
© Reuters
Жозе Мануел Барозу
ЕС трябва да ускори темпа на структурни реформи през следващата година, за да стимулира икономическото възстановяване, заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу на първата си годишна реч пред парламента на ЕС в Страсбург за състоянието на съюза, пише "Файненшъл таймс".
Според Барозу икономическият ръст може да бъде по-висок от прогнозираното тази година, а съгласуваните действия са позволили на ЕС да издържи изпита на финансовата и икономическа криза. Той призова държавите членки за задълбочени реформи в няколко различни направления – от икономическото управление до финансовия и енергийния сектор.
"Без структурни реформи няма да създадем устойчив растеж. Трябва да използваме следващите 12 месеца, за да ускорим реформите", заяви Барозу. "Сега е времето да модернизираме нашата "социална пазарна икономика", за да може да бъде конкурентоспособна на глобално ниво", допълни той.
В идните седмици ЕК ще трябва да се справи с разгорещен дебат при представянето на предложения за по-строго наблюдение над националните бюджети, включително и възможни санкции. ЕК също така ще предложи за обсъждане следващата бюджетна рамка за периода 2013 – 2020 г.
Барозу представи и две нови предложения - създаването на общооевропейски облигации за финансиране на големи инфраструктурни проекти, както и учредяване на мониторингова агенция, която да насочва безработните към вакантни работни места. "Нивата на безработица, макар и все още прекалено високи, спряха да нарастват", твърди председателят на ЕК.
Според Барозу икономическото състояние на Европа е значително по-добро отпреди една година най-вече заради целенасочените действия на държавите членки, но той предупреди, че не всички участват във възстановяването.
"Възстановяването набира скорост, дори и неравнопоставено в целия ЕС", каза Барозу. "Нетърпелив съм да видя как Европейският съюз заема място в международните отношения, което да съответства на икономическата му тежест", заяви той. "Европа трябва да покаже, че е повече от 27 отделни държави. Или ще плуваме заедно, или ще потънем поотделно", категоричен бе Барозу.
Според някои евродепутати речта на Барозу не описва реалната ситуация на ЕС и игнорира общественото разочарование. "Състоянието на ЕС днес не е добро", каза Мартин Шулц, лидер на социалистите и демократите в ЕП. Шулц обвини Барозу в раболепие към Германия и Франция, най-силните икономики в ЕС. "Господин Барозу, вие просто на схващате", заяви независимият британски депутат и евроскептик Найджъл Фарадж.
Барозу призова и към по-голяма защита на правата на най-многобройното, 12-милионно малцинство в ЕС - ромите. В своя реплика, директно отправена към властите в Париж относно експулсирането на роми, Барозу заяви, че "правителствата трябва да уважават човешките права, включително и тези на малцинствата". "При толкова чувствителни проблеми трябва да се действа отговорно. Нека не събуждаме призраците от миналото на Европа", каза още той.
Приоритетите на ЕК
- Справяне с макроикономическия дисбаланс, особено в еврозоната, както и постигане на фискална консолидация и икономически растеж.
- Забрана за т.нар голи къси продажби, търговията със CDS (застраховки срещу фалит на компания или държава), както и мерки, които да криминализират бонусите, раздавани за търговия с рискови активи с цел бърза печалба. В дългосрочен план те носят големи загуби.
- По-добра глобална икономическа координация и по-стабилни финансови пазари благодарение на реформа в международните финансови институции.
- Създаване на мониторингова агенция, която да помогне за заемането на 4 млн. свободни работни места в ЕС.
- Развиване на иновациите чрез насърчаване на университети и намаляване на бюрокрацията, спъваща малкия и средния бизнес.
- Нови предложения за граничната полиция и намаляване на експлоатацията на нелегалните имигранти.
- Преразглеждане на бюджета през октомври и изготвяне на амбициозен бюджет "след 2013 г.", който "ще се харчи по-интелигентно", съобразявайки се както с европейския, така и с националните бюджети.
- Създаване на милиони зелени работни места до 2020 г.
- Създаване на европейска структура за реагиране при бедствия в световен мащаб.
- Обща отбранителна политика.
Св. влкмч.Тамихнет Вагнеревич
Рейтинг: 1503 ВеселоСнимката е един път. Като ореолче му е
15.02.1989 - 07.02.2018StanDim
Рейтинг: 450 НеутралноХубаво би било Барозу да се сети, че е човек, а не само политик....и тогава мнението му за циганското малцинство ще е друго... Или пък да дойде да си купи...виличка, къщичка
А относно Цоцалистчето Шулц...все ми се струва, че и той както и нашите цоцащи Сергеевци, лаят просто за да бъдат забелязани...
Окото
Рейтинг: 1398 Неутрално"Сега е времето да модернизираме нашата "социална пазарна икономика", за да може да бъде конкурентоспособна на глобално ниво", допълни той."
Част от диаметъра на кръга "Капитал"Без коментар!
ergen4ev
Рейтинг: 450 Неутралнодобре ще е някои от нас да усетят мекия намек на барозу,отнася се за най слабите икономики като нашата които винаги очакват по силните да ги вадят винаги от проблемите и да им дават ей така,човека не говори празни слова,само че дали има някой да разбере какво точно има в предвид
Karla Lihula
Рейтинг: 506 Разстроено"социална пазарна икономика"
Който живее в страх никога няма да бъде свободен. ХорациоДупе да ви е яко!!!
****
Този коментар беше изтрит в 15:40 на 08/09/2010 от неговия автор.
solen
Рейтинг: 498 НеутралноДневник, поправете в заглавието "поотделно".
Има и млада аудитория.
В текста е ОК.
eldred
Рейтинг: 506 Весело"Сега е времето да модернизираме нашата "социална пазарна икономика", за да може да бъде конкурентоспособна на глобално ниво", допълни той."
Да махне социална и модернизацията е готова
k73
Рейтинг: 506 НеутралноФранция и Германия плуват,а ние се крепим здраво на повърхността,благодарение на запушените пробиви на изтичане на пари. Гърция,Румъния.
Започнаха да потъват :Италия,Португалия,Испания,
Естествено и турция потъва много яко.
Клюводървец
Рейтинг: 653 РазстроеноДнес Посланикът на САЩ,каза истината за България.Ние сме най ненадежният член в ЕС.Петата колона е най силна в България.Олигарсите от руски тип са превзели провораздавателната система.След падането на това правителство ни чака,руски феодализъм,забрана за движение извън деревнята в която живуркаш,12 часов работен ден,синдикати работодатели,хляб и ефтина ракия.Да не са живи симо горският и серго обратното.
Ръй! Ръй!