
© Reuters
Аленка Братушек
Популярността на словенския премиер Аленка Братушек расте, а на ръководената от нея партия Позитивна Словения спада, показва анкета на люблянския вестник "Дело", цитирана от хърватския сайт "Бизнес" и БТА.
Въпреки че правителството на Братушек прие решение от 1 юли да увеличи ДДС и да намали заплатите в държавния сектор, самата тя е направила най-големия скок нагоре в стълбицата на най-популярните политици, която "Дело" публикува всеки месец.
От девето място през май първата жена премиер в историята на Словения се е придвижила на трето място през юни със средна оценка 3.03 (по петобалната система). Преди Братушек се нареждат само президентът Борут Пахор (оценка 3.51) и словенският еврокомисар Янез Поточник (3.45).
Вестник "Дело" определя нарастването на рейтинга на Братушек и подкрепата за нейното правителство като малко изненадващо, като се имат предвид непопулярните мерки за икономии и закъсалата икономика, която тя обеща да съживи.
Редовната анкета на "Дело" показва, че ако сега бъдат произведени парламентарни избори, най-много гласове ще спечелят партия Социалдемократи и Словенската демократическа партия, докато водената от Братушек Позитивна Словения ще бъде едва трета, и то със значителен спад на рейтинга през последния месец.
За социалдемократите на Игор Лукшич, които са коалиционен партньор в правителството, но се противопоставят на някои негови действия (като приватизацията на държавни предприятия), сега биха гласували 15.6% от избирателите, докато миналия месец те са били 15.9%.
Според анкетата с най-голяма подкрепа на гражданите се ползва опозиционната Словенска демократическа партия, водена от бившия премиер Янез Янша.
Резултатът е интригуващ заради факта, че анкетата е правена през първата седмица на юни, точно когато завършваше съдебният процес срещу Янша по обвинения в корупция, а малко преди това самият Янша изпадна от списъка на "Дело" с най-популярните политици. Рейтингът на Словенската демократическа партия е нараснал от 12% през май до 15.1% през юни.
Вестникът коментира, че процесът, на който Янша беше осъден на 2 години затвор и 37 000 евро парична глоба за злоупотреби при покупка на бронирани коли за армията, очевидно не е повлиял отрицателно на мнението на гражданите за най-силната опозиционна партия в парламента.