
© Associated Press
Тази година Фарьорските острови определиха собствена квота за улов на херинга, която превишава повече от три пъти предишната.
Европейската комисия прие пакет от търговски мерки срещу Фарьорските острови, за да защити запасите от атлантическо-скандинавска херинга, съобщиха от пресслужбата на институцията. Това е поредната част от спора между Брюксел и островите заради продължаващия неустойчив улов на риба.
Мерките включват забрана за вноса на херинга и скумрия от атлантическо-скандинавските запаси, уловени в контролирани от Фарьорските острови води, както и за вноса на рибни продукти, съдържащи или произведени от тези видове риба.
Те предвиждат и ограничения за използването на пристанища на Европейския съюз от плавателни съдове, извършващи улов на херинга и скумрия и плаващи под флага на Фарьорските острови. Това означава, че някои плавателни съдове от Фарьорските острови няма да имат право да акостират в пристанища на ЕС освен в извънредни случаи.
"Подобни мерки се налагат винаги в краен случай. Фарьорските острови можеха да спрат неустойчивия си улов на риба, но не го направиха. Вече на всички е ясно, че ЕС е твърдо решен да използва всички средства, с които разполага, за да защити дългосрочната устойчивост на запасите", заяви еврокомисарят за морското дело и рибарството Мария Даманаки.
До 2013 г. запасите от атлантическо-скандинавска херинга се управляваха съвместно от Норвегия, Русия, Исландия, Фарьорските острови и ЕС чрез план за дългосрочно управление, за който бе постигната договореност, и чрез предварително определени квоти за общ допустим улов.
През тази година обаче Фарьорските острови едностранно решиха да напуснат това споразумение и определиха собствена квота, която превишаваше повече от три пъти предишната.
Въпреки усилия за намиране на решение чрез преговори и неколкократните предупреждения на Брюксел, че могат да бъдат предприети мерки във връзка с това решение, Фарьорските острови отказаха да прекратят неустойчивия улов на тези рибни запаси.
Подобен спор има и между Еврокомисията и Исландия за управлението на запасите от скумрия в североизточната част на Атлантическия океан. Въпреки това Еврокомисията все още не е предприела мерки по този въпрос, но прави първи стъпки към прилагане на търговския инструмент и в този случай.
Ганий
Рейтинг: 741 НеутралноАуууууууууууу............
Разтурям колоквиума!Тя поначало Фарьорската империя си е на път САМА да рухне и да се превърне в пепелище, както мноооооооооого други империи.
От друга страна ЕС много се надценява - все пак това е Фарьорската империя, а не лукова глава!
Ако Фарьорската империя отвърне на удара, то Баба Европа не знам къде трябва да се скатава!
ogidogi
Рейтинг: 433 НеутралноКрайно време беше. Тези сами не осъзнават, че като уловят 3 пъти повече риба тази година, след 3 години ще ловят 10 пъти по-малко. Тези ресурси са изчерпаеми и под заплаха. Можем да им дадем пример с черноморската скумрия, която е била основния улов в нашето море, а днес е митично създание.
gost22
Рейтинг: 2005 ГневноМалко им е. Санкциите трябва да бъдат в сила, докато забравят за традиционната касапница на делфини, дето я устройват ежегодно.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...