумение по реформата на системата на собствените ресурси, поставяща край на съществуващите отстъпки и други механизми за корекция".
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
bta
Рейтинг: 1291 НеутралноНикой не каза откъде пари
Логика
Рейтинг: 1291 Неутрално"...а вноски от националните бюджети трябва да бъдат заменени от други начини за финансиране на ЕС, гласи резолюция приета от евродепутатите днес.."ИСКА СЕ ВЪВЕЖДАНЕ НА НОВИ ДАНЪЦИ ЗА ЕС, ВМЕСТО ЕДНА ВНОСКА ЗА ЧЛЕНСТВО В ЕС! Вече се замислям доколко изгодно за България е членството ни в ЕС
ЕВРОЗОНАТА ДА СИ РЕШАВА ПРОБЛЕМИТЕ- НИЕ НЕ СМЕ ДЛЪЖНИ ЧРЕЗ ЕС ДАНЪЦИ ДА ПЛАЩАМЕ ДЪЛГОВЕТЕ НА ЗАКЪСАЛИТЕ ОТ ЕВРОЗОНАТА!
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаlordcris
Рейтинг: 719 НеутралноТия пак искат да вдигат данъците.
grozdi
Рейтинг: 418 НеутралноТези хрантутници да вземат да си намалят бройката, не да искат увеличение на бюджета си.