
© Reuters
Катрин Аштън
Върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз (ЕС) Катрин Аштън продължава визитата си в Китай, където има поредица от срещи с висши държавни представители по въпроси с търговията, климатичните промени и сигурността, съобщи агенция "Франс прес", цитирана от EUbusiness.
Аштън, която в понеделник посети световното изложение "Експо Шанхай", в сряда ще участва в Стратегическия диалог на високо равнище между ЕС и Китай в югозападния град Гуейян. Това е форум, чиято цел е да запази контакта между двете страни по ключови въпроси. В рамките му външният министър на ЕС ще разговаря с държавния съветник Даи Бингу, представител на външната политика на Китай.
В четвъртък Аштън ще отпътува за Пекин, където ще се срещне с премиера Вън Дзябао и външния министър Ян Дзиечи.
"ЕС и Китай са изправени пред общи предизвикателства и споделят подобни цели", казва Аштън в официално изявление. "Очаквам с нетърпение работата с държавния съветник Даи Бингу с цел да се постигне конструктивна и ефикасна връзка с Китай – ключов стратегически партньор на Европа", допълва тя.
Търговските отношения между двете страни са успешни, като се има предвид, че Китай е вторият по големина търговски партньор на Европа след Съединените щати, отбелязва "Франс прес".
Въпреки това взаимоотношенията между азиатската страна и ЕС бяха белязани от напрежение и редица дебати. ЕС няколко пъти изрази своето недоволство, че Китай не изпълнява задължения си по осигуряване на равностойно поле за работа на европейските компании в страната.
Един от обектите на дискусии между двете страни са парниковите газове. Те ще бъдат обсъждани и по време на течащата визита. Аштън ще настоява за намаляването на емисиите на Китай, който в момента е един от основните "производители" на парникови газове.
Освен това през последния месец Китай се противопостави на новите санкции, наложени от ЕС за спорната ядрена програма на Иран, и призова за провеждането на преговори по въпроса.
"И ЕС, и Китай изразяват желание да задълбочат двустранните отношения във външни въпроси и въпроси за сигурността, както и тези за Корейския полуостров, Иран, Африка", казва още Аштън в изявлението си.
Иво
Рейтинг: 4748 ВеселоБраво, добрите отношения между Китай и ЕС са изключително важни за нас европейците!!!
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36