
© Reuters
Микулаш Дзуринда
Словашкото правителство държи на решението си Словакия да бъде единствената страна от еврозоната, която няма да участва в европейската помощ за Гърция. Това заяви словашкият външен министър в интервю за ДПА, цитирано от БТА.
Според министър Микулаш Дзуринда споразумението, договорено с ЕС и МВФ през май, предвиждащо за срок от три години на Гърция да бъдат отпуснати 110 милиарда евро под формата на заеми, е грешно разбрана "солидарност на отговорните за неразумните".
На 11 август словашкият парламент гласува против отпускането на 800 милиона евро за европейския пакет от помощи за спасяването на Гърция.
Дзуринда заяви, че Словакия има право да се противопостави на споразумението. Външният министър, който беше премиер в периода между 1998 и 2006 г., оглавяваше кабинета по време на болезнените мерки, нужни, за да се нагоди икономиката на страната от бившите съветски структури към готова за еврото отворена икономика.
"По това време имаше спад в желаните доходи с осем процента. Безработицата скочи до 20 процента. В крайна сметка обаче ние реформирахме икономиката и бяхме първата страна от Източния блок, готова да се присъедини към еврозоната", заяви Дзуринда.
Словакия, която от 2004 г. е член на ЕС, се присъедини към еврозоната през 2009 г.
Според министъра споразумението с Гърция представлява сериозен морален риск, тъй като "окуражава популистите да пилеят пари, а после да бъдат спасявани от останалите". "Толкова е лесно да си популист, да купуваш с обещания гласоподаватели и да трупаш дългове заради това", казва Дзуринда.
Европейската комисия определи като липса на солидарност решението на словашкия парламент, но увери, че то не излага на опасност плана за подпомагане на Гърция.
Valentina Chelebieva
Рейтинг: 8 НеутралноПодкрепям братята словаци.Кой каквото е дробил, да си го сърба. На тях кой им помага,а.
vlad_m1
Рейтинг: 541 НеутралноБраво на словаците!Дано техният пример бъде заразителен.Не може да се живее само назаем.Дано Европа се вслуша в гласа на една страна от бившия източен блок.Още веднъж - браво.
qjtemikyra5
Рейтинг: НеутралноТака трябва да действаме и ние. От тук нататък съм убеден, че Европа ще гледа с други очи на Словакия. Възможно е да има и негативи, но мисля че позитивите ще са повече и по-качествени.
renegat
Рейтинг: 1128 Неутрално... финансовият контрол на ЕЦБ която контролира и общата валута, трябва да бъде първостепенен контрол в общността и тя е най-важен фактор за разпределението на труда и ресурсите в отделните страни-членки за да се знае кой какво произвежда и какви нужди има, какво харчи и защо харчи, а нефинансовата безстопанственост и липса на информация, в името на някъква фктивна национална самостоятелност, противопоставяне, а после изнудване за парични помощи и намеси. Ако това не се спази никакъв валутен съюз няма да има, нито ЕВРОТО ще е конкурентна валута... Словаците са прави но само 50%.
dorn
Рейтинг: 924 НеутралноВсички знаят че гърците не заслужават помощ,при тях финансовата катастрофа не е в резултат на незвисещи от тях обстоятелства а защото просто са живели на кредит.Само че кредитите отпускани основно от германски и френски банки е станал толкова голям че фалита на Гърция заплашва да повлече спестяванията на милиони вложители(гласоподаватели) от ЕС. А това политиците от Германия и Франция не могат да си позволят. Словаците казват истината в очите. Който е дробил попарата той да я сърба .
tedif
Рейтинг: 1285 НеутралноЕ ,това е!"Толкова е лесно да си популист, да купуваш с обещания гласоподаватели и да трупаш дългове заради това" - това и някои български псевдо-политици го говорят,но само докато влезат в парламента.А за разликата между Словакия и България може много лесно да се разбере,ей къде е,няма нужда нито от писмо от кварталния,нито да целуваш гъза на шефа на банката за валута.Иди и виж - имаше такъв филм.В случая погледът и сревнението няма да са в наша полза.За пореден път.
dandybg
Рейтинг: 8 НеутралноПрави са словаците ,това са страшно много пари за държава като Гърция.Но в същото време съм сигурен че по-голямата част от тези пари отиват в банките за погасяване на дълговете им.Така нека да видим какво става.. парите на евроданъкоплатците отиват в джоба на банковата мафия която има неистов стремеж да управлява света.Все пак кой позволи Гърция да натрупа такъв огромен външен дълг????????? защооооо...банките не спрат да си търсят лихвите за няколко години например? Иначе сега ни убеждават че спасяват Гърция ,по скоро да се напълнят алчните джобове на лихварите.
uzur
Рейтинг: 434 НеутралноРязането на разходи при наличието на депресия, ще доведе до дефлация.Пол Кругман. 573.html
http://yphalachev.blogspot.com/2010/06/blog-post_8
bubolino
Рейтинг: 381 НеутралноКво да помагат завалиите, самите те са на ръба да не попаднат под ударите на тежкия дефицит. Няма какво да се лъжем, еврозоната трябваше да бъде създадена единствено от богатите страни като противовес на САЩ и американския долар. За съжаление бедните държави от "ПИГС" се опънаха и Германия реши да се вживява на глобална сила, която да диктува монетарната политика на Европа. За това сега трябва да си плаща за стабилизирането на еврото. Нека не забравяме, че страни като Дания, Швеция, Швейцария, Норвегия и Англия не са в еврозоната. Ако тя бяха там, сега нямаше да има толкова голяма криза и опасения за бъдещето на еврото. Пък и на Германия щяха да й свият перките да не се перчи толкова.