
© Reuters
Филип Рьослер
Министърът на икономиката и вицеканцлер Филип Рьослер се разграничи от готовността на канцлера Ангела Меркел за налагане на данък върху финансовите транзакции, известен като "данъка на Тобин", само в еврозоната, съобщи агенция "Франс прес".
Рьослер, който е лидер на Партията на свободните демократи, каза, че мярката трябва да се приложи за целия Европейски съюз. Според него в противен случай държавите членки, които са я приели, ще бъдат в неизгодно положение.
Аз съм на мнение, че такъв данък трябва да се прилага за всички страни от ЕС, посочи министърът, като отбеляза, че обратното би довело до изкривяване на конкуренцията и би навредило на Германия като пазар на финансови транзакции.
След разговор с френския президент Никола Саркози вчера Меркел заяви, че тя лично би се съгласила с данък, който да се отнася само за 17-те страни от еврозоната, но призна, че правителството й е разделено по въпроса.
Приемането на мярката на ниво ЕС ще изисква единодушната подкрепа на всички държави членки. Великобритания обаче вече каза, че ще блокира всеки опит за налагането й. Швеция също изрази подкрепата си за Лондон.
Ако Париж иска, да се чувства свободен да въведе данъка, каза Камерън. Френският президент Никола Саркози обаче подчерта в петък, че Франция не трябва да чака други страни от ЕС да приемат идеята. По-рано френският министър по европейските въпроси Жан Леонети заяви, че данъкът ще влезе в сила тази година въпреки съпротивата на някои страни в ЕС.
Amoravis
Рейтинг: 367 НеутралноМАлко непълни изглеждат тези реформи и нови данъци, ако едновременно и паралелно не се регулират по-строго офшорните финансови центрове.
Иначе, за!
az_si
Рейтинг: 418 НеутралноНяма по-сигурен на4ин за гонене на инвеститори от нови данъци. И от кога стана, 4е Франция може да се разпорежда с данъ4ната политика в целия ЕС?
xm...
Рейтинг: 3273 НеутралноРьослер е напълно прав. Ако някои не го въведат въвелите го ще духат супата.
, ще има "беж крачета да бягаме". А кинтите бяхат бързо ...
Проблемът е, че дори и в цялото ЕС да го въведат - пак не стига.
Ей я Швайц - под носа.
Не че в днешния сват географската близост има някакво значение. Просто за пример я споменах ...
Тая тъпня ако я въведат, при това само "в отделно взети страни"
bombov_saruyar
Рейтинг: 697 НеутралноТази активност на Саркози е изцяло за вътрешна употреба. Нещо като високите подскоци на антилопите, когато ги гони хищник - здрава съм, остави ме.
Ако по пътя напред, не помним как сме стигнали до тук, няма да стигнем там, за където сме тръгнали.bulgarinvstranstvo
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#3] от "xm...":
"Dubito, ergo sum vel quod idem est, cogito, ergo sum" René DescartesДанъците са само един от факторите за установяване на фирми.
дори не и главния - ако няма как да изкраШш пари какви данъци ще плащаш.
dreamer
Рейтинг: 1086 НеутралноИ за целия ЕС да го въведат ще е проблем, защото финансови центрове има и извън съюза. Банките могат да се насочат и натам. Въобще рисковете не са за пренебрегване. Мисля, че британците са наясно с този простичък факт и затова се дърпат.
Отделете време навреме.А в крайна сметка какво се цели с този данък? Да се спрат транзакциите ли? Не! Цели се попълване на бюджети. Е не може ли да си намалят разходите вместо да си увеличават приходите? А и защо бюджетите им са на червено толкова години? Защото така ги разчитат, да харчат повече отколкото икономиката им дава. А защо икономиката дава малко - защото в такава среда са я поставили, както се вижда икономиките на други страни вървят напред за разлика от голяма част от европейските.
Логика
Рейтинг: 1291 НеутралноДания е „много несклонна” по отношение на данъка върху финансовите транзакции 10 януари 2012 | 13:28 | Агенция "Фокус" Начало / Европейски съюз Копенхаген. Дания, която в момента е ротационен председател на ЕС, е много „несклонна” да подкрепи френско-германските предложения за данък върху европейските финансови транзакции, предава агенция АПА. Датският икономически министър Маргрете Вестагер заяви, че ЕК е изчислила, че собственото й предложение за данъка през юни ще намали растежа с 0,5 % до 0,7 %, струвайки стотици хиляди работни места. „Тъй като всеки говори как може да прокарваме растеж, създаване на работни места, от датска гледна точка сме силно неохотни да се ангажираме в предложение, което ще има противоположен ефект”, заяви Вестагер пред репортери в Копенхаген.
