
© антикорупционен фонд
Директорът на АКФ Бойко Станкушев (вляво) с авторите на проекта Огнян Георгиев и Никола Тулечки и с юриста от фонда Лора Георгиева
Първата интернет платформа, която дава възможност за информация за изпълняваните с европейски средства проекти и за подаване на сигнали за нередности по тях, беше качена онлайн в четвъртък.
EUmoney.bg е дело на Антикорупционния фонд (АКФ) и дава възможност да се търси информация за всички активни европейски проекти в България, както и да се осъществява обратна връзка под формата на коментари и анонимни сигнали за наблюдавани злоупотреби и корупция. Според директора на АКФ Бойко Станкушев това е първият механизъм за обратна връзка с гражданите за това как се изразходват европейските средства.
Освен проследяване на потоците пари и тяхното разпределение през нея ще могат да се подават и сигнали и препоръки.
Платформата използва данни за действащите проекти, изпълнявани по всички оперативни програми от информационната система за наблюдение и управление на средствата от ЕС в България (ИСУН). В бъдеще тя може да бъде разширена и с използването на пари от българския бюджет, за които досега не се подава системно публична информация, каза Огнян Георгиев от екипа, създал сайта.
По информация на авторите EUmoney.bg, който е финансиран от Европейската комисия, е първият по рода си в Европейския съюз.
Сайтът позволява търсене на информация за проекти по име, населено място, в което се изпълняват, бенефициент или изпълнител, по ключова дума и по други критерии. Гражданите ще могат да оставят коментари за това как се изпълняват проектите, както и да отправят анонимни сигнали за злоупотреби и корупция. За първи път ще бъде възможно подалите сигнали да осъществяват обратна връзка с Антикорупционния фонд по напълно анонимизиран начин, чрез генерирането на специален цифров код. Връзката ще бъде двустранна, като фондът ще информира подателя за проверката на неговия сигнал, а той ще може да дава допълнителна информация и документи.
Лора Георгиева от АКФ съобщи, че всеки сигнал ще се проверява и разследва, като експертите ще събират и обработват информацията, за да я подадат, ако е основателна, към институциите по компетентност - българската или европейската прокуратура.
© антикорупционен фонд
"Вече постъпиха няколко сигнала за нарушения, които разгледахме. По един от тях имаше достатъчно основания да изготвим и изпратим сигнал", разказва Лора Георгиева, правен съветник в Антикорупционния фонд.
Става дума за мнения за купуване и продаване на гласове и за нередности, свързани с европейски фондове, в село Вълнари, община Никола Козлево. В сигнала, подаден чрез EUmoney.bg, се твърди, че кметът на селото Никола Козлево е оказвал натиск върху няколко служители в частната си фирма да гласуват за определен кандидат на изборите през април 2021 г. Служителите били назначени в магазините на кмета по проект, "Създаване на устойчиви работни места за безработни и неактивни лица в "Ешрефоглу" ООД", финансиран от Европейския Социален Фонд - Развитие на човешките ресурси. Информация за случая се съдържа и в журналистическо разследване на Генка Шикерова, публикувано в Свободна Европа.
По случая експертите на АКФ са сезирали звеното за координация с Европейската служба за измамите ОЛАФ, Дирекцията "Защита на финансовите интереси на Европейския съюз" в Министерство на вътрешните работи, министъра на вътрешните работи, както и прокуратурата.
"Механизми като EUmoney.bg дават възможност на българските граждани отблизо да следят как се изразходват средствата, които влизат по европейските проекти в страната. Надяваме се сигналите, които идват през тази платформа, ще срещнат активната реакция на институциите, така че да бъде защитен интересът на българските и европейските данъкоплатци", коментира Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд.
Според инициаторите проектът е добра възможност да започне изграждане на гражданска мрежа за наблюдение върху използването на европейските средства в България. Проектът е насочен към обикновените граждани, които искат да бъдат активни в своята общност. Авторите му се надяват той да бъде полезен и на журналистите при техните разследвания. От влизането на България в ЕС през 2007 г. страната е получила от европейския бюджет 47 млрд. лв.