
© Associated Press
Катрин Аштън трябва да избере новия шеф на Съвместния ситуационен център на ЕС.
Осем са кандидатите за поста на шеф на най-чувствителния орган на Европейския съюз - Съвместният ситуационен център (SitCen), който борави със секретна информация от евроинституциите и държавите членки, съобщи EUobserver.
В момента центърът се ръководи от френския дипломат Патрис Бергамини, назначен временно от върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън. Самият той има възможност да лобира за постоянната позиция, която е със заплата от 15 000 евро на месец.
Ролята на Бергамини в момента се ограничава в това да дава политически насоки на центъра за анализиране на секретна информация и да поддържа контакт с Аштън и посланиците на ЕС. Ежедневната дейност на Съвместния ситуационен център ще се ръководи от френския дипломат до оттеглянето му през февруари 2011 г.
Според информация на електронното издание един от кандидатите за мястото е директорът на австрийската Федерална агенция за държавна защита и борба с тероризма Петер Гридлинг. Все още не се знаят имената на кандидатите от Великобритания, Германия и Италия.
Новият шеф на ситуационния център ще трябва да спечели доверието на секретните служби на държавите членки, които предоставят класифицирана информация на бюрото. В същото време той трябва да остане по-скоро лоялен на Брюксел, отколкото на родината си.
"Той ще трябва да прави неща, които да останат между SitCen и г-жа Аштън и които не трябва да се докладват на никоя от европейските столици", обясни източник на EUobserver. Според него новият ръководител на центъра ще носи огромна отговорност.
Новото назначение ще бъде направено в динамично време за 10-годишното бюро. От 1 декември ситуационният център ще стане част от Европейската служба за външна дейност. Ядрото на центъра, или отделът, който работи с класифицирана информация, няма да претърпи сериозни промени. Той е съставен от служители на разузнаването, излъчени от 12 "стари" еврочленки и от пет държави, присъединили се след 2004 г.
Екипът от анализатори на публични източници обаче ще бъде разширен. Според документ, разпространен в евроинституциите, към екипа от 15 членове ще се присъединят шестима от кризисния център към Европейската комисия. Целта на прехвърлянето на кадри е да обедини потенциала на кадрите от ситуационния център, които говорят арабски, китайски, фарси и руски, с експертите по информатика от Еврокомисията.
B52
Рейтинг: 1650 ВеселоГоце да вземе да се кандидатира, нали си търси място под слънцето?!. Руски говори със сигурност. единствено това изискване може да го препъне: "той трябва да остане по-скоро лоялен на Брюксел"... при положение че той е доказано лоялен на Москва....
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.Петър Иванов
Рейтинг: 743 ВеселоПа крайнем мере тов. Кирча Кирав тоже харош кандидат
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
Kozon
Рейтинг: 233 НеутралноР.Петк. е най-подходящият - от него ни журналя от ББС, германски разследващи, нито шейхове ще се скрият.