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаaron25
Рейтинг: 1291 НеутралноДа спрат най-после с глупостите си, защото ще "бутнат" ЕС! Единственият път за излизане от кризата е "печатане на пари". Другото са празни приказки на недоучени капацитети. Затова ще дишат праха на Обама.
bulgarinvstranstvo
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#8] от "aron25":
"Dubito, ergo sum vel quod idem est, cogito, ergo sum" René DescartesВидяхме докъде я докараха американците с пеЧатане на пари.
Германия е конкрентоспособна, защото винаги се залага на реалната икономика, а не на монетарната политика.
Монетарната политика е само преразпределяне, а не действително създаване на стоки и услуги.
aron25
Рейтинг: 1291 Любопитно[quote#9:"bulgarinvstranstvo"]Видях ме докъде я докараха американците[/quote]
Надявам се, че четете последните новини? какво става там, хайде сега да видим..Но, трябва да се гледа обективно, не като гербер, нали? Фактите каквито са - колко е спаднала безработицата, как се движи растежът..какво е всеобщото мнение относно стабилността на долара..все неща, които са недостижими за ЕС..Надявам се, че вече сте се убедили в непригодността на цялостното устройство на тази европейска организация, която е "ни риба, ни рак". Затова се и разпада в момента. няма друг път. Спестявайте в долари/и юани, каза някой/
)))
Да? Кажете "точно" до къде я докараха? Сега е моментът да изложите фактите
bulgarinvstranstvo
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#10] от "aron25":
"Dubito, ergo sum vel quod idem est, cogito, ergo sum" René DescartesОк, сравни САЩ с Германия.
В САЩ безработица 8,5%, в Германия 5,5%.
В САЩ рекордно ниско ниво за 3 години, в Германия за 20 години.
В САЩ безработицата спада заради правителствени програми - кейнсианизъм, в Германия заради конкурентоспособност , освобождаване на трудовия пазар.
Сорри, но в Германия при равни други условия икономиката се развива по-добре.
Проблемът е, Че другите страни в ЕС не са конкурентоспособни.
Finland
Рейтинг: 659 НеутралноАко се приеме този данък (като цяло съм скептичен за ефекта му), но за да се защити европейският интерес, трябва да се приеме не само от целият ЕС (+Великобритания), ами и от държави като САЩ, Канада, Сингапур, Южна Корея, Япония, Китай, Русия, Индия, Бразилия, Турция, ЮАР, Индонезия, че и Норвегия, Швейцария, Лихтенщайн.
aron25
Рейтинг: 1291 ЛюбопитноДо коментар [#11] от "bulgarinvstranstvo": БЕРЛИН - Германският финансов министър Волфганг Шойбле нарече “глупава идея” натиска от американския си колега Тим Гайтнър за петкратно увеличаване на капитала на фонда за стабилизиране на еврото, писа в. “Дейли телеграф”.
))
“Не мога да разбера тази глупава идея, резултатът ще е понижаване на върховите кредитни рейтинги на всички от еврозоната”, заяви Шойбле. И посъветва Вашингтон да си гледа работата".
До тук - добре, но..Германия трябва да се съобразява изключително внимателно с цялостното икономическо положение в Европа. Някои от американските щати са по-зле даже и от Испания и Италия/за Гърция изобщо няма да говорим/. Обаче политиката в САЩ е като в една държава, това е разликата. Колкото и силен да е германският кон, накрая ще се умори по безкрайното нагорнище, което е орисан да изкачва. Затова съм убеден, че в скоро време ще обменяме левове за марки
stg
Рейтинг: 1210 Неутралнощо за разнообразие някой не пробва, да ограничи бюджета на ЕС, безбройните финансирания на преливане от пусто в празно и прочие, достатъчно е да спре развития соц в ЕС и ефекта ще е мълниеносен
"Ceterum censeo ГЕРБ esse delendam"