
© Красимир Юскеселиев
Днес се проведе първият общоевропейски тест на киберзащитниците.
Европейски компютърни специалисти днес се бориха срещу симулиран опит на хакери да разбият ключови интернет услуги. Това е първият общоевропейски тест на киберзащитниците, отбелязва агенция Франс прес.
Всички държави-членки, заедно с Исландия, Норвегия и Швейцария взеха участие в симулацията като участници или наблюдатели. Те работиха съвместно срещу фиктивно онлай нападение и трябваше да избегнат "пълен срив на мрежата", каза говорителят на главна дирекция "Цифровите технологии" Джонатан Тод.
Сценарият на измислената атака представляваше постепенно влошаване на достъпа до интернет в държава след държава. Ако това се случваше в действителност, достъпът на гражданите, бизнеса и обществените институции до най-елементарни интернет услуги щеше да е невъзможен.
ЕС се надява симулацията да помогне на държавите-членки да разберат как подобен инцидент може да се случи и да знаят към кого да се обърнат при кибератаки.
През 2007 г. подобна заплаха се превърна в реалност, когато сайтовете на естонските власти бяха нападнати от хакери. През септември тази година компютърен червей засегна десетки хиляди компютри в Иран.
Днешното упражнение ще бъде последвано от повече тестове с по-сложни сценарии на глобално ниво, съобщи още Тод. Заплахата от атака срещу компютърните системи се приема като ключово предизвикателство в Европа, САЩ и НАТО.
Киберсигурността ще бъде една от обсъжданите теми на срещата на върха на НАТО на 19 и 20 ноември в Лисабон.
Днес Пентагонът съобщи, че новото американско киберкомандване към американската армия, което отговаря за защитата на 15 000 военни компютърни мрежи, вече е напълно функциониращо.