"Зюддойче цайтунг" за протестите в България: Дипломатите също могат да говорят в прав текст

"Зюддойче цайтунг" за протестите в България: Дипломатите също могат да говорят в прав текст

© Надежда Чипева, Капитал



Всеки ден ритуалът е един и същ. От почти един месец в София хиляди хора протестират и предиобед, и вечер в центъра на града срещу новото българско правителство и срещу политическата система", пише кореспондентът на "Зюддойче цайтунг" за Източна Европа Клаус Брил в коментар със заглавие: "Дипломатите също могат да говорят в прав текст".


Германският журналист, присъствал на 28-ия ден на протести, описва сутрешното кафе пред парламента и замерването на сградата с яйца и домати, разказва и за песните и скандиранията на хората с искането за оставка на кабинета, воден от "безпартийния финансов експерт Пламен Орешарски и доминиран от социалистическата партия".


Обяснява и за вечерните протести и блокирането на "Орлов мост" от повече от 10 000 протестиращи, които полицията описва като 5000. Исканията са едни и същи – според гражданите правителството действа в интерес на различни олигарси и икономически престъпници и е корумпирано, пише Брил и допълва, че заради блокадите и протестите страната е на прага на неуправляемост.




Правителството е под все по-силен натиск, но въпреки това отхвърля идеята за оставка. Очевидно то разчита на това, че с увеличаването на температурата през традиционно почивния август, силите на демонстрантите ще намалеят и положението ще се успокои, коментира германският журналист.


Международна подкрепа за протестиращите


"Вместо това нарастват и критиките от чужбина, заради което се стигна и до малък дипломатически скандал. Министърът на външните работи Кристиан Вигенин прие в сряда в София посланиците на Германия и Франция – Матиас Хьопфнер и Филип Отие, след като двамата изразиха открита критика", продължава Брил.


Той разяснява, че в обща позиция посланиците са изразили симпатията си към протестиращите, обяснили са, че в културата на ЕС няма място за олигархичен модел и са поздравили президента Росен Плевнелиев, който защитава демонстрантите и критикува управляващите. Двамата дипломати критикуват назначението (на Делян Пеевски за шеф на ДАНС – бел.ред.), което предизвика протестите преди месец, както и медийния натиск на предишното правителство.


Според външния министър обаче проблемите, посочени от посланиците, са се развивали през годините и за тях не е виновно новото правителство. Брил цитира и думите на Вигенин, че България, като член на ЕС, очаква диалогът с европейските партньори да не се случва чрез медиите.


В същото време и бившият посланик на САЩ в България от 2002 до 2005 г. Джеймс Пардю даде интервю, в което говори за революция на достойнството и казва, че би се присъединил към протестите, ако беше българин. Според Пардю демокрацията в страната се намира в упадък, за който е виновно и предишното правителство на премиера Бойко Борисов, пише още в коментара на "Зюддойче цайтунг".


Всичко, което трябва да знаете за:
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